Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

  • ''Kto czyta książki, żyje podwójnie''

     Umberto Eco

    Czytać warto, o tym jakie korzyści uzyskujemy z regularnego obcowania z książką potwierdza wiele badań.

     

    Każdego roku po ogłoszeniu wyników badań czytelnictwa w Polsce nasuwają się pytania: 

    Jak duża liczba Polaków wybiera oglądanie filmów zamiast czytania książek? Nie ma prostej odpowiedzi na te pytania. Choć czytanie książek zalety ma ogromne, nie wszyscy je dostrzegają. Czy może to wynikać z faktu, że nie jesteśmy świadomi tego, co daje czytanie książek? dlaczego czytanie książek jest tak dalekie od podstawowych potrzeb ludzi? Dlaczego czytanie książek nie jest nawykiem, w którym upatrujemy przyjemność i znakomitą rozrywkę? Jest to niestety smutna prawda. Dlatego mając na względzie wszechstronny rozwój dzieci zorganizowaliśmy szkolny konkurs na hasło promujące czytanie. Przedstawione myśli i sentencje wskazywały wartości oraz walory obcowania z literaturą. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i najbardziej wartościowy prezent – czyli książkę.

  • Alpaki z Gumisiowego Lasu

    Koniec roku szkolnego i piękna pogoda sprzyjają wycieczkom i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. 21 czerwca 2023 r. klasa III ze Szkoły Filialnej w Stołecznej odwiedziła Zagrodę Alpak w Gumisiowym Lesie, która mieści się w Mielnie Pyrzyckim. Właścicielka, Pani Iwona Skrzypczyńska przygotowała dla nas wiele atrakcji, przy których z pewnością nikt się nie nudził. Zaczęliśmy od karmienia alpak oraz kóz, następnie w uroczym drewnianym domku piekliśmy kiełbaski. Po wspólnym posiłku mieliśmy siłę by wziąć udział w wielu atrakcyjnych zabawach z chustą animacyjną. Były też wyścigi w workach oraz konkurs w przenoszeniu kubeczków napompowanym balonikiem. Jeszcze nie zdążyliśmy odsapnąć a już czekała na nas kolejna przyjemność. Pod kierunkiem Pani Iwonki każdy uczestnik przygotował wg własnego pomysłu obrazek z mchu chrobotka, który mógł na pamiątkę zabrać ze sobą. Nawet się nie spostrzegliśmy a czas było już wracać. Na koniec jeszcze raz nakarmiliśmy przyjazne nam zwierzęta, pożegnaliśmy się z nimi, podziękowaliśmy właścicielce za gościnę
     i z wieloma wrażeniami wsiedliśmy do czekającego na nas busa. Wycieczka ta pozwoliła nam poznać bliżej alpaki, dowiedzieć się o nich wielu ciekawych rzeczy.  Mogliśmy też pogłębić nasze wzajemne relacje.

                                                                                              Tekst: Dorota Fabisiak

  • Nie lubisz jak ktoś Ci truje?

    Eko szkoła – Eko My

    Nauka połączona z zabawą to najlepszy sposób na rozbudzanie w dzieciach świadomości ekologicznej. Uczniowie Szkoły Filialnej w Stołecznej wzięli udział w programie dofinansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizowanym przez Fundację Błękitną.

    Program szerzy ideę świata, w którym oddychanie czystym powietrzem bez szkodliwych substancji jest sprawą oczywistą i możliwą niezależnie od regionu Polski, z którego pochodzimy. Zajęcia z edukacji ekologicznej pomagają dzieciom uświadomić sobie ścisły związek wszelkiego życia na planecie i uczą odpowiedzialności za ochronę przyrody. W trakcie zabawy (rozwiązywanie krzyżówek, kolorowanie obrazków) dzieci zapoznają się ze współczesnymi problemami ochrony środowiska i uczą się konkretnych metod jego ochrony.

  • Wyjazd do Parku Linowego

    Dnia 20 czerwca 2023 roku dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach wybrały się na wycieczkę do Parku Linowego w Myśliborzu. Pogoda od godzin porannych dopisała, a dobre humory sprawiły, że cały trud przejścia przez każdą trasę wydawał się błahy. Głównym celem wycieczki było propagowanie aktywnego spędzenia czasu wolnego oraz popularyzowanie sportów. Na wstępie instruktor Parku Linowego zapoznał dzieci z regulaminem. Uczniowie spróbowali swoich sił, pokonując trasy. Na przeszkodach parku wszyscy uczestnicy nauczyli się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamali barierę lęku wysokości. Pobyt w Parku Linowym zapewnił uczniom niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Po wspólnych zmaganiach zjedliśmy lody nad myśliborskim jeziorem i odczuliśmy chwilę relaksu i wytchnienia. Bardzo dziękujemy Panu Krzysztofowi Nelzie za zorganizowanie naszego pobytu w parku. Dziękujemy również Panom instruktorom, którzy pomagali dzieciom w pokonywaniu przeszkód.

    Wychowawcy klas 1-3

  • Wizyta inspektora - bezpieczne wakacje

    Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę i relaks. Aby mieć same miłe wspomnienia wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo.

    Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami mówił nam pan Sławomir Zarzycki inspektor pracy z Państwowej Inspekcji Pracy. Podczas spotkania dzieci obejrzały prezentację przedstawiającą zagrożenia występujące na obszarach wiejskich, szczególnie w gospodarstwach rolnych. Lato to pora intensywnych prac w polu, podczas których dzieci obsługują maszyny rolnicze. Takie sytuacje są bardzo niebezpieczne i mogą mieć przykre konsekwencje. Po prezentacji nastąpiła żywa dyskusja pomiędzy dziećmi, a przybyłym gościem na temat różnych niebezpieczeństw. Przedszkolaki wykorzystały materiały edukacyjne, aby utrwalić podstawowe zasady bezpieczeństwa. 

  • Wycieczka do teatru

    Spotkanie ze sztuką jest ważne dla każdego człowieka, szczególnie w młodszym wieku.

    15 czerwca b.r. dzieci ze Szkoły Filialnej w Stołecznej odwiedziły Teatr i. J. Osterwy
    w Gorzowie. Najciekawszą propozycją w repertuarze był spektakl oparty na wierszach Jana Brzechwy pt.” Pchła szachrajka”. To barwne przedstawienie zawierało wiele elementów humorystycznych, a dobrane rodzaje muzyki wzbogacały jego wartość artystyczną. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale. Przy okazji mieliśmy możliwość wejścia na prawdziwą scenę
    i zrobienia zdjęcia z aktorami. To spotkanie z teatrem zapewne nie było naszym ostatnim. 
  • W Zagrodzie „Przysłowiowa Sielanka”

     Ostatnie dni szkolne uczniowie klasy ósmej szczególnie doceniają i chcą je razem spędzić na wspólnych wyjazdach i wycieczkach.

       Dnia 13 czerwca klasy 8a i 8b pojechały do Gogolic do Zagrody „Przysłowiowa Sielanka”. Gospodarze tego miejsca, Państwo Róża i Jerzy Ryczańczykowie, zadbali o to, aby dzień był pełen ciekawych wrażeń. Pierwsze pojawiły się już na początku podczas turnieju minigolfa. Uczestnicy rywalizowali ze sobą na osiemnastu torach z przeszkodami. W trakcie turnieju instruktor (p. Jerzy) udzielał cennych wskazówek dotyczących techniki uderzeń i zasad gry.

    Następnie odbył się turniej strzelecki. Strzelano z wiatrówki (karabin, pistolet) do tarczy. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród chłopców, ale i dziewcząt, które osiągały bardzo dobre wyniki.

     Na koniec wyłoniono zwycięzców poszczególnych turniejów i rozdano dyplomy. Pani Róża poczęstowała wszystkich pysznymi babeczkami i rogalikami.

    Impreza była bardzo udana. Czas spędzony w Gogolicach był tak miły, że wszyscy wyrazili chęć ponownego odwiedzenia tego sielankowego miejsca.

  • Zajęcia w Laboratorium Przyszłości

    Po raz kolejny klasa III korzystała z Laboratorium Przyszłości. Tym razem zapoznała się
    z działaniem drukarki 3D. Podczas pracy urządzenia uczniowie obserwowali, jak powstają różne przedmioty np. doniczki, pojemniki i koszyczki na przybory. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszą się różnego rodzaju zabawki np. zwierzątka, breloczki. Takie zajęcia są bardzo istotne w rozwijaniu kreatywności oraz umożliwiają bezpośredni kontakt z nowoczesnymi technologiami.

  • „Mama Tata i Ja”

                                                              Dom to miejsce wyjątkowe.
                                                           Może być na końcu świata!
                                                          Najważniejsza jest rodzina,
                                                czyli mama, ja i tata!

    6 czerwca 2023 r. w Szkole Filialnej w Stołecznej odbył się festyn rodzinny. W wierszach
     i piosenkach popłynęły serdeczne życzenia dla licznie przybyłych rodziców. Po występach artystycznych dzieci zaprosiły mamusie do współzawodnictwa w zespołach. Podczas zabaw sportowych było śmiechu co nie miara. Dużo emocji wyzwolił mecz piłki nożnej sędziowany przez jedną z mam zaś miłą niespodzianką był przygotowany przez Radę Rodziców poczęstunek. Każdy mógł zjeść grillowaną kiełbaskę i małe słodkie co nieco. Takie wspólne spędzanie czasu wolnego pozwala zintegrować się środowisku szkolnemu.

  • Wizyta przedszkolaków w teatrze


    Kto nie zna Pchły Szachrajki? To bohaterka stworzona przez Jana Brzechwę. Kolorowa,
    w żakieciku z lila pluszu, jeździ bryczką i psoci. Zaproszono ją do cyrku na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. Tam spotkała wielkiego słonia Jombo, dwóch wesołych klaunów, żonglerów, magika i takich cudaków, że ho, ho!

    6 czerwca, ciekawi przygód Pchły Szachrajki, przedszkolaki z oddziału przedszkolnego
    w Góralicach wyruszyli do Gorzowa. Usiedliśmy na widowni w pierwszych rzędach, by nic nam nie umknęło. Oprócz wierszy dla dzieci, muzyki poważnej oraz wszystkiego co wiąże się ze sztuką, doświadczyliśmy beztroskiej zabawy: ze sceny polała się woda, wystrzeliło konfetti i wyskoczyły olbrzymie piłki, które widzowie z radością odbijali.

    Wych. M. Kopczyńska – Pacyk i K. Kordas

  • Zdrowe zęby

    W bieżącym roku szkolnym dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Filialnej w Stołecznej wzięły udział w programie profilaktycznym „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy”. Program jest realizowany przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Gryfinie. Celem działań jest uświadamianie i poszerzanie wiedzy na temat higieny jamy ustnej. Maluchy w trakcie różnorodnych działań miały okazję oglądać filmy edukacyjne pokazujące, jak ważna jest dieta w codziennej trosce o zęby oraz systematyczne wizyty u stomatologa. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały w grupach makietę zdrowego i chorego zęba. Zdobytą wiedzę postanowiliśmy sprawdzić w praktyce, cyklicznie szczotkując zęby w szkole. Na zakończenie programu zaprosiliśmy panią Natalię Korkuś z PSSE w Gryfinie na zajęcia. W trakcie spotkania z maluchami pani Natalia pokazała dzieciom model szczęki, omówiła właściwy sposób mycia zębów, podała kilka ciekawostek i ważnych wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej. Po zaprezentowaniu niezbędnych akcesoriów udaliśmy się do łazienek, gdzie maluchy dokładnie i z zapałem szczotkowały ząbki. W ramach działań profilaktycznych pani Natalia spotkała się z uczniami klas I-III poruszając tak ważne tematy jak zdrowy styl życia oraz dbanie o higienę ciała i jamy ustnej.

     

     

    Tekst i foto: H. Radecka 

  • Wycieczka do Alpaczkowej Zagrody

    W piątek drugiego czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Filialnej w Stołecznej wzięły udział w wycieczce do Nawrocka. W tej niewielkiej miejscowości znajduje się Alpaczkowa Zagroda. Maluchy poznały te przemiłe zwierzątka miały okazję je nakarmić i dowiedzieć się, jak należy o nie dbać. W przerwie przedszkolaki bawiły się, ozdabiały drewniane breloczki i obejrzały piękne pawie i gołębie znajdujące się w gospodarstwie. Na zakończenie wszyscy zajadaliśmy się pysznymi kiełbaskami z ogniska. To był radosny dzień, tym bardziej, że spędziliśmy go wspólnie z przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej w Góralicach.

     

    Tekst i foto: H. Radecka
     

  • Filmowy i wyskokowy Dzień Dziecka w Szkole Filialnej

    Początek czerwca należy do dzieci. Zatem sieć kin Helios zaprosiła swoich najmłodszych widzów na wyjątkowe seanse filmowe. My uczestniczyliśmy w premierze „Super Mario Bros. Film”. To produkcja oparta na kultowej grze komputerowej z lat osiemdziesiątych, która po dziś dzień pozostaje jedną z najpopularniejszych w historii. Następnie wpadliśmy z całą szkołą do parku trampolin i skakaliśmy wyżej niż kiedykolwiek!  Na koniec odbyła się wyśmienita zabawa z zestawem Happy Meal. Ten dzień był wyjątkowy. To była porządna dawka endorfin, uśmiechu i dobrej zabawy!

                                                                                                               Magdalena Stańczyk

  • „Zwierzyniec w wierszach Jana Brzechwy”

    „Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej”      

    Jan Brzechwa

    Dnia 30.05.2023 w Filii Bibliotecznej w Stołecznej odbyła się kolejna lekcja, poświęcona twórczości Jana Brzechwy. Poprowadziła ją Pani Ewa Skoczek, a uczestniczyli w niej uczniowie klasy pierwszej. Na początku dzieci zapoznały się z Biblioteką “od kuchni”. Dowiedziały się jak funkcjonuje i w jaki sposób z niej korzystać. Uczniowie z uwagą wysłuchali krótkich wierszy Jana Brzechwy o zwierzętach. Pierwszy był wiersz pt. “Niedźwiedź”. Potem zabawa “Stary niedźwiedź mocno śpi”. Do wiersza “Entliczek- pentliczek” dzieci wykonały pracę plastyczną. Wzięły udział w konkursie na najbardziej staranną i pięknie wykonaną pracę. Na zakończenie sprawdzały, czy robaczek miał rację, że jabłka mogą nie smakować. Wizyta dzieci była okazją do poznania biblioteki i jej zbiorów. Często jest to pierwsza, tak duża i zasobna biblioteka, którą odwiedzają, co robi na nich duże wrażenie.

     

                                                                                                                                Magdalena Stańczyk

  • Przedszkolaki i alpaki :)

    2 czerwca odbyła się wycieczka do Alpaczkowej Zagrody w Nawrocku. W wyjeździe uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych w Góralicach i Stołecznej. Głównym celem wycieczki była integracja dzieci, ukazanie sposobu spędzania czasu wolnego oraz poznanie alpak, zwierząt wspomagających terapię.

    Właściciele Alpaczkowej Zagrody zadbali o to, by dzieci miło spędziły czas. Zaczęliśmy
    od omówienia zasad zachowania się na terenie gospodarstwa. Dla dzieci przygotowano warsztaty ozdabiania breloczków w kształcie alpaki, bezpośredni kontakt z alpakami, obejrzenie ptactwa ozdobnego, zabawy ruchowe oraz ognisko. W międzyczasie pani animatorka wykonywała
    dla chętnych śmieszne makijaże. Wracaliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

    Dla głodnych wiedzy. Alpaka to trawożerny ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej. Przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała bardziej podobna do owcy (wikipedia).

     

    Grupami opiekowały się panie: Magda Kopczyńska – Pacyk, Karolina Kordas, Honorata Radecka
    i Maria Bazan.

     

                                                                                                  Wych. M. Kopczyńska - Pacyk

  • Dzień Otwarty ZCEMiP 07.06.2023r.

    Dzień dobry,

    serdecznie zapraszam Państwa na ostatni dzień otwarty w naszej szkole, który odbędzie się 7 czerwca 2023r. od godz. 10:00.


    Szczegóły ponownie przesyłam w załączeniu. 

    W razie pytań można dzwonić tel. 601199899

    Z wyrazami szacunku

    Edyta Antkowiak-Szadkowska

    koordynator d/s promocji

    szkół młodzieżowych ZCEMiP

  • FESTYN RODZINNY

    1 czerwca 2023r. w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego był dniem bez zajęć edukacyjnych. W szkole zorganizowany został Festyn Rodzinny z okazji Dnia Mamy i Taty oraz Dnia Dziecka. Na wszystkich czekało wiele atrakcji i słodkości przygotowanych przez rodziców i pracowników szkoły. Dużą popularnością cieszyła się loteria fantowa, kiermasz ciast i deserów, kąciki mody z tatuażami i warkoczykami. Bardzo podobały się piosenki dla rodziców w wykonaniu dzieci z kl. 0-3. Niespodzianką był też quiz dla dzieci i mam "Czy mama zna dziecko, a dziecko mamę". Dużą atrakcją były też foto budki z akcesoriami do robienia rodzinnych zdjęć, puszczanie baniek mydlanych, zabawy z masą nieniutonowską oraz chustą animacyjną oraz gra terenowa.  Dzieci mogły wyszaleć się też podczas zabaw sportowo- rekreacyjnych i grach drużynowych. Jak co roku mogliśmy liczyć na naszych strażaków z OSP Góralice, który zaprezentowali pokazy zręcznościowe, pierwszej pomocy i zabawy z wodą. Rada Rodziców ufundowała dla wszystkich dzieci kiełbaski z grilla, napoje i słodkości. Dzień możemy zaliczyć do bardzo udanych, wszystkim dopisywały dobre humory.

    Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców i wszystkim rodzicom, pracownikom szkoły zaangażowanym w przygotowanie festynu, SU, Kołu Wolontariatu oraz niezawodnym strażakom z OSP Góralice.

  • Biwak w Moryniu

    fotorelacja

  • Dzień rodziny

    26 maja, z okazji Dnia Mamy w oddziale przedszkolnym w Góralicach odbył się piknik rodzinny. Dzieci powitały rodziców wierszykami o mamie i tacie oraz zaśpiewały piosenki. Potem wręczyły samodzielnie wykonane prezenty. Wielką atrakcją były zamki dmuchane ufundowane ze środków rady rodziców oraz pyszności przygotowane przez mamy i opiekunów. Dzieci i rodzice/ opiekunowie mogli odpocząć na trawce, na rozłożonych kocach. To był prawdziwy piknik rodzinny!

     

     

                                                                                                  Wych. Magda Kopczyńska – Pacyk

                                                                                                  Karolina Kordas

  • Aktualizacja danych

    Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego
    Góralice 108a
    74-510 Trzcińsko-Zdrój

    Dyrektor
    mgr Ireneusz Nabywaniec

    Wicedyrektor
    mgr Monika Bieniek
  • 91 4148 014

    Szkoła Filialna
    w Stołecznej:
    91 4148 323

Galeria zdjęć