Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Akcja "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"
08.06.2018r. godz. 10.00
Spotykamy się na boisku szkolnym ze swoją ulubioną książką.
Wszyscy czytamy książki w tym samym momencie.
Dołączmy do uczniów z innych szkół w całej Polsce.
W trakcie festynu można było poczuć atmosferę radosnego święta. Przyszli tu wszyscy, którzy przyjaźnie postrzegają naszą placówkę. Na początku głos zabrał dyrektor szkoły, pan Ireneusz Nabywaniec wraz z przewodniczącą Rady Rodziców, panią Elwirą Juwą, którzy przywitali zaproszonych gości: zgromadzonych uczniów oraz ich rodziców, a także przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju, zastępcę burmistrza, pana Emiliana Osetka. Kolejne chwile należały do występu teatralnego naszych nauczycieli, którzy w sposób bardzo humorystyczny przedstawili wiersz Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Było to ogromne zaskoczenie połączone z radością. Trzeba przyznać, że nauczyciele w roli aktorów wypadli znakomicie - takie opinie słyszalne były po ich prezentacji.
Zaraz po nauczycielach głos przejęli najmłodsi uczniowie klas 1-3, którzy wierszem i piosenką podziękowali rodzicom za trud włożony w ich wychowanie, za miłość, troskę. Następnie Hania Osetek oraz Agnieszka Majcher zaprezentowały utwory porywające serca wszystkich słuchających. W ramach promocji kampani "Zachowaj Trzeźwy Umysł" starsi uczniowie: Zuzanna Kordas, Martyna Paluch, Patrycja Ostrowska, Anna Białko oraz Jakub Makuchowski zaprezentowali scenkę profilaktyczną pt. "Marionetki".
By dodać sobie energii, można było posilić się kiełbasą z grilla lub spróbować pysznych ciast pieczonych przez niezawodne mamy. Świetną rozrywką (niezależnie od wieku!) była loteria fantowa. Każdemu losującemu towarzyszył dreszczyk emocji – w końcu nie wiadomo było, na co można trafić… Tuż obok loterii fantowej ustawiała się kolejka do „Studia Tatuażu”. Naklejane tatuaże chciał mieć niemal każdy. Dla fanów rękodzieła ustawiono kiermasz z pracami uczniowskimi. Bardzo miłą niespodzianką okazały się pokazy Policji oraz Straży Pożarnej.
Tuż po spotkaniu na piętrze szkoły goście zostali zaproszeni na plac apelowy, na którym odbywały się konkurencje skierowane do młodszych oraz starszych. Jak co roku hitem okazała się Jaka to melodia? polegająca na odgadywaniu melodii nuconych przez uczennice. Zwycięzcą został pan Emilian Osetek. Młodsi brali udział w konkurencjach sportowych czy przyglądali się pokazowi baniek mydlanych.
Rada Pedagogiczna oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi im. Marka Kotańskiego w Góralicach serdeczne podziękowania kierują do sponsorów: pana Jacka Białki, pana Bogdana Gębali (Piekarnia Trzcińsko-Zdrój), państwa Żanety i Dariusza Kosterów, Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz do rodziców, którzy upiekli przepyszne ciasta. Wielkie podziękowania składamy również na ręce uczniów, którzy z wielkim sercem zaangażowali się w przygotowanie i prowadzenie festynu.
W trakcie festynu była prowadzona "Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł"
Bez Was impreza nie byłaby tak udana!
Do zobaczenia za rok!
B. Kordas
Dnia 30 maja najmłodsi uczniowie klas I-III naszej szkoły udali sie na lekcję biblioteczną do Miejsko Gminnej Biblioteki w Trzcińsku-Zdroju . Z zainteresowaniem oglądali inscenizację "Kto uratuje Jasia i Małgosię". Nie zabrakło także wspólnej zabawy i tańców. Poprzez zabawę dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania. Rozmawiano o owocach i warzywach, które powinny towarzyszyć codziennym posiłkom, bo w nich witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Hasłem przewodnim spotkania było "Odżywiaj sie zdrowo i żyj wesoło". Pobyt dzieci w bibliotece umilił także słodki i zdrowy poczęstunek. Dziękujemy bardzo paniom za zaproszenie za pouczające przedstawienie. Było bardzo miło i sympatycznie.
A.Makuchowska
W Stołecznej 29 maja 2018 roku odbyły się Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe pod hasłem „Sport to zdrowie każde dziecko ci to powie”. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę , a sukces indywidualny odnieśli :
GRATULUJEMY SUKCESÓW!!!
A. Skowron
W dniach 21-25 maja 2018 r. uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach po całorocznej, ciężkiej pracy wypoczywali na wycieczce szkolnej w Wiśle. W malowniczo położonym ośrodku "Kłos" tuż nad Wisłą, niedaleko skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince czas upływał miło i przyjemnie. W trakcie trwania wycieczki po Beskidzie Śląskim zwiedziliśmy Wisłę, Ustroń, Cieszyn (z przejściem do czeskiego Cieszyna) oraz Pszczynę wraz z Muzeum Zamkowym. Jednak największym wyzwaniem okazało się zejście ze szczytu Wielka Czantoria (najwyższy szczyt czeskiej części Beskidu Śląskiego - 995 m n.p.m.) na który wjechaliśmy kolejką linową. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zjazdy po letnim torze saneczkowym oraz wieczorne spotkania w podgrupach :-) Ostatni dzień wycieczki zakończyliśmy kolacją przy ognisku a następnego dnia udaliśmy się w drogę powrotną do domów.
Szkoda, że czas upłynął tak szybko !
CHĘTNYCH ZAPRASZAMY JUŻ ZA ROK !!!
S. Topa
Do wyboru. Możesz uczestniczyć w kilku.
1. Konkurs plastyczno-literacki AUTOPORTRET
Liczy się pomysł i nieszablonowe podejście. Pokaż kim jesteś, pokaż się ze swojej dobrej strony, podkreśl swoje zalety.
Format pracy:
praca plastyczna A3
praca literacka do 5400 znaków (max 3 strony).
Nagrody dla zwycięzców: książki, zestawy muzyczne, elektryczne deskorolki.
2. Konkurs na list motywacyjny (tylko dla gimnazjalistów)
Forma pracy: praca literacka max 1800 znaków (1 strona)
Nagrody dla zwycięzców: głośniki bezprzewodowe
3. Konkurs zespołowy MY
Nagrody dla zwycięzców: kamerki sportowe z akcesoriami
Prace oddać do 22 czerwca 2018 r.
Osoba prowadząca: Magdalena Kopczyńska - Pacyk
Zachowaj Trzeźwy Umysł to kampania promująca mocne strony, rozwijanie hobby, poszukiwanie zainteresowań. Ideą kampanii nie jest straszenie, ukazywanie brzydoty nietrzeźwości w ogóle. ZTU udowadnia, że jeśli człowiek ma hobby, zainteresowania, dobrze dobranych przyjaciół, bliskie relacje z rodziną to oddala się od narkotyków, alkoholu i innych zagrożeń.
Kampania ZTU w 2018 roku została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Sportu i Turystyki. ZTU to program, który będzie realizowany w szkole od przyszłego roku szkolnego i zostanie wpisany do planu pracy szkoły.
Podczas festynu rodzinnego nauczyciele ubrani w koszulki z logo będą prezentować kampanię w ramach akcji dorośli – dzieciom (dodatkowo przedstawią „Rzepkę” Tuwima).
Koszulki są przygotowane przez Małgosię Sobczuk.
Program jest rekomendowany przez MEN.
Podczas Festynu Rodzinnego na nurtujące rodziców i młodzież pytania odpowiedzi udzieli pani Urszula Kotas (konsultant ds. uzależnień) oraz policjanci, którzy będą wspierać działania przeciw przemocy w rodzinie.
M. Kopczyńska - Pacyk
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach, klasy drugie oddziału gimnazjalnego dnia 28 maja 2018 r., zwiedzili ciepłownię geotermalno-gazową Geotermia sp. z o.o. w Pyrzycach. Jest to nowoczesny obiekt, spełniający europejskie standardy produkcji, przesyłu i dostawy energii. Temperatura wód termalnych złoża w pobliżu Pyrzyc wynosi 64 °C, a głębokość otworów 1640 m. Ta dynamicznie rozwijająca się firma chroni środowisko naturalne. Wykorzystuje do tego nowoczesne rozwiązania technologiczne w pełni zautomatyzowane, dostosowując ofertę sprzedaży ciepła do potrzeb klientów. Dzięki uprzejmości pracowników geotermii - pani Anety i pana Radka - uczniowie zostali zapoznani z systemem ciepłowniczym i przeanalizowali wspólnie schemat ciepłowni. Mogli poznać z bliska jak działa ekologiczna ciepłownia. Obejrzeli halę z kotłami grzewczymi. Mieli okazję do zadawania pytań. Na zakończenie młodzież obejrzała prezentację multimedialną o powstaniu w 1994 r. zakładu. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem z naszej strony oraz każdy uczeń otrzymał mały upominek. Następnie udaliśmy się do Muzeum Ziemi Pyrzyckiej, gdzie zostaliśmy zapoznani z historią ziemi pyrzyckiej i obejrzeliśmy ciekawe eksponaty.
T. Mazur, B. Kozak
25 maja, tj. w miniony piątek uczniowie klas gimnazjalnych odwiedzili sąsiednią szkołę w CKiW OHP w Rowie. Na miejscu zapoznali się z warunkami lokalowymi i edukacyjnymi. Podczas pobytu nie zabrakło atrakcji dla uczestników. Relaks oraz rozmowy odbywały się w miłym i życzliwym towarzystwie wychowawców i instruktorów. Wizyta jest wpisana w plan pracy naszej szkoły i odbywa się co roku.
Foto: Szymon Kałuża
M. Kopczyńska - Pacyk
Wciąż dążymy do tego, by mieć więcej, drożej, lepiej. Lepiej w sensie rzeczy, ich posiadania. To na nich skupiamy swoją uwagę, pomijając samych siebie. Wychodzi na to, że sam mogę być byle jaki, ale telefon, samochód, buty muszę mieć naj. Nie trać życia na dążenie do posiadania rzeczy. Rozwijaj się! Bądź lepszym człowiekiem! Rozwijaj w sobie tolerancję dla innych! Wartość: człowiek. Alkohol, papierosy, inne używki traktujemy czasem lajtowo. Wpadając w sidła nałogu odrzucamy wolność. Pełnia, radość z życia =wolność. Bądź wolnym człowiekiem! Wartość: wolność. Rodzina i przyjaciele to grupa, która widzi nasze zalety i wady. To oni nas wspierają, dodają otuchy w trudnych sytuacjach. To oni wytkną nam błędy, gdy źle postępujemy. Wartość: rodzina. Dobrze rozumiana wolność daje nam nieograniczone możliwości. Poznawanie nowych ludzi, zwiedzanie świata to marzenie wielu z nas. W realizacji tego marzenia pomaga nam nauka np. języków obcych. Wartość: nauka. O tym mówił Mariusz Kurc, podróżnik, filmowiec, religioznawca. 25 maja w świetlicy wiejskiej w Góralicach uczniowie Szkoły Podstawowej w Góralicach mieli okazję poznać pasję ciekawego człowieka, pełnego siły, optymizmu i radości z życia. Mariusz Kurc przedstawił relację ze swych podróży, okraszając ją swoimi spostrzeżeniami na temat tego o co warto , a o co nie warto zabiegać. Spotkanie w ramach profilaktyki zrealizowała Biblioteka Miejska w Trzcińsku – Zdroju Filia w Góralicach ze środków OPS w Trzcińsku – Zdroju.
Foto Szymon Kałuża
M. Kopczyńska - Pacyk
Szkolny konkurs wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odbędzie się naszej szkole w dwóch kategoriach.
Ostateczny termin złożenia prac: 6 czerwca.
Test ten odbędzie się 6 czerwca o godz. 11.25 w sali nr 9.
Zakres wymaganej wiedzy:
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o zapisy u pani Kamili Chodak do dnia 3 czerwca 2018 r.
Dnia 24.05.2018r. Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” przeprowadziła pokaz historyczny pt. „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”. Dzieci zostały zapoznane z obyczajami i kulturą epoki szlacheckiej, obejrzały tradycyjny strój sarmaty, bogatą kolekcję broni i rekwizytów. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak przebiegał proces czarownic oraz jakie dawniej stosowano tortury. Wszyscy świetnie się bawili, gdy Patryk został zakuty w dyby, a odważna Julka została poddana torturom na krześle inkwizycyjnym. Nie lada odwagą wykazali się uczniowie , który stanęli do pojedynku na szable. Na koniec każdy uczestnik mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami. Największe zainteresowanie wzbudziły oczywiście dyby i krzesło inkwizycyjne.
B. Kozak
24 maja 2018r. trzej uczniowie naszej szkoły: Karol Makuchowski kl. V, Hanna Osetek kl. IV, Patrycja Ostrowska kl. VII wzięli udział w Międzyszkolnym konkursie ortograficznym organizowanym przez SP w Trzcińsku-Zdroju. Zwycięzcą konkursu została Patrycja Ostrowska. Zwyciężczyni gratulujemy, Hani i Karolowi dziękujemy za wolę walki, zachęcając do udziału w przyszłej edycji konkursu.
Z. Kwiecień
18 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej odbył się Międzyszkolny Konkurs – „Mam talent”. Głównym celem spotkania była promocja umiejętności utalentowanej młodzieży. Występy artystyczne podzielone były na pięć kategorii: śpiew, gra na instrumencie, recytacja poezji, eksperymenty naukowe i umiejętności plastyczne. Naszą szkołę reprezentowali: Michał Kordas, Agnieszka Majcher i Hanna Osetek.
Pierwsze miejsce w konkursie zajął Kacper Koster ze szkoły w Trzcińsku-Zdroju, który oczarował wszystkich wokalem, urokiem osobistym, poczuciem humoru oraz dojrzałością estradową.
Drugie miejsce zajął Tomasz Linkiewicz ze szkoły w Grzybnie, który doskonale grał na gitarze.
Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Majcher zachwycając wykonaniem piosenki pt. „Zakazany owoc”.
Komisja przyznała dwa wyróżnienia. Karolinie Kozak ze szkoły w Stołecznej za doskonałą recytację i Kindze Jarosińskiej ze szkoły w Trzcińsku-Zdroju za prezentację piosenki.
Spotkanie pokazało ile talentów oraz potencjału artystycznego drzemie w młodzieży.
K. Chodak
18 maja 2018 r. uczniowie klasy II b gimnazjum uczestniczyli w czytaniu poezji patriotycznej. XI Sztafetę Literacką zorganizowała Biblioteka Wiejska w Góralicach. Czytając utwory, min. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Marii Konopnickiej, gimnazjaliści wyrazili szacunek do tradycji narodowych związanych z 100 – letnią rocznicą obchodów Święta Niepodległości. Była to znakomita okazja do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.
B. Kozak
Dnia 18.05. 2018r. p. Ela Bogusz-Kowal zabrała klasy drugie i trzecie na wycieczkę do Filharmonii Gorzowskiej. Mistrz baroku Antonio Vivaldi i czeski romantyk Antonin Dvořák – dwóch geniuszy swoich epok, których muzyka zachwyca nieprzerwanie kolejne pokolenia. Koncert rozpoczął prawdopodobnie największy przebój muzyki klasycznej wszech czasów – cykl czterech koncertów skrzypcowych Cztery pory roku. Po barokowym Vivaldim zaś usłyszeliśmy arcydzieło XIX-wiecznej symfoniki – emanującą pogodą ducha i optymizmem, inspirowaną folklorem czeskim i słowiańskim, uznawaną za najbardziej dworzakowską VIII Symfonię G-dur, która powstała z okazji przyjęcia kompozytora do prestiżowego grona Czeskiej Akademii Nauk. Ta próba generalna dała nam uczniom możliwość zobaczenia pracy orkiestry "od kuchni". Po zakończeniu próby uczniowie zostali oprowadzeni po budynku filharmonii.
E. Bogusz-Kowal
B. Rutkowski
Nowa technologia komputerowa umożliwiła nam obejrzenie prezentacji teatralnej na żywo we wtorek 15 maja o godzinie 9.00. Teatr Maska z Rzeszowa zaprezentował sztukę pt. „Piotruś Pan”. Była bardzo ciekawa. Uwspółcześniona wersja widowiska wzbogacona muzyką pozwoliła uwrażliwić widzów na problemy z jakimi spotyka się człowiek.
Reżyserem spektaklu jest Anna Nowicka, laureatka nagrody za najlepszy spektakl w teatrach lalkowych w Łodzi, reżyserka spektakli zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych widzów. Fakt, że oglądaliśmy sztukę w sali lekcyjnej nie stanowił przeszkody w odbiorze wrażeń przekazywanych przez aktorów.
Sztuka odnosi się do świata dorosłych gdzie tykanie budzika ustala kolejne czynności wykonywane przez człowieka. W świecie dzieci ten budzik to sygnał, że zbliża się krokodyl i piraci. Kiedy ten porządek jest trudny dla dzieci i dorosłych prostym sposobem jest udanie się do NIbylandii. Tam wszystko jest możliwe. Dzieci odkrywają świat dorosłych a dorośli świat baśni.
Szkoda, że w życiu realnym nie jest to możliwe.
Uczniowie kl 1-3
15 maja 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach zajęli trzecie miejsce w XIX Powiatowym Konkursie Krajoznawczo-Przyrodniczym w Dębnie. Naszą drużynę reprezentowali: Damian Bożek, Mateusz Ożarowski i Radosław Pietrzak pod opieką nauczycielki geografii Teresy Mazur.
W konkursie brały udział trzyosobowe drużyny ze szkół powiatu gryfińskiego i myśliborskiego. Uczniowie rozwiązywali test, rozpoznawali rośliny i zwierzęta oraz uczestniczyli w wycieczce do Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”. Częścią parku jest Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowym „PORZECZE” - jest to obszar chroniony, projektowany rezerwat, utworzony w celu ochrony fragmentów łęgów wierzbowych i topolowych, starorzeczy i wydm śródlądowych. Warto zwrócić uwagę na położone wśród wydm piaszczyste wzgórze zwane Monte Cassino. Na zakończenie uczestnicy posilili się kiełbaskami przy ognisku i otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody.
Gratulujemy naszej drużynie.
T.Mazur