Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Przy okazji Światowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci zrealizowaliśmy inicjatywę edukacyjną, dzięki której zwiększy się wiedza i umiejętności chroniące dzieci przed przemocą.
18 listopada, zarówno w Góralicach jak i w Stołecznej, uczniowie klas 1 – 3 brali udział online w Sieciakowej lekcji. Internet mocy bez przemocy. Podczas lekcji uczniowie i uczennice poznali drużynę Sieciaków i dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na dzieci w internecie oraz jak zadbać o bezpieczeństwo online. Lekcja oparta o fabułę książek o przygodach Sieciaków i treści z serwisu edukacyjnego Sieciaki.pl. Lekcję prowadził Łukasz Wojtasik (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) – ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci w internecie. Od 25 lat związany Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS). Autor pierwszej polskiej kampanii społecznej związanej z problematyką zagrożeń online „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” (2004). Inicjator, autor kilkudziesięciu kampanii społecznych i programów edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci. Certyfikowany trener, propagator Domowych Zasad Ekranowych. Autor serii książek dla dzieci “Sieciaki”.
M. Kopczyńska - Pacyk
18 listopada odbyła się bitwa między przedstawicielami klasy 4 a 5, uczniowie rozegrali grę na czas, polegająca na poprawnym i szybkim mnożeniu i dzieleniu liczb w pamięci. Zwycięstwo należy do klasy 4.
Gratulacje : Anna Bielawska-Wilk
● przemoc fizyczna — czyli wszelkiego rodzaju zachowania agresywne odnoszące się do ciała dziecka, powodujące lub niosące ryzyko uszkodzenia ciała poprzez np. bicie, popychanie, szarpanie, kopanie czy duszenie,
● przemoc psychiczna — jest najczęstszą i najtrudniejszą do udowodnienia formą przemocy. Wobec najmłodszych ma ona wywoływać lęk i powodować całkowite podporządkowanie się rodzicowi, przejawia się głównie w niedostępności emocjonalnej opiekuna, ignorowaniu potrzeb emocjonalnych dziecka, nie wyrażaniu uczuć, nieadekwatnych oczekiwaniach, wrogości, obwinianiu i odrzucaniu dziecka,
● przemoc seksualna — polega na wykorzystywaniu dziecka do zaspokajania własnych potrzeb seksualnych, dzieli się na zachowania z kontaktem fizycznym lub bez niego.
● zaniedbanie — to nie zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka, zarówno fizycznych jak i psychicznych oraz nierespektowanie jego podstawowych praw przez rodziców lub opiekunów. Zdarzyć się może jeszcze przed narodzinami dziecka, kiedy matka nie zapewnia mu odpowiednich warunków do rozwoju przez brak dbałości o higieniczny tryb życia i przyjmowanie używek.
Badania pokazują, że przemoc stosowana wobec dzieci w środowisku domowym najczęściej ma charakter mieszany. Szkodliwe skutki ma dla najmłodszych również samo obserwowanie przemocy domowej. Źródło: Internet
M. Kopczyńska - Pacyk
Wspólne świętowanie 106 rocznicy Niepodległości, rozpoczęliśmy od konkursów, które odbyły się w ostatnim tygodniu października. Każdy uczeń mógł czynnie włączyć się w obchody tego ważnego święta , wybierając coś dla siebie.
W dniu 13 listopada rozstrzygnięto i wręczono nagrody.
W konkursie plastycznym Namaluj portret Marszałka Piłsudskiego najlepsze wyniki w kategorii klas I-III uzyskali : I - miejsce Martyna Gołofit, II miejsce - Aleksandra Przygrodzka, III miejsce - Jakub Rutkowski.
W klasach IV-VIII: I miejsce - Wiktoria Przygrodzka, II miejsce - Wojciech Michalak, III miejsce - Marysia Woniakowska.
Ciekawe zdjęcia w konkursie Ja i barwy narodowe zrobili uczniowie : I miejsce – Jakub Mikołajczyk, Zosia Kordas i Dariia Kovalchuk, II miejsce – Aniela Kowal, Jagoda Osmałek i Lena Niekorek, III miejsce - Tymon Osadców , Jakub Koch i Casper Ilin.
Wszyscy uczniowie zmierzyli się z dyktandem niepodległościowym. Wyłoniono najlepszych z poszczególnych klas: 4 – Nina Woniakowska, 5 – Mateusz Wojciechowski, 6 – Kacper Ciastko, 7 - Marysia Woniakowska, 8 - Maja Bożek.
W ramach konkursu Drzwi do Wolności, każda klasa ozdobiła drzwi swojej sali tematyką historyczną i patriotyczną. Piękne, patriotyczne dekoracje pojawiły się również na drzwiach gabinetu dyrektora, pedagoga i biblioteki szkolnej. W szkole zrobiło się biało czerwono i bardzo świątecznie. Na szczególną uwagę zasługują drzwi klasy 7, 8 i przedszkola. Wszystkie klasy zostały obdarowane słodyczami.
Większość nagród , które otrzymali uczniowie, zostały zakupione ze środków Rady Rodziców.
B. Kozak
Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Góralicach oraz Stołecznej obejrzeli rewię na lodzie pt. „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”, w którym brało udział 18 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. Na uwagę zasługiwała znakomita oprawa muzyczna, choreografia pełna popisów indywidualnych, zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie. W spektaklu brali udział artyści cyrkowi, którzy wzbogacili rewię takimi efektami jak: pokaz ogniowy, taniec na podwieszonej szarfie na wysokości 8 m oraz ledowe show. Całość dopełniała ruchoma scenografia, statek piracki, 10 metrowy ptak Rok, wyspa z palmami, bogato zdobiony zamek i wspaniałe kostium. Wszystkie dzieci były pod ogromnym wrażeniem efektów specjalnych i popisów łyżwiarskich.
M. Maciążek
W niedzielę 10 listopada 2024 r. odbył się w Pyrzycach II INTERNAIONAL KARATE CUP pod Patronatem Pani Burmistrz Marzeny Podzińskiej.
Uczeń 6 klasy Michał Mazur, który trenuje w ANTAI Klub Karate startował w konkurencji KATA INDYWIDUALNE oraz KATA DRUŻYNOWE i zdobył dwa medale złoty oraz brązowy.
W turnieju uczestniczyło 19 klubów z całej Polski. Rozegrano ponad 250 osobokonkurencji a zawodnicy zmagali się o medale oraz statuetki w konkurencjach KATA oraz KUMITE. Na Turnieju był obecny V-ce Prezes Polskiego Związku Karate Shihan Wacław Antoniak 9 Dan Karate Shotokan.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wspólne świętowanie wolności rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu narodowego, oddając w ten sposób szacunek wszystkim Polakom. Tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.
Uczniowie klasy 5 przypomnieli nam co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku i przybliżyli obecnym pojęcie wolności we współczesnym świecie. Część oficjalna zakończona została odśpiewaniem hymnu szkoły.
Następnie odbył się koncert piosenki patriotycznej.
Dziękujemy za wspólne, radosne świętowanie wolności.
B. Kozak
Uczniowie klasy ósmej środowe przedpołudnie spędzili w parku trampolin GAME TIME w Gorzowie Wlkp..Mogli tam biegać, wspinać się, czołgać, przeskakiwać przez różne przeszkody, aby zdobywać punkty i czerpać radość z rozrywki. Niezwykle ciekawy i wymagający okazał się tor ninja.
J. Angowska
Linia czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-15.00
i dodatkowo w czwartki, w godzinach 16.30-20.30
800 100 100 to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cybeprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Ponadto terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych.
M. Kopczyńska - Pacyk
Kampania koncentruje się na: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą do 19 listopada 2024 roku.
https://dziecinstwobezprzemocy.pl/
M. Kopczyńska - Pacyk
30 października w Trzcińsku-Zdrój został rozegrany Turniej unihokeja. Naszą Szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt, która zajęła 1 miejsce.
Gratulujemy
A. Skowron
W zeszły piątek zakończyliśmy projekt Tydzień zdrowia psychicznego. Wyzwanie podjęła szkoła w Góralicach oraz w Stołecznej. Celem pomysłu było zwrócenie uwagi na swój dobrostan. Wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie, że zbilansowana dieta wpływa na nasze samopoczucie. Zapominamy o odpoczynku od rutyny, o dystansie do siebie i do świata, o byciu nieidealnym. Nie pamiętamy, że obowiązki możemy wykonywać łamiąc rutynę, może w inny, śmieszny sposób? Zadbajmy też o sposoby uspokojenia się, warto je poznać i stosować.
Samorząd uczniowski przygotował harmonogram Tygodnia, w którym umieszczono plan na 5 dni. Całemu szkolnemu rozgardiaszowi podczas przerw towarzyszyła muzyka.
M. Kopczyńska - Pacyk
Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, 22 października 2022 r. dzieci ze szkoły w Stołecznej wybrały się na wycieczkę do lasu znajdującego się w Nadleśnictwie Mieszkowice. Tam pod fachowym okiem pracowników: pani Olgi Tarasek i Julii Sozańskiej poznawały tajniki lasu. Na początku odbyły się zajęcia warsztatowe, na których dzieci utrwaliły warstwową budowę lasu, oglądały filmy edukacyjne, rozwiązywały krzyżówki, zagadki oraz kolorowały zwierzęta i rośliny leśne. Ciekawym punktem było przejście ścieżką edukacyjną ze szczególnym zwróceniem uwagi na rośliny, drobne zwierzęta oraz grzyby, a także wizyta w „ Pszczelim Zakątku” – doskonałym miejscu do poznania roli pszczół w środowisku. Po spacerze, na dzieci czekała niespodzianka – pieczone kiełbaski.
Wycieczka była bardzo udana, wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Tekst: Dorota Fabisiak Foto: Maria Bazan
Dziś, tj. 21 października w Szkole Podstawowej w Góralicach i Stołecznej rozpoczęliśmy Tydzień zdrowia psychicznego. W październiku zwracamy uwagę na znaczenie zdrowia psychicznego oraz potrzebę troski o nie.
Samorząd uczniowski podjął wyzwanie, proponując różne akcje i zabawy po to, aby wprowadzić pozytywne odczucia w rutynę dnia.
M. Kopczyńska - Pacyk
19 października 2024r. rozegrano Krajowy Turniej Młodzików I Juniorów w badmintonie w Miastku. Dwie uczennice naszej szkoły zawodniczki Luks Krokus Góralice przywiozły medale.
Hanna Makuchowska I Martyna Sawicka w grze podwójnej młodziczek
Hanna Makuchowska z Waldemarem Wójtowiczem Sulęciński Klub Badmintona ,,Badminton4all" w mikście młodzików
Maja Romaniuk w grze pojedynczej młodziczek
Gratulujemy udanego występu