Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

  • Szanowni Rodzice,

    Zapraszamy na zebranie w dniu 12 grudnia 2018r o godzinie 16.00

     

    • Szkolenie dla rodziców klas 1-3 na temat "Jak zachęcić dziecko do samodzielności?"
    • Szkolenie dla rodziców klas 4-8 oraz gimnazjum na temat "Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?"

     

    • Po szkoleniu spotkania z wychowawcami w klasach.

                 

    • Dyżur pedagoga 16.30 - 18.00
    • W czasie trwania zebrań  obowiązują dyżury nauczycielskie.

     

  • List Minister Edukacji Narodowej do Rodziców

                            Warszawa, 4 grudnia 2018 r.   

     

     

    Szanowni Państwo,

    Rodzice i Opiekunowie Uczniów VIII klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum,

     

    już wkrótce, za pośrednictwem dyrektorów szkół, dotrze do Państwa ulotka dotycząca rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. To ważny dla Państwa moment. Zachęcam, aby wspólnie ze swoimi dziećmi – uczniami VIII klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum – zapoznali się Państwo z treścią ulotki. Jestem przekonana, że zawarte w niej informacje będą pomocne. Zapewniam, że szkoły są gotowe na przyjęcie Państwa dzieci – posiadają odpowiednią liczbą sal dydaktycznych i utworzą większą liczbę klas.

     

    W kwestii dodatkowych pytań do Państwa dyspozycji pozostają biura i wydziały oświaty w samorządach, doradcy zawodowi w szkołach, a także dyrektorzy oraz kuratorzy oświaty, którzy najlepiej znają sytuację szkół w danym rejonie. W kuratoriach działają punkty konsultacyjne, lista kontaktów jest dostępna na stronie internetowej www.men.gov.pl/rekutacja/kontakty-do-kuratoriow. Przypomnę również, że pytania związane z naborem do szkół na rok szkolny 2019/2020 już od kilku miesięcy można kierować na adres rekrutacja@men.gov.pl. We wrześniu br. do szkół podstawowych i gimnazjów trafił specjalny plakat dotyczący rekrutacji. Uruchomiliśmy także zakładkę www.men.gov.pl/rekrutacja, na której można znaleźć wszystkie szczegółowe informacje.

     

    Zachęcam do rozmowy z dziećmi na temat ich planów dotyczących wyboru konkretnego profilu szkoły. Z danych wynika, że ponad połowa uczniów decyduje się na naukę w szkołach technicznych i branżowych. Ok. 55 proc. młodych ludzi wybiera kształcenie zawodowe, a 45 proc. decyduje się na liceum ogólnokształcące. Według naszych szacunków w roku szkolnym 2019/2020 w liceach ogólnokształcących będzie uczyło się we wszystkich klasach 652 tys. uczniów. Podobną liczbę licealistów mieliśmy w roku szkolnym 2009/2010. Wówczas w liceach ogólnokształcących uczyło się 656 tys. uczniów. Podczas rozmów ze swoimi dziećmi warto wziąć pod uwagę ich zainteresowania i predyspozycje, a także punktację do szkół, do których będą aplikować. Cennym źródłem informacji o szkołach w regionie są tzw. dni otwarte i targi szkół. Udział w nich będzie pomocny przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia.

     

    Zapewniam, że każdy absolwent szkoły podstawowej i gimnazjum znajdzie miejsce w szkole od 1 września 2019 roku.

     

    Z wyrazami szacunku

     

    Anna Zalewska

    Minister Edukacji Narodowej 

  • KARTKA DLA BOHATERA

    W listopadzie Samorząd Uczniowski ogłosił udział naszej szkoły w akcji charytatywnej pn. „VIII Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera”, której celem jest duchowe i materialne wsparcie kombatantów. Działania polegają na zbiórce artykułów spożywczych i chemicznych dla kombatantów i weteranów II wojny światowej i podziemia niepodległościowego. Można przygotować też kartki świąteczne i laurki.

    Pomysłem zainspirowała nas pani Elwira Juwa, która współpracuje ze Stowarzyszeniem Paczka dla Bohatera w Szczecinie i wraz ze swoimi synami Maciejem i Jankiem, uczniami naszej szkoły, bierze udział w akcjach i spotkaniach z bohaterami i kombatantami.

    Uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami włączyli się w akcję SU:  zebrali dary oraz wykonali kartki świąteczne i napisali życzenia, które trafią do rąk bohaterów
    i sprawią im wiele radości w ten wyjątkowy czas. Nasi najmłodsi uczniowie po raz kolejny pokazują, że coraz lepiej rozumieją hasło patrona naszej szkoły „Daj siebie innym” i stosują je w życiu codziennym. Tak trzymać!!

     

    Wychowawcy kl. I-III

  • Piernikowe wypieki

         4 grudnia 2018 roku uczniowie klas młodszych brały udział w warsztatach piekarniczych.  Dzieci pracowały w zespołach trzyosobowych. Każde dziecko własnoręcznie wycinało różne formy ciasteczek. Dzieci upiekły około 400 ciasteczek. Po upieczeniu, ciasteczka były dekorowane w rozmaite wzorki. Celem pieczenia były przygotowania do klasowych wigilii. Wytwory ciastkarskie trafią również na świąteczny kiermasz. Takie zajęcia integrują zespół, uczą komunikacji oraz planowania  swoich działań. Ciekawostką było sprawne, różnorodne przeliczanie pierników.

                                                                                                                          M. Maciążek

  • Ruch to zdrowie

    Pod takim hasłem została zorganizowana wycieczka do Centrum rozrywki. 30 listopada kasy 4 i 6 pod opieką  wychowawców udały się do Fun Jump  w Gorzowie. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji związanych z trampolinami. Dużym powodzeniem cieszył się basen wypełniony gąbkami. Wiele emocji dostarczył dzieciom laserowy paintball, w którym rywalizowały zespołowo o miano lidera. Sieć labiryntów i efekty dźwiękowe wprowadziły graczy w klimat pełen przygód i niespodzianek.

    Dziewczęta i chłopcy bawili się świetnie, wykazali się dużą sprawnością i  wytrzymałością fizyczną, aż żal było wracać do domu.

    B. Gębala 

    A. Bielawska-Wilk

  • Powiatowe zmagania naszych trzecioklasistek z profilaktyką

    30 listopada, czyli w ubiegły piątek odbył się V Powiatowy Konkurs Profilaktyczny. Do udziału zaprosił nas Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Drużyna została wyłoniona w szkolnym konkursie, który został przeprowadzony 21 listopada w formie testu. Najwięcej poprawnych odpowiedzi otrzymały wg kolejności: Julia Sozańska, Julia Zalewska oraz Martyna Będzak. Trzecioklasistki reprezentowały szkołę podczas V Powiatowego Konkursu Profilaktycznego w ZSP w Chojnie jako jedna z dziewięciu drużyn ze szkół powiatu gryfińskiego. Formuła Konkursu składała się z trzech części: rozwiązywanie testu, układania hasła profilaktycznego oraz odpowiedzi ustnej na wylosowane pytania. Dziewczyny musiały wykazać się wiedzą w szerokim zakresie profilaktyki: wpływ narkotyków, dopalaczy, alkoholu i papierosów na organizm człowieka. Znajomość pojęć: narkotyk, substancje psychoaktywne, środki psychotropowe, uzależnienie, tolerancja, nawyk. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym. Objawy zażywania narkotyków. Fazy uzależnienia od alkoholu, narkotyków. Instytucje wspomagające  osoby uzależnione i ich rodziny oraz HIV/AIDS.

    Warto przypomnieć, że termin Powiatowego Konkursu Profilaktycznego zbiega się ze Światowym Dniem Walki z AIDS, który obchodzony jest 1 grudnia.

     

                                                                                                  Opiekun drużyny M. Kopczyńska - Pacyk

     

  • Andrzejki - czas wróżb i zabaw

    29 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas 1-3 razem z wychowawcami miło spędzili czas w zabawie andrzejkowej. "Andrzejki" to tradycja ludowa znana z wróżb przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tak i u nas ten dzień był dniem radosnych tańców, zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nasza zabawa rozpoczęła się wspólnymi tańcami, dzięki którym dzieci mogły się lepiej poznać. W trakcie tańców niespodziewanie przyleciała na miotle Czarodziejka – Wróżka (Pani Iwona), która zaskoczyła wszystkich, a nawet wśród uczniów powiało lekkim strachem, ale okazało się że zjawiła się nie po to by straszyć, lecz  wywróżyć wszystkim to co każdego czeka w przyszłości.  Była wróżba "Kim będę w przyszłości?" - losowanie zawodów. Aby dowiedzieć się, jaki zawód dzieci będą wykonywać w przyszłości, losowały karteczki z wypisanymi nazwami zawodów lub przedmioty z zaczarowanego worka. Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia przy pomocy butów, losowania kolorów, a Wróżka odczytywała z "księgi wróżb" o przestrogach na przyszłość, o czekających znajomościach, czy też podróżach.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce i słodkim poczęstunkiem.

    Czy wróżby się spełnią? – zobaczymy. Najważniejsze jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości i zadowolenia oraz były okazją do wspólnej zabawy.

    T. Romaniuk

     

  • SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

    27 listopada uczniowie klas 0-3 naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych zabawach w Trzcińskim Centrum Kultury. Tańce, konkursy,  gry i zabawy tematycznie nawiązywały do zbliżających się świąt. Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia obfitują w prezenty dla dzieci. Spotkanie w TCK można określić jako duży dwugodzinny podarunek radości, zabaw dla dzieci. Ważne jest, że uczestnicy mogli integrować się podczas działań, gdyż na sali bawili się uczniowie z różnych placówek. Zdjęcia są dowodem, że wszyscy bawili się znakomicie. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie mikołajkową czapkę oraz maskę.

     

    Składamy serdeczne podziękowania P. Pawłowi  Wardaszewskiemu za pokrycie kosztów dojazdu do Trzcińska-Zdroju.

    Wychowawcy: kl. O-III

  • "KRÓLOWA ŚNIEGU"

                22 listopada 2018 roku uczniowie oddziału przedszkolnego, klasy 1, 2, i 3 pojechali do Szczecina aby wziąć udział w niecodziennym widowisku. Uczniom towarzyszyli wychowawcy: pani Teresa Romaniuk, Grażyna Osetek, Bogumiła Kordas i Mariola Maciążek. Sztuka, której byliśmy odbiorcami to spektakl przygotowany przez MOSKIEWSKĄ REWIĘ NA LODZIE pod tytułem „Królowa Śniegu” oparta na motywach baśni H.Ch. Andersena. Przedstawienie na lodzie było pełne popisów grupowych i indywidualnych, które zawierały bardzo trudne elementy jazdy figurowej. Wszyscy mieli okazję podziwiać przepiękne, barwne kostiumy, dekorację, kolorowe światła, muzykę przeplatającą i wplatającą się w role artystów, a także efekty pirotechniczne. Widowisko było zachwycające, barwne i warte obejrzenia i zostanie na długo w naszej pamięci. Artystyczne umiejętności jazdy na lodzie zachwyciły każdego.

    Serdeczne podziękowania dla rodziców pomagających podczas wycieczki.

                                                                                                  M. Maciążek

  • Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych w badmintonie.

    W dniach 15-18 listopada 2018r. odbyły się w Głubczycach Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych w badmintonie. W turnieju wystąpiło dwoje zawodników LUKS Krokus Góralice: Martyna Ziętek i Michał Makuchowski.

    Michał Makuchowski zdobył brązowy medal w grze mieszanej. Nasz zawodnik zagrał w parze z Marią de Makay (ABRM Warszawa). Michał wystąpił także w grze deblowej, tu grając z Kamilem Romanem (Sławno) dotarł do ćwierćfinału.

    Natomiast Martyna Ziętek zajęła 9. miejsce w grze singlowej oraz w deblu, gdzie zagrała razem z Marią Marcinkowską (Sławno).

  • Konkurs recytatorski dla przedszkolaków.

    Dnia 16.11.2018 roku troje dzieci z grupy przedszkolnej –Amelka Niedolistek, Anielka Kowal i Nikodem Olchowy, wzięło udział w konkursie recytatorskim dla przedszkolaków o tematyce patriotycznej. Konkurs odbył się w Przedszkolu Miejskim Leśne Skrzaty w Trzcińsku - Zdroju. Wśród laureatów znalazła się Amelka, która zajęła III miejsce. Wszystkie dzieci pięknie recytowały wiersze i każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział.

     

     

    T. Romaniuk

  • Wystawa "Sybiracy"

    W środę mieliśmy ogromną przyjemność gościć Sybiraków. Spotkaniu towarzyszyła również wystawa poświęcona Sybirakom. Ekspozycję przygotowali uczniowie  klasy III b gimnazjum: Weronika  Łyczko, Martyna  Tyrpa, Nikola Kusy, Michał Walkowicz i Kacper Maciążek pod kierunkiem pani B. Kozak. Zgromadzony tam  materiał w postaci zdjęć, rysunków ,reprodukcji obrazów  pokazuje losy Polaków zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego w latach 1768-1956.

    Inspiracją do przygotowania wystawy były słowa wieszcza narodowego ”Jeżeli ja zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.” Ekspozycję można oglądać do dnia 23 listopada 2018 r.

                                                                                                                                      B. Kozak

  • Wyjątkowa lekcja historii

    14 listopada  odbyło się spotkanie zainteresowanych uczniów z Sybirakami panią Emilią Bylińską  i panem Jerzym Szydło. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania  hymnu Sybiraków w wykonaniu uczennicy Agnieszki Majcher i pani Elżbiety Bogusz , uczennica Nikola Kusy odczytała  wzruszający wiersz   poświęcony  deportacjom Polaków w lutym 1940 roku.

    Sybiracy podzielili się z młodzieżą osobistymi przeżyciami, wspomnieniami oraz refleksjami dotyczącymi pobytu na obcej ziemi. Były to historie pełne bólu i cierpienia niewinnych ludzi. Łzy i wzruszenie towarzyszyły opowieściom naszych Gości. Pani Emilia Bylińska  pokazała  swój szkolny zeszyt i świadectwo ukończenia szkoły, które zobrazowały nam jak wyglądała edukacja polskich dzieci na Syberii.  Młodzież  podziwiała Krzyż Zesłańców Sybiru przywieziony przez Pana Jerzego Szydło.

    Dla uczniów była to "żywa lekcja historii". Młodzież w skupieniu i ciszy słuchała opowiadania pani Emilii i pana Jerzego.

    Na koniec spotkania nasi goście chętnie i wyczerpująco odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów. Serdecznie dziękujemy Sybirakom za tę cenną lekcję  historii, którą zorganizowały panie: J.Angowska i  B. Kozak.

                                                                                                                                                                       B. Kozak

  • Wystawa

    Od piątku 26 października do wtorku 14 listopada 2018 roku  w holu naszej szkoły uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli obejrzeć wystawę zorganizowaną z okazji obchodów „100-lecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości” Zdjęcia przedstawione na kilku tablicach przybliżyły trudne drogi do niepodległości w latach 1914 – 1918. Zaprezentowane zostały sylwetki mężów stanu, którzy swoją działalnością polityczną, kulturalną i społeczną oraz swoją postawą patriotyczną przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wystawa posłużyła  do przeprowadzenia lekcji patriotycznych związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Ekspozycję przygotowały uczennice klasy III b Nikola Młynek,  Nikola Kusy  pod opieką nauczyciela historii. Do przygotowania wystawy wykorzystane zostały materiały edukacyjne IPN.

                                                                                                                                        B. Kozak

  • Schody do Niepodległej

    Wewnętrzne schody naszego budynku  nabrały patriotycznych, biało-czerwonych kolorów i zostały opatrzone datami dokumentującymi drogę Polski to odzyskania niepodległości. Na kolejnych stopniach zaakcentowano: rozbiory Polski; uchwalenie konstytucji 3 maja,  Legiony Polskie we Włoszech;  utworzenie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego; powstania: listopadowe, krakowskie i styczniowe; walki Polaków na frontach I wojny światowej, ostatnia naklejka upamiętnia  11. Listopada  2018 r -. Polonia Restituta.

     Projekt zrealizowały pani Małgorzata Sobczuk i pani Bożena Kozak.

                                                                                                                                    B. Kozak

  • DRUGIE MIEJSCE W REJONOWYCH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW

     

    Trzynastego listopada 2018 roku w Baniach odbyły się Rejonowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju. Naszą Szkołę reprezentowali: Mikuć Bartosz, Mrówka Kacper, Kacper Limanówka, Kacper Żurawski, Sebastian Białko, Kacper Kłonowski, Wojciech Kościelny, Piotr Jakowiecki, Kacper Perliński, Jakub Makuchowski, Gabriel Łysiak, Damian Bożek.  Chłopcy walczyli dzielnie, rozegrali cztery spotkania,  przegrali tylko jeden mecz z późniejszym triumfatorem imprezy.

     Wyniki sportowej rywalizacji :

    1. Gimnazjum Banie
    2. Gimnazjum Góralice
    3. SP Swobnica
    4. SP Grzybno
    5. SP Stołeczna

     

    GRATULUJEMY SUKCESU !!!

    A. Skowron

  • "NIE MA RADOŚCI BEZ NIEPODLEGŁOŚCI"

    9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole najważniejsze polskie święto, czyli 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

    Z tej okazji nasza szkoła uczestniczyła w akcji ,, Rekord dla Niepodległej”.
    Pierwsza część obchodów miała miejsce na zewnątrz. Uczniowie, nauczyciele i rodzice o godz. 11.11, w asyście pocztu sztandarowego odśpiewali 4-zwrotkowy hymn państwowy. Po hymnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyła życzenia dla Polski, następnie ,,życzenia „ zostały wypuszczone  daleko w Polskę w postaci symbolicznych biało – czerwonych balonów.
    Drugą część uroczystości, która  odbyła się na sali gimnastycznej, rozpoczęły przedszkolaki. Klasy:  IV, V i VI  przygotowały inscenizację, w której  przedstawiały rys historyczny, przybliżający  uczniom i gościom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości. Uroczystość uświetniły występy solistek i chóru szkolnego. Najmłodsi uczniowie zaśpiewali piosenki i zatańczyli krakowiaka. Na zakończenie, w myśl hasła przewodniego ,,Nie ma radości bez niepodległości ‘’, uczennice z klasy IV zatańczyły wesoły taniec z pomponami. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor, który odniósł się do wydarzeń mających miejsce 100 lat temu. Uczniowie klas I-III otrzymali od Pana Dariusza Szumiły i Radosława Lisa – przedstawiciela firmy AZOTY wyprawki szkolne.

    J. Angowska

  • "Rekord dla Niepodległej"

  • Udany debiut w sportowej rywalizacji szkół

    Siódmego listopada 2018 roku w Trzcińsku- Zdroju odbyły się Rejonowe Igrzyska Dzieci w Unihokeju. Był to debiut Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach w rozgrywkach sportowych na szczeblu rejonu. Uzyskaliśmy czwarte miejsce, które było najwyższym wśród szkół z naszej gminy, a więc debiut zaliczamy do udanych.

    Wyniki sportowej rywalizacji:

    1. SP Swobnica
    2. SP Banie
    3. SP Grzybno
    4. SP Góralice
    5. SP Stołeczna
    6. SP Trzcińsko-Zdrój

     

    Szkołę reprezentowali:

    • Paweł Zioła
    • Michał Makuchowski
    • Karol Makuchowski
    • Bartek Jędrzejko
    • Michał Kordas
    • Michał Pieróg
    • Kamil Mołdoch
    • Emanuel Osadców
    • Wojciech Banaś

    GRATULUJEMY SUKCESU !!!

    A. Skowron

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego
    Góralice 108a
    74-510 Trzcińsko-Zdrój

    Dyrektor
    mgr Ireneusz Nabywaniec

    Wicedyrektor
    mgr Monika Bieniek
  • 91 4148 014


    Szkoła Filialna
    w Stołecznej:
    91 4148 323

Galeria zdjęć