Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

  • Wzorowa łazienka głosowanie

    www.wzorowalazienka.pl

    Na stronie www.wzorowalazienka.pl zamieszczone są prace plastyczne uczniów naszej szkoły. Tematem przewodnim był projekt łazienki szkolnej. Na wskazanej stronie jest możliwość przyznawania pracom punktów poprzez oddanie głosu drogą elektroniczną.

    Prosimy o głosowanie.

    (www.wzorowalazienka.pl; zakładka -głosuj; wpisujemy nazwę naszej miejscowości-Góralice i oddajemy głos; kod do przyznania głosu otrzymamy na nasz adres e-mail. Z jednego adresu a-mail można głosować raz dziennie).

                                                                                                                                     B. Kordas

  • Szkolny Konkurs Profilaktyczny!!!

     

    Ogłaszam Szkolny Konkurs Profilaktyczny.

    Dla kogo? Dla klas II i III gimnazjum oraz klasy VII SP.

    Kiedy? 24 listopada 2017 r. o godzinie 11.10

    Gdzie? Sala nr 10

    Tematyka:

    • Problematyka uzależnień od substancji psychoaktywnych
    • Zapobieganie chorobom zakaźnym, szczególnie HIV i Aids
    • Zasady udzielania pierwszej pomocy

    Nagradzane są trzy najlepsze wyniki.

    Zgłoszenia przyjmują panie: Magda Kopczyńska – Pacyk i Beata Gębala do 13 listopada 2017 r.

     

                                                                                      M. Kopczyńska - Pacyk


     

  • Już emerytura!

    27 października 2017 roku pani Helena Tondel, nauczyciel świetlicy, po raz ostatni przyszła do pracy, ponieważ przechodzi na emeryturę. Społeczność szkoły zebrana na specjalnym apelu podziękowała pani Helenie za wszystkie lata pracy, w czasie których dała się poznać jako ciepły, serdeczny człowiek i wyrozumiały wobec uczniów nauczyciel. O tej wyjątkowej postawie pani Tondel mówił w swym wystąpieniu  dyrektor – Ireneusz Nabywaniec . Te walory osobowości pani Heleny podkreślali również uczniowie.

    Przed panią Tondel nowy rozdział życia. Niech obfituje w radosne chwile i niech stanie się czasem realizacji głęboko skrywanych marzeń, czego z serca życzymy!

  • Tropami przeszłości

    Projekt zorganizowany przy współpracy: Fundacji Droga Lotha, Trzcińskiego Centrum Kultury.

    W dniu 24 października uczniowie klasy szóstej i siódmej uczestniczyli  w zajęciach regionalnych w ramach lekcji historii
    i geografii.  

    Celem projektu jest wzbudzanie poczucia tożsamości regionalnej, świadomości własnego dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego.

    Zajęcia rozpoczęły się  w Izbie Pamięci. Uczniowie oglądając  przedmioty codziennego użytku,  którymi posługiwali się dawni mieszkańcy miasteczka, rozwiązywali zadania: na podstawie instrukcji obsługi musieli odszukać  odpowiednie narzędzia, nazwać naczynia  służące do wypieku chleba, napisać jak działa żelazko z duszą,  rozpoznać   wśród eksponatów  lutownicę, magiel, przetłumaczyć najstarsze zdanie zapisanie w języku polskim Day ut ia pobrusa, a ti poziwai.

    Oglądając drugą ekspozycję o tematyce geologicznej uczniowie uzupełniali kart pracy wyszukując wiadomości na temat skał
    i skamieniałości oraz walorów przyrodniczych  naszego regionu.

    Na zakończenie pierwszej części zajęć Pan Jarosław Płotkowski  zaprezentował nam barwny świat średniowiecznego rycerstwa. Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat działalności zakonów rycerskich w naszym regonie.

    Następna  część zajęć rozpoczęła się  w malowniczym otoczeniu  miejskiego  parku. Zajęcia  outdoorowe wywołały wiele pozytywnych emocji. Na umocowanej linie między drzewami chętni sprawdzali swoją sprawność fizyczną lub kibicowali śmiałkom.

    Wycieczka zakończyła się grą miejską, która była nie tylko dobrą zabawą, ale zwróciła uczestnikom uwagę na ukryte walory i subtelności Trzcińska – Zdroju.

    Uczniowie podzieleni na grupy i wyposażeni w mapy, odkrywali obiekty o których wcześniej nie wiedzieli. Trop wyznaczały zabytki, detale architektoniczne, obiekty przyrodnicze i geologiczne, które po połączeniu z treścią mapy stały się czytelnymi wskazówkami prowadzącymi do finału.

    Dziękujemy za pomoc przy organizacji zajęć Panu Jarosławowi Płotkowskiemu i Pani Agacie Prędkiewicz.

                                                                                                                                          B. Kozak

  • Informacja w sprawie materiałów i przyborów, z których mogą korzystać uczniowie na egzaminie gimnazjalnym.

  • Program wycieczki szkolnej

  • Pasowania nadszedł czas...

    13 października 2017 r. pierwszoklasiści z naszej szkoły przeżywali niezwykłą uroczystość – Pasowanie.
    To bardzo ważny i uroczysty dzień w życiu każdego pierwszaka. Podczas uroczystego apelu towarzyszyli dzieciom rodzice, zaproszeni goście: Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój, pan Zbigniew Kitlas, Dyrektor Szkoły, pan Ireneusz Nabywaniec, koledzy ze starszych klas, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.

    Uroczystość rozpoczęła się od powitania pierwszoklasistów przez ich starszą koleżankę Julię Sozańską, która również pełniła rolę głównego narratora tego dnia. Koleżanki i koledzy z klasy drugiej i trzeciej, pod kierunkiem swoich nauczycielek, pani Grażyny Osetek oraz pani Marioli Maciążek dodały otuchy pierwszakom witając ich wierszem i piosenką. Pojawił się również „Duszek szkoły”, który podsumował pracę szkolną pierwszoklasistów od początku roku szkolnego. Tę rolę pełniła Agnieszka Majcher. Następnie dzieci z klasy pierwszej przedstawiły program artystyczny prezentujący ich umiejętności recytatorskie oraz wokalne. Wszyscy uczniowie wypadli znakomicie. Były duże brawa. W przerwie poprzedzającej pasowanie wystąpiła ze swoją, bardzo wpadającą w ucho, ciekawą piosenką Hania Osetek.

    Po części artystycznej nastąpiło uroczyste Pasowanie Pierwszoklasistów dużym, symbolicznym ołówkiem, przez Dyrektora Szkoły. W tej części uczniowie mieli również zakładane pasy, które stanowią symbol męstwa i odwagi. Z tej okazji rodzice przygotowali dla dzieci kuferkowe prezenty.

    Kończąc spotkanie na sali Dyrektor Szkoły przypomniał o projekcie edukacyjnym klasy trzeciej. Podziękował Pani Krystynie Białko za umożliwienie uczniom udziału w warsztatach, w ich gospodarstwie rolnym.

    Uczniowie z klasy trzeciej wraz z wychowawczynią Panią Grażyną Osetek wręczyli przygotowany album z tego spotkania.

    Na uwagę zasługuje również wypowiedź Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój, który odniósł się do pierwszoklasistów i ich rodziców. Wspomniał również o Dniu Edukacji Narodowej, jako święcie wszystkich pracowników oświaty.

    Uroczystość zakończył słodki poczęstunek w świetlicy szkolnej, przygotowany przez rodziców uczniów klasy pierwszej.

     

    Za pomoc w organizacji uroczystości dziękuję Rodzicom uczniów klasy 1, Pani Marioli Maciążek, Pani Grazynie Osetek, Pani Małgorzacie Sobczuk, Hannie Osetek,Julii Sozańskiej, Julii Zalewskiej, Agnieszce Majcher, Marcinowi Winnikowi, Damianowi Bożek.

    B. Kordas

  • Dzień Integracji w Szkole Podstawowej

    Dnia 03 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach z oddziałami gimnazjalnymi odbyła się integracja klas nauczania początkowego, IV i VI szkoły podstawowej oraz klasy 3a gimnazjum. W ramach akcji Sprzątanie Świata przebiegającej w tym roku pod hasłem „NIE MA ŚMIECI SĄ SUROWCE”, uczniowie w mieszanych grupach tworzyli plakaty, na których rysowali przedmioty powstające z segregowanych śmieci.

    Na początku spotkania wręczono nagrody za wielkie zaangażowanie i piękne prace uczniom klas I, II i III za wykonanie dzieł konkursowych na temat recyklingu śmieci.

    Przy okazji najmłodsi uczniowie naszej szkoły oraz Ci najstarsi mieli okazję razem popracować i się poznać. Większość z nich zapamiętało imiona nowych kolegów ze szkoły. Mimo dużej różnicy wieku, praca przebiegała sprawnie i wszyscy aktywnie współpracowali. Efektem tej współpracy były plakaty, które zawisły na szkolnym holu. Uczniowie spędzili czas w miłej atmosferze i poczuli się lepiej w naszej nowej „patchworkowej” szkole.

                                                                                                                                     T.Mazur

  • Projekt edukacyjny kl. I-III pn. "Poznajemy las"

    W dniach od 29 września do 5 października 2017r. klasy: I, II i III realizowały projekt edukacyjny pn. „Poznajemy las”.

    W piątek 29 września 2017r. najmłodsi uczniowie szkoły wybrali się na leśną ścieżkę edukacyjną w Swobnicy. Celem wyprawy było: obserwacja lasu jesienią, rozpoznawanie drzew leśnych, budowy lasy, zwierząt w lesie oraz poznanie zawodu leśnika. W realizacji zamierzonych celów pomógł pracownik Nadleśnictwa Myślibórz, który był niezawodnym przewodnikiem po lesie. Na początek zabrał dzieci do szkółki leśnej, gdzie dowiedziały się o uprawach sadzonek drzew. Następnie uczniowie udali się na spacer leśną ścieżką edukacyjną, a pan leśniczy w ciekawy sposób opowiadał o życiu w lesie i omawiał tablice tam się znajdujące. Podczas spaceru dzieci zbierały dary lasu do klasowych kącików przyrodniczych. Na zakończenie pobytu w lesie czekała na wszystkich niespodzianka – w blaskach jesiennego słońca pieczenie kiełbasek przy ognisku. Ognisku towarzyszyły atrakcje edukacyjne przygotowane przez pana leśniczego - „Przyrodniczo- ekologiczne koło fortuny”, gdzie uczniowie mogli sprawdzić zdobytą wiedzę oraz upominek dla każdego w postaci malowanek edukacyjnych „Ptaki leśne” i „Zwierzęta leśne”

    Wyprawę do lasu zaliczyć można do bardzo udanych. Dzieci wróciły zrelaksowane i bogatsze o zdobytą o lesie wiedzę.

    Od poniedziałku do czwartku podczas zajęć edukacyjnych w poszczególnych klasach realizowalne były kolejne punkty projektu. Każda z klas wraz z wychowawczynią stworzyły w lasach lekcyjnych leśne kąciki przyrodnicze z darów przyniesionych z lasu oraz gazetki tematyczne związane z lasem. Wzbogacone zostały kąciki czytelnicze poprzez książki o lesie. Na zajęciach przyrodniczych uczniowie pogłębiali wiadomości o zwierzętach, roślinach i grzybach leśnych. Podczas zajęć plastycznych uczniowie malowali farbami jesienny las.

    Klasy I i II na zajęciach technicznych pracowały nad stworzeniem makiety lasu. Najstarsza z klas na zajęciach przyrodniczych zgromadziła 10 najpopularniejszych gałęzi drzew i uczyła się je rozpoznawać i nazywać. Cenną pomocą dydaktyczną były książki dostarczone przez Pana Huberta Bożka dla każdego dziecka pt. „Drzewa leśne”.

     Serdecznie dziękujemy za współpracę i okazaną pomoc!

    Zdobytą wiedzę trzecioklasiści mogli sprawdzić podczas sprawdzianu praktycznego ze znajomości drzew.

    Na zakończenie każda z klas wykonała w klasie jesienne kompozycje z liści ususzonych w domu i eksponatów przyrodniczych zgromadzonych wspólnie z rodzicami. Wykonane jesienne prace wzbogaciły szkolną wystawę. Podsumowaniem projektu były konkursy przyrodnicze o znajomości życia w lesie. 

    Pomysłodawczynie i realizatorki projektu:

    G. Osetek

    M. Maciążek

    B. Kordas

  • OFERTA PORADNI PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ W GRYFINIE FILIA W CHOJNIE NA ROK 2017/2018

    I. DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:

    Lp

    Rodzaj zajęć/tematyka

    Miejsce zajęć

    Kto prowadzi

    Jak można skorzystać

    1.

    Diagnoza logopedyczna, pedagogiczna, psychologiczna.

    poradnia                                                 (w wyjątkowych sytuacjach, np. poważna choroba  w domu dziecka)

    Wszyscy pracownicy pedagogiczni

    Zgłoszenie/ wniosek rodzica

    2.

    Terapia pedagogiczna - zajęcia indywidualne dla dzieci i młodzieży z trudnościami w nauce.

     

    poradnia

    Maria Kwatera

    Anna Kwaśniak

    (0-III)

    Zgłoszenie/ wniosek rodzica

    3.

    Terapia/pomoc psychologiczna

    poradnia

    Katarzyna Prędkiewicz

    Wiktor Wolszczak

    Ewa Roszak

     

    4.

    Diagnoza centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego.

     

    poradnia

    Anna Kwaśniak

    Marta Grylewicz

    Zgłoszenie/ wniosek rodzica

     

    5.

    Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

    poradnia

    Agnieszka Rekść

    Katarzyna Prędkiewicz

    Marta Grylewicz

    Anna Kwaśniak

    Anna Patek

    Wniosek rodzica/                          opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju

    6.

    Pierwszy krok w kierunku kariery zawodowej – zajęcia grupowe dla uczniów.

    szkoła

    Agnieszka Rekść

    Zgłoszenie szkoły

    7.

    Indywidualne porady zawodowe

    poradnia

    Agnieszka Rekść

    Zgłoszenie/ wniosek rodzica

    8.

    „Bliżej siebie – bliżej innych”- grupowe zajęcia warsztatowe
    dla dzieci z kl. IV – VI mających problemy z zachowaniem.

    Czas:  90 min

    poradnia

           Aneta Kowal

    Zgłoszenie/ wniosek rodzica

    9.

    Program profilaktyczny „Dziękuję nie piję!”

    • Konsekwencje prawne – zapoznanie się z przepisami.
    • Rozwijanie umiejętności asertywnej odmowy.
    • Do kogo i jak można zwrócić się o pomoc?

    Adresaci: uczniowie klas VI-VII SP oraz gimnazjaliści Czas: 2x 45minut

    szkoła

    Katarzyna Prędkiewicz

    Zgłoszenie dyrektora szkoły

    10.

    Cyberprzemoc i inne internetowe zagrożenia.

     

    • zjawisko cyberprzemocy,
    • sposoby radzenia sobie z problemami związanymi z agresją w Internecie,
    • korzystanie z telefonów/tabletów,
    • korzystanie z portali społecznościowych – zagrożenia.

     

    Adresaci: uczniowie klas I-IV SP

    Czas: 2x 45minut

    szkoła

    Katarzyna Prędkiewicz

    Zgłoszenie dyrektora szkoły

    11.

    Cyberprzemoc i medialne zagrożenia.

    • zagrożenia w Internecie/bezpieczne korzystanie,
    • gdzie szukać pomocy będąc ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy?
    • media – jak z nich korzystać żeby się rozwijać?

     

    Adresaci: uczniowie klas V–VII SP oraz gimnazjaliści

    Czas: 2x 45minut

    szkoła

    Katarzyna Prędkiewicz

    Zgłoszenie dyrektora szkoły

    12.

    „Palić czy nie palić? Grać czy nie grać? Online czy nie online?
    E-papierosy, internet, gry komputerowe. Wiem, że uzależniają ale…”

    Klasy V-VII.

    szkoła

    Wiktor Wolszczak

    Zgłoszenie dyrektora szkoły

    13.

    V edycja Powiatowego Konkursu „Ortograficzne Potyczki z … Dysleksją”

    Adresaci: uczniowie kl. V - VII

    Poradnia/Miejska Biblioteka Publiczna
    w Chojnie

     

    Aneta Kowal

    Zgłoszenie szkoły

    14.

    Dyżur doradcy zawodowego

    poradnia

    Agnieszka Rekść

    Czwartek

    12.00 – 13.00

     

    15.

    Dyżur logopedy

    poradnia

    Marta Grylewicz

    środa                                17.00 – 18.00                                  Ewa                                  Król–Butrynowska

    wtorek                                     11.00 – 12.00

     

    16.

    Dyżur psychologa

    poradnia

    Katarzyna Prędkiewicz

    Poniedziałek                     13.00-15.00

    Wiktor Wolszczak

    Środa                                 16.00 – 18.00

     

     

           
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
  • PLAN LEKCJI WAŻNY OD 02.10.2017r. SZKOŁA PODSTAWOWA I GIMNAZJUM

  • Projekt edukacyjny - "Wokół zbóż"

    W dniach 21-25 września 2017r, uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawcą Grażyną Osetek w ramach zajęć edukacyjnych zrealizowali 3-dniowy projekt pn. „Wokół zbóż”.

    Pierwszego dnia trzecioklasiści udali się do gospodarstwa rolnego Państwa Krzysztofa i Krystyny Białków. Celem wycieczki było poznanie pracy rolnika, roślin uprawianych na polu i sposobów ich przechowywania oraz poznanie maszyn rolniczych. Państwo Białko przyjęli dzieci bardzo gościnne. Poświęcając swój cenny czas, oprowadzili uczniów po swoim gospodarstwie, opowiadając o pracy rolnika.

    Na zakończenie czekała na dzieci miła niespodzianka. Pani Krystyna poczęstowała uczniów chlebem upieczonym przez siebie, pokazała swój piec chlebowy i opowiedziała, w jaki sposób wypieka się chleb. Wszystkie dzieci obdarowane zostały jeszcze słodkościami.

    Państwu Białkom z całego serca dziękujemy!

    Kolejnego dnia odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie rozpoznawali i nazywali zebrane przez nich oraz przyniesione z gospodarstwa p. Białków zboża. W ten sposób powstał tematyczny kącik przyrodniczy.

    W ostatniej części projektu zajęcia dotyczyły chleba. Trzecioklasiści poznali „Legendę o chlebie” oraz etapy produkcji chleba: „Od ziarenka do bochenka”.

    Na zakończenie projektu uczniowie wykonali kompozycje wyklejane z ziaren różnych zbóż, które teraz można podziwiać na klasowej wystawie.

    G. Osetek

  • Informacja o dostosowaniu warunków i form przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym 2017/2018

    W roku szkolnym 2017/2018 z dostosowanych form i warunków mogą skorzystać:

    I. Uczniowie niesłyszący,  uczniowie słabosłyszący  (na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego).
    Jak? 1. Arkusz dostosowany do dysfunkcji, który uwzględnia przedłużenie czasu.  Czas pracy zapisany na stronie tytułowej arkusza jest obowiązujący (nie wymaga przedłużenia). 2. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych, bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi.  3. Zapewnienie w czasie egzaminu gimnazjalnego obecności surdopedagoga lub tłumacza języka migowego (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu z uczniem i pomocy w obsłudze specjalistycznego sprzętu i środków dydaktycznych.

    II. Uczniowie niewidomi  (na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego).
    Jak? 1. Arkusz: a) w piśmie Braille’a wraz z czarnodrukiem ALBO b) w czarnodruku dostosowany
    do dysfunkcji, który uwzględnia przedłużenie czasu. Czas pracy zapisany na stronie tytułowej arkusza jest obowiązujący (nie wymaga przedłużenia). 2. Do arkuszy z języków obcych nowożytnych dołączona jest płyta CD z dostosowanym nagraniem, tj. z wydłużonymi przerwami na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie. 3. Arkusze w czarnodruku w formie plików .pdf lub MS Word, nagrane na płycie CD (możliwe wtedy, gdy zdający korzysta z komputera) zamówionej
    w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r.
    Do arkuszy z języków obcych nowożytnych dołączona jest płyta CD z dostosowanym nagraniem, tj. z wydłużonymi przerwami na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie. 3. Korzystanie ze sprzętu i oprogramowania specjalistycznego, których zdający używa
    w procesie dydaktycznym. 4. Korzystanie z pomocy nauczyciela wspomagającego, który odczytuje uczniowi polecenia i teksty z czarnodruku oraz zapisuje odpowiedzi ucznia na kartkach dołączonych
    do czarnodruku. 5. Zapewnienie obecności tyflopedagoga (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu z uczniem i pomocy
    w obsłudze specjalistycznego sprzętu i środków dydaktycznych.

    III. Uczniowie słabowidzący  (na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego).
    Jak?
    1. Arkusz dostosowany do dysfunkcji, który uwzględnia przedłużenie czasu (zapisany czcionką Arial 16 pkt lub Arial 24 pkt). Czas pracy zapisany na stronie tytułowej arkusza jest obowiązujący (nie wymaga przedłużenia). 2. Do arkuszy z języków obcych nowożytnych dołączona jest płyta CD
    z dostosowanym nagraniem, tj. z wydłużonymi przerwami na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie. 2. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych, bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi. 3. Arkusze w formie plików .pdf lub MS Word, nagrane na płycie CD (możliwe wtedy, gdy zdający korzysta
    z komputera) zamówionej w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r. Czas pracy zapisany na stronie tytułowej arkusza jest obowiązujący (nie wymaga przedłużenia) – por. Tabela 2. Do arkuszy z języków obcych nowożytnych dołączona jest płyta CD
    z dostosowanym nagraniem, tj. z wydłużonymi przerwami na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie. 4. Korzystanie z przyborów optycznych, którymi uczeń posługuje się na co dzień. 5. Oświetlenie stanowiska pracy dostosowane do dysfunkcji.
    6. Korzystanie z pomocy nauczyciela wspomagającego w pisaniu i/lub czytaniu.  Dostosowanie możliwe tylko wtedy, gdy wada wzroku znacznie utrudnia lub uniemożliwia uczniowi/słuchaczowi czytanie lub pisanie. Arkusze dla nauczyciela wspomagającego muszą być zamówione w porozumieniu
    z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r. 7. Zapewnienie obecności tyflopedagoga (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest to niezbędne
    dla uzyskania właściwego kontaktu z uczniem i pomocy w obsłudze specjalistycznego sprzętu i środków dydaktycznych.
     

    IV. Uczniowie niepełnosprawni ruchowo (na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego).
    Jak?
    1. W przypadku uczniów z mózgowym porażeniem dziecięcym arkusz dostosowany do dysfunkcji; arkusz zamówiony w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r. Do arkuszy z języków obcych nowożytnych dołączona jest płyta CD z nagraniem dostosowanym do potrzeb tej grupy uczniów (odpowiednio wydłużone przerwy na zapoznanie się
    z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie). 2. Przedłużenie czasu.
    3. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych, bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi. 4. Zapisywanie odpowiedzi do zadań na komputerze.  5. Korzystanie z pomocy nauczyciela wspomagającego w pisaniu lub czytaniu.  Arkusz dla nauczyciela wspomagającego musi być zamówiony w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r. lub – jeżeli niesprawność wystąpi po tym terminie – niezwłocznie po otrzymaniu zaświadczenia o stanie zdrowia.  W przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego przyznanie tego dostosowania oznacza automatyczne przyznanie płyty CD z dostosowanym nagraniem wraz
    z przedłużeniem czasu trwania egzaminu (patrz pkt IV.6.).  6. Płyta CD do arkuszy standardowych
    z języka obcego nowożytnego z wydłużonymi przerwami na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie, zamówiona w porozumieniu z właściwą okręgową komisją egzaminacyjną do 30 listopada 2017 r.  Przyznanie tego dostosowania oznacza automatyczne przyznanie dostosowania określonego w pkt IV.2. w maksymalnym wymiarze, tj. przedłużenia czasu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego o – odpowiednio – 20 minut (poziom podstawowy) i 30 minut (poziom rozszerzony). 7. Dostosowanie miejsca pracy do dysfunkcji ucznia.
     

    V. Uczniowie z afazją (na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego).

    Jak? 1. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych, bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi. 2. Przedłużenie czasu, o którym mowa w pkt 17. Komunikatu. 3. Korzystanie z pomocy nauczyciela wspomagającego w pisaniu i/lub czytaniu. W przypadku zdających z afazją nauczyciel wspomagający może udzielać dodatkowych wyjaśnień dotyczących poleceń
    do zadań oraz instrukcji dla zdającego (nie samych zadań, w tym tekstów). Arkusz dla nauczyciela wspomagającego musi być zamówiony w porozumieniu  z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r. W przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego przyznanie tego dostosowania oznacza automatyczne przyznanie płyty CD z dostosowanym nagraniem wraz z przedłużeniem czasu trwania egzaminu (patrz pkt V.5.).  4. Zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego, języków obcych nowożytnych oraz matematyki, jak dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. 5. Płyta CD do zestawów zadań z języka obcego nowożytnego  z wydłużonymi przerwami na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie, zamówiona w porozumieniu z właściwą okręgową komisją egzaminacyjną do 30 listopada 2017 r.  Przyznanie tego dostosowania oznacza automatyczne przyznanie dostosowania określonego w pkt V.2. w maksymalnym wymiarze,
    tj. przedłużenia czasu przeprowadzania  egzaminu gimnazjalnego o – odpowiednio – 20 minut (poziom podstawowy) i 30 minut (poziom rozszerzony). 6. Zapewnienie obecności specjalisty z zakresu niepełnosprawności, np. logopedy (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest
    to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu z uczniem i pomocy w obsłudze specjalistycznego sprzętu i środków dydaktycznych. 

    VI. Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim (na podstawie orzeczenia
    o potrzebie kształcenia specjalnego).

    Jak? 1. Arkusz dostosowany do dysfunkcji, który uwzględnia przedłużenie czasu. Czas pracy zapisany na stronie tytułowej arkusza jest obowiązujący (nie wymaga przedłużenia) – por. Tabela 2. Do arkuszy z języków obcych nowożytnych dołączona jest płyta CD z nagraniem dostosowanym do potrzeb
    tej grupy uczniów (odpowiednio wydłużone przerwy na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie). 2. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych, bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi.  3. Zapewnienie obecności specjalisty z zakresu niepełnosprawności (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest
    to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu z uczniem i pomocy w obsłudze specjalistycznego sprzętu i środków dydaktycznych.

     

    VII. Uczniowie z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera  (na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego). 

    Jak? 1. Arkusz dostosowany do dysfunkcji, który uwzględnia przedłużenie czasu. Czas pracy zapisany na stronie tytułowej arkusza jest obowiązujący (nie wymaga przedłużenia) – por. Tabela 2. Do arkuszy z języków obcych nowożytnych dołączona jest płyta CD z dostosowanym nagraniem, tj. z wydłużonymi przerwami na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie.
    2. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych, bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi. 3. Korzystanie z pomocy nauczyciela wspomagającego przy odczytywaniu poleceń i tekstów oraz przy zapisywaniu odpowiedzi zdającego (możliwe tylko wtedy, gdy w toku edukacji uczeń został wdrożony do takiej współpracy z nauczycielem). Arkusz dla nauczyciela wspomagającego musi być zamówiony w porozumieniu z dyrektorem właściwej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r. 4. Zapisywanie odpowiedzi do zadań na komputerze (możliwe wtedy, gdy głębokość zaburzenia grafii uniemożliwia odczytanie pracy egzaminacyjnej LUB gdy zdający posługuje się alternatywnymi i wspomagającymi metodami komunikacji). 5. Obecność na sali osoby niezbędnej do uzyskania właściwego kontaktu ze zdającym oraz/lub pomocy w obsłudze specjalistycznego sprzętu i środków dydaktycznych (osoba ta może być członkiem zespołu nadzorującego). 6. Dostosowanie miejsca pracy do dysfunkcji ucznia.

    VIII. Uczniowie z przewlekłymi  chorobami (na podstawie orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza). 

    Jak? 1. Korzystanie z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu
    na chorobę. 2. Dostosowanie warunków przystępowania do egzaminu gimnazjalnego do specyfiki choroby.  3. Przedłużenie czasu, o którym mowa w pkt 17. Komunikatu. 4. Korzystanie z pomocy nauczyciela wspomagającego w pisaniu i/lub czytaniu, jeżeli choroba uniemożliwia pisanie
    lub czytanie. Arkusz dla nauczyciela wspomagającego musi być zamówiony w porozumieniu 
    z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r. W przypadku części trzeciej egzaminu gimnazjalnego przyznanie tego dostosowania oznacza automatyczne przyznanie płyty CD
    z dostosowanym nagraniem (wydłużone przerwy na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie). Korzystanie z płyty z dostosowanym nagraniem wymaga przyznania dostosowania określonego w pkt VIII.3. w maksymalnym wymiarze, tj. przedłużenia czasu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego o – odpowiednio – 20 minut (poziom podstawowy) i 30 minut (poziom rozszerzony).

    IX. Uczniowie chorzy lub niesprawni czasowo  (na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza). 

    Jak? 1. Korzystanie z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu
    na chorobę. 2. Dostosowanie warunków przystępowania do egzaminu gimnazjalnego do specyfiki choroby. 3. Korzystanie z pomocy nauczyciela wspomagającego, który zapisuje odpowiedzi dyktowane przez zdającego (możliwe wtedy, gdy uczeń lub słuchacz nie może pisać sam i przystępuje do  egzaminu w oddzielnej sali). Przyznanie tego dostosowania wymaga pisemnego porozumienia dyrektora szkoły
    z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. W przypadku części trzeciej egzaminu gimnazjalnego przyznanie tego dostosowania oznacza automatyczne przyznanie płyty CD
    z dostosowanym nagraniem (wydłużone przerwy na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie). Korzystanie z płyty z dostosowanym nagraniem wymaga przyznania dostosowania określonego w pkt 17. Komunikatu w maksymalnym wymiarze,
    tj. przedłużenia czasu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego o – odpowiednio – 20 minut (poziom podstawowy) i 30 minut (poziom rozszerzony).

    X. Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, w tym: dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią (na podstawie opinii poradni psychologiczno-  -pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej). 

    Jak? 1. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych,
    bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi. 2. Przedłużenie czasu, o którym mowa w pkt 17. Komunikatu. 3. Zapisywanie odpowiedzi do zadań na komputerze (możliwe tylko wtedy, gdy głębokość zaburzenia grafii uniemożliwia odczytanie pracy egzaminacyjnej). 4. Korzystanie z pomocy nauczyciela wspomagającego, który zapisuje odpowiedzi zdającego do zadań otwartych (możliwe tylko wtedy,
    gdy głębokość zaburzenia grafii uniemożliwia odczytanie pracy egzaminacyjnej i gdy uczeń (słuchacz) w toku edukacji został wdrożony do takiej współpracy z nauczycielem). Arkusz dla nauczyciela wspomagającego musi być zamówiony w porozumieniu  z dyrektorem właściwej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r. W przypadku części trzeciej egzaminu gimnazjalnego przyznanie tego dostosowania oznacza automatyczne przyznanie płyty CD z dostosowanym nagraniem (wydłużone przerwy na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie). Korzystanie z płyty z dostosowanym nagraniem wymaga przyznania dostosowania określonego w pkt X.2. w maksymalnym wymiarze, tj. przedłużenia czasu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego o – odpowiednio – 20 minut (poziom podstawowy) i 30 minut (poziom rozszerzony).
    5. Pomoc nauczyciela (członka zespołu nadzorującego), który przed przystąpieniem ucznia do pracy, odczytuje jeden raz głośno, po kolei wszystkie teksty liczące po 250 słów lub więcej, stanowiące podstawę zadań części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego (możliwe tylko wtedy, gdy głęboka dysleksja znacznie utrudnia samodzielne czytanie i zrozumienie dłuższego tekstu lub wtedy, kiedy poważne trudności w samodzielnym czytaniu i rozumieniu dłuższego tekstu zostały wskazane w opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej).  6. Zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego, języków obcych nowożytnych oraz matematyki, uwzględniających specyficzne trudności w uczeniu się.

    XI. Uczniowie niedostosowani społecznie lub zagrożeni niedostosowaniem społecznym  (na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego).

    Jak? 1. Zapewnienie obecności specjalisty, odpowiednio pedagoga resocjalizacji lub socjoterapeuty (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest to niezbędne do uzyskania właściwego kontaktu z uczniem.  2. Przedłużenie czasu, o którym mowa w pkt 17. Komunikatu, w zależności
    od potrzeb. 3. Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego w oddzielnej sali.

    XII. Uczniowie (słuchacze), którzy znaleźli się w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej (na podstawie pozytywnej opinii rady pedagogicznej).

    Jak? 1. Zapewnienie obecności specjalisty (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest
    to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu ze zdającym.  2. Przedłużenie czasu, o którym mowa w pkt 17. Komunikatu, w zależności od potrzeb. 3. Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego
    w oddzielnej sali.

    XIII. Uczniowie (słuchacze), którzy mają trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą  (na podstawie pozytywnej opinii rady pedagogicznej).

    Jak? 1. Przedłużenie czasu, o którym mowa w pkt 17. Komunikatu, w zależności od potrzeb.
    2. Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego w oddzielnej sali.  3. Zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego, jak dla uczniów (słuchaczy) ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, jeżeli zachodzi taka uzasadniona potrzeba, w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

    XIV. Uczniowie z zaburzeniami komunikacji językowej  (na podstawie pozytywnej opinii rady pedagogicznej lub opinii poradni psychologicznopedagogicznej).

    Jak? 1. Przedłużenie czasu, o którym mowa w pkt 17. Komunikatu, w zależności od potrzeb.
    2. Korzystanie z pomocy nauczyciela wspomagającego w pisaniu i/lub czytaniu. Arkusz dla nauczyciela wspomagającego musi być zamówiony w porozumieniu  z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r. W przypadku części trzeciej egzaminu gimnazjalnego przyznanie tego dostosowania oznacza automatyczne przyznanie płyty CD z dostosowanym nagraniem wraz z przedłużeniem czasu trwania egzaminu (patrz punkt XIV.4.).  3. Zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego oraz języków obcych nowożytnych,
    jak dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, jeżeli zachodzi taka uzasadniona potrzeba, w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. 4. Płyta CD
    do arkuszy z języka obcego nowożytnego  z wydłużonymi przerwami na zapoznanie się z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu i ich wykonanie, zamówiona w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r.  Przyznanie tego dostosowania oznacza automatyczne przyznanie dostosowania określonego w pkt XIV.1. w maksymalnym wymiarze, tj. przedłużenia czasu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego o – odpowiednio – 20 minut (poziom podstawowy) i 30 minut (poziom rozszerzony).

    XV. Uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy), którym ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu (na podstawie pozytywnej opinii rady pedagogicznej).

    Jak? 1. Arkusze dostosowane do potrzeb zdających: część pierwsza i/lub część druga egzaminu gimnazjalnego. Arkusze muszą być zamówione w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 30 listopada 2017 r. 2. Przedłużenie czasu, o którym mowa w pkt 17. Komunikatu, w zależności od potrzeb (dotyczy części 1. i 2. egzaminu gimnazjalnego) 3. Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego w oddzielnej sali (dotyczy części 1. i 2. egzaminu gimnazjalnego).
    4. Możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego (polskoobcojęzycznego i obcojęzyczno-polskiego) w wersji papierowej lub elektronicznej (dotyczy części 1. i 2. egzaminu gimnazjalnego). Słownik zapewnia szkoła lub uczeń. 5. Zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego, jak dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, jeżeli zachodzi taka uzasadniona potrzeba, w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

    Do 20 listopada 2017 r. rodzice/ prawni opiekunowie uczniów, którzy mogą przystąpić do egzaminu na dostosowanych warunkach otrzymają od dyrektora szkoły informację o przyznaniu form lub/i warunków. Do 23 listopada rodzice/ prawni opiekunowie muszą wybrać zaproponowane formy
    i przekazać dyrektorowi szkoły.

    Inne informacje:

    1. Uczniowie przystępują do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego z jednego z następujących języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.

    2. Do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego uczeń przystopuje z zakresu tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

    3. W przypadku gdy uczeń uczy się w szkole więcej niż jednego języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego, jego rodzice (prawni opiekunowie) składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację´ o przystąpieniu ucznia do egzaminu gimnazjalnego z zakresu jednego z tych języków.

    Więcej na www.oke.poznan.pl

     

     

                                                                                                                                 M. Kopczyńska - Pacyk

  • Propozycje zajęć dodatkowych w roku szkolnym 2017/2018

     

    Rodzaj zajęć

    Termin

    Zajęcia wokalne

    Poniedziałek 14.05 – 14.50

    Wolontariat

    Środa 7.30 – 8.15

    Koło języka polskiego

    Poniedziałek 7.30 – 8.15

    Zajęcia rozwijające zainteresowania polonistyczne kl. I SP

    Wtorek 12.50 – 13.10

    Zajęcia przygotowujące do egzaminu
    z matematyki

    Środa 14.05- 14.50

    Akademia umysłu

    Środa 9.25 – 10.10

    Zajęcia przygotowujące do egzaminu
    z języka angielskiego

    Piątek 14.05 – 14.50

    Zajęcia rozwijające zainteresowania matematyczne kl. III SP

    Piątek 7.30 – 8.15

    Koło biologiczne

    Czwartek 8.35 – 9.20

    Zajęcia przygotowujące do egzaminu
    z języka polskiego

    Czwartek 14.05. – 14.50

    Koło fizyczne

    Czwartek 14.05 – 14.50

    Zajęcia rozwijające aktywność twórczą

    Poniedziałek 7.30 – 8.15

    Koła geograficzne

    Wtorek 9.25 – 10.10

    Koło historyczne

    Piątek 8.35 – 9.20

    Koło artystyczne

    Czwartek 9.25 – 10.10

    Koło młodego ekologa

    Środa 14.05 – 14.50

  • DOWOZY 2017/2018 - SP GÓRALICE (klasy gimnazjalne) od dnia 11.09.2017r. (autobus nr 2) trasa Gogolice

    ● DOWOZY :                                    

     – 6.35 – Strzeszów – wysiada w Trzcińsku,

     – 6.40 – Trzcińsko („Kozia Górka”) – wysiada na przystanku,

     – 6.50 – Drzesz – wysiada w Trzcińsku,

     – 7.10 – Rosnowo

     – 7.15 – Rosnówko

     – 7.20 – Górczyn Górny

     – 7.25 – Górczyn Dolny

     – 7.30 – Smuga

     – 7.50 – Chełm Dolny

     – 8.00 – Chełm Górny

     – 8.05 – Gogolice

     – 8.10 – Smuga

     – 8.15 – Antonowice

     – 8.20 – Trzcińsko – SP

     – 8.25 – Góralice

     

    ODWOZY:

      I kurs – 13.15

    II kurs – 14.55

  • DOWOZY 2017/2018 - SP i GIMNAZJUM W GÓRALICACH od dnia 11.09.2017r. (autobus nr 1)

     

     

    MIEJSCOWOŚĆ      

    GODZINA ODJAZDU

    I KURS

     

    MIEJSCOWOŚĆ

    GODZINA ODJAZDU

    II KURS

    Dobropole

     

    6.30

    Wesoła

    7.25

    Babin

     

    6.40

    Babin

    7.35

    Piaseczno

     

    6.45

    Piaseczno

    7.40

    Stołeczna

     

    6.50

    Stołeczna

    7.45

    Klasztorne

     

    6.55

    Klasztorne

    7.50

    Trzcińsko-Zdrój

    7.00

    Strzeszów

    8.00

    Rów

    7.10

    Trzcińsko

    8.05

    Czyste

     

    7.10

    Góralice

    8.15

    Góralice

     

    7.15

    Dobropole

    8.20

     

     

    Rów, Czyste

    8.30

     

     

    Góralice

    8.35

     

  • WYCIECZKA SZKOLNA

    W terminie 21.05-25.05.2018 organizujemy wycieczkę szkolną Ustroń-Wisła-Pszczyna-Cieszyn.

    Cena wyjazdu 720 zł (w cenie przejazd, wyżywienie, bilety wstępu, noclegi, usługa pilota)

    Ramowy plan wycieczki zostanie zamieszczony na stronie do końca września.

    Zapisy u p. Sławomira Topy do końca września.

  • Pomoc materialna dla uczniów

    Pomoc materialna dla uczniów Szkoły Podstawowej w Góralicach i zamieszkałych na terenie gminy Trzcińsko – Zdrój przysługuje w formie:

    • Stypendium szkolne (warunki ubiegania się zostały opisane umieszczone na stronie) tu dochód na osobę nie może przekroczyć 514 zł. Netto, zasiłku 500+ nie wlicza się do dochodu.

     

    • Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek szkolny może być przyznany niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

    Zdarzenie losowe to zjawisko zewnętrzne w stosunku do uprawnionego, którego nie można było przewidzieć ani mu przeciwdziałać (np. klęska żywiołowa, śmierć lub choroba jednego z rodziców). Zasiłek szkolny może być przyznany w przypadku:
    śmierci rodzica lub prawnego opiekuna, klęski żywiołowej, kradzieży z włamaniem, nagłej choroby w rodzinie ucznia oraz innych, szczególnych okoliczności.
    Wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego składa się  w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku. Wnioski do pobrania w UM w Trzcińsku Zdroju u pani Iwony Sozańskiej.

    Wyprawka szkolna (program rządowy).
    Informacja w sprawie Rządowego Programu pomocy uczniom w 2017 r.

    „Wyprawka szkolna”

    (na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych z dnia 26 lipca 2017 roku)

    Zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi w programie w 2017 roku pomocą w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w roku szkolnym 2017/2018 obejmie się uczniów:

    • słabowidzących,
    • niesłyszących,
    • słabosłyszących,
    • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
    • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
    • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
    • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
    • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej

     

    W ramach programu „Wyprawka szkolna” w 2017 roku pomoc przysługiwać będzie uczniom:

    posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.- Prawo oświatowe (Dz.U. 2017, poz. 59 i 949) lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. 2017, poz. 60 i 949) uczęszczających w roku szkolnym 2017/2018 do:

    – klas II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia,

    – klasy I branżowej szkoły I stopnia,

    – liceum ogólnokształcącego i technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy lub do klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas VII-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej lub liceum plastycznego.

    W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczających w roku szkolnym 2017/2018 do:

    a) klas II – III szkoły podstawowej*,

    b) klas II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej organizowanych w branżowych szkołach I stopnia,

    c) klasy I branżowej szkoły I stopnia,

    d) liceum ogólnokształcącego i technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych, o których mowa w art.3 pkt 24 ustawy o systemie oświaty. **

    *w przypadku gdy uczniowie ci nie korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, o którym mowa w art.339 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.- Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.

    **materiał edukacyjny – materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną

    Kwoty dofinansowania:

    dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do klasy II i III szkoły podstawowej, którzy nie korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania – do kwoty 175 zł.

    dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do klasy II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia, klasy I branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy- do kwoty 225 zł

    dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do klasy II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia lub klasy I branżowej szkoły I stopnia – do kwoty 390 zł

    dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do liceum ogólnokształcącego, technikum, klas IV–VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas IV–VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas VII–IX ogólnokształcącej szkoły baletowej albo liceum plastycznego – do kwoty 445 zł

     Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników udzielana jest na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka), pełnoletniego ucznia, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą  rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniego ucznia.

     Wniosek należy złożyć do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2017/2018 we wstępnie ustalonym pierwszym terminie do 15 września 2017 r.

     Druki wniosków będzie można pobrać w sekretariatach szkół.

     Rozporządzenie przewiduje, że do wniosku o udzielenie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

     Zwrot kosztów zakupu podręczników nastąpi do wysokości wartości pomocy określonej w rozporządzeniu po przedłożeniu dowodu zakupu. W przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podręczników, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym- również zakupu materiałów edukacyjnych, jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka), rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych. W przypadku złożenia oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków odpowiednio na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych tylko  w ramach rządowego programu pomocy uczniom w roku 2017 „Wyprawka szkolna”.

     Informacji na temat pomocy materialnej dla uczniów, w proponowanych formach dofinansowania zakupu podręczników, można uzyskać w sekretariatach szkół i na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl

                                                                                                             

                                                                                                  M. Kopczyńska-Pacyk

  • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

    W poniedziałek 04 września o godz. 8.30 po dwumiesięcznej przewie wakacyjnej ponownie zadźwięczał dzwonek. Uczniowie Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi powitali nowy rok szkolny 2017/2018. Na początek został wprowadzony poczet sztandarowy oraz wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Pan Dyrektor Ireneusz Nabywaniec przywitał  uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz Zastępcę Burmistrza  Pana Emiliana Osetka. Przywitał również nowych uczniów i nauczycieli - Bogumiłę Kordas, Mariolę Maciążek oraz Grażynę Osetek. Podziękował serdecznie rodzicom uczniów klas I - III, którzy aktywnie pomagali podczas remontu szkoły:

    Kl. I

            1.Kazimierz Szosler i Bożena Bazan

            2. Ilona i Dariusz Kościelni

            3.Marcin Kordas

            4. Iwona I Krzysztof Bożek

            5. Agnieszka Makuchowska

            6.Kamila Wielgat

            7. Magdalena i Piotr Maciążek

     

    Kl. II

    1. Edyta Flak
    2. Elwira I Grzegorz Juwa
    3. Edyta Lis
    4. Magdalena Krzysztofiak

     

    Kl. III

    1. Lucyna i Adam Orłowscy
    2. Agnieszka i Łukasz Malec
    3. Rafał Kordas
    4. Hubert Bożek
    5. Natalia I Dariusz Krawczyk
    6. Anna i Michał Lewandowscy
    7. Jerzy Matusik


    Pan Dyrektor odniósł się do idei niesienia pomocy innym, z nadzieją, że gimnazjaliści w pełni wypełnią swój obowiązek wobec młodszych kolegów otaczając ich troska i opieką. Następnie głos zabrał Pan Burmistrz Emiliam Osetek, wspominał jak 16 lat temu szkoła podstawowa w Góralicach  została przeniesiona do Trzcińska – Zdroju  a tutaj powstało Gimnazjum, a ,,dzisiaj” w wyniku reformy oświaty powstaje  ponownie. Mówił, że  to będzie trudny rok, ale jest przekonany, iż nauczyciele wspólnymi siłami pokonają wszelkie trudności.

    Na zakończenie spotkania został odśpiewany hymn szkoły a poczet sztandarowy został wyprowadzony.

    Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych.

    J. Angowska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego
    Góralice 108a
    74-510 Trzcińsko-Zdrój

    Dyrektor
    mgr Ireneusz Nabywaniec

    Wicedyrektor
    mgr Monika Bieniek
  • 91 4148 014


    Szkoła Filialna
    w Stołecznej:
    91 4148 323

Galeria zdjęć