Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

  • Prezenty na Dzień Babci i Dziadka

    Dnia 15 stycznia przedszkolaki przygotowały prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Przy pomocy Pani Iwony wyrobiły masę solną, z której następnie własnoręcznie uformowały serduszka. Była to super zabawa dla nich a zarazem duma, że mogą coś wręczyć swoim dziadkom  w dniu ich święta.

    I. Hryszkiewicz - Kasica

  • Bezpieczne ferie 2019

    Ferie to beztroski czas wolny. Wolne od obowiązków, szkoły, wczesnego wstawania. Dobra zabawa podczas ferii to bezpieczna zabawa.

    Pamiętaj!!!

    1. Klucze od domu noś pod kurtką
    2. Zjeżdżaj na sankach w miejscach oddalonych od jezdni
    3. Jazdę na łyżwach trenuj tylko na lodowisku
    4. Nie rzucaj zbyt twardymi śnieżkami
    5. Nie baw się na zamarzniętym jeziorze, stawie czy rzece
    6. Nie chodź w przemoczonym ubraniu
    7. Wracaj do domu o ustalonej porze. Przed zapadnięciem zmroku
    8. Nie wsiadaj do samochodu z obcymi
    9. Nie przyjmuj słodyczy od obcych
    10. W razie wypadków, niebezpiecznych sytuacji dzwoń:

     

    999 Pogotowie ratunkowe

    998 Straż pożarna

    997 Policja

    112 Alarmowy z telefonów komórkowych

                                                                                     

                                                                                                  M. Kopczyńska - Pacyk

  • Jasełka na spotkaniu opłatkowym w Góralicach

    Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, przedszkolaki naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku wystawili Jasełka w świetlicy wiejskiej dla mieszkańców Góralic. W specjalnie przygotowanych strojach młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Zgromadzona publiczność wspólnie z przedszkolakami śpiewali kolędy, które były wplątane w inscenizację. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów i zaproszonych gości. Dzieci podbiły serca publiczności. Na koniec występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa oraz dostali słodki upominek.

    I. Hryszkiewicz-Kasica

  • "Kopciuszek. Historia prawdziwa"

     

    18 stycznia dzieci z klasy I, II i III oraz przedszkolaki razem ze swoimi wychowawcami, miały okazję obejrzeć film animowany „Kopciuszek. Historia prawdziwa”. Treść tej baśni opierała się na zmienionej historii, którą wszyscy znamy z książek. Tym razem to Kopciuszek jako odważna bohaterka, Ella ma uratować księcia! Po przybyciu na królewski bal, Ella i jej przyjaciele odkrywają sekret, że prawdziwy książę został zamieniony w mysz, a jego miejsce na dworze zajął oszust, którego kontrolowała przebiegła wiedźma. Aby uratować księcia i pokonać złą czarownicę, Kopciuszek razem z wiernymi towarzyszami, trzema myszkami i bystrą czarodziejką, przeżywa niezwykłe przygody w świecie magii. Film bardzo zaciekawił dzieci, śledziły one losy bohaterów z ogromną uwagą i zainteresowaniem, a w drodze powrotnej dzieliły się swoimi pozytywnymi wrażeniami.

     

    T. Romaniuk

     

  • ZAPROSZENIE 

    Serdecznie zapraszamy na uroczystość,

    która odbędzie się 22 stycznia 2019 r.
    o godzinie 10.00
    w Szkole Podstawowej
    im. Marka Kotańskiego w Góralicach.

    Organizatorzy

     

  • Konkursy przedmiotowe w roku szkolnym 2018/2019

    Miło nam poinformować, że troje naszych uczniów zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych

     

    1. Jakub Bożek III b - historia

    2. Samuel Bułgajewski III a - biologia

    3. Damaris Figiel III a - język polski

     

    Gratulujemy sukcesu i życzymy zdobycia tytułu finalisty lub laureata!

     

  • Ach co to był za bal...

    12 stycznia 2019r. w  naszej szkole odbył się balik karnawałowy.  Uczniowie zaprezentowali pomysłowe i efektowne stroje. Wszyscy bawili się znakomicie.  Wspólne tańce, pląsy i korowody  wprawiły  wszystkich w  dobry humor, a młodym tancerzom dzielnie dotrzymywały kroku panie wychowawczynie: Teresa Romaniuk, Grażyna Osetek, Bogumiła Kordas oraz Mariola Maciążek. Wśród wielu atrakcji  najbardziej emocjonujące były tańce  z balonami,  pląsy na gazetach, zabawa z kapeluszem, zjadanie batoników na czas i wiele innych. W każdym konkursie i zabawie dzieci otrzymywały nagrody rzeczowe zakupione dzięki finansowemu wsparciu dyrektora szkoły Pana Ireneusza Nabywańca.  Niezapomnianych wrażeń dostarczyły również odwiedziny Mikołaja, który wręczył każdemu dziecku prezent. W zabawie uczestniczyli rodzice i dziadkowie dzieci, którzy chętnie włączali się do uczestnictwa w tańcach i zabawach. W czasie zabawy rodzice przygotowali dzieciom poczęstunki w klasach. Miła atmosfera i wspólna zabawa znakomicie zintegrowała dzieci. Wielkie podziękowania składamy rodzicom, którzy przybyli wraz z dziećmi , poświęcając swój czas wolny dla swoich pociech. Ech, szkoda tylko, że  następny balik będzie dopiero za rok.

    Tekst B. Kordas

    Foto M. Maciążek

     

  • Antybiotyki stosuj rozważnie!

    Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gryfinie przypomina jak ważna jest świadomość pacjentów w zakresie przyjmowania antybiotyków.

     

    Już u dziecka warto kształtować wiedzę odnośnie leków, które źle przyjmowane mogą uzależniać lub w przypadku antybiotyków – zmniejszać odporność organizmu na bakterie,  które mutują i stają się odporne na leczenie.

                       Ważne:

    • Antybiotyki nie działają na wirusy
    • Antybiotyki nie zapobiegają przenoszeniu się przeziębienia czy wirusa grypy na inne osoby
    • Antybiotyki należy brać odpowiedzialnie i wg zaleceń lekarza

     

    M. Kopczyńska - Pacyk

  • Przedszkolaki na kolejnym przeglądzie Jasełek

     

    W dniu 09 stycznia 2019 roku  grupa z oddziału przedszkolnego wzięła udział w  VIII Gminnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Bóg się rodzi”, zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie Leśne Skrzaty w Trzcińsku-Zdroju. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek, wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów przed publicznością. Na scenie dzieci śpiewały kolędy i recytowały swoje role wcielając się w różne postacie szopki. Jasełka – historię odzwierciedlającą narodziny Dzieciątka Jezus miała okazję podziwiać licznie zgromadzona widownia, składająca się z rodziców, dziadków i znajomych dzieci, która nagrodziła małych wykonawców gromkimi brawami. Wszystkie przedstawienia były wyjątkowe jak powiedziała Dyrektor Przedszkola, Pani Bogumiła Gardziejewska. Podziękowała każdej grupie za występy i wręczyła pamiątkowe dyplomy za udział, książki oraz słodycze.

    T. Romaniuk

  • WIELCY RODACY - widowisko edukacyjne

    W ekspresowym tempie, gorącej atmosferze, z olbrzymią dawką zabawy i humoru 7 stycznia 2019 r. prowadzący widowisko Stanisław Sielicki z „Estrady SAS” zabrał uczniów naszej szkoły na ciekawy spacer w odległe czasy i miejsca. Było to widowisko edukacyjne pod nazwą „Wielcy Rodacy”. Stanisław Sielicki, autor i prowadzący program, połączył naukę z żywiołową zabawą. Przygotował pełen humoru, werwy i wymagający aktywności twórczej pokaz zgodnie z dewizą: ”Nieważne kto wygra, nieważne kto gra, byleby zabawa była na sto dwa!”. Poprzez gry i zabawy uczniowie zdobywali wiedzę na temat sławnych Polaków i historii naszego kraju. Odgadywali zaszyfrowane hasła, układali alfabetycznie nazwiska znanych ludzi, poznali historię ruchomego domu Michała Drzymały. W radosnej zabawie uczestnicy widowiska dowiedzieli się również, czy z polskich banknotów można uczyć się historii, co Sienkiewicz powiedział na bankiecie w Sztokholmie i z jakiej okazji oraz jak Karol Wojtyła żegnał się z Ojczyzną? Nie zabrakło również dbałości o dobre maniery i ogładę towarzyską. Gorąca atmosfera, spora dawka uśmiechu pozwoliły miło i przyjemnie odbyć spacer w odległe miejsca, czasy i kultury.

                                                                                                                                                                 Tekst: B. Kordas
       Foto: M. Maciążek

  • Program WOŚP 2019

  • Przedszkolaki na przeglądzie jasełek

     

    W piątek 04.01.2019 roku w Centrum Kultury w Chojnie odbył się XX Rejonowy Przegląd Jasełek, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Chojnie. Przedszkolaki z naszej szkoły po raz pierwszy wzięły udział w tym wydarzeniu i zaprezentowały przedstawienie „W stajence”. Dzieci w pięknych, kolorowych strojach wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, baranka, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które mali aktorzy śpiewali z wielkim zaangażowaniem wprowadzając wszystkich w trwającą jeszcze świąteczną atmosferę. Wszystko odbywało się pod okiem licznej widowni i Jury. Widownia nagrodziła wszystkich dużymi brawami. Miło nam poinformować, że występ naszych przedszkolaków w swojej grupie wiekowej został zauważony przez Jury i dzieci zdobyły nagrodę – wyróżnienie. Otrzymały dyplom książki o świątecznej tematyce  i płyty z kolędami oraz słodycze.

    T. Romaniuk

  • ATRAKCYJNE GRY PLANSZOWE

    Gry planszowe wydają się być rozrywką z poprzedniej epoki, zabawką zapomnianą i już niemodną. Kto by się zajmował planszami i pionkami w erze komputerów i konsoli do gier? Można by stwierdzić, że dzieci nie da się już przekonać do poświęcenia czasu na coś, co się nie świeci, nie wydaje dźwięków i nie porusza się po ekranie. Gry planszowe to świetna rozrywka, która pozwala uczniom niezauważenie utrwalić lub powtórzyć materiał z danego przedmiotu. Łącząc ruch, zabawę oraz naukę dajemy dziecku możliwość pełnego, harmonijnego rozwoju. Dyrektor naszej szkoły systematycznie powiększa bazę pomocy dydaktycznych. Nowy rok okazał się już bogaty dla wychowanków i uczniów korzystających ze świetlicy szkolnej. Zostały zakupione atrakcyjne planszowe gry edukacyjne, które umilą spędzanie czasu wolnego w naszej szkolnej świetlicy. Niektóre z nich przyczynią się do zaplanowania ciekawej gry do pracy w zespole. Cieszymy się, że nasza szkoła się rozwija i wspiera swoich wychowanków, uczniów i nauczycieli.

     

    wych. świetlicy - M. Maciążek

  • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych
    na rok szkolny 2019/2020

     

    Przypominam, że:

    1. do końca stycznia 2019 r. kurator oświaty ustali harmonogram rekrutacji do szkół, w tym terminy składania dokumentów,
    2. do końca lutego 2019 r. kurator oświaty ogłasza wykaz konkursów przedmiotowych punktowanych w rekrutacji,
    3. w marcu 2019 r. w szkołach będą dostępne szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji.

    Więcej informacji na www.men.gov.pl/REKRUTACJA

     

                                                                                                                                                 M. Kopczyńska - Pacyk

  • Zapraszam

    uczniów klasy II i III

    do udziału w szkolnym  konkursie matematycznym:

    „Potrafię rozwiązywać zadania tekstowe”

     

    REGULAMIN  KONKURSU

    1. Konkurs obejmuje treści nauczania zintegrowanego kl. 2 – 3.
    2. W konkursie mogą wziąć udział chętni uczniowie kl. 2 i 3 naszej szkoły.
    3. Celem organizowanego konkursu jest wyłonienie tych uczniów którzy:
      • potrafią dobrze wykonywać obliczenia liczbowe,
      • dostrzegają i umiejętnie stosują zasady i prawidłowości matematyczne,
      • wykazują się umiejętnością logicznego myślenia i wyobraźnią przy rozwiązywaniu problemów matematycznych.

                    Jego przeprowadzeniu powinno sprzyjać:

      • rozbudzeniu zainteresowań matematycznych,
      • uwrażliwieniu dzieci i nauczycieli na problematykę zadaniową,
      • dostarczeniu radosnych przeżyć i zadowolenia z osiągnięcia sukcesu,
      • zachęceniu uczniów do poznawania zasad zdrowej rywalizacji.
    1. Konkurs przebiega w jednym etapie. Uczniowie w ciągu 45 minut rozwiązują przygotowane zadania tekstowe. W sytuacji kiedy uczniowie zdobędą taką samą liczbę punktów komisja konkursowa przewiduję dogrywkę.
    2. W skład komisji konkursowej wchodzą nauczyciele przedmiotu.
    3. Po sprawdzeniu i ocenieniu prac, do miejsc nagrodzonych zostaną wytypowani ci uczniowie, którzy zdobędą w tym etapie wymaganą liczbę punktów.
    4. Konkurs odbędzie się 10 stycznia 2019 r. o godzinie 9.25 w sali nr 16.

    B. Kordas

  • Od grosika do złotówki

    Już od stycznia uczniowie klasy drugiej naszej szkoły są uczestnikami projektu OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI.

    Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania różnych ryzyk.

    Główne cele programu:

    • nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu,
    • nabycie przez uczniów wiedzy o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.

    Propozycje zawarte w programie stanowią unikalną na polskim rynku edukacyjnym ofertę wzbogacającą doświadczenia dzieci o wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa a także przydatne we współczesnym świecie jako początek edukacji najmłodszych.

    Program wdrażany jest podczas obowiązkowych zajęć szkolnych. Ponieważ w zajęciach edukacyjnych klas drugich i trzecich szkoły podstawowej nie ma wyodrębnionych przedmiotów nauczania, nauczyciel dostosowuje czas zajęć do aktywności uczniów.

    Dobór tematyki, na podstawie której nauczyciel realizuje zadania w dużym stopniu jest pozostawiony do jego dyspozycji. Bloki tematyczne pozwalają nauczycielowi na włączenie ich w cykl kształcenia zintegrowanego. Nauczyciel może kontynuować realizację programu z całą klasą na zajęciach dodatkowych.

    Istotnym elementem edukacji finansowej jest współpraca z rodzicami. Zajęcia dydaktyczne angażują bowiem także rodziców. Nauczyciel przygotowuje ich do pracy z uczniami podczas spotkania, w ramach którego wprowadzają w tematykę zajęć. Rodzice znając założenia i przebieg projektu, pełnią funkcję konsultantów oraz aktywnie włączają się na każdym etapie projektu w pracę swoich dzieci. Mogą to uczynić np. poprzez wykonywanie wspólnie z nimi zadań domowych, polegających w części na rozmowie na temat realizowanych w danym dniu treści, czy wypełnianie Karty oszczędzania.

    B. Kordas

  • UWAGA

    KONKURS SZACHOWY

     

    Eliminacje szkolne 7 stycznia 2019r.

    zapisy u pani Anny Bielawskiej – Wilk

    lub pani Ilony Budnej

  • Spotkanie z kolędą

    Wspólne kolędowanie stwarza wyjątkową, magiczną atmosferę. Śpiewanie kolęd jest czymś, co ludzi bardzo zbliża. Wszyscy śpiewamy pieśni, które znamy, lubimy i dobrze nam się kojarzą, bo pamiętamy je z dzieciństwa, bo są ciepłe, melodyjne, piękne. Siedząc przy choince w gronie innych śpiewających, czujemy z nimi szczególną bliskość, radość ze spotkania, doznajemy wielu przyjemnych emocji. Takie właśnie spotkanie miało miejsce w naszej szkole 21 grudnia. Na początku Agnieszka  Majcher przywitała wszystkich uczniów, pracowników szkoły, rodziców oraz Dyrektora. W świąteczny klimat wprowadziły nas dzieci z oddziału przedszkolnego, które zaprezentowały „Jasełka”. Każda klasa, począwszy od najmłodszych,  zaśpiewała kolędę, pastorałkę lub piosenkę o tematyce świątecznej. Wspólne kolędowanie rozpoczął  chór prowadzony przez panią Elę Bogusz - Kowal i wykonał  kolędy ,,Lulajże Jezuniu” i „Gore gwiazda Jezusowi”. Następnie zaprezentowali się najmłodsi – Klasa  I  wykonała kolędę ,, Bosy pastuszek” wraz z wychowawczynią Grażyną Osetek. Klasa II i III zaśpiewali „Tylko jedna” z wychowawczynią Bogumiłą Kordas. Uczniowie klasy IV,  z wychowawczynią  Anną Bielawską – Wilk przy akompaniamencie dzwonków chromatycznych wykonali „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Klasa V wykonała kolędę ,,Tryumfy króla niebieskiego”. Klasy VI, VII i VIII z panią Iloną Budną zaśpiewali dwie kolędy „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Wśród nocnej ciszy”. Gimnazjaliści również wczuli się w atmosferę świąt Bożego Narodzenia  i zaprezentowali wcześniej przygotowane utwory. Klasa IIIa z wychowawczynią Teresą Mazur zaśpiewała piosenkę świąteczną ,,Zaśnieżone miasto”. Na zakończenie zabrał głos Pan Dyrektor – Ireneusz Nabywaniec, również składając życzenia bożonarodzeniowe oraz rozdał nagrody uczniom, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie komputerowym, który odbył się w listopadzie.

     

     

     

                                                                                                                                            E. Bogusz-Kowal

  •  

  • Wigilia u przedszkolaków

    W czwartek, 20.12.2018r. odbyła się wigilia przedszkolaków. Łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia, śpiewaliśmy koledy oraz mieliśmy słodki poczęstunek.

    T. Romaniuk

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego
    Góralice 108a
    74-510 Trzcińsko-Zdrój

    Dyrektor
    mgr Ireneusz Nabywaniec

    Wicedyrektor
    mgr Monika Bieniek
  • 91 4148 014


    Szkoła Filialna
    w Stołecznej:
    91 4148 323

Galeria zdjęć