Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
18 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej odbył się Międzyszkolny Konkurs – „Mam talent”. Głównym celem spotkania była promocja umiejętności utalentowanej młodzieży. Występy artystyczne podzielone były na pięć kategorii: śpiew, gra na instrumencie, recytacja poezji, eksperymenty naukowe i umiejętności plastyczne. Naszą szkołę reprezentowali: Michał Kordas, Agnieszka Majcher i Hanna Osetek.
Pierwsze miejsce w konkursie zajął Kacper Koster ze szkoły w Trzcińsku-Zdroju, który oczarował wszystkich wokalem, urokiem osobistym, poczuciem humoru oraz dojrzałością estradową.
Drugie miejsce zajął Tomasz Linkiewicz ze szkoły w Grzybnie, który doskonale grał na gitarze.
Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Majcher zachwycając wykonaniem piosenki pt. „Zakazany owoc”.
Komisja przyznała dwa wyróżnienia. Karolinie Kozak ze szkoły w Stołecznej za doskonałą recytację i Kindze Jarosińskiej ze szkoły w Trzcińsku-Zdroju za prezentację piosenki.
Spotkanie pokazało ile talentów oraz potencjału artystycznego drzemie w młodzieży.
K. Chodak
18 maja 2018 r. uczniowie klasy II b gimnazjum uczestniczyli w czytaniu poezji patriotycznej. XI Sztafetę Literacką zorganizowała Biblioteka Wiejska w Góralicach. Czytając utwory, min. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Marii Konopnickiej, gimnazjaliści wyrazili szacunek do tradycji narodowych związanych z 100 – letnią rocznicą obchodów Święta Niepodległości. Była to znakomita okazja do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.
B. Kozak
Dnia 18.05. 2018r. p. Ela Bogusz-Kowal zabrała klasy drugie i trzecie na wycieczkę do Filharmonii Gorzowskiej. Mistrz baroku Antonio Vivaldi i czeski romantyk Antonin Dvořák – dwóch geniuszy swoich epok, których muzyka zachwyca nieprzerwanie kolejne pokolenia. Koncert rozpoczął prawdopodobnie największy przebój muzyki klasycznej wszech czasów – cykl czterech koncertów skrzypcowych Cztery pory roku. Po barokowym Vivaldim zaś usłyszeliśmy arcydzieło XIX-wiecznej symfoniki – emanującą pogodą ducha i optymizmem, inspirowaną folklorem czeskim i słowiańskim, uznawaną za najbardziej dworzakowską VIII Symfonię G-dur, która powstała z okazji przyjęcia kompozytora do prestiżowego grona Czeskiej Akademii Nauk. Ta próba generalna dała nam uczniom możliwość zobaczenia pracy orkiestry "od kuchni". Po zakończeniu próby uczniowie zostali oprowadzeni po budynku filharmonii.
E. Bogusz-Kowal
B. Rutkowski
Nowa technologia komputerowa umożliwiła nam obejrzenie prezentacji teatralnej na żywo we wtorek 15 maja o godzinie 9.00. Teatr Maska z Rzeszowa zaprezentował sztukę pt. „Piotruś Pan”. Była bardzo ciekawa. Uwspółcześniona wersja widowiska wzbogacona muzyką pozwoliła uwrażliwić widzów na problemy z jakimi spotyka się człowiek.
Reżyserem spektaklu jest Anna Nowicka, laureatka nagrody za najlepszy spektakl w teatrach lalkowych w Łodzi, reżyserka spektakli zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych widzów. Fakt, że oglądaliśmy sztukę w sali lekcyjnej nie stanowił przeszkody w odbiorze wrażeń przekazywanych przez aktorów.
Sztuka odnosi się do świata dorosłych gdzie tykanie budzika ustala kolejne czynności wykonywane przez człowieka. W świecie dzieci ten budzik to sygnał, że zbliża się krokodyl i piraci. Kiedy ten porządek jest trudny dla dzieci i dorosłych prostym sposobem jest udanie się do NIbylandii. Tam wszystko jest możliwe. Dzieci odkrywają świat dorosłych a dorośli świat baśni.
Szkoda, że w życiu realnym nie jest to możliwe.
Uczniowie kl 1-3
15 maja 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach zajęli trzecie miejsce w XIX Powiatowym Konkursie Krajoznawczo-Przyrodniczym w Dębnie. Naszą drużynę reprezentowali: Damian Bożek, Mateusz Ożarowski i Radosław Pietrzak pod opieką nauczycielki geografii Teresy Mazur.
W konkursie brały udział trzyosobowe drużyny ze szkół powiatu gryfińskiego i myśliborskiego. Uczniowie rozwiązywali test, rozpoznawali rośliny i zwierzęta oraz uczestniczyli w wycieczce do Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”. Częścią parku jest Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowym „PORZECZE” - jest to obszar chroniony, projektowany rezerwat, utworzony w celu ochrony fragmentów łęgów wierzbowych i topolowych, starorzeczy i wydm śródlądowych. Warto zwrócić uwagę na położone wśród wydm piaszczyste wzgórze zwane Monte Cassino. Na zakończenie uczestnicy posilili się kiełbaskami przy ognisku i otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody.
Gratulujemy naszej drużynie.
T.Mazur
W dniu 11.05.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych eliminacjach XXI Małej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Gogolicach. W konkursie nasza szkoła uczestniczyła po raz pierwszy.
Zawodnicy rywalizowali w trzech etapach:
Nasi uczniowie w składzie: Łucja Pieróg, Karol Makuchowski, Agnieszka Majcher i Martyna Ziętek pod kierunkiem p. Beaty Gębali wywalczyli III miejsce. Gratulujemy.
B. Gębala
Został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy pod hasłem "Musisz przeczytać tę książkę", który był skierowany do wszystkich uczniów. Jego celem było "zareklamowanie " książki wartej przeczytania, zachęcenie innych do sięgnięcia po nią.
Jury postanowiło nagrodzić wszystkie prace
Klasy I-III
I miejsce - Jan Juwa kl. II
II miejsce - Kinga Osadców kl. III
III miejsce- Zuzanna Flak kl. II i Piotr Nowak kl. II
Klasy IV-VII
I miejsce - Amelia Białko kl. IV
II miejsce - Hanna Osetek kl. IV
III miejsce - Emanuel Osadców kl. IV
Uczeń klasy VII Jakub Makuchowski napisał streszczenie książki pt" The Old Republic: Revan"
Dziękuję za zainteresowanie, mam nadzieję, że kolejne tego typu inicjatywy zyskają jeszcze większą popularność.
Nagrody zostaną wręczone na apelu końcoworocznym.
Gratulujemy!
A. Makuchowska
REKRUTACJA
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie prowadzi nabór do szkół specjalnych dla uczniów z orzeczeniami do kształcenia specjalnego na rok szkolny 2018/2019.
Typy szkół dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim:
Oraz dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym:
Wymagane dokumenty:
Dokumenty należy składać pod adresem:
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy
ul. Podmurze 4
74-500 Chojna
Warszawa, 18 maja 2018 r.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie Uczniów klas VII szkoły podstawowej
oraz klas II gimnazjum,
wdrażanie kolejnych etapów reformy edukacji wiąże się z naturalnymi i zrozumiałymi pytaniami oraz wątpliwościami. Jedną z takich kwestii jest organizacja naboru na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych. Wówczas o przyjęcie będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum.
Pragnę przypomnieć, że postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone oddzielnie, według odrębnych kryteriów rekrutacyjnych. Jednocześnie podkreślam, że absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów nie będą rywalizowali ze sobą o te same miejsca. Będą oni ubiegać się o przyjęcie do innych typów szkół.
Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub
3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum mogą ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Pragnę podkreślić, że obie te grupy będą realizowały odrębne programy nauczania.
Szkoły i samorządy przygotowują się do przyjęcia od 1 września 2019 r. większej liczby kandydatów. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby
sal lekcyjnych.
Przypomnę również, że postępowanie rekrutacyjne będzie obejmowało m.in. następujące kryteria:
W przypadku dodatkowych wątpliwości do Państwa dyspozycji pozostają dyrektorzy szkół i kuratorzy oświaty. Od 1 września br. we wszystkich kuratoriach zostaną utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne, w których rodzice uczniów obecnych klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum uzyskają informacje dotyczące postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2019/2020. Ponadto od początku września 2018 r. pytania związane z naborem będzie można kierować na adres mailowy: rekrutacja@men.gov.pl.
Ustalenie sieci publicznych szkół ponadpodstawowych pozostaje
po stronie samorządów. Odbywa się ono po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej deklaruje pełne wsparcie
i gotowość współpracy z samorządami.
Zapewniam, że szkoły będą przygotowane na przyjęcie uczniów w roku szkolnym 2019/2020. Mam nadzieję, że ich oferta edukacyjna spełni oczekiwania zarówno absolwentów szkół podstawowych, jak i gimnazjów.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej
Dla uczniów klas 5, 6 i 7 oraz gimnazjalnych.
Powiatowy konkurs plastyczny.
Co zrobić?
Plakat o formacie A2 lub A3 wykonany dowolną techniką.
Temat: zbilansowana, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna.
Prace oddawać do pani Magdy Kopczyńskiej – Pacyk do 25 maja 2018 r.
Przystępujemy do programu profilaktycznego Zachowaj Trzeźwy Umysł.
ZTU to ogólnopolska kampania profilaktyczna dla dzieci i młodzieży. W tym roku akcja została objęta honorowym patronatem przez Ministerstwo Edukacji oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Zaczynamy od promocji i edukacji podczas Festynu Rodzinnego. Zapraszamy
M. Kopczyńska - Pacyk
Centrum Usług Wspólnych w Trzcińsku-Zdroju informuje, że od dnia 7 maja 2018r. są wydawane decyzje stypendialne na II transzę stypendium szkolnego ( w siedzibie Centrum przy ul. Rynek 12 ).
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–15.00
30 kwietnia odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Inspiracją do stworzenia akademii stał się obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”. Uczniowie klasy IIb wcielili się w role ówczesnych polityków i reformatorów państwa polskiego. Publika szkolna mogła obejrzeć znany obraz artysty w znacznym powiększeniu i uczestniczyć w analizie i interpretacji tegoż obrazu.
Uczniowie klas I - III wzbogacili przekaz recytując wiersze i śpiewając piosenki o tematyce patriotycznej.
Chórzyści pod okiem pani Elżbiety Bogusz - Kowal zaśpiewali: „Polonez 3 maja” „Jak długo w sercach naszych”, „Płynie Wisła ,płynie” oraz „Wiwat maj, 3 maj”.
Konstytucja 3 Maja to symbol siły i mądrości naszego kraju, dzięki którym powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami. „Mamy szczęście, że przyszło nam żyć w kraju nad Wisłą”- słowa piosenki idealnie podkreślają powyższą myśl o czym przypomniała nam Agnieszka Majcher wykonując utwór „Tango na głos”.
Konferansjerkę poprowadzili: Weronika Łyczko i Jakub Bożek. Święta majowe zaprezentowała nam Martyna Tyrpa. Oprawa audiowizualna Damian Bożek. Scenografię przygotowała pani Mariola Maciążek i pani Małgorzata Sobczuk. Klasy I – III przygotowały panie: Bogumiła Kordas, Grażyna Osetek, Mariola Maciążek. Nad całością czuwała pani Bożena Kozak.
B.Kozak
Dnia 27.04.2018r. uczennice naszej Szkoły wzięły udział w konkursie piosenki o mamie w Mieszkowicach. Agnieszka Majcher z klasy VI zaśpiewała utwór Kaji Paschalskiej "Dla mamy", Katarzyna Gralak z klasy III b gimnazjum zaśpiewała "Mamo" Adama Stachowiaka a Wiktoria Saskowska z klasy III b gimnazjum zaśpiewała "Prywatna Madonna" Anny Wyszkoni.
Wiktoria i Kasia otrzymały wyróżnienia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
E. Bogusz - Kowal
W piątek 27.04.2018r Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Góralicach w składzie: Nowicki Kacper, Wierzbiński Karol, Mikuć Bartek, Michałek Leszek, Sulikowski Bartek, Majewski Dominik, Białko Sebastian, Żurawski Karol, Żurawski Kacper, Perliński Kacper wywalczyła drugie miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej chłopców, które odbyły się na stadionie OSiR w Gryfinie przy ul. Sportowej 3. Nasi chłopcy w półfinale pokonali Szkołę Podstawową w Gryfinie wynikiem 2:0, przegrali w finale z Szkołą Podstawową w Chwarstnicy.
Gratulujemy Sukcesu!!!
A. Skowron
18.04.2018 r. w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II – IV szkół podstawowych z Brwic, Cedyni, Góralic i Stołecznej. Szkołę Podstawową w Góralicach reprezentowało trzech uczniów: Katarzyna Bożek, Kamil Mołdoch i Emanuel Osadców. Uczniowie indywidualnie zmagali się z różnego rodzaju zadaniami językowymi.
Emanuel zajął drugie miejsce. Wszystkim reprezentantom naszej szkoły gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
K. Chodak
Z okazji obchodów Dnia Kotana była uczennica naszej szkoły- Izabella Bylińska, przysłała filmik, w którym krótko opowiedziała jak wyglądały przygotowania do nadania szkole imienia. Film wywołał wiele wzruszeń i wspomnień.
Dziękujemy Pani Izie za pamięć i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.
Samorząd Uczniowski
W poniedziałek 23.04.2018r Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Góralicach w składzie: Oliwia Sugier, Julia Noskowiak, Marlena Kościelna, Wiktoria Saskowska, Beniamin Rutkowski wywalczyła drugie miejsce w Powiatowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy , które odbyły się w Gryfinie.
Gratulujemy Sukcesu!!!
A. Skowron
W piątek 13 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się projekt przygotowany i przeprowadzony przez uczniów klasy 3b Gimnazjum dla klas I-III Szkoły Podstawowej. Uczniowie pod opieką pani Ilony Budnej oraz Anny Bielawskiej-Wilk wprowadzili młodszych uczniów w fascynujący świat fizyki i chemii. Mogli oni doświadczyć ciekawych zjawisk wszystkimi zmysłami aktywnie uczestnicząc w ich przebiegu i realizacji.
Uczniowie Gimnazjum zaplanowali:
Po dwóch godzinach ambitnych i ciekawych doświadczeń w Sali nr 13 kolejną godzinę spędziliśmy na placu apelowym przed szkołą, gdzie zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej, uczniowie Gimnazjum, jak i nauczycielki mogli „doświadczyć dziecinnej frajdy” podczas zabawy z cieczą nieniutonowską przygotowaną przez Oliwię Sugier i Julię Noskowiak, śniegiem z pieluszki oraz bańkami.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w projekcie.
I. Budna
W czwartek 12.04.2018r Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Góralicach w składzie: Nowicki Kacper, Wierzbiński Karol, Mikuć Bartek, Michałek Leszek, Sulikowski Bartek, Majewski Dominik, Białko Sebastian, Żurawski Karol, Żurawski Kacper, Perliński Kacper wywalczyła awans na Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej chłopców, które odbędą się 27.04.2018r na stadionie OSiR w Gryfinie przy ul. Sportowej 3. Awans nasi chłopcy wywalczyli pokonując Szkołę Podstawową w Baniach wynikiem 4:2
Gratulujemy Sukcesu!!!
A. Skowron