Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Uczniowie klasy 1 Szkoły Podstawowej w Góralicach z tej okazji zorganizowali akcję sadzenia roślin zielonych i kwiatów na rabatach przed szkołą. Wyposażeni w odpowiednie narzędzia, sadzonki nasiona i kwiatów z zapałem przystąpili do działania. Był to prezent dla naszej planety Ziemi, aby była piękna i zielona. Świadomość ekologiczna uczniów jest bardzo wysoka. Nie jest to pierwsza akcja przyrodnicza, w której uczestniczą pierwszaki. Na początku wiosny porządkowaliśmy rabaty z zeszłorocznych roślin, zbieraliśmy z trawników szyszki, które zalegały po wichurze. Przyroda odwdzięcza się nam pięknymi wiosennymi kwiatami, które zakwitły już na rabatach. Mamy nadzieję, że z posadzone i posiane kwiaty również będą ozdabiały otoczenie naszej szkoły. Dziękujemy bardzo rodzicom pierwszaków za dostarczenie roślin i nasion.
Wych. Grażyna Osetek
Ekologia i klimat to tematy coraz częściej poruszane w przestrzeni publicznej. Każda okazja jest dobra, aby dbać o nasze środowisko. Nie ma jednak lepszego momentu niż 22 kwietnia, który jest Międzynarodowym Dniem Ziemi. W tym dniu uczniowie ze Szkoły Filialnej w Stołecznej wzięli udział w ogólnopolskiej inicjatywie "Sprzątamy Dla Polski", której celem jest wspólne, międzypokoleniowe i zorganizowane oczyszczanie terenów zielonych ze śmieci.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie inicjatywy.
Piątego kwietnia 2022 r. w Szkole Filialnej w Stołecznej odbył się konkurs, którego celem było zintegrowanie rodzinnego środowiska dzieci oraz twórcze przekazywanie wartości i tradycji na temat Świąt Wielkanocnych. Przedmiotem konkursu było wykonanie palmy wielkanocnej wspólnie z członkami swoich rodzin.
Do konkursu zgłoszono 37 pięknych prac, które zostały wykonane z kolorowych barwionych gałązek, wierzbowych witek oraz kwiatów wykonanych z bibuły. Po naradzie jury wybrało następujące prace:
Oddział Przedszkolny
I miejsce: Laura Kałuża
II miejsce: Marta Kapczuk-Niekorek
III miejsce: Brajan Lewandowski
Klasa I
I miejsce: Nina Woniakowska
II miejsce: Mikołaj Stańczyk
III miejsce: Wiktor Jastrzębski
Klasa II
I miejsce: Lena Niekorek
II miejsce: Julia Wożyńska
III miejsce: Jagoda Osmałek
Klasa III
I miejsce: Lena Matuszak
II miejsce: Lena Marczak
III miejsce: Rafał Jaszczyszyn
Jury przyznało wyróżnienia dla Jakuba Meja, Nadii Cieślewicz, Julii Gajewskiej, Alicji Radzikowskiej i Błażeja Jaworskiego. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały upominek, a zwycięzcy nagrody i dyplomy. Wykonane palmy przeznaczyliśmy na sprzedaż w trakcie kiermaszu wielkanocnego w Trzcińsku-Zdroju.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Organizator: H. Radecka
Przedszkolaki ze Szkoły Filialnej w Stołecznej odwiedziły Bibliotekę Miejską w Trzcińsku-Zdroju. Powitała nas pani dyrektor Regina Brzezińska i zaprosiła na zajęcia, których tematem były dobre maniery. Podczas czytania fragmentu bajki „Bon czy ton” Grzegorza Kasdepke w sali pojawiła się księżniczka Anna, która zachowywała się niekulturalnie. Dziewczynka twierdziła, że jest prawdziwą księżniczką i to z pewnością jej poszukuje książę, aby się z nią ożenić. Dzieci postanowiły to sprawdzić przygotowując specjalne łóżko z posłaniem, pod którym znalazły się ziarna grochu. Kolejną częścią zajęć była rozmowa na temat właściwego postępowania z książkami. Maluchy przypinały do tablicy wcześniej przygotowane plansze z zasadami użytkowania książek oraz zachowania w bibliotece. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, tańcząc, śpiewając i wspólnie się bawiąc. Przygoda z księżniczką Anną pozwoliła nam utrwalić i pracować nad właściwym zachowaniem i kulturą osobistą.
Serdecznie dziękujemy pani Reginie Brzezińskiej za zaproszenie.
tekst i foto: H. Radecka
Miło nam poinformować, że dwoje naszych ósmoklasistów zostało finalistami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Hania Osetek (klasa 8A) jest Finalistką Konkursu Języka Polskiego,
zaś Miłosz Ziętek ( klasa 8B) to Finalista Konkursu Języka Angielskiego.
Obojgu gratulujemy wyników i życzymy kontynuowania intelektualnej przygody
w szkole ponadpodstawowej.
Ilona Budna
Zofia Kwiecień
Podczas siódmej lekcji w ramach akcji edukacyjnej „Dzieci uczą Rodziców” przedszkolaki ze Szkoły Filialnej w Stołecznej dowiedziały się czym jest wszechświat, a także poznały planety Układu Słonecznego.
W czasie zajęć dzieci obejrzały prezentację z której dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Kosmosu. Wędrowały labiryntami galaktycznymi w kartach pracy, kolorowały planety. Podczas zajęć plastycznych maluchy wykonały makietę Układu Słonecznego.
W domu razem z rodzicami dzieci wykonały papierowy model rakiety.
Tekst i foto: H. Radecka, A. Walawender
Jeśli chcecie, żeby wasze dzieci były inteligentne, czytajcie im bajki.
Jeśli chcecie, żeby były bardziej inteligentne, czytajcie im więcej bajek.
Albert Einstein
Szkolny Klub Wolontariusza kontynuuje akcję promującą czytanie książek, której celem jest nie tylko promowanie i rozwijanie czytelnictwa ale również nauka zachowań w trudnych sytuacjach.
Bajki – pomagajki dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele wskazówek np.: co można zrobić, by poradzić sobie z problemem.
13 kwietnia Tomasz Gołaszewski oraz Paweł Zioła przeczytali bajkę ,,Strach ma wielkie oczy”. Przeprowadzona została pogadanka o tym, że strach jest normalny i pomaga przezwyciężyć niebezpieczeństwo, a kiedy to potrafimy, możemy właściwie ocenić, kiedy coś jest bezpieczne. Dlaczego ludzie boją się zwierząt. Jak radzić sobie ze strachem.
Przedszkolaki pokolorowały obrazki zwierząt których się boją, następnie ułożyły puzzle. Powstały śmieszne i już nie straszne pająki, myszy i węże.
Do czytania należy zachęcać dzieci już od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły pokochają książki.
Szkolny Klub Wolontariusza
W poniedziałek 11.04.2022 w klasie 5 na lekcji języka polskiego był pisarz, dziennikarz i podróżnik Grzegorz Kapla.
Opowiadał uczniom o swoich licznych podróżach (poznał min. osobiście kosmonautów, którzy byli na księżycu, odbył 2 razy pielgrzymkę Szlakiem Jakubowym- najstarszą trasę pielgrzymkową w Europie), a za temat główny spotkania wybrał opowieść o życiu i zwyczajach mieszkańców Papui Nowej Gwinei.
Wszyscy z ciekawością wysłuchali jego opowieści.
W dniu 09 kwietnia 2022r. w Dębnie, odbyła się 39 edycja biegów ulicznych im. Henryka Witkowskiego, poprzedzająca mistrzostwa Polski w maratonie. W tych prestiżowych zawodach wzięło udział kilkaset dzieci z wielu szkół oraz klubów sportowych, m. in. ze Świnoujścia, Płocka czy Piaseczna koło Warszawy. W biegach wzięło udział 4 uczniów naszej szkoły. Dzieci biegły w swoich rocznikach od klasy III do VIII, oddzielnie chłopcy i dziewczęta na dystansie klasy III – IV 400 metrów, V-VI 600 metrów natomiast klasy VII i VIII biegały na dystansie 800 metrów. Na podium wchodziła pierwsza szóstka z każdego biegu, a nagrodami były puchary, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. W każdym biegu udział wzięło od 40 do 60 dzieci.
Cała nasza czwórka pokazała się ze znakomitej strony i ukończyła swój bieg w czołowej, nagrodzonej szóstce. Jako pierwszy na start ruszył Piotr Banaś z klasy III i po zaciętej walce zajął 4 miejsce, będąc bardzo blisko miejsca trzeciego. Następnie na trasę wyruszyła Edyta Adamczyk z klasy IV i zajęła ostatecznie 5 miejsce przegrywając z czwartą zawodniczką o przysłowiowy włos. Chłopców z klasy IV reprezentował Igor Lasko, który po zaciętym biegu zajął 4 miejsce, a wyprzedził go tylko zawodnik z klubu Kondycja Piaseczno oraz chłopcy z Myśliborza i Kostrzyna. Jako ostatnia do biegu ruszyła Wiktoria Zawadzka, która miała już trudniejsze zadanie, ponieważ biegła na dystansie 600 metrów. Mimo tego poradziła sobie świetnie, na100 metrów przed metą była na 3 pozycji, ale po bardzo zaciętej końcówce ostatecznie była czwarta. Kolejność tego biegu przedstawiała się następująco: pierwsze dwa miejsca zajęły zawodniczki z Maratonu Świnoujście, trzecie miejsce zawodniczka z Płocka, czwarte nasza Wiktoria, a piąte i szóste zawodniczki Maratonu Świnoujście. Rywalki były bardzo mocne, a miejsce, które zajęła Wiktoria znakomite.
Następnie przyszedł czas na rozdanie nagród. Wszyscy nasi uczniowie otrzymali dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. Na podium naszym biegaczom gratulowali i wręczali nagrody między innymi: Wanda Panfil- była znakomita polska biegaczka, dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, zwyciężczyni prestiżowych maratonów w Nowym Yorku i Londynie, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki. Za rok będzie okrągła 40 edycja biegów, na którą na pewno dobrze się przygotujemy i postaramy się wypaść jeszcze lepiej.
8 kwietnia 2022 r. na trzcińskim Rynku odbył się Wielkanocny Kiermasz. Na stoiskach przygotowanych przez poszczególne szkoły i przedszkole oraz osoby prywatne można było można zakupić pyszne ciasta oraz wielkanocne stroiki i ozdoby. Swoje stoisko miała również Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego w Góralicach. Zebrane fundusze zasiliły konto Rady Rodziców. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom za wykonanie pięknych stroików, ozdób i upieczenie ciast oraz uczniom, nauczycielom plastyk i techniki za włączenie się w przygotowania. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Anny Lewandowskiej i Sławomiry Zioły za prowadzenie kiermaszu. Podziękowania należą się również uczennicom kl. VII a Mai Lewandowskiej i Kasi Bożek za pomoc w sprzedaży ozdób. Serdecznie wszystkim dziękujemy.
G. Osetek
Serdecznie zapraszamy Uczniów i ich Rodziców na Dni Otwarte
w Tecnikum Ekonomicznym im. rtm. Witolda Pileckiego w Szczecinie
Pozdrawiam, Sylwia Kierul Sekretarz Szkoły
Przed nami długo wyczekiwane Święta Wielkanocne.
Z tej okazji Rada Rodziców przy Szkole Filialnej w Stołecznej zorganizowała warsztaty rękodzieła, podczas których wykonano stroiki i dekoracje świąteczne.
Wykonane ozdoby będzie można zakupić 8 kwietnia 2022 roku (piątek) w trakcie Kiermaszu Wielkanocnego.
Zapraszamy do naszego stoiska od godziny 12.00 (Trzcińsko-Zdrój, Rynek Miejski).
Dziękujemy pani Malwinie Bratkowskiej, Joannie Wysockiej, Beacie Radzikowskiej, Ewelinie Pytel i Joannie Gajewskiej za wykonanie pięknych dekoracji.
tekst i foto: H. Radecka
W piątek, jak co roku 1 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca naszego patrona Marka Kotańskiego. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu Polski i Ukrainy. Następnie przemawiał dyrektor szkoły Ireneusz Nabywaniec, który serdecznie powitał wszystkich gości oraz wspomniał naszego patrona, który w swoim życiu kierował się dobrem drugiego człowieka. "Daj Siebie Innym", o tym mówił Marek Kotański i do tych słów odniósł się pan dyrektor. W szczególności powitał dzieci z Ukrainy, które zostawiając swoje dotychczasowe życie ze względu na okrutną wojnę toczącą się za naszą granicą, kilka tygodni temu przekroczyły mury naszej szkoły i dzięki wspaniałej postawie naszych dzieci, mogły poczuć się jak w domu i stały się jednymi z nas. Dzieci z Ukrainy miały w czasie apelu swój czas, w którym mogły z dumą zaśpiewać własny hymn. Następnie wszyscy razem zaśpiewaliśmy hymn szkoły, a prowadząca apel Katarzyna poprosiła o wyprowadzenie sztandaru i przeszliśmy do części artystycznej. Wiersze pięknie recytowały: Maja, Wiktoria i Anielka, a piosenki równie pięknie zaśpiewały: Daryna, Oliwia z Agatą i Amelia z Kingą. Po części artystycznej przyszedł czas na wręczenie nagród za szkolne konkursy. Dzieci bardzo chętnie brały w nich udział i dostały mnóstwo wspaniałych prezentów. Na zakończenie, apel podsumował dyrektor szkoły i wszyscy rozeszli się do klas. Uroczystość była przygotowana przez Samorząd Uczniowski.
Również pierwszego kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III zapoznały się z postacią Marka Kotańskiego patrona naszej szkoły. Dzieci z klas I-III obejrzały prezentację multimedialną poświęconą działalności społeczno-terapeutycznej patrona. Przedszkolaki wykonały wycinankę plastyczną społecznika i animatora wielu inicjatyw charytatywnych.
Tekst i foto: nauczyciele
UWAGA POGROMCY BYKÓW
22 kwietnia 2022 (piątek) na drugiej godzinie lekcyjnej (8.20 – 9.05)
w sali nr 21 odbędzie się
konkurs ortograficzny dla uczniów klas IV – VIII.
Chętni zgłoszą się w tym dniu z długopisami
i z przemożnym pragnieniem walki z „bykami”.
Dla najlepszych torreadorów przewidziane nagrody.
Czekam na arenie!
26 marca w sobotę chętni uczniowie klas ósmych i siódmych wraz z nauczycielem Czesławem Postawą wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Gorzowa Wlk. Wyjazd był zorganizowany do kina Helios oraz Parku Trampolin Fun Jump. W drodze powrotnej gorący posiłek w KFC.
W dniu 31 marca młodzież z klas 7 wraz z nauczycielkami: Betą Gembalą, Agatą Romańczuk i Bożeną Kozak udała się na wycieczkę do Szczecina, gdzie odwiedzili Park Trampolin Fun Jump. Celem wycieczki była integracja zespołów klasowych oraz wyrabianie nawyku aktywnego odpoczynku. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczniom wiele pozytywnych emocji i dobrego humoru.
Uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z uśmiechem na twarzy.
Wychowawcy klas 7
W dniach 28,29,30 marca 2022 r. odbywały się rekolekcje wielkopostne dla uczniów Szkoły Filialnej w Stołecznej. Przez te dni uczniowie spotykali się w tutejszym kościele z rekolekcjonistą – księdzem Pawłem.
Pierwszego dnia ksiądz opowiedział o małej Helence Kowalskiej, która w wieku 7 lat pierwszy raz usłyszała w duszy głos wzywający ją do doskonalszego życia. Dostąpiła objawień Pana Jezusa. Kiedy dorosła wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i została Św. Siostrą Faustyną Kowalską. Uczniowie wykonali jej portret.
Drugiego dnia ksiądz Paweł zdradził, iż to przez nią Jezus przekazał całemu światu prawdę o miłosiernej miłości Boga do człowieka, wezwał do zawierzenia Mu oraz do czynienia miłości wobec bliźnich. Zadaniem uczniów było namalowanie obrazu Miłosierdzia Bożego podpisanego słowami „Jezu Ufam Tobie”.
Trzeciego dnia wskazał uczniom sposoby bycia przyjacielem Jezusa.
Udział w naukach wielkopostnych był dla uczniów i nauczycieli przede wszystkim czasem zadumy i refleksji nad własnym życiem. Zatrzymaliśmy się, zwolniliśmy i uświadomiliśmy sobie co powinniśmy zrobić, aby nasze życie było lepsze.
Anna Walawender
W Szkole Filialnej w Stołecznej wiosna pojawiła się na całego. A to za sprawą pięknych dekoracji w szkole, które wykonali uczniowie wraz z nauczycielami. Wiosenna dekoracja sprawia, że jest nam radośniej i cieplej.
Pokażemy więc jak widzą ją nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Życzymy miłego oglądania:)
Całe życie Marii Konopnickiej – poetki, pisarki, nauczycielki i dziennikarki wypełniała miłość do drugiego człowieka. Od młodości głęboko odczuwała niedolę ludzką i dlatego w swoich wierszach i opowiadaniach ukazywała ciężkie, pełne cierpienia życie ludzi biednych i głodujących. Szczególne miejsce w sercu Marii Konopnickiej zajmowały dzieci. To one stały się podmiotem jej pracy, twórczości literackiej i życiowej misji. Poetyckim słowem walczyła z obojętnymi sercami ludzi głuchych na los dzieci chorych, nędznych, porzuconych. Jako jedna z pierwszych podkreślała prawo każdego dziecka do szczęśliwego, pogodnego dzieciństwa. Walczyła o stworzenie warunków dla pełnego i harmonijnego rozwoju osobowości dziecka, o zrozumienie jego potrzeb. Przemawiała do małych czytelników słowami pięknymi i zrozumiałymi, które jak ładna melodia wpadały do ucha, przynosząc radość, ukazując piękno otaczającej przyrody, rozwijając ich wyobraźnię, otwierając przed ich oczami zaczarowany świat baśni: krasnoludków, Koszałka-Opałka, sierotki Marysi, lisa Sadełko. Poetka uczyła Polaków miłości do kraju rodzinnego poprzez ukazywanie piękna przyrody ojczystej, rozległych łąk i pól, chat wiejskich, brzozowych gajów i pieśni słowiczych.
Rok 2022 należy do wybitnych Polek m.in. właśnie do Marii Konopnickiej.
Uczniowie szkoły filialnej w Stołecznej poznali jej życie i twórczość.
W środę 30 marca 2022 r. uczniowie klasy III szkoły filialnej w Stołecznej wzięli udział w warsztatach robienia pizzy. Trzecioklasiści wysłuchali krótkiej historii związanej z powstaniem pizzy, poznali różne jej rodzaje, dowiedzieli się jakie składniki potrzebne są do jej stworzenia. Następnie nadszedł czas robienia własnej pizzy. Każdy uczeń otrzymał fartuszek, wspaniałą czapkę kucharską i tak wyposażony zajął swoje stanowisko pracy. Ciasto było gotowe, należało nałożyć na nie składniki według własnego uznania. Tak przygotowane pizze trafiły do pieca. Dzieci nie mogły doczekać się finału, bo w brzuszkach burczało, a pizza pachniała coraz intensywniej. Po niedługim czasie, gotowe pizze trafiły na stoły, a dzieci rozsmakowały się w przyrządzonej przez siebie potrawie.
Dziękujemy właścicielce Restauracji Makarun w Chojnie - Pani Basi za serdeczne zaopiekowanie się najmłodszymi wielbicielami pizzy.
Magdalena Stańczyk