Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Dnia 22.11.2023r. w naszej szkole odbył się kiermasz organizowany przez rodziców uczniów klasy I. Chętni rodzice aktywnie współpracowali na rzecz naszej szkoły, poświęcając swój czas i pracę. Rodzice przygotowali: hot-dogi, babeczki, ciasta, popcorn, galaretki itp. Uczniowie naszej szkoły podczas przerwy mogli zajadać się pysznymi smakołykami. Pieniądze, które zostały zebrane w czasie kiermaszu przeznaczone będą na rzecz klasy I i potrzeby całej szkoły.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc!
Wychowawcy
22 listopada 2023 r. odbyła się wycieczka do Nadleśnictwa Kliniska. Słońce i lekki mrozik sprawiły, iż radość w sercach i pogoda ducha od nas nie odstępowały podczas całej wycieczki.
W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo- Leśnej Kliniska podczas warsztatów, uśmiech na twarzach dzieci, zainteresowanie, manualne czynności podczas składania modeli zwierząt oraz edukacja przyrodniczo leśna zarówno poprzez projekcje filmów przyrodniczych jak i na łonie natury leśnej pod fachowym nadzorem leśników w miłej atmosferze pozwoliła na łatwe przyswajanie wiedzy o lesie i leśnictwie.
W obecnej porze roku w terenie uczniowie uczyli się rozpoznawać grzyby najczęściej występujące w naszych lasach. To były grzyby zarówno jadalne jak i trujące. Również zdobyły wiedzę w jaki sposób informować służby ratownicze w razie zagubienia się w lesie wg słupków oddziałowych oraz jak orientować się w oznaczaniu kierunków geograficznych.
Podczas drogi powrotnej wstąpiliśmy do MacDonald-a na lancz. Po zakończeniu wycieczki uczniowie zostali rozwiezieni do miejsc zamieszkania przez kierowcę Busa Pana Pawła.
Opiekunowie: Paweł Rosadziński, Czesław Postawa
Zdjęcia: Czesław Postawa
Zdjęcia z pakietu C mogą być sprzedawane pojedynczo.
Termin fotografowania - 29.11.23 r. (środa)- od 8.15.
Pozdrawiam
Piotr Bednarz
tel. 506 110 620
Uczniowie Szkoły Filialnej w Stołecznej w dniu 20 listopada 2023 r. uczestniczyli w magicznym spektaklu malowanym piaskiem. Z piasku, światła i cienia, w połączeniu z muzyką i nastrojowym głosem lektora powstawały prawdziwe arcydzieła, by po chwili rozsypać się w piach i zrobić miejsce kolejnym obrazom. Na oczach dzieci powstawały piaskowe obrazy i sceny z „Kopciuszka”, wciągając ich w tę historię, rozwijając wrażliwość, wyobraźnię, kreatywne myślenie i wspomagając kształcenie zdolności do koncentracji.
To była niezapomniana, magiczna podróż do świata utkanego z piasku….
Wychowawcy
Zachęcamy do odwiedzania biblioteki szkolnej. Proponujemy nowości dla najmłodszych. Seria książek Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk wprowadzi młodego czytelnika w niezwykły świat, w którym szczególną rolę odgrywają zwierzęta, a duża czcionka ułatwi samodzielne czytanie. Wśród nowych pozycji są także książki o tematyce świątecznej.
17 listopada 2023 r., został zorganizowany w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day). To bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. W tym roku została przesunięta na 17 listopada. Jest to już XIII edycja tej akcji.
Jej celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkiego egzaminu z tabliczki mnożenia. Uczniowie mogli zawalczyć o miano Mistrza Szkolnego Tabliczki Mnożenia z grupy klas 4-6 i klas 7-8, Mistrza i Wicemistrza Klasowego, a także rozwiązywać wybrane łamigłówki matematyczno-logiczne. Najlepsi uczniowie mogli liczyć na dodatkowe premie, czyli oceny oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.
W szkolnym Konkursie po eliminacjach szkolnych:
Mistrzem Tabliczki Mnożenia Szkoły jest Maria Woniakowska z klasy szóstej
Mistrzamimi grup klasowych są:
1. Antoni Makuchowski klasa 2-3
2. Maria Woniakowska klasa 4-6
3. Mateusz Lis klasa 7-8
Mistrzami klasowymi są:
1. Antoni Makuchowski klasa 3
2. Maksymilian Winnicki klasa 4
3. Daryna Mysanets klasa 5
4. Maria Woniakowska klasa 6
5. Maja Bożek klasa 7
6. Mateusz Lis klasa 8
Wicemistrzami klasowymi są:
1. Filip Cyliński klasa 3
2. Mateusz Słonecki klasa 4
3. Kacper Ciastko klasa 5
4. Maja Romaniuk klasa 6
5. Hania Makuchowska klasa 7
6. Piotr Nowak klasa 8
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom akcji! Zapraszamy za rok!
Tekst: Czesław Postawa
Dzieci z klasy 1 miały okazję uczestniczyć w programie edukacyjno-technologicznym "Laboratorium przyszłości". Nasza szkoła posiada klocki (CORBO) które dzieci uwielbiają. Klocki tego typu uczą logicznego myślenia, kształtują myślenie przestrzenne, pobudzają fantazję dzieci i uczą współpracy. W przyszłości planujemy częściej korzystać z tego typu zajęć.
M. Lejman
13 listopada odbyły się zajęcia profilaktyczne z udziałem pani Natalii Korkuś. Pani Natalia jest pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gryfinie i współpracuje ze szkołami. Dzięki tej możliwości dzieci z oddziałów przedszkolnych w Góralicach oraz Stołecznej realizowały program profilaktyki jamy ustnej „Zdrowe zęby mamy. Marchewkę zjadamy”,
a uczniowie klas 1- 3 obu szkół brały udział w warsztatach z cyklu „Higiena naszą tarczą ochronną”.
Realizowane treści wynikają ze Szkolnego Programu Profilaktyczno – Wychowawczego.
M. Kopczyńska - Pacyk
Dnia 13.11.2023r. w naszej szkole mieliśmy spotkanie z panią Natalią Korkuś z Państwowej Inspekcji Sanitarnej z Gryfina. Pani Natalia Korkuś prowadziła zajęcia edukacyjne z programu profilaktycznego "Higiena naszą tarczą ochronną". W szczególny sposób zwróciła uwagę na prawidłowe mycie rąk. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawie badawczej, która pokazała jak działa mydło, a także w prosty sposób przedstawiła jak szybko rozprzestrzeniają się bakterie. Program "Higiena naszą tarczą ochronną" powstał w celu wdrożenia zasad profilaktyki zdrowotnej. Treści programu koncentrują się na zapobieganiu chorób zakaźnych.
M. Lejman
Dnia 10.11.2023r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali wieczornicę z okazji Święta Niepodległości. Dzieci przedstawiły teksty historyczne przy akompaniamencie Fryderyka Chopina, a także pieśni patriotyczne. Podczas wieczornicy dzieci wystawiły musical pt. "11 listopada, pamiętamy...".Występ naszych uczniów zrobił na gościach duże wrażenie.
Wychowawcy
Obchody 105 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od gry terenowej „Listy od przodków”. W dniu 8 listopada uczniowie musieli odszukać 14 listów ukrytych na terenie szkoły, a następie rozwiązać zadania. Liczyły się nie tylko wiedza i umiejętność czytania ze zrozumieniem, ale również szybkość z jaką drużyny pokonywały kolejne etapy gry.
W dniu 10 listopada odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klasy 7 i 6 przypomnieli historię niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy oraz prezentacją wybitnych postaci historycznych. Uroczystość uświetnił występ przedszkolaków oraz klas 1-3.
Na zakończenie uroczystości podsumowana została gra terenowa, a uczniowie biorący w niej udział otrzymali dyplomy i upominki.
tekst B. Kozak
foto A. Makuchowska
Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystościach Święta Niepodległości, które odbędą się w Piątek 10 listopada 2023 roku w Trzcińsku-Zdroju.
Program:Godz. 11.45 Zbiórka pocztów sztandarowych (przed Kościołem p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku-Zdroju)Godz.12.00 Msza Święta za Ojczyznę (Kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku-Zdroju)Godz.13.00 Przemarsz z kapelą “Borowiny” na Cmentarz KomunalnyGodz. 13.15 Złożenie wiązanek i zniczy przy grobie “Nieznanego Żołnierza” na Cmentarzu KomunalnymGodz.18.00 Koncert Patriotyczny – sala widowiskowa BiCK.
Zapraszamy też przedstawicieli z pocztami sztandarowymi
Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju zaprasza Stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlice Wiejskie, szkoły, rolników, przedsiębiorców i rękodzielników do udziału i zaprezentowania się podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się w Piątek 15 Grudnia 2023 r. na Rynku przed Ratuszem w Trzcińsku-Zdroju. Zgłoszenia wraz z zapotrzebowaniem na stoły i krzesła prosimy kierować do sekretariatu Biblioteki i Centrum Kultury do dnia 12.12.2023 r. pod numerem tel. 91 4148043 lub 515 805 958 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00) lub na adres e-mail: tck@interia.eu
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Tradycyjnie jak co roku w listopadzie, przeprowadzone zostały w Szkole Podstawowej im Marka Kotańskiego zajęcia w ramach Programu Profilaktycznego Śniadanie daje moc. Wzięli w niej udział uczniowie z klas 1-3. Polegała ona na zorganizowaniu w klasie wspólnego, zdrowego śniadania. Podczas przygotowania posiłku dzieci zwracały szczególną uwagę na higienę. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, wspólnie działać i integrować się. Powstały zdrowe posiłki. Podczas spożywania wspólnego śniadania, w każdej klasie zwracano uwagę nie tylko na wartości odżywcze, ale i na kulturę jedzenia. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dziękujemy Rodzicom dzieci za wspólne zaangażowanie się w realizację tego projektu.
wych. klas 1-3
Dnia 8.11.2023 r. dzieci ze Szkoły Filialnej w Stołecznej wzięły udział w programie profilaktycznym przeznaczonym dla klas I-III "Śniadanie daje moc". Do akcji włączyła się również grupa naszych przedszkolaków. Wszystkie dzieci wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dzięki niemu mamy więcej energii do nauki i zabawy. Celem programu w którym uczestniczymy jest zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i podkreślenia roli śniadania w diecie człowieka, obniżenie poziomu niedożywienia dzieci w Polsce, a także edukacja wdrażanie dzieci do samodzielności.
8 listopada to również dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania, dlatego tym bardziej nasz placówka chciała podkreślić znaczenie prawidłowych nawyków żywieniowych. Dzieci, które mają wiedzę nt. prawidłowego odżywiania będą bardziej świadome w wyborze odpowiednich produktów żywnościowych w dorosłym życiu. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzcińsku-Zdroju.
Wychowawcy
8 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Szczecina, na zaproszenie szczecińskiej drużyny King Wilki Morskie, na ich mecz w ramach ligi mistrzów w koszykówce, z renomowaną grecką drużyną AEK Ateny. Od początku spotkania w hali wypełnionej prawie do ostatniego miejsca czuć było wspaniałą atmosferę. Nasi uczniowie przez cały mecz głośno dopingowali drużynę Wilków, która w pierwszej połowie toczyła z drużyną z Aten bardzo wyrównane spotkanie. W drugiej połowie jednak, naszpikowany gwiazdami AEK z kilkoma zawodnikami z przeszłością w najlepszej amerykańskiej lidze koszykówki na świecie NBA, zbudował kilkupunktową przewagę i nie oddał jej do końca. My, mimo wszystko, dopingowaliśmy głośno drużynę Kinga do końca meczu, który zakończył się wynikiem 77-86. Po meczu wraz z resztą kibiców nagrodziliśmy obie drużyny wielkimi brawami dziękując za wspaniałe spotkanie. Po meczu przyszedł czas na autografy i wspólne zdjęcia z koszykarzami. Pełni wrażeń, bardzo szczęśliwi i lekko zmęczeni, o dość późnej porze wróciliśmy do domu z postanowieniem, że jeszcze nie raz będziemy wspierać drużynę Wilków Morskich.
Tekst: Paweł Rosadziński
Zdjęcia: Czesław Postawa