Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
W grudniu podczas zajęć edukacyjnych klasach 1-3 dużo rozmawialiśmy na temat Świąt Bożego Narodzenia. Poznawaliśmy tradycje świąteczne nie tylko w naszym kraju, ale również w innych państwach naszego globu. Oczywiście najdłużej zatrzymaliśmy się na obyczajach świątecznych w naszych rodzinach, w naszym środowisku, regionie, w Polsce. Ze świętami związane są dekoracje, które w wydaniu uczniów, udekorowały nasze klasy i korytarze szkolne. Z dużym zaangażowaniem uczyliśmy się śpiewać kolędy i pastorałki. Pieczenie i dekorowanie pierników sprawiło, że autentycznie poczuliśmy zapach świąt. Uwieńczeniem tego czasu były nasze klasowe wigilie. Z dużą radością w nich uczestniczyliśmy. Chociaż potrawy na naszych wigiliach różniły się nieco od domowych to czas spędzony razem w gronie koleżanek, kolegów i nauczycieli zostanie w naszej pamięci na zawsze. Możliwość wspólnego składania sobie życzeń, kolędowania jeszcze bardziej zintegrowały nasze zespoły klasowe.
Uczniowie klas 1-3
20 grudnia 2018r. w naszej szkole dało się odczuć nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Rada Rodziców zorganizowała kiermasz bożonarodzeniowy. Na stoiskach można było kupić przepiękne stroiki i ozdoby świąteczne wykonane przez rodziców naszej szkoły oraz zasmakować przepysznych ciast. Robienie świątecznych zakupów sprawiło wszystkim dużo radości. Zebrane fundusze zasilą konto Rady Rodziców.
Wszystkim zaangażowanym rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły składamy serdeczne podziękowania za przygotowanie i prowadzenie kiermaszu.
G. Osetek
W dniu 19 grudnia 2018r. w naszej szkole odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe dla rodziców zorganizowane przez nauczycielki: Bogumiłę Kordas, Mariolę Maciążek, Grażynę Osetek i Małgorzatę Sobczuk.
Gorące podziękowania składamy rodzicom, którzy uczestniczyli w warsztatach i tym, którzy wykonali stroiki w domu:
Małgorzacie Osadców (kl. IV), Agnieszce Malec (kl. IV), Państwu Pietruszkom (kl. IV), Agnieszce Makuchowskiej (kl. 0, II i VI), Iwonie Bożek (kl. II ), Ilonie Kościelnej (kl. 0, II i VII), Kamili Wielgat (kl. 0, II), Elizie Kordas (kl. O,II i VIII), Ewie Kamińskiej (kl. 0), Annie Lewandowskiej (kl. 0 i IV), Malwinie Osadców (kl. 0 i IV), Małgorzacie Kaczmarek (kl. 0), Annie Olchowy (kl. 0), Agacie Zalewskiej (kl. 0), Bożenie Szosler (kl. II i V), Edycie Flak (kl. I i III), Elwirze Juwie (kl. I i III), Annie Przygrodziej (kl. I), Natalii Matusik (kl. I i IV),Malwinie Mrówce (kl. I i VII), Monice Łagodzie (kl. I), Lucynie Orłowskiej (kl. III i VI), Karolinie Kordas (kl. IV i V), Agacie Makuchowskiej (kl. VI i VIII), Elżbiecie Bogusz – Kowal (kl.0), Agnieszce Malec (kl.0 i V), Marioli Ziętek (kl. 0 i VI), Joannie Bagińskiej (kl. 0), Sławomirze Ziole (kl.V), Marcie Białko (kl. V i VIII) i Patrycji Ożarowskiej (kl. III B). Panie stworzyły przepiękne dzieła, które będzie można zakupić podczas kiermaszu bożonarodzeniowego 20 grudnia 2018r. Gratulujemy zdolności artystycznych i pomysłowości. W warsztatach uczestniczyły też uczennice kl. IV Kasia Bożek i Nikola Malec, które odkrywały i szkoliły swoje zdolności pod kierunkiem rodziców. Tak trzymać dziewczyny!
Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Marcina Krukowskiego za podarowanie przepięknych drzewek świerkowych, które ozdobiły naszą szkołę.
Dziękujemy również wszystkim rodzicom, którzy dostarczyli materiały potrzebne na warsztaty oraz uczniom za wykonanie stroików i ozdób na zajęciach plastycznych i technicznych.
G. Osetek
Szczecin, Boże Narodzenie 2018 r.
Szanowny Panie Dyrektorze, Grono Pedagogiczne, Uczniowie i Rodzice
Bardzo serdecznie dziękuję za życzliwą pamięć i życzenia świąteczne. Z okazji tych miłych, nadchodzących chwil składam także wszystkim Państwu serdeczne życzenia radosnych Świąt w cieple rodziny, pięknie pachnącej choinki, zdrowia i energii na co dzień oraz uśmiechu i życzliwości na każdy dzień Nowego Roku.
st. wiz. Elżbieta Kanicka
Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia w naszej sali pojawiła się nowa choinka i kilka kompletów kolorowych światełek. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do jej ubierania. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy, inne różne ozdoby i kolorowe światełka. Choinka wygląda pięknie. Następnego dnia piekliśmy pierniczki. Mama Tosi i mama Antka przygotowały nam ciasto, a dzieci wałkowały to ciasto i wykrawały pierniczki przy pomocy foremek o różnych kształtach. Pieczeniem zajęła się Pani Iwona. Pierniczki wszystkim smakowały. W kolejnych dniach przedszkolaki wykonywały różne prace związane ze świętami – rysowały, kolorowały, wycinały, naklejały oraz ozdabiały choinki, szopki, stroiki. Uczyły się też nowych piosenek, kolęd oraz przygotowywały przedstawienie Jasełkowe, które zaprezentują tuż przed Świętami dla starszych kolegów i koleżanek w szkole.
T. Romaniuk
Szkoła Podstawowa im. M. Kotańskiego w Góralicach pragnie po raz piąty zorganizować spotkanie literackie pt. „Gmina Trzcińsko - Zdrój czyta klasykę literatury polskiej”.
W murach naszej szkoły rozbrzmiewały już utwory Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego i Ignacego Krasickiego.
Tym razem chcemy złożyć hołd Juliuszowi Słowackiemu, ponieważ w roku 2019 będziemy obchodzić 210. rocznicę urodzin i 170. rocznicę śmierci tego wybitnego romantyka z Krzemieńca.
Przypomnimy sobie, że nie czas żałować róż, gdy płoną lasy i że poeta profetycznie ogłosił: pośród niesnasków Pan Bóg uderza/ w ogromny dzwon,/dla słowiańskiego oto papieża/ otwarty dzwon.
Wybrzmi też odezwa do czytelników: Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei/ i przed narodem niosą oświaty kaganiec;/a kiedy trzeba, na śmierci da po kolei,/jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!
Będzie to okazja do spotkania w szerszym gronie, do delektowania się piękną polszczyzną oraz zamanifestowania przywiązania do tradycji i polskości.
Literacką kafejkę otworzymy 27 stycznia 2019 (niedziela) o godzinie 15.00 w budynku szkoły.
Serdecznie zapraszamy!
Zaproszenie na warsztaty bożonarodzeniowe
Dnia 19 grudnia 2018r.(środa) od godz. 15.00 w świetlicy naszej szkoły odbędą się warsztaty bożonarodzeniowe, podczas których wykonywane będą stroiki i ozdoby świąteczne.
Serdecznie zapraszamy chętnych rodziców.
Wychowawcy klasy 0 - III
ZAPROSZENIE
Dnia 20 grudnia 2018r. (czwartek)
BOŻONARODZENIOWY
W ofercie:
stroiki i ozdoby świąteczne oraz przepyszne ciasta.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Organizatorzy
Na przełomie listopada i grudnia br. Muzeum Narodowe w Szczecinie zorganizowało VI edycję konkursu pn. „Najciekawszy list do św. Mikołaja”. Łącznie wpłynęło 200 prac z 3 województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko- pomorskiego., w tym 15 z naszej szkoły.
Wielki finał konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyły się 13 grudnia 2018 roku o godz. 12.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Prace oceniano w 3 kategoriach wiekowych: 5-6 lat, 7-8 lat, 9-10 lat. Przyznano łącznie 44 nagrody, w tym 6 uczniom naszej szkoły. Wśród nagrodzonych znaleźli się nasi uczniowie:
Kategoria 5-6 lat
Tymon Osadców (oddział przedszkolny) - II miejsce
Kategoria 7-8 lat
Marcin Wielgat, (kl.II) – I miejsce
Wiktoria Przygrodzka (kl. I) – II miejsce
Dominik Mrówka (kl. I) – II miejsce
Maria Szumiło (kl. I) - wyróżnienie
Kategoria 9-10 lat
Karolina Matusik (kl. IV) – III miejsce
Uczeń klasy II Marcin Wielgat udzielił wywiadu TVP Szczecin.
Nagrodzonym uczniom składamy gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów.
G. Osetek
W Lipianach 11 grudnia 2018 roku odbyły się Igrzyska Dzieci w Badmintonie - Finał Wojewódzki. Reprezentacja naszej szkoły w składzie Martyna Ziętek i Hanna Osetek wywalczyła srebrne medale i drugie miejsce w województwie. Zespół przegrał tylko jeden mecz w finale z SP Polanów.
WIELKIE GRATULACJE !!!
Dziękujemy Gminie Trzcińsko- Zdrój za pomoc finansową , która umożliwiła naszej drużynie udział w zawodach sportowych.
A. Skowron
W poniedziałek 10.12.2018r Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Góralicach w składzie: Mikuć Bartek, Białko Sebastian, Żurawski Karol, Jakowiecki Piotr, Kłonowski Kacper, Limanówka Kacper, Ożarowski Mateusz, Łysiak Gabriel, Bożek Damian wywalczyła awans na Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Koszykowej chłopców, które odbędą się w styczniu 2019r. Awans nasi chłopcy wywalczyli pokonując Szkołę Podstawową w Chojnie wynikiem 12:4
Gratulujemy Sukcesu!!!
A. Skowron
7 grudnia, w ramach cyklu – „Poznajemy ciekawe zawody” do naszej szkoły przyjechał Pan Stanisław Gębala, który jest wielkim miłośnikiem pszczelarstwa. Jego wiedza, doświadczenie i umiejętności są przeogromne. Spotkał się z uczniami klas I – VIII oraz przedszkolakami.
W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się, że pszczoły pełnią ważną rolę w ekosystemie. Ich zadaniem jest nie tylko wytwarzanie miodu, ale i zapylanie roślin. Na przestrzeni wieków ludzie potrafili wykorzystać działalność pszczół. Pan Stanisław informował nas o tym, jak prowadzić pasiekę, której mieszkańcy zgodnie współpracują z otaczającym środowiskiem, jak dbać o kondycję zdrowotną pszczół. Zwrócił uwagę na umiejętne kontakty owadów z człowiekiem.
Pszczoły są wyjątkowo pracowite. Oprócz zapylania roślin, dają smaczny i zdrowy miód. Wspominał również, że pszczoły przyczyniają się do produkcji propolisu, który jest cennym składnikiem w leczeniu różnych chorób. Naturalny wosk, pozyskiwany z pasiek, może być wykorzystany do wytwarzania świec, ale także wykonywania pięknych woskowych figurek. Prowadzenie pasieki, budowa uli i profilaktyka zdrowia owadów nie jest prosta i wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości ze strony człowieka. To nie tylko praca, ale przede wszystkim prawdziwa pasja.
Pomysł na lekcję o pszczołach okazał się strzałem w dziesiątkę. Mamy nadzieję, że wiedza pszczelarska, jaką pan Stanisław Gębala przekazał uczniom zaowocuje pozytywnym nastawieniem do owadów zapylających.
B.Kordas i B.Gębala
Chociaż za oknami brak śniegu, to świąteczny nastrój w naszej szkole wprowadziła wizyta wyczekiwanego Gościa. 6 - go grudnia zapanował u nas szczególny klimat, gdyż - zgodnie z coroczną tradycją – gościliśmy Mikołaja. Dotarł on do szkoły z koszem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Mikołaj odwiedził każdą klasę, zaczynając od klasy I , następnie udał się do oddziału przedszkolnego. Przedszkolaki zaprezentowali Mikołajowi wcześniej przygotowane wierszyki i piosenki. Przejęte i uradowane buźki najmłodszych potwierdziły, że niecierpliwie na niego czekały. Mikołaj pamiętał również o gimnazjalistach i każdego poczęstował cukierkiem.
O uczniach z naszej szkoły nie zapomniał również Burmistrz Bartłomiej Wróbel. Odwiedził on również każdą klasę i również poczęstował cukierkiem. Ten dzień uświadomił nam jak niewiele dni pozostało do Świąt Bożego Narodzenia.
J. Angowska
W Polsce dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie Świętego Mikołaja biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują drobne upominki, ukryte pod poduszką lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu. Mikołaj ze względu na przypisywane mu historią uczynki, został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym na ostrzeżenie - rózgę. Na ten niezwykły i magiczny dzień 6 grudnia z nieskrywaną niecierpliwością czeka każde dziecko i te malutkie i to duże, a nawet dorośli, bo któż z nas nie lubi być obdarowywany? Również do naszej szkoły dotarła w grudniowy czwartek niezwykła osoba, sam Mikołaj. Zawitał do klas najmłodszych, sprawdził, czy wszystkie dzieci były grzeczne, posłuszne rodzicom i czy pilnie się uczyły, dopiero po wysłuchaniu opowieści najmłodszych, wierszyków i piosenek wręczył upragnione prezenty - paczki ze słodkościami. Uczniowie brali udział w słodkim poczęstunku. Były śpiewy, tańce, zabawy. Mikołajem może być każdy, kto chce i może obdarować drugą osobę. Uświadomienie sobie właśnie tego jest ważne i każdy z nas powinien o tym pamiętać.
M. Maciążek
Wizyta Mikołaja w Przedszkolu to jeden z bardzo oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Wcześniej grupa wykonała ciekawe prace plastyczne, uczyła się wierszy i piosenek. I gdy nadszedł ten dzień, wszystkie dzieci ubrane w czapki Świętego Mikołaja z niecierpliwością nasłuchiwały dzwoneczków. Nasz Gość nie kazał długo na siebie czekać. Na powitanie dzieci pięknie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i zapewniały, że są bardzo grzeczne. Był też wspólny taniec z Mikołajem i Jego pomocniczkami. Potem wręczył każdemu dziecku paczkę, a odważniejsze recytowały Mikołajowi wiersz lub śpiewały piosenkę. Nasz gość nie zabawił w przedszkolu długo, musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci w innych przedszkolach, a zdjęcia zrobione z Mikołajem będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Dzieci długo jeszcze dzieliły się wrażeniami i już myślą o spotkaniu za rok.
T. Romaniuk
Informacja dotyczy uczniów posiadających opinie psychologiczno – pedagogiczne
lub orzeczenia.
REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU SZACHOWEGO
DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJÓW
W ROKU SZKOLNYM 2018/2019
I ZAŁOŻENIA OGÓLNE I CELE KONKURSU
- p. Anna Bielawska-Wilk - przewodnicząca,
- p. Ilona Budna i p. Arkadiusza Skowrona członkowie komisji.
Cele konkursu to:
II ZAKRES MERYTORYCZNY KONKURSU
III PRZEBIEG KONKURSU.
Eliminacje szkolne
Każda szkoła przeprowadza eliminacje z których wyłoni przedstawicieli do kolejnego etapu:
Do dnia 14 stycznia 2019r Szkoły zgłaszają listę wyłonionych zwycięzców drogą mailową na adres: ilona.2016@onet.pl
Etap finałowy konkursu
Etap finałowy konkursu szachowego odbędzie się dnia 14.03.2019 o godzinie11.25 w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach. Uczniowie poszczególnych grup wiekowych zmierzą się z wyznaczonymi przeciwnikami. W każdej kategorii wiekowej wyłonionych zostanie 3 zwycięzców, którzy nagrodzeni zostaną nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami.
Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły www.spgoralice.edupage.org oraz na portalu www.facebook.pl.
Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji zdjęć oraz sprawozdania z przebiegu konkursu.
ORGANIZATORZY
Na początku grudnia przedszkolaki dowiedziały się na podstawie opowiadania nauczyciela, różnych plansz i rekwizytów oraz wiersza „Węglowa rodzinka” M.Terlikowskiej o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, znaczeniu tej pracy w naszym codziennym życiu, a także z jego ubiorem roboczym i wyglądem munduru galowego. Poznały też co to jest kopalnia, Śląsk oraz znaczenie kolorów pióropusza na czapkach górników. Potem wykonywały prace plastyczne „Wagoniki z węglem” i „Praca górników” posługując się nową techniką-rysowanie węglem. Drugiego dnia uczyły się piosenki o górniku i wykonały mini-czapki górników ozdabiając wskazanymi elementami oraz liczyły te czapki uwzględniając kolor pióropusza.
T. Romaniuk