Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Na lekcjach religii dzieci poznawały postać Biskupa z Miry, który autentycznie obdarowywał ludzi prezentami. Na pamiątkę tych wydarzeń 6 grudnia ludzie kultywują namiastkę zachowań Biskupa 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. A najmłodsi dodatkowo podśpiewywali. I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja. Usłyszeliśmy dzwonek i pojawił się nasz „miły gość”. Przeprosił, że tak długo wszyscy musieli na niego czekać, ale w drodze utknął w korku. Na szczęście dotarł, gdy jeszcze byliśmy w szkole. A dzieci, na powitanie Mikołaja zaprezentowały wierszyki, piosenkę, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. I pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!! - To był fajny, ciekawy dzień… - Długo dzieci będą go pamiętać… - Lubię mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!
B.Kordas
Składamy serdeczne podziękowania rodzicom uczniów Szkoły Filialnej w Stołecznej - Pani Annie Wożyńskiej oraz Pani Aleksandrze Pławeckiej za zaangażowanie i dostarczenie większej ilości makulatury do naszej placówki.
Dziękujemy także Panu Robertowi Kowalskiemu za przyłączenie się do akcji i bezinteresowne wsparcie szkoły
Serdecznie dziękujemy!
Serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Humeniukowi – leśniczemu Leśnictwa Stołeczna za przekazanie, Panu Robertowi Stańczykowi za wycięcie, a Panu Tomaszowi Traczowi - sołtysowi Stołecznej za dostarczenie choinki do szkoły Filialnej w Stołecznej.
Jest ona piękną ozdobą szkoły i wprowadza wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Dziękujemy!!!
Październik był miesiącem poświęconym oddawaniu szczególnej czci Matce Bożej. Modliliśmy się na różańcu prosząc Maryję w różnych intencjach. W Szkole Filialnej w Stołecznej uczniowie wykleili różańce na ścianach klas w celu pogłębienia wiedzy o życiu Pana Jezusa i Jego Matki Maryi w tajemnicach różańca świętego.
Anna Walawender
Świetlica w Szkole Filialnej w Stołecznej to kolorowe miejsce relaksu, odpoczynku i wspólnej zabawy. Uczniowie przebywają w niej przed rozpoczęciem zajęć oraz po zakończeniu lekcji. Codziennie gościmy grupę uśmiechniętych, spragnionych ruchu i kontaktu z rówieśnikami dzieci, które uczą się funkcjonować i nawiązywać prawidłowe relacje w grupie.
Anna Walawender
26 listopada 2021r. w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach klasy 1-3 w ramach zajęć artystycznych zorganizowały zabawę andrzejkową. Wspólnie z wychowawczyniami uczniowie udekorowali odświętnie swoje sale lekcyjne. Podczas wspólnej zabawy nie zabrakło wróżb andrzejkowych, tańców i konkursów. Wszyscy świetnie się bawili. Był to czas na integrację zespołów klasowych. Andrzejki wypadły znakomicie.
Wychowawcy kl. 1-3
https://naszswiat.it
26 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyły się zabawy andrzejkowe. Po porannych zajęciach, w klasach zabrzmiała muzyka i rozpoczęły się przygotowane przez wychowawców atrakcje.
Dzień, w którym można poznać swoją przyszłość z kart, dłoni, magicznych serc i lanego wosku pozwolił dzieciom oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji!
Wśród wielu wróżb, konkursów i innych atrakcji dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, przygotowana przez Panią Honoratę Radecką oraz loteria fantowa.
Katalog wróżb i atrakcji był ciekawy i bogaty, a uśmiech i radość na twarzach dzieci świadczyły o udanej zabawie.
Foto: Honorata Radecka
Miniony tydzień upłynął w naszej szkole w atmosferze Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony 21 listopada i ma służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie innym przyjemnych, pozytywnych emocji. Obecnie jest obchodzony w ponad 180 krajach na świecie.
Święto zostało ustanowione w 1973 roku jako World Hello Day w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy amerykańskich studentów – braci Briana i Michaela McCormacków. Postanowili oni zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem, do którego doszło w tym samym roku. Chcieli pokazać światu, iż walka
i zawiść szkodzą, a nie budują. Propagowanie życzliwości miało za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Bądźmy więc dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy, uśmiechajmy się do siebie, pomagajmy sobie, bądźmy empatyczni
i tolerancyjni wobec innych.
Celem akcji było uwrażliwienie uczniów na wzajemną życzliwość, wzbudzenie
w nich pozytywnych emocji.
Przesłanie akcji było proste:
Bądź życzliwy codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętaj, pozytywna energia, którą przekazujesz drugiemu,
wraca z nawiązką.
Uczniowie pisali życzliwe, miłe słowa na kolorowych serduszkach, a następnie zawieszali je na wcześniej przygotowanej ,, Tablicy Życzliwości i Pozdrowień ”.
Jesteśmy przekonani, że okazywanie życzliwości będzie obowiązywało przez okres kolejnych dni, tygodni i miesięcy, ponieważ wiemy, jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu i niesienie bezinteresownej pomocy innym.
Szkolny Klub Wolontariusza
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie – Pluszowe Misie – ukochane przytulanki dzieci. W dniu 25 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W naszym oddziale to już tradycja. Mimo coraz atrakcyjniejszych i nowoczesnych zabawek, to właśnie pluszowy miś jest ponadczasowy. Nasza uroczystość zaczęła się od zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Po miłym wstępie poznaliśmy historię pluszowego misia, który od ponad 100 lat jest ulubieńcem i towarzyszem najmłodszych. Podczas zabawy dzieci rozwiązywały zagadki o bajeczkach, w których głównymi bohaterami są misie. Dużo radości sprawiły maluchom prace plastyczno - techniczne podczas których wykonały papierowe zwierzątko. Każdy przedszkolak wykazał się układając puzzle i rozwiązując misiowe ćwiczenia.
Radosny dzień uwieczniliśmy pamiątkowymi zdjęciami oraz medalami.
Tekst i foto:
H. Radecka
Dziękujemy pani Ani Walawender za wykonanie medali.
Uczniowie klasy 3 SP w Góralicach poznawali na lekcjach stare miasta w Polsce. Dowiadywali się, jak toczyło się życie w osadach, przypomnieli sobie legendy o Warszawie, Gnieźnie i Krakowie. Poznawali budowle warowne: mury obronne i zamki, które dziś są pamiątką naszej historii i atrakcją turystyczną Na zakończenie projektu uczniowie wykonali wieże oraz inne elementy krajobrazu tworząc ciekawą makietę.
Wych. kl. 3 M. Kopczyńska - Pacyk
Miło nam poinformować, że maluchy z oddziału przedszkolnego w Szkole Filialnej w Stołecznej zostały wyróżnione w gminnym konkursie plastycznym pt. „Stwory-Potwory” organizowanym przez Bibliotekę i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju. Dyplomy oraz nagrody otrzymali Adriana Zalewska, Brajan Lewandowski oraz Jan Pytel.
Gratulujemy!
Honorata Radecka
W dniu 20 listopada 2021r. w Ośnie Lubuskim rozegrano drugą edycję V edycji Lubuskiej Ligi Młodzieży Szkolnej w badmintonie. Na starcie stanęło ponad 100 zawodników i zawodniczek z województw: lubuskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Wśród startujących wystąpili nasi uczniowie Maja Romaniuk kl. IV, Hanna Makuchowska kl. V i Michał Kordas kl. VIII zeprezentujący klub Luks Krokus Góralice. Brązowy medal w kategorii U-11 zdobyła Maja Romaniuk. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!
W listopadzie najmłodsze dzieci ze Szkoły Filialnej w Stołecznej przystąpiły do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Celem akcji było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W trakcie zajęć dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe „Niebajkę o Powstaniu Warszawskim” z którego dowiedziały się co zrobił dziadek (czyli mały Władek), że nazwano go bohaterem. Po inscenizacji dzieci wykonały papierowe pacynki-myszki, które zostaną wykorzystane do odgrywania scenek na temat rozwiązywania konfliktów. Ważnym elementem zajęć było wykonanie kartek i laurek dla uczestników bohaterskich walk.
Tekst i foto:H.Radecka
https://images.app.goo.gl/4iX91QT2ZpPUzxbQ9
Zapraszamy do udziału w kolejnej zbiórce makulatury!
Prosimy, aby makulatura była związana lub zapakowana w karton. Termin zakończenia zbiórki podamy wkrótce.
Trylogia sienkiewicza - Bing images
Szkoła Podstawowa im. M. Kotańskiego w Góralicach pragnie po raz siódmy zorganizować spotkanie literackie pt. „Gmina Trzcińsko - Zdrój czyta klasykę literatury polskiej”.
W murach naszej szkoły rozbrzmiewały już utwory Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego oraz Juliusza Słowackiego i Aleksandra hrabiego Fredry.
Tym razem chcemy złożyć hołd Henrykowi Sienkiewiczowi, naszemu pierwszemu Nobliście, czytając fragmenty Trylogii.
Napisał ją Mistrz ku pokrzepieniu serc, więc niech nadal dodaje otuchy tym, którzy ją dzisiaj czytają.
Niech po raz kolejny zadziwią nas dokonania Jana Skrzetuskiego, Bohuna, Andrzeja Kmicica, Michała Wołodyjowskiego, niech nas rozbawi przedni dowcip Onufrego Zagłoby; niech nas wzruszą losy Heleny Kurcewiczówny, Oleńki Billewiczówny i Basi Jeziorkowskiej.
Zachęcamy wszystkich miłośników literatury pięknej, którym niestraszne są występy przed publicznością, do czynnego udziału w tym literackim przedsięwzięciu.
Spotkamy się 30 stycznia 2022 (niedziela) o godzinie 15.30 w budynku szkoły.
Każdy z Państwa, który zgłosi akces do uczestnictwa w spotkaniu, przeczyta fragment wybrany przez siebie (maksymalnie 7 minut) lub otrzyma propozycję odczytania określonego fragmentu powieści od organizatora (szczegóły kontaktu w post scriptum).
Liczymy na współpracę. Klimat literackiej kafejki czeka.
Społeczność Szkoły
PS Imienne uczestnictwo w projekcie wraz z telefonem komórkowym (niezbędnym
do bezpośredniego kontaktu) proszę zgłaszać w sekretariacie szkoły do 13.12. 2021
pod nr tel. 91 4148014 lub mailowo na adres gimgoralice@wp.pl.
Koordynatorem przedsięwzięcia jest Zofia Kwiecień, polonista.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie
Szkoła Filialna w Stołecznej uczestniczy w obecnym roku szkolnym, w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.
Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, w atrakcyjny sposób, dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne. W ramach uczestnictwa w Programie szkoła zawarła umowę z dostawcą, który dostarcza owoce i warzywa, które następnie są udostępniane dzieciom w klasach I-III.Zachęcamy Państwa do zapoznania się z listem, w którym przeczytacie o zasadach i celach programu oraz ważnych aspektach, na które powinniście zwrócić uwagę. Namawiamy również do kontynuowania aktywności związanych ze zdrową dietą oraz aktywnym stylem życia w domu rodzinnym.
Magdalena Stańczyk