Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

  • Dzieci ze Szkoły Filialnej w Stołecznej uczestnikami ważnego wydarzenia historycznego w naszej gminie

    3 listopada 2023 r. w miejscowości Piaseczno dzieci z naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyły w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Jana Szczepaniaka – jeńca wojennego bestialsko zamordowanego w 1944 r. przez hitlerowców, oraz wszystkich spoczywających w bezimiennych mogiłach na Pomorzu Zachodnim. Jest to pierwsza taka tablica w województwie zachodniopomorskim. Odsłonięcia dokonali włodarze naszej gminy, przedstawiciele Stowarzyszenia Ziemi Trzcińskiej,  Nadleśnictwa Różańsko oraz Pan Władysław Antonowicz, który miał duży wpływ na podjęcie działań upamiętniających tamte wydarzenia. Po odsłonięciu i złożeniu symbolicznych wiązanek kwiatów odbyło się spotkanie w świetlicy wiejskiej, na którym Panowie Grzegorz Kołucki i Andrzej Krywalewicz zgłębili naszą wiedzę na temat historii Piaseczna i wojennych wydarzeń związanych z naszą miejscowością. Bardzo ciekawym momentem było też wysłuchanie wspomnień  mieszkańców. Spotkanie międzypokoleniowe pozwoliło na przekazanie istotnych faktów najmłodszym uczestnikom. Serdecznie dziękujemy inicjatorom, organizatorom oraz zebranej społeczności za to, że mogliśmy uczestniczyć w tak doniosłej historycznej chwili.

                                                                                             Tekst i foto: Dorota Fabisiak

  • Tesla w teatrze. Niezwykłe przedstawienie dla dzieci

    Fizyka w teatrze?

    Uczniowie Szkoły Filialnej w Stołecznej w czwartkowe przedpołudnie uczestniczyli w niezwykłej sztuce dla dzieci, która bawiąc, jednocześnie uczyła o jednych z najsłynniejszych wynalazców wszech czasów, czyli Nikoli Tesli oraz Thomasie Edisonie. Kto więc był większym wynalazcą? Nikola Tesla czy Thomas Edison? Uczniowie dowiedzieli się, że Tesla jest mniej znany, choć jego wynalazki są ważniejsze.

     

    Wychowawcy

  • WYNALZAKI

    26 października 2023 roku uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach oglądali sztukę teatralną pt. „Wynalazki”.

    Spektakl przygotowany był dla młodszych dzieci. Inspiracją sztuki była prawdziwa historia o największych wynalazkach XIX i XX wieku. Ta wyjątkowa opowieść przybliżyła dzieciom takich geniuszy jak: Nicola Telsa, Guglielmo Marconi, Tomas Alva Edison.

    Dzieci z dużym zaangażowaniem oglądały sztukę.

    tekst B.Kordas

    foto A. Makuchowska

  • Uroczyste odsłonięcie "Pomnika Bezimiennych"

    Szanowni Państwo,

    Serdecznie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie "Pomnika Bezimiennych" - poświęconego wszystkim spoczywającym w nierozpoznanych mogiłach na terenie Pomorza Zachodniego. Asumptem dla nas do stworzenia takiego miejsca był oddolna inicjatywa mieszkańców Piaseczna, w których pamięci przetrwała dramtyczna historia bezimiennego młodego Polaka, bestialsko zamordowanego w czasie II wojny światowej. Dzięki staraniom i współpracy wielu instytucji a także dziennikarskiemu śledztwu udało się ustalić personalia tego bohatera i przywrócić mu imię.

    Serdecznie zapraszamy już 3 listopada 2023 roku do Piaseczna. gm. Trzcińsko-Zdrój na godzinę 11:00 Uroczysko Piaseczno (wyjazd z Piaseczna w stronę Warnicy)S

    Przywrócona tożsamość - ocalona historia - odsłonięcie tablicy w Piasecznie 

    W czasie II wojny światowej do dzisiejszego Piaseczna (niemieckiego wówczas Pätzig) trafił przymusowy robotnik. Młody Polak wykonywał pracę u gospodarza, którego zabudowania znajdowały się blisko nieistniejącego już pałacu. Mężczyzna ten nawiązał intymny kontakt z Niemką, z którą spotykał się potajemnie pod osłoną nocy. Pewnego dnia okazało się, że młoda dziewczyna jest w ciąży. O romansie dowiedziało się Gestapo, rozpoczynając uciążliwe przesłuchania. Historia ta miała dramatyczny przebieg a jej finał rozegrał się na pobliskim wzgórzu.

    Przez kolejnych 60 lat las pokrył wzgórze, zacierając ślady po niegdysiejszej mogile. W Piasecznie nie wszyscy jednak zapomnieli. O dramatycznych wydarzeniach opowiadał mieszkańcom Marian Zwoliński - kolega zamordowanego Polska i jedyny świadek tamtych wydarzeń. Historia ta przetrwała w pamięci mieszkańców, którzy opowiedzieli ją członkowi naszego Stowarzyszenia - Andrzejowi Krywalewiczowi. W roku 2020 członkowie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej wraz z pracownikami Lasów Państwowych podjęli działania, dążąc do potwierdzenia tej historii oraz upamiętnienia tych wydarzeń. Dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie udało się przywrócić imię bezimiennemu dotychczas mężczyźnie a przy wzgórzu ma stanąć głaz. Ma on upamiętniać nie tylko zamordowanego Polaka, ale również nieznaną z nazwiska Niemkę oraz wszystkie ofiary II wojny światowej, które spoczęły w bezimiennych mogiłach na terenie Pomorza Zachodniego. Poświęcony jest wszystkim mieszkańcom - zarówno polskim jak i niemieckim, których życie przerwała nie śmierć na polu bitwy, ale bezduszność ideologii i bezwzględność systemu. Głaz ten ma być miejscem pamięci i przestrogi jednocześnie oraz strefą zadumy i refleksji. 

    Więcej o tej historii: https://www.chojna24.pl/2022/03/zamordowany-polak-w-1944-r-w-piasecznie.html?m=1 

    Serdecznie zapraszamy wszystkich na uroczyste odsłonięcie tablicy. Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej/ Nadleśnictwo Różańsko/ Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju/ Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju

    Łączymy pozdrowienia,

    SMZT

  • Medalowi badmintoniści

    22 października 2023r. zawodnicy LUKS Krokus Góralice uczestniczyli w VIII Gali Badmintona Olimpionik w Lipianach.

    Na podium stanęli i medale zdobyli nasi uczniowie:

    🥇Hanna Makuchowska (kat. dziewcząt kl. 7-8

    🥈Maja Romaniuk (kat. dziewcząt kl. 5-6)

    🥉Leon Osadców (kat. chłopców kl. 3-4)

    Bardzo dobrze zaprezentowali się również Antoni Makuchowski z kl. 3 i Kacper Kościelny z  kl. 5.

    Serdecznie gratulujemy!👍💪👏

     

  • Wycieczka do lasu kl. 1-3

    Ciekawą i lubianą przez uczniów lekcją są zajęcia w terenie. Dają one możliwość bezpośredniego spotkania z przyrodą. Są okazją do łączenia działań edukacyjnych i wychowawczych nauczycieli i leśników. Lekcje te kształtują pozytywne nawyki ekologiczne przebywania w lesie. Takie możliwości stwarza Leśna Ścieżka Edukacyjna przy Gospodarstwie Szkółkarskim w Leśnictwie Swobnica. 23 października 2023 roku uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach wraz z nauczycielami skorzystali z oferty jakie stwarza Szkółka Leśna. Pan Leśniczy opowiadał dzieciom o walorach naszych polskich lasów. Zapoznawał z tablicami edukacyjnymi, które rozmieszczone są na trasie ścieżki. Dzieci poznawały roślinność i jej piękne kolory, wsłuchiwały się w odgłosy przyrody. Dowiedziały się od Pana Leśniczego jak zbudowany jest las, jak nazywamy poszczególne jego warstwy oraz wiele ciekawostek związanych z lasem. Rozpoznawały i nazywały drzewa liściaste i iglaste. Wymieniały dary, jakie daje nam las. Podczas spaceru udało się zebrać grzyby. Miłym akcentem pod koniec wspólnej wyprawy było ognisko oraz zabawy w parku do tego celu przeznaczonym. Pogoda dopisała. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie naszych uczniów z naturą jaką daje nam las.

    Tekst i foto- G. Osetek

  • FASCYNACJA KLOCKAMI KORBO TRWA

    Uczniowie Szkoły  Filialnej w Stołecznej zamienili się w prawdziwych konstruktorów za pomocą klocków KORBO, zakupionych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Klocki KORBO to nie tylko świetna zabawa, ale również wymagające pełnego skupienia i koncentracji:  kodowanie, planowanie i współpraca.

     

    Wychowawcy

  • KONKURS BIBLIOTECZNY

  • Profilaktyka wśród najmłodszych.

    19 października dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas I – III ze szkoły
    w Góralicach i Stołecznej obejrzeli spektakl o tematyce ekologicznej, z elementami profilaktyki uzależnień.

                Problem dbania o środowisko jest bardzo istotny i poruszany od dawna. Niestety nieustannie pojawiają się głosy, że jeden człowiek nie ma wpływu na zmiany... że poprawienie codziennych nawyków w jednym domu nie zmniejszy globalnego niszczenia środowiska. A gdyby tak każdy pomyślał, że zostanie osobiście rozliczony za swoje „przestępstwa” wobec ziemi? A gdyby tak, istniała tajna organizacja tropiąca tych, którzy bezmyślnie marnują prąd i wodę, zanieczyszczają powietrze, czy kupują nieustannie nowe niepotrzebne rzeczy? A co by było, gdyby bezbronne zwykle zwierzęta, nagle stanęły do boju o własne bezpieczeństwo i przyszłość naszej planety?

    Spektakl „Gang Śmieciaków” zabrał widza właśnie do takiego świata, gdzie Leon Kameleon i Weronka Biedronka w sprytny sposób tropili i widowiskowo ukarali „przestępców” działających przeciwko planecie ziemi!

    Bohaterowie sygnalizują również, że alkohol, nikotyna czy napoje energetyczne to samo zło.

     

    M. Kopczyńska – Pacyk

    Fot. M. Maciążek

  • Nowości w bibliotece szkolnej

  • Tablica Pamięci Bezimiennych w Stołecznej

  • Dzieci ze Szkoły Filialnej w Stołecznej na wycieczce w lesie

    Las to niezwykłe miejsce, które co roku chętnie odwiedzamy. Szczególnie piękny i kolorowy jest jesienią. 18 października dzieci ze Szkoły Filialnej w Stołecznej wybrały się do Nadleśnictwa Mieszkowice, gdzie pod kierunkiem pani leśnik przeżyły wspaniałą lekcję przyrody na świeżym powietrzu. Na początku, w  budynku edukacyjnym odbyły się zajęcia warsztatowe. Dzieci odgadywały zagadki, oglądały zdjęcia zwierząt oraz malowały las, do którego wklejały wycięte zwierzęta.  Mogły także odciskać na miękkiej masie ich tropy. Następnie przeszły ponad 1,5 kilometrową ścieżką przyrodniczo-turystyczną. Mogły bezpośrednio obserwować jesienną przyrodę oraz zatrzymać się na chwilę przy tablicach  pt. „Drewno – surowiec niezwykły”. Pani leśnik chętnie o wszystkim opowiadała oraz odpowiadała na pytania dociekliwych. Na koniec mogliśmy wspólnie zjeść pieczone na grilu kiełbaski. Wycieczka była bardzo udana. Pogoda dopisała, więc nie było powodu do narzekania.

                                                                                                                   Tekst: Dorota Fabisiak

                                                                                                                    Foto: Maria Bazan

  • Dzień Edukacji Narodowej w Góralicach

    ŚLUBUJEMY…

    Jak co roku uczniowie klasy pierwszej z wielkim zapałem rozpoczęli naukę w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach...

    W dniu 13 października 2023 odbyło się Ślubowanie i Pasowanie na ucznia. Uroczystość odbyła się gronie Rodziców, zaproszonych gości oraz całej społeczności szkolnej. Ślubowanie i Pasowanie to jedno z ważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny.

    Uczniowie klasy pierwszych ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami. W ten sposób oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów naszej szkoły. Dużym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania.

    Pan Dyrektor Ireneusz Nabywaniec  poprzez dotknięcie ogromnym, zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka zamieniał go w prawdziwego ucznia.  Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominek.

    To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którym życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w szkole.

  • Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Filialnej

  • Zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży

    Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju

    ul. Młyńska 4 74-510 Trzcińsko-Zdrój

    tel. +48 515 805 958

     

    www.BiCKtz.pl 

    Witam!

    Zapraszam dzieci na zajęcia plastyczne. Instr. Anna Sobolewska. opłata: zakup materiałów plastycznych 20 zł na miesiąc.

    Pozdrawiam

    Regina Brzezińska

    Dyrektor 

    tel. +48 515 805 958

  • Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny Matematyka w Obiektywie

    W tym roku przewidziane są specjalne nagrody dla dzieci przedszkolnych, które zechcą wykonać zdjęcia i zaproponują tytuły związane z matematyką. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Obok wspaniałej przygody z matematyką i fotografią przygotowaliśmy w tym roku cenne nagrody. Wszelkie informacje w załącznikach i na stronie internetowej www.mwo.usz.edu.pl

       pozdrawiam serdecznie 

      Kierownik Projektu "Matematyka w obiektywie" 

    dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS 

  • Warsztaty „Na straży uśmiechu”.

    Wsparcie dla rodziców i najmłodszych uczniów.

    Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna filia w Chojnie serdecznie zaprasza na zajęcia adresowane do uczniów szkół podstawowych kl. II-III, którzy przejawiają nieśmiałość, wycofanie, wymagają wzmocnienia poczucia własnej wartości oraz zaufania do siebie
     i innych.

    Celem warsztatów jest udzielenie dzieciom pomocy w rozwijaniu optymalnych umiejętności przezwyciężania nieprzyjemnych stanów emocjonalnych.

    Program obejmuje 10 spotkań o charakterze warsztatowym. Zajęcia odbywać się będą w każdą środę, w godzinach 15.15-16.15 na terenie poradni w Chojnie przy ulicy Dworcowej 1.

    Pierwsze spotkanie odbędzie się 18.10.2023 r. o godzinie 15.15.

    Zajęcia poprowadzi Krystyna Kwiatkowska – pedagog.

    Zgłoszenia przyjmuje sekretariat PPP filia w Chojnie – bezpośrednio lub tel. 91 4312829 –
    do 04.10.2023 r.

  • Jak ogarnąć Egzamin Ósmoklasisty bez wkuwania całej matmy?

    Drodzy Uczniowie! Zastanawiacie się, jak ogarnąć Egzamin Ósmoklasisty bez wkuwania całej matmy? Weźcie udział w bezpłatnym webinarze organizowanym przez portal edukacyjny Zday.pl. Już w najbliższy czwartek, 12 października, o 19:00. Zapisy na stronie: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

    W trakcie webinaru dowiesz się, na czym warto skupić się, aby uzyskać dobry rezultat na Egzaminie Ósmoklasisty. A ponadto:

    • pokażemy Ci skuteczne techniki rozwiązywania zadań;
    • wspólnie z prowadzącym rozwiążesz przykładowe zadania;
    • poznasz budowę arkusza egzaminacyjnego i typy zadań;
    • będzie czas na zadawanie pytań.

    Webinar poprowadzi Karol Wilczyński - nauczyciel i korepetytor z wieloletnim doświadczeniem. Ekspert od bezstresowego i skutecznego nauczania. Twórca systemu Szybka Matma. 

    Bez względu na to, jaki jest Twój obecny poziom wiedzy - na tym wydarzeniu znajdziesz coś dla siebie. Już teraz zapisz się na webinar: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

    Zapraszamy!

  • Nocowanie w Szkole

    6 września 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach odbyło się nocowanie w szkole, klasa 5. Uczniowie mieli możliwość poznać lepiej budynek szkoły oraz pogłębić integrację klasy w grach i zabawach.

    Arkadiusz Skowron

  • KONKURS O MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA

    Szanowni Uczniowie,

     

    Z przyjemnością ogłaszam, że w tym roku (2023) 13 edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia odbędzie się 17 listopada 2023 r. W tym dniu w naszej szkole zorganizowany jest konkurs z nagrodami o MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA.

     Rejestracja zwycięzców poszczególnych klas zgodnie z regulaminem jest już otwarta!

                                              Z pozdrowieniami, organizator Czesław Postawa
strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego
    Góralice 108a
    74-510 Trzcińsko-Zdrój

    Dyrektor
    mgr Ireneusz Nabywaniec

    Wicedyrektor
    mgr Monika Bieniek
  • 91 4148 014

    Szkoła Filialna
    w Stołecznej:
    91 4148 323

Galeria zdjęć