Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Dnia 15 stycznia przedszkolaki przygotowały prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Przy pomocy Pani Iwony wyrobiły masę solną, z której następnie własnoręcznie uformowały serduszka. Była to super zabawa dla nich a zarazem duma, że mogą coś wręczyć swoim dziadkom w dniu ich święta.
I. Hryszkiewicz - Kasica
Ferie to beztroski czas wolny. Wolne od obowiązków, szkoły, wczesnego wstawania. Dobra zabawa podczas ferii to bezpieczna zabawa.
Pamiętaj!!!
999 Pogotowie ratunkowe
998 Straż pożarna
997 Policja
112 Alarmowy z telefonów komórkowych
M. Kopczyńska - Pacyk
Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, przedszkolaki naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku wystawili Jasełka w świetlicy wiejskiej dla mieszkańców Góralic. W specjalnie przygotowanych strojach młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Zgromadzona publiczność wspólnie z przedszkolakami śpiewali kolędy, które były wplątane w inscenizację. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów i zaproszonych gości. Dzieci podbiły serca publiczności. Na koniec występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa oraz dostali słodki upominek.
I. Hryszkiewicz-Kasica
18 stycznia dzieci z klasy I, II i III oraz przedszkolaki razem ze swoimi wychowawcami, miały okazję obejrzeć film animowany „Kopciuszek. Historia prawdziwa”. Treść tej baśni opierała się na zmienionej historii, którą wszyscy znamy z książek. Tym razem to Kopciuszek jako odważna bohaterka, Ella ma uratować księcia! Po przybyciu na królewski bal, Ella i jej przyjaciele odkrywają sekret, że prawdziwy książę został zamieniony w mysz, a jego miejsce na dworze zajął oszust, którego kontrolowała przebiegła wiedźma. Aby uratować księcia i pokonać złą czarownicę, Kopciuszek razem z wiernymi towarzyszami, trzema myszkami i bystrą czarodziejką, przeżywa niezwykłe przygody w świecie magii. Film bardzo zaciekawił dzieci, śledziły one losy bohaterów z ogromną uwagą i zainteresowaniem, a w drodze powrotnej dzieliły się swoimi pozytywnymi wrażeniami.
T. Romaniuk
ZAPROSZENIE
Serdecznie zapraszamy na uroczystość,
która odbędzie się 22 stycznia 2019 r.
o godzinie 10.00
w Szkole Podstawowej
im. Marka Kotańskiego w Góralicach.
Organizatorzy
Miło nam poinformować, że troje naszych uczniów zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych
1. Jakub Bożek III b - historia
2. Samuel Bułgajewski III a - biologia
3. Damaris Figiel III a - język polski
Gratulujemy sukcesu i życzymy zdobycia tytułu finalisty lub laureata!
12 stycznia 2019r. w naszej szkole odbył się balik karnawałowy. Uczniowie zaprezentowali pomysłowe i efektowne stroje. Wszyscy bawili się znakomicie. Wspólne tańce, pląsy i korowody wprawiły wszystkich w dobry humor, a młodym tancerzom dzielnie dotrzymywały kroku panie wychowawczynie: Teresa Romaniuk, Grażyna Osetek, Bogumiła Kordas oraz Mariola Maciążek. Wśród wielu atrakcji najbardziej emocjonujące były tańce z balonami, pląsy na gazetach, zabawa z kapeluszem, zjadanie batoników na czas i wiele innych. W każdym konkursie i zabawie dzieci otrzymywały nagrody rzeczowe zakupione dzięki finansowemu wsparciu dyrektora szkoły Pana Ireneusza Nabywańca. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły również odwiedziny Mikołaja, który wręczył każdemu dziecku prezent. W zabawie uczestniczyli rodzice i dziadkowie dzieci, którzy chętnie włączali się do uczestnictwa w tańcach i zabawach. W czasie zabawy rodzice przygotowali dzieciom poczęstunki w klasach. Miła atmosfera i wspólna zabawa znakomicie zintegrowała dzieci. Wielkie podziękowania składamy rodzicom, którzy przybyli wraz z dziećmi , poświęcając swój czas wolny dla swoich pociech. Ech, szkoda tylko, że następny balik będzie dopiero za rok.
Tekst B. Kordas
Foto M. Maciążek
Antybiotyki stosuj rozważnie!
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gryfinie przypomina jak ważna jest świadomość pacjentów w zakresie przyjmowania antybiotyków.
Już u dziecka warto kształtować wiedzę odnośnie leków, które źle przyjmowane mogą uzależniać lub w przypadku antybiotyków – zmniejszać odporność organizmu na bakterie, które mutują i stają się odporne na leczenie.
Ważne:
M. Kopczyńska - Pacyk
W dniu 09 stycznia 2019 roku grupa z oddziału przedszkolnego wzięła udział w VIII Gminnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Bóg się rodzi”, zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie Leśne Skrzaty w Trzcińsku-Zdroju. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek, wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów przed publicznością. Na scenie dzieci śpiewały kolędy i recytowały swoje role wcielając się w różne postacie szopki. Jasełka – historię odzwierciedlającą narodziny Dzieciątka Jezus miała okazję podziwiać licznie zgromadzona widownia, składająca się z rodziców, dziadków i znajomych dzieci, która nagrodziła małych wykonawców gromkimi brawami. Wszystkie przedstawienia były wyjątkowe jak powiedziała Dyrektor Przedszkola, Pani Bogumiła Gardziejewska. Podziękowała każdej grupie za występy i wręczyła pamiątkowe dyplomy za udział, książki oraz słodycze.
T. Romaniuk
W ekspresowym tempie, gorącej atmosferze, z olbrzymią dawką zabawy i humoru 7 stycznia 2019 r. prowadzący widowisko Stanisław Sielicki z „Estrady SAS” zabrał uczniów naszej szkoły na ciekawy spacer w odległe czasy i miejsca. Było to widowisko edukacyjne pod nazwą „Wielcy Rodacy”. Stanisław Sielicki, autor i prowadzący program, połączył naukę z żywiołową zabawą. Przygotował pełen humoru, werwy i wymagający aktywności twórczej pokaz zgodnie z dewizą: ”Nieważne kto wygra, nieważne kto gra, byleby zabawa była na sto dwa!”. Poprzez gry i zabawy uczniowie zdobywali wiedzę na temat sławnych Polaków i historii naszego kraju. Odgadywali zaszyfrowane hasła, układali alfabetycznie nazwiska znanych ludzi, poznali historię ruchomego domu Michała Drzymały. W radosnej zabawie uczestnicy widowiska dowiedzieli się również, czy z polskich banknotów można uczyć się historii, co Sienkiewicz powiedział na bankiecie w Sztokholmie i z jakiej okazji oraz jak Karol Wojtyła żegnał się z Ojczyzną? Nie zabrakło również dbałości o dobre maniery i ogładę towarzyską. Gorąca atmosfera, spora dawka uśmiechu pozwoliły miło i przyjemnie odbyć spacer w odległe miejsca, czasy i kultury.
Tekst: B. Kordas
Foto: M. Maciążek
W piątek 04.01.2019 roku w Centrum Kultury w Chojnie odbył się XX Rejonowy Przegląd Jasełek, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Chojnie. Przedszkolaki z naszej szkoły po raz pierwszy wzięły udział w tym wydarzeniu i zaprezentowały przedstawienie „W stajence”. Dzieci w pięknych, kolorowych strojach wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, baranka, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które mali aktorzy śpiewali z wielkim zaangażowaniem wprowadzając wszystkich w trwającą jeszcze świąteczną atmosferę. Wszystko odbywało się pod okiem licznej widowni i Jury. Widownia nagrodziła wszystkich dużymi brawami. Miło nam poinformować, że występ naszych przedszkolaków w swojej grupie wiekowej został zauważony przez Jury i dzieci zdobyły nagrodę – wyróżnienie. Otrzymały dyplom książki o świątecznej tematyce i płyty z kolędami oraz słodycze.
T. Romaniuk
Gry planszowe wydają się być rozrywką z poprzedniej epoki, zabawką zapomnianą i już niemodną. Kto by się zajmował planszami i pionkami w erze komputerów i konsoli do gier? Można by stwierdzić, że dzieci nie da się już przekonać do poświęcenia czasu na coś, co się nie świeci, nie wydaje dźwięków i nie porusza się po ekranie. Gry planszowe to świetna rozrywka, która pozwala uczniom niezauważenie utrwalić lub powtórzyć materiał z danego przedmiotu. Łącząc ruch, zabawę oraz naukę dajemy dziecku możliwość pełnego, harmonijnego rozwoju. Dyrektor naszej szkoły systematycznie powiększa bazę pomocy dydaktycznych. Nowy rok okazał się już bogaty dla wychowanków i uczniów korzystających ze świetlicy szkolnej. Zostały zakupione atrakcyjne planszowe gry edukacyjne, które umilą spędzanie czasu wolnego w naszej szkolnej świetlicy. Niektóre z nich przyczynią się do zaplanowania ciekawej gry do pracy w zespole. Cieszymy się, że nasza szkoła się rozwija i wspiera swoich wychowanków, uczniów i nauczycieli.
wych. świetlicy - M. Maciążek
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych
na rok szkolny 2019/2020
Przypominam, że:
Więcej informacji na www.men.gov.pl/REKRUTACJA
M. Kopczyńska - Pacyk
Zapraszam
uczniów klasy II i III
do udziału w szkolnym konkursie matematycznym:
„Potrafię rozwiązywać zadania tekstowe”
REGULAMIN KONKURSU
Jego przeprowadzeniu powinno sprzyjać:
B. Kordas
Już od stycznia uczniowie klasy drugiej naszej szkoły są uczestnikami projektu OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI.
Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania różnych ryzyk.
Główne cele programu:
Propozycje zawarte w programie stanowią unikalną na polskim rynku edukacyjnym ofertę wzbogacającą doświadczenia dzieci o wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa a także przydatne we współczesnym świecie jako początek edukacji najmłodszych.
Program wdrażany jest podczas obowiązkowych zajęć szkolnych. Ponieważ w zajęciach edukacyjnych klas drugich i trzecich szkoły podstawowej nie ma wyodrębnionych przedmiotów nauczania, nauczyciel dostosowuje czas zajęć do aktywności uczniów.
Dobór tematyki, na podstawie której nauczyciel realizuje zadania w dużym stopniu jest pozostawiony do jego dyspozycji. Bloki tematyczne pozwalają nauczycielowi na włączenie ich w cykl kształcenia zintegrowanego. Nauczyciel może kontynuować realizację programu z całą klasą na zajęciach dodatkowych.
Istotnym elementem edukacji finansowej jest współpraca z rodzicami. Zajęcia dydaktyczne angażują bowiem także rodziców. Nauczyciel przygotowuje ich do pracy z uczniami podczas spotkania, w ramach którego wprowadzają w tematykę zajęć. Rodzice znając założenia i przebieg projektu, pełnią funkcję konsultantów oraz aktywnie włączają się na każdym etapie projektu w pracę swoich dzieci. Mogą to uczynić np. poprzez wykonywanie wspólnie z nimi zadań domowych, polegających w części na rozmowie na temat realizowanych w danym dniu treści, czy wypełnianie Karty oszczędzania.
B. Kordas
UWAGA
KONKURS SZACHOWY
Eliminacje szkolne 7 stycznia 2019r.
zapisy u pani Anny Bielawskiej – Wilk
lub pani Ilony Budnej
Wspólne kolędowanie stwarza wyjątkową, magiczną atmosferę. Śpiewanie kolęd jest czymś, co ludzi bardzo zbliża. Wszyscy śpiewamy pieśni, które znamy, lubimy i dobrze nam się kojarzą, bo pamiętamy je z dzieciństwa, bo są ciepłe, melodyjne, piękne. Siedząc przy choince w gronie innych śpiewających, czujemy z nimi szczególną bliskość, radość ze spotkania, doznajemy wielu przyjemnych emocji. Takie właśnie spotkanie miało miejsce w naszej szkole 21 grudnia. Na początku Agnieszka Majcher przywitała wszystkich uczniów, pracowników szkoły, rodziców oraz Dyrektora. W świąteczny klimat wprowadziły nas dzieci z oddziału przedszkolnego, które zaprezentowały „Jasełka”. Każda klasa, począwszy od najmłodszych, zaśpiewała kolędę, pastorałkę lub piosenkę o tematyce świątecznej. Wspólne kolędowanie rozpoczął chór prowadzony przez panią Elę Bogusz - Kowal i wykonał kolędy ,,Lulajże Jezuniu” i „Gore gwiazda Jezusowi”. Następnie zaprezentowali się najmłodsi – Klasa I wykonała kolędę ,, Bosy pastuszek” wraz z wychowawczynią Grażyną Osetek. Klasa II i III zaśpiewali „Tylko jedna” z wychowawczynią Bogumiłą Kordas. Uczniowie klasy IV, z wychowawczynią Anną Bielawską – Wilk przy akompaniamencie dzwonków chromatycznych wykonali „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Klasa V wykonała kolędę ,,Tryumfy króla niebieskiego”. Klasy VI, VII i VIII z panią Iloną Budną zaśpiewali dwie kolędy „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Wśród nocnej ciszy”. Gimnazjaliści również wczuli się w atmosferę świąt Bożego Narodzenia i zaprezentowali wcześniej przygotowane utwory. Klasa IIIa z wychowawczynią Teresą Mazur zaśpiewała piosenkę świąteczną ,,Zaśnieżone miasto”. Na zakończenie zabrał głos Pan Dyrektor – Ireneusz Nabywaniec, również składając życzenia bożonarodzeniowe oraz rozdał nagrody uczniom, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie komputerowym, który odbył się w listopadzie.
E. Bogusz-Kowal