Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Biblioteka szkolna proponuje nowe pozycje książkowe dla uczniów klas młodszych. „Zaopiekuj się mną” jest to seria książek dla dzieci, których głównymi bohaterami są zwierzęta, doświadczające często różnych trudnych sytuacji, a przez to wymagających ingerencji i pomocy człowieka. Małe dziewczynki ruszają na ratunek słodkim czworonogom i razem zawsze cało uchodzą z opresji. Życzymy przyjemnej lektury.
Cześć, pamiętacie mnie? Jestem Rowley Jefferson! Czyli naj-naj-najlepszy przyjaciel Grega Heffleya. I wiecie co? Teraz ja TEŻ prowadzę pamięt… to znaczy dziennik (Greg strasznie nie lubi tego słowa na „p”, mówi, że „p” są dobre dla dziewczyn). Opisuję tu różne zdarzenia z naszego życia, straszne, śmieszne i tajemnicze, a przede wszystkim, w odróżnieniu od niektórych, NIGDY NIE ZMYŚLAM.
Lekcje mogą odbywać się nie tylko w szkole. 26 maja 2023 r. klasa III odwiedziła Filię Biblioteki Publicznej w Stołecznej, gdzie podczas zajęć zintegrowanych mogła realizować zaplanowane treści programowe. Pani bibliotekarka Ewa Skoczek przygotowała ciekawe propozycje, które dzieci bardzo chętnie podejmowały. Na początku rozmawialiśmy o swoich marzeniach, które następnie zostały narysowane, podpisane i włożone do kapsuły czasu. Po wielu latach można będzie do nich zajrzeć
i stwierdzić na ile zostały spełnione. Uczniowie zapoznali się z twórczością Juliana Tuwim oraz czytali jego wiersze. Próbę recytacji z podziałem na role podjęli w wierszu „ Dyzio marzyciel”. Potem na betonowej płycie placu zabaw odbył się konkurs plastyczny polegający na zilustrowaniu kolorową kredą własnych marzeń. Na koniec wspólnie degustowaliśmy galaretki i budyń z bitą śmietaną.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Ewie Skoczek za przeprowadzenie ciekawych zajęć.
Tekst i foto: Dorota Fabisiak
Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego w Góralicach
serdecznie zaprasza na
FESTYN RODZINNY
1 czerwca 2023r. w godzinach 9.00- 13.00
W programie:
występ artystyczny dla rodziców w wykonaniu kl. 0-3,
quiz "Czy mama zna dziecko, a dziecko zna mamę"
fotobudki do robienia rodzinnych zdjęć,
kiermasz ciast, kiełbaski z grilla, loteria fantowa,
robienie warkoczyków i tatuaży, bańki mydlane
gra terenowa dla kl. 4-8
wesołe konkurencje sportowe dla kl. 0-3
konkurencje i gry sportowe dla kl. 4-8,
pokazy straży pożarnej.
ZAPRASZAMY
W poniedziałek dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Filialnej odwiedziły Filię Biblioteki Miejskiej w Stołecznej. W trakcie zajęć bibliotecznych maluchy poznały twórczość Jan Brzechwy. Z uwagą słuchały wierszy czytanych przez panią Ewę Skoczek oraz aktywnie interpretowały twórczość w pracach plastycznych. Miłym akcentem były wspólne zabawy ruchowo-muzyczne. Na zakończenie wizyty maluchy czekała miła niespodzianka w postaci zdrowych przekąsek przygotowanych przez panią Ewę. Dziękujemy za zaproszenie.
tekst i foto: H. Radecka
Szkoła Filialna w Stołecznej otrzymała Certyfikat Małego Strażnika Lasów za udział w akcji „GIGA Laurka dla Strażników Lasów”. To podziękowanie za Naszą aktywność w edukowaniu młodego społeczeństwa na temat ochrony lasów przed coraz częściej występującymi pożarami. Dzięki działaniom Strażników Lasów wspólnie będziemy DBAĆ O ZIELONE, A NIE SPALONE LASY!
Wychowawcy
Podany niżej link kieruje do zestawu dokumentów potrzebnych do szkół ponadpodstawowych oraz terminów związanych z ich dostarczaniem
17 maja 2023r. (środa)
w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach
odbędą się
zebrania z wychowawcami w klasach
Oddział przedszkolny – godz. 15.30
Klasy I-III- godz. 16.00
Klasy IV- VIII- godz. 17.00
W czasie trwania zebrań obowiązują dyżury nauczycieli.
Dyżur dyrektora 15.00- 16.00
Od 09 do 12 maja 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach wzięli udział w wycieczce do Wrocławia stolicy Dolnego Śląska.
W ciągu czterech dni zwiedzili: Stare Miasto, fontannę multimedialną na pokazach dziennych i nocnych, jeden z trzech największych ogrodów zoologiczny w Europie (w nim m.in. Afrykarium i Oceanarium). Zwiedzili również Ogród Japoński, Halę Stulecia nieopodal Iglicy. Wiele emocji przeżyli na wieży Sky Tower mającej ponad 200 m wysokości, oglądając znacznie szerszy horyzont Wrocławia. Zwiedzali Wrocław również z przewodnikiem: mosty (w tym most dla zakochanych), katedry, pozostałości zamkowych budowli, plac więzienny z czasów średniowiecznych, Stary Rynek Wrocławski słuchając ciekawych opowieści o księżniczkach, królach i biskupach w formie legend oraz ciekawych faktów z historii Wrocławia. Przez cały ten czas Kinga Osadców polowała na wrocławskie krasnale, fotografując je. Wyjazd do Wrocławskiego Aquaparku był relaksem w drodze powrotnej. Podczas wycieczki w chwilach zmęczenia nagłym ożywieniem stawały się Galerie Handlowe. Pełni wrażeń wrócili na łono domowych pieleszy.
Tekst: Czesław Postawa
Zdjęcia: Agata Romańczuk, Czesław Postawa, Paweł Rosadziński
05. maja 2023 roku uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego
w Góralicach wzięli udział w wycieczce do Zagrody Reniferów w Czelinie.
Dzieci przywitał Właściciel, który z zaangażowaniem oprowadził uczniów po gospodarstwie, przedstawiając im jego mieszkańców: wiewiórki, kozy, koziołki, perliczki, strusie, kuce, daniele czy same renifery. Dzieci z ogromnym entuzjazmem karmiły i głaskały zwierzątka. Potem przyszedł czas na liczne atrakcje m. in. jazda na kucykach, ciąganie sań, zjazd na tyrolce i wiele innych atrakcyjnych zabaw. W przerwie pomiędzy zwiedzaniem obiektu, a licznymi grami sprawnościowymi i konkursami czekał ciepły posiłek w postaci kiełbasek z grilla. Spróbowały również najstarszego chleba na świecie wypiekanego na ognisku z wody i mąki. Wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi, pogoda dopisała.
Wychowawcy
5 i 6 maja 2023r. nasza uczennica Hanna Makuchowska trenujaca w Luks Krokus Góralice rywalizowała w Krajowym Turnieju Młodzików Młodszych w Puszczykowie.
Hania zdobyła 2 medale: w grze mieszanej w parze z Matvii Sydorenko (UKS Przemysł Poznań) wywałczyła złoty medal i grze podwójnej dziewcząt z Zuzanną Szwedą medal brązowy.
Brawo!!! Gratulujemy!!! Czekamy na kolejne medale.
28 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 232 rocznica jej uchwalenia. Była to druga na świecie, a pierwsza w Europie ustawa zasadnicza. Uczniowie szóstej klasy przypomnieli jak ważne było to wydarzenie. Starali się odpowiedzieć na pytania, czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność. Wszyscy obejrzeli przesłanie generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego W tym wzruszającym przemówieniu zwrócił się głównie do młodych, aby byli dumni ze swojego kraju i szanowali innych ludzi. Była to wspaniała lekcja historii i okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat. Na zakończenie spotkania głos zabrał dyrektor szkoły Ireneusz Nabywaniec, który odniósł się do słów generała oraz podziękował wszystkim występującym.
Burmistrz Bartłomiej Wróbel mówił o tym, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami.
Występ uświetniły wokalistki:
Agata Szumiło- ,, Hymn Konstytucji 3 Maja”
Maja Romaniuk, Wiktoria Przygrodzka , Daryna Mysanets, Kinga Osadców - ,, Kto ty jesteś”
Uczniowie klas I – III ,, Mazurek 3 Maja”, ,, Moja Ojczyzna”
Przedszkole - ,, Nasza flaga biało - czerwona”
Wystąpili: Maja Bożek, Hanna Makuchowska, Kinga Szosler, Julia Rogalewska, Wiktoria Zawadzka, Lena Rębowiecka, Joanna Maciążek, Zuzanna Malinowska, Weronika Tatul, Oliwier Rutkowski, Jakub Koch, Borys Matuszak.
Obsługa sprzętu: Łukasz Kościelny, Marcel Kordas
Pani Ilona Budna wręczyła nagrody w Konkursie o Marku Kotańskim z elementami profilaktyki uzależnień.
Pani Grażyna Osetek wręczyła nagrody w Konkursie Ekologicznym.
Dyrektor szkoły w imieniu pani Bożeny Kozak wręczył nadgody w Konkursie o Uchwaleniu Konstytucji 3 Maja
Foto: Katarzyna Bożek
Janina Angowska
Z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły, wspólnie z Panią Magdaleną Kopczyńską-Pacyk oraz Panią Beatą Gębalą przeprowadziliśmy Szkolny Konkurs Wiedzy o Marku Kotańskim z Elementami Profilaktyki Uzależnień. Chciałybyśmy podziękować wszystkim uczniom za udział w konkursie, a Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzcińsku-Zdroju za dofinansowanie zakupu nagród dla laureatów.
Wyróżnienia w konkursie plastycznym propagującym zdrowy tryb życia beż używek otrzymali:
Maja Wittbrodt Julia oraz Wojciech Rogalewscy Aleksandra Bożek W Konkursie plastycznym
I miejsce - Mikołaj Stańczyk
II miejsca - Antonina Lewandowska oraz Antoni Makuchowski
III miejsce - Lena Bączek W Konkursie teoretycznym I miejsce - Nikola Malec
II miejsce - Lena Sobalska III miejsce - Karolina Matusik
Ilona Budna
Maj to niezwykle piękny miesiąc, ponieważ już na jego początku przypadają ważne święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Święto Konstytucji 3 Maja. 27 kwietnia b.r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z tych wyjątkowych okazji. Dzieci pod opieką swoich wychowawców przygotowały program artystyczny, który zaprezentowały przed licznie przybyłymi gośćmi. Były wiersze, piosenki oraz inscenizacja fragmentu historii Polski, jakim były okoliczności uchwalenia konstytucji 3 Maja. Wśród dzieci widać było duże zaangażowanie, a wśród rodziców dumę ze swoich pociech. Uroczystość, jak każda w naszej szkole zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.
Tekst: Dorota Fabisiak
26 kwietnia b.r. miało miejsce wyjątkowe spotkanie uczniów klas I – III z Panem Jackiem Łapińskim, pisarzem, autorem książek: „ Dlaczego warto czytać?:” , „ Jak być lepszym” i „Z uśmiechem ci do twarzy”. Otwartość i bezpośredniość autora pozwoliła na luźną i szczerą rozmowę z dziećmi, której głównym celem było udowodnienie jak ważne w życiu człowieka jest czytanie książek. Spotkanie było udane, gdyż nie było suchym wykładem, lecz angażowało słuchaczy do aktywności i swobodnych wypowiedzi.
Tekst i foto: Dorota Fabisiak
Uczniowie klasy 5 wcielili się w historyczne postacie
średniowiecza. Dzięki temu powstała ciekawa galeria. Mogliśmy podziwiać:
Dobrawę, Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego, Jadwigę
Andegaweńską, Annę Cylejską.
Niespodzianką okazała się postać Franciszka von Werben który miał
posiadłości w Trzcińsku-Zdroju i Gogolicach. Każdy uczeń przygotował krótką
prezentację swojej postaci. Zwieńczeniem całego wydarzenia było przedstawienie
dla przedszkola i klas1-3. Najmłodsi
nagrodzili piątoklasistów gromkimi brawami.
Dziękujemy fundacji
Droga Lotha za wypożyczenie
stroju.
Bożena Kozak
22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego w Góralicach zorganizowała konkurs ekologiczno- przyrodniczy dla klas 1-3.
Oto laureaci:
kl.1
I miejsce - Dorota Kamińska
II miejsce - Martyna Gołofit i Franciszek Przygrodzki
III miejsce- Hanna Wielgat i Aleksandra Przygrodzka
kl. 2
I miejsce - Leon Osadców
II miejsce - Katarzyna Jaz i Antoni Makuchowski
III miejsce - Wiktoria Bożek
kl. 3
I miejsce- Maja Mołdoch
II miejsce- Mateusz Słonecki
III miejsce - Lena Bączek
Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy kolejnych sukcesów!!
Organizator- Grażyna Osetek
Za pomocą Korbo Blocks można wspierać rozwój fizyczny, intelektualny i emocjonalny dziecka. Korbo Blocks to też świetny sposób na rozwijanie kompetencji miękkich, takich jak m.in. umiejętność pracy w grupie czy kreatywności. W końcu, korzystając z klocków Korbo Blocks dzieci mogą budować niesamowite modele, od najmniejszych do największych! Zabawa z Korbo Blocks staje się dodatkowym, atrakcyjnym elementem zabawy. W naszej szkole przygodę z klockami KORBO rozpoczęliśmy od zapoznania się z kształtami zestawu, od swobodnej konstrukcji własnych budowli. Z czasem przeszliśmy do segregowania, tworzenia zbiorów, mierzenia, kodowania liczb i obrazków, do tworzenia modeli głoskowych, do nauki ortografii czy SUDOKU. Mają one nieograniczony wachlarz możliwości.
#LaboratoriaPrzyszłości
Wychowawcy
Młody ekolog to wyjątkowa lekcja ekologii przygotowana z okazji Dnia Ziemi. Podczas szóstej lekcji w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się czym jest ekologia, jak prawidłowo segregować odpady oraz poznali zasady dbania o środowisko. Poznali i utrwalili podstawowe i najważniejsze zasady z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Na podstawie wywiadu z Tomaszem Smojlikiem – naukowcem, pisarzem i twórcą komiksów dowiedziały się m.in.: „Dlaczego trzeba ratować Ziemię?”, „Jak mogą robić to dzieci?”, „Dlaczego Pan Tomasz pisze książki o przyrodzie?” i „Czy dzięki nim pomaga w ratowaniu Ziemi?”.
Wychowawcy
Dzieci z oddziału przedszkolnego w Góralicach zakończyły cykl tematów „Jestem kulturalny”.
Omawiając miejsca użyteczności publicznej zorganizowano w przedszkolu kino, ze sprzedażą biletów, popcornem oraz projekcją filmu. Poznając teatr, dzieci bawiły się pacynkami, marionetką oraz wykonały kukiełki. W podziemiach szkoły zwiedziły muzeum, po którym oprowadzał pan Dyrektor. Przedszkolaki nie kryły zdziwienia, oglądając zgromadzone eksponaty oraz kroniki szkolne, w których na zdjęciach odnajdywały swoich bliskich. W poniedziałek dzieci odwiedziły bibliotekę szkolną. Za każdym razem przed wizytą, czy to realną, czy wirtualną, w miejscu kultury rozmawialiśmy na temat roli danego miejsca oraz o zasadach zachowania.
O atrakcje zadbały panie Magda Kopczyńska – Pacyk i Karolina Kordas.
Wych. Magda Kopczyńska - Pacyk