Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Piątego listopada w Góralicach odbyły się Rejonowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym. Nasza Szkoła była organizatorem imprezy, a uczniowie: Kacper Limanówka, Kacper Żurawski, Sebastian Białko, Kacper Kłonowski i Wojciech Kościelny wspólnie z nauczycielem wychowania fizycznego Arkadiuszem Skowron zorganizowali Mistrzostwa Rejonu 3 w Tenisie Stołowym. Uczniowie byli odpowiedzialni za zorganizowanie stanowisk do gry i pełnili rolę sędziów stolikowych. Gościliśmy pięć szkół. Naszą Szkołę reprezentowali Mikuć Bartosz, Mrówka Kacper, Błaszczyk Nikola i Figiel Damaris .
Wyniki sportowej rywalizacji w kategorii chłopców :
Wyniki sportowej rywalizacji w kategorii dziewcząt :
GRATULUJEMY SUKCESÓW !!!
A. Skowron
Warszawa, 8 listopada 2018 roku
Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie,
w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.
W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.
Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.
Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.
Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.
Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.
Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej Główny Inspektor Sanitarny
Ideą Światowego Dnia Rzucania Palenia w 2018 roku jest problematyka uzależnienia od nikotyny z naciskiem na używanie e – papierosów.
2. Pokaż na nim pozytywne aspekty życia wynikające z niepalenia
3. Dowolna technika plastyczna lub grafika komputerowa w formacie A3
4. Kalendarz ma składać się z dwóch części:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VII i VIII oraz gimnazjalnych.
Prace składać u pani Teresy Mazur do 30 listopada 2018 r.
Organizatorem jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Dlatego powstał ogólnopolski program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, w którym biorą udział uczniowie kl. I- III naszej szkoły. Najważniejsze cele programu to: zwiększenie świadomości nt. zdrowego żywienia i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynienie się do obniżenie poziomu niedożywienia dzieci w Polsce- poprzez edukację i promocję prawidłowego żywienia.
8 listopada 2018r. w klasach I-III odbyły się zajęcia edukacyjne, na których promowane były zasady zdrowego żywienia. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali w klasach zdrowe śniadanie. W przygotowania śniadania czynnie włączyli się rodzice uczniów, za co serdecznie dziękujemy. Przygotowanym zdrowym posiłkiem poczęstowani zostali pracownicy szkoły i uczniowie klas starszych, którzy zwabieni zapachami zaglądali do klas młodszych kolegów.
Mamy nadzieję, że doświadczenia dotyczące zdrowego odżywiania zdobyte podczas dzisiejszych zajęć nasi uczniowie będą stosować na co dzień.
Wych klas I-III
G. Osetek
B. Kordas
M. Maciążek
Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić 100 lecie Niepodległości proponując uczniom wykonanie prac plastycznych. Z założenia miało to być 100 prac o tematyce związanej z historią naszego kraju. W pracach dominują kolory biało czerwone. Inspiracją były nasze symbole narodowe, miejsca i postacie historyczne. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem. Powstało 100 prac, którymi udekorowaliśmy korytarze naszej szkoły. Dzięki temu utrwalimy wiedzę na temat ogromnego zaangażowania Polaków w odzyskanie niepodległości a także szereg innych działań, które sprzyjają funkcjonowaniu naszego kraju i rozwoju historii w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
M. Maciążek
Szkolny Konkurs Profilaktyczny!!!
Ogłaszam Szkolny Konkurs Profilaktyczny.
Dla kogo? Dla klas III gimnazjum oraz klasy VII SP i VIII SP
Kiedy? 21 listopada 2018 r. o godzinie 12.10
Gdzie? Sala nr 17
Tematyka:
Uczniowie, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca będą reprezentować szkołę w zmaganiach powiatowych.
Zgłoszenia przyjmuje pani: Beata Gębala
do 19 listopada 2018 r.
Przewidziane są ciekawe nagrody.
Magda Kopczyńska - Pacyk
Dnia 16.11.2018r. (piątek) o godz. 11.50 (5 lekcja) w sali nr 25 odbędzie się konkurs z wiedzy informatycznej.
Zapisy do środy 14.11.2018r. do p. Eli Bogusz – Kowal.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV – VIII.
CHĘTNYCH ZAPRASZAMY !!!
Samorząd Uczniowski ogłasza zbiórkę karmy,
kocy i środków czystości dla psów i kotów do końca listopada.
Proszę dostarczać je do sklepiku szkolnego.
Zebrane produkty przekazane zostaną do Chojeńskiego Stowarzyszenia
Przyjaciół Zwierząt „Psijaciele’’
Klasa „O”
I m-ce Antonina Lewandowska
II m-ce Piotr Kaczmarek
III m-ce Szymon Malec
Klasy I-III
I m-ce Maja Romaniuk (klasa I)
II m-ce Kinga Szosler (klasa II)
III m-ce Zuzanna Flak (klasa IIII)
Klasy IV-VIII
I m-ce Nikola Malec (klasa IV)
II m-ce Hanna Osetek (klasa V)
III m-ce Maja Michalczyk (klasa V)
Wyróżnienie Maja Lewandowska (klasa IV)
Gratulujemy zwycięzcom T. Mazur, A. Bielawska-Wilk
S T Y P E N D I A S Z K O L N E
2 0 1 8 / 2 0 1 9
Centrum Usług Wspólnych w Trzcińsku-Zdroju informuje, że od dnia 29 października 2018 r. (poniedziałek) będą wydawane decyzje stypendialne na I transzę stypendium szkolnego
za miesiące IX – XII 2018 r.( w siedzibie Centrum przy ul. Rynek 12 ).
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–15.00 i prosimy o możliwie szybkie rozliczenie wydatków.
Wiesława Sugier
Kierownik CUW w Trzcińsku-Zdroju
25 października uczniowie klas 0-3 Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach posadzili po 100 cebulek krokusów na terenie trawników przed wejściem do szkoły. Uczniowie do zadania przygotowywali się już od kilku tygodni. W czasie zajęć edukacyjnych rozmawialiśmy o zbliżającym się Święcie Niepodległości. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy zaakcentować tegoroczne 100-lecie święta. Rodzice, uczniowie kl. 0-3 oraz wychowawcy podjęli pomysł na posadzenie kwiatów przed szkołą. Zamierzenie przyczyniło się do realizacji kilku zadań zawartych w podstawie programowej. Czekaliśmy jedynie na sprzyjające warunki atmosferyczne. Udało nam się zrealizować zaplanowane zadanie. Wiosną wspomnieniami powrócimy do wydarzeń jesiennych w obrazie kolorowej przyrody na szkolnych rabatach.
Wych. kl. 0-3
W środę 24 października do naszej szkoły przyjechał iluzjonista. Uczniowie chętnie i z dużym zainteresowaniem oglądali i brali udział w pokazach różnorodnych sztuczek, które budziły zaciekawienie. Iluzja to złudzenie; wrażenie, że się widzi coś, czego w istocie nie ma. Pobudza naszą wyobraźnię, nasze myśli płyną do nieistniejącego świata fantazji.
Spotkanie rozbawiło, zainteresowało uczestników i zapewne niejeden podejmował próby wykonania zadań, które widział. Mądra, przemyślana zabawa sprzyja wszystkim innym działaniom człowieka w codziennym życiu.
B.Kordas
W ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej PZU uczniowie kl. I- III wzięli udział w konkursie plastycznym pn. „Niestraszki”, którego głównym celem była poprawa bezpieczeństwa dzieci na polskich drogach. Odbył się cykl zajęć o tej tematyce. Na zakończenie wszyscy uczniowie dostali świecące odblaski na tornistry.
Zadaniem konkursowym uczniów było przedstawienie bezpiecznego powrotu ze szkoły do domu. Laureatką III stopnia tego konkursu została uczennica kl. I Maja Romaniuk, która otrzymała nagrodę - maskotkę Niestraszka.
GRATULUJEMY!
G. Osetek
11 października 2018r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Był to szczególnie ważny dzień dla przedszkolaków i pierwszoklasistów, gdyż tego dnia odbyło się ich uroczyste pasowanie. Za naszych najmłodszych kciuki trzymali licznie zgromadzeni rodzice, dziadkowie i starsi koledzy i koleżanki.
Przedszkolaki zaprezentowały wiersze i piosenki wywołując na zgromadzonych szerokie uśmiechy i gromkie brawa. Na koniec złożyły ślubowanie i wierszykiem poprosiły pana dyrektora o pasowanie. Przy pasowaniu każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom, odznakę z logo szkoły i rożek obfitości.
Po przedszkolakach przyszła kolej na pierwszoklasistów, których wspierali starsi koledzy i koleżanki z kl. II i III oraz Agnieszka Majcher z kl. VII i Hanna Osetek z kl. V. Pierwszaki śpiewająco zdały swój egzamin przeplatany wierszami, piosenkami
i inscenizacjami. Za każde dobrze wykonane zadanie od starszych koleżanek otrzymywały medal. Po ślubowaniu odbyło się pasowanie. Pierwszaki otrzymały takie same prezenty jak ich młodsi koledzy.
Miłą niespodziankę dla przedszkolaków i pierwszaków przygotowali koledzy, koleżanki z kl. II i III wraz wychowawczyniami Bogumiłą Kordas i Mariolą Maciążek
w postaci zestawów na zajęcia artystyczne.
W następnej części uroczystości dyrektor szkoły pan Ireneusz Nabywaniec złożył życzenia i wręczył nagrody gronu pedagogicznemu i pracownikom obsługi z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W serdecznych słowach podziękował również rodzicom za duże zaangażowanie na rzecz szkoły, inicjatywy wzbogacające finanse szkoły. Nie zabrakło również życzeń i kwiatów od Samorządu Uczniowskiego dla wszystkich pracowników szkoły.
Następnie głos zabrał pan Zbigniew Kitlas Burmistrz Gminy Trzcińsko- Zdrój, który tego dnia był gościem w naszej szkole. Złożył pracowniom szkoły życzenia, na ręce pana dyrektora bukiet kwiatów i wręczył Nagrody Burmistrza: panu Ireneuszowi Nabywańcowi, pani Bożenie Kozak i pani Małgorzacie Sobczuk. Ciepłe słowa skierował też do przedszkolaków i pierwszoklasistów.
W uroczystości uczestniczył jeszcze jeden gość pan Wiesław Krukowski - łowczy Koła Łowieckiego „Cyranka” Trzcińsko- Zdrój, który podsumował akcję zbiórki kasztanów i żołędzi, wręczając każdej klasie dyplomy z podziękowaniem i odznaki.
Na zakończenie prowadząca uroczystość Agnieszka Majcher zaprosiła wszystkich gości, rodziców, pracowników szkoły, dzieci oddziału przedszkolnego i kl. I-III na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Tekst G. Osetek
Foto-A. Makuchowska
W tym roku pasowanie na przedszkolaka odbyło się w II etapach. Pierwszego dnia tj. 10 października 2018r. dzieci wykazywały się w różnych umiejętnościach sprawnościowych - pokonywały tor przeszkód. Potem były testy "wiedzy" rozwiązywały zagadki, pokazywały zadania prawdziwe i fałszywe, układały różne kształty z patyczków i je liczyły oraz rozpoznawały przedmioty po dotyku. Na koniec był test smakowy - rozpoznawanie owoców po smaku. Rodzice zgodnie przyznawali, że każde dziecko wykonało zadanie bardzo dobrze.
Tekst T. Romaniuk
Foto - I. Kasica
Dnia 08.10.2018 r. uczniowie klasy 3a gimnazjum ze Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach posadzili 100 drzewek jodły kaukaskiej na terenie placu zabaw w Góralicach. Po ciężkiej pracy Rada Sołecka Góralic zorganizowała dla naszej młodzieży ognisko z kiełbaskami.
Szkoła Podstawowa w Góralicach składa podziękowania dla firmy Green Team Polska Sp. z o.o. za ufundowanie drzewek oraz dla Sołtysa i Rady Sołeckiej Góralic za zorganizowanie sadzenia i ognisko.
T.Mazur
Samorząd Uczniowski
zachęca do wzięcia udziału
w Akcji ,,Znicz”
Znicze przynosimy od 01 do 26 października
do Sali nr 9.
Znicze zostaną zapalone na opuszczonych grobach,
grobach –pomnikach na Cmentarzu w Góralicach i Trzcińsku-Zdroju.
W dniach 2- 5 października 2018r. klasa pierwsza wraz z wychowawczynią i rodzicami przeprowadziła w szkole akcję zbiórki karmy i innych akcesoriów dla zwierząt. Akcja miała związek z przypadającym 4 października Światowym Dniem Zwierząt i ideą patrona naszej szkoły „Daj siebie innym”. Przygotowane zostały plakaty informujące o akcji, pierwszacy odwiedzili wszystkie klasy i propagowali akcję.
Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Udało się zebrać dużą ilość różnych produktów dla psów i kotów. Zakończeniem akcji była wizyta pierwszoklasistów i ich rodziców w schronisku dla zwierząt i przekazanie darów dla Chojeńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Psijaciele.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Pierwszaki spisały się na medal. Trzymać tak dalej!
Wychowawczyni kl. I Grażyna Osetek