Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Uczniowie klas pierwszych otrzymali Wyprawkę Czytelniczą w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Mała książka-wielki człowiek”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z tej okazji odwiedzili bibliotekę szkolną. Zostali zapoznani z księgozbiorem oraz otrzymali książkę Justyny Bednarek ,,Wnuczka antykwariusza” i broszurę dla rodziców ,,Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”, mówiącą o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Broszura zawiera również zbiór rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów.
M. Maciążek
Dwa lata temu Mistrzostwo , tym razem Wicemistrzostwo Województwa w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w badmintonie wśród 11 drużyn. Wielkie brawa dla naszych uczennic Hanny Makuchowskiej i Mai Romaniuk. Do zwycięstwa zabrakło jednego punktu, trochę szczęścia i .......
Dziękujemy
Gratulujemy!!!
Dnia 18.12.2024r. (środa) odbędzie się kiermasz, na którym będą sprzedawane babeczki, galaretki, frytki, hot-dogi oraz ozdoby bożonarodzeniowe.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Dnia 16.12.2024r. (poniedziałek) o godz. 8.30 w świetlicy szkolnej będziemy tworzyć świąteczne stroiki.
Chętnych rodziców zapraszamy serdecznie.
W piątek 20.12.2024r. w ramach wspólnego kolędowania odbędzie się szkolny konkurs pt. KOLĘDY - tak to leciało! Do udziału w konkursie zapraszamy trzy dwuosobowe drużyny.
Chętnych prosimy o zgłaszanie się do p. Kamili Chodak do dnia 13.12.2024r.
6 grudnia w Szkole Filialnej w Stołecznej miała miejsce wyjątkowa wizyta, która na długo pozostanie w pamięci uczniów. Naszą szkołę odwiedził Pan Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój, Bartłomiej Wróbel, w towarzystwie zacnego gościa - Świętego Mikołaja. Dzieci z ogromną radością przyjęły Mikołaja, a atmosfera radosnego oczekiwania była wyczuwalna w powietrzu. Nie zabrakło słodkich łakoci oraz serdecznych rozmów, które umiliły ten magiczny dzień.
Ale to nie koniec niespodzianek! Ku uciesze dzieci, w szkole pojawił się kolejny Święty Mikołaj, wspierany przez Radę Rodziców, który dźwigał ogromny wór prezentów. Radość dzieci była nie do opisania!
Wspólne śpiewy oraz pamiątkowe zdjęcia uwieczniły ten wyjątkowy moment, który na długo pozostanie w naszych sercach. To był niezapomniany dzień pełen magii i uśmiechu!
Serdeczne podziękowania składamy Panu Burmistrzowi Gminy Trzcińsko-Zdrój Bartłomiejowi Wróblowi i Sołtysowi Stołecznej Panu Wojciechowi za przekazanie drzewka choinkowego oraz zaangażowanie w spotkania dzieci ze św. Mikołajem.
Jesteście Panowie prawdziwymi Aniołami.
Wychowawcy
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły rozpoczęli pisanie listów do świętego Mikołaja! To wyjątkowy okres, pełen magii i oczekiwania na nadchodzące święta. Dzieci nie tylko proszą o wymarzone prezenty dla siebie, ale również pamiętają o innych, potrzebujących wsparcia. Ich empatia i chęć dzielenia się z innymi sprawiają, że ten czas jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Zachęcamy wszystkich do wspólnego przeżywania tej magicznej chwili!
Wychowawcy
Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie!
W grudniu w naszej szkole, przeprowadzona zostanie akcja "Paczuszka dla Maluszka", organizowana przez Fundację Małych Stópek. Zebrane dary trafią do hospicjów, domów samotnej matki, domów dziecka.
Zbieramy: pieluchy w różnych rozmiarach, środki kosmetyczne i środki czystości dla niemowląt i artykuły dla mam.
Przykładowe rzeczy: kremy, szampony, oliwki, mydełka, mokre chusteczki, płyn do prania, kocyki, smoczki itp.
Nie zapomnijmy, w czasie bożonarodzeniowych przygotowań, o tych najmniejszych i najbardziej potrzebujących!
Stwórzmy świąteczną atmosferę w naszej szkole.
Ogłaszamy konkurs na klasę, której stroje najbardziej oddadzą magię mikołajkowego święta.
Zwycięży klasa, której zdjęcie zyska najwięcej polubień na facebooku naszej szkoły.
Głosy można oddawać do 08.12.2024r.
Czekamy na Wasze pomysły!!!
Kamila Chodak
W listopadzie oddziały przedszkolne oraz klasy 1 – 3 w Szkole Podstawowej w Góralicach oraz w Stołecznej rozpoczęły realizację dwóch programów z zakresu profilaktyki: Zdrowe zęby mamy – marchewkę zajadamy oraz Higiena moją tarczą ochronną. W realizacji treści wesprze nas pani Natalia Korkuś z PSSE w Gryfinie, z którą nawiązaliśmy kontakt.
M. Kopczyńska - Pacyk
28.11 w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie klasy I i III oraz najmłodsi z oddziału przedszkolnego chętnie i radośnie uczestniczyli w zorganizowanych konkurencjach i wróżbach. Dodatkowo na dzieci czekał również słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów i rodziców w każdej klasie. Zwieńczeniem imprezy było wyłonienie królowej i króla balu czyli uczestników, którzy zdaniem jury bawili się tego dnia najlepiej jak tylko mogli. Każdy uczestnik otrzymał tego dnia mały upominek.
Dziś otworzyliśmy pierwsze okienka w szkolnym kalendarzu adwentowym. Uczniowie, do których uśmiechnął się los to Alan Kotlicki i Jakub Koch.
Gratulujemy i życzymy miłej zabawy we wspólnym odliczaniu dni do Świąt Bożego Narodzenia!!!
Kamila Chodak
Andrzejki to wyjątkowe święto, które od wieków jest kojarzone z magią, wróżbami i dobrą zabawą. Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach co roku odbywa się zabawa andrzejkowa. Klasy I – III bawiły się z wychowawcami. Andrzejki były okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzały wyobraźnię dziecięcą, uczyły kreatywności, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji”. Były również zabawy taneczne do wspaniałej muzyki dziecięcej. Niezawodni rodzice zadbali o pyszny poczęstunek dla swoich pociech.
Wychowawcy kl. 1-3
Dnia 04 grudnia 2024r. (środa) odbędzie się zebranie z rodzicami
klasy I-III godz.16.00
klasy IV-VIII godz.17.00
KLASA V wtorek godz. 16.00
W porządku zebrania planowane jest:
- sprawy dydaktyczno - wychowawcze
- sprawy różne
dyżur Dyrektora 15.00 - 16.00
w czasie trwania zebrań obowiązują dyżury nauczycielskie
ZEBRANIE W KLASACH
Kl. I – 15 (piętro)
Kl. II – 16 (piętro)
Kl. III – 11 (piętro)
Kl. IV – 3 (parter)
Kl. V – 10 (parter)
Kl. VI – 13 (piętro)
Kl. VII – 21 (piętro)
Kl. VIII – 9 (parter)
Dnia 05 grudnia 2024r. (czwartek) odbędzie się zebranie z rodzicami w Szkole w Stołecznej
Oddział Przedszkolny godz.15.30
Klasy II - III godz.16.00
Plan spotkania:
- sprawy dydaktyczno - wychowawcze
- sprawy różne.
Dyżur wicedyrektora 15.30 - 16.30
W czasie trwania zebrań obowiązują dyżury nauczycieli.
19 listopada odbyło się rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszy lampion z okazji Dnia Św. Marcina. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem a jury konkursowe wyłoniło:
I Miejsce:Wojciech Zalewski kl. I, Hanna Wielgat kl. III
II Miejsce:Aniela Kowal kl. V
III Miejsce:Liliana Przygrodzka kl. I, Alan Kotlicki kl. I, Stanisław Lewandowski kl. II,
Lena Zalewska kl. III, Maria Woniakowska kl. VII
Wyróżnienie:Jakub Mikołajczyk kl. VII, Maja Romaniuk kl. VII, Daria Romaniuk kl. III, Antonina Lewandowska kl. IV, Wiktoria Idzi kl. III, Dorota Kamińska kl. III, Aleksander Jaruszewski kl. II, Aleksandra Bożek kl. II, Natalia Tatul kl. II, Wanessa Holota kl. I, Nina Woniakowska kl. IV
Gratulacje!!!
Janina Angowska
Przy okazji Światowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci zrealizowaliśmy inicjatywę edukacyjną, dzięki której zwiększy się wiedza i umiejętności chroniące dzieci przed przemocą.
18 listopada, zarówno w Góralicach jak i w Stołecznej, uczniowie klas 1 – 3 brali udział online w Sieciakowej lekcji. Internet mocy bez przemocy. Podczas lekcji uczniowie i uczennice poznali drużynę Sieciaków i dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na dzieci w internecie oraz jak zadbać o bezpieczeństwo online. Lekcja oparta o fabułę książek o przygodach Sieciaków i treści z serwisu edukacyjnego Sieciaki.pl. Lekcję prowadził Łukasz Wojtasik (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) – ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci w internecie. Od 25 lat związany Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS). Autor pierwszej polskiej kampanii społecznej związanej z problematyką zagrożeń online „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” (2004). Inicjator, autor kilkudziesięciu kampanii społecznych i programów edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci. Certyfikowany trener, propagator Domowych Zasad Ekranowych. Autor serii książek dla dzieci “Sieciaki”.
M. Kopczyńska - Pacyk
18 listopada odbyła się bitwa między przedstawicielami klasy 4 a 5, uczniowie rozegrali grę na czas, polegająca na poprawnym i szybkim mnożeniu i dzieleniu liczb w pamięci. Zwycięstwo należy do klasy 4.
Gratulacje : Anna Bielawska-Wilk
● przemoc fizyczna — czyli wszelkiego rodzaju zachowania agresywne odnoszące się do ciała dziecka, powodujące lub niosące ryzyko uszkodzenia ciała poprzez np. bicie, popychanie, szarpanie, kopanie czy duszenie,
● przemoc psychiczna — jest najczęstszą i najtrudniejszą do udowodnienia formą przemocy. Wobec najmłodszych ma ona wywoływać lęk i powodować całkowite podporządkowanie się rodzicowi, przejawia się głównie w niedostępności emocjonalnej opiekuna, ignorowaniu potrzeb emocjonalnych dziecka, nie wyrażaniu uczuć, nieadekwatnych oczekiwaniach, wrogości, obwinianiu i odrzucaniu dziecka,
● przemoc seksualna — polega na wykorzystywaniu dziecka do zaspokajania własnych potrzeb seksualnych, dzieli się na zachowania z kontaktem fizycznym lub bez niego.
● zaniedbanie — to nie zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka, zarówno fizycznych jak i psychicznych oraz nierespektowanie jego podstawowych praw przez rodziców lub opiekunów. Zdarzyć się może jeszcze przed narodzinami dziecka, kiedy matka nie zapewnia mu odpowiednich warunków do rozwoju przez brak dbałości o higieniczny tryb życia i przyjmowanie używek.
Badania pokazują, że przemoc stosowana wobec dzieci w środowisku domowym najczęściej ma charakter mieszany. Szkodliwe skutki ma dla najmłodszych również samo obserwowanie przemocy domowej. Źródło: Internet
M. Kopczyńska - Pacyk