Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
26 listopada 2022r. blisko 40 zawodników rozegrało w Hali Widowisko-Sportowej w Trzcińsku- Zdroju turniej badmintona. Zawody dostarczyły wiele wrażeń i emocji zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, którzy tłumnie przyszli oglądać swoje pociechy. Wśród zawodników byli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach, którzy wrócili z zawodów z pucharami.
Wyniki w poszczególnych kategoriach:
U-9 chłopcy
1m. Leon Osadców LUKS Krokus Góralice
2m. Antoni Makuchowski LUKS Krokus Góralice
U-12 dziewczęta
2m. Maja Romaniuk LUKS Krokus Góralice
U-13 dziewczęta
1m. Hanna Makuchowska LUKS Krokus Góralice.
Brawo!!! Gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych!!
Naszą szkołę odwiedził magik. W pokazie wzięli udział uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. To, co wydaje się nierealne na scenie stało się rzeczywiste. Dzieci z zachwytem i ciekawością przyglądały się sztuczkom wykonywanym przez magika. . Zabawny i sympatyczny gość czarował różne przedmioty zaczynając od księgi, chust, piłeczek oraz liny. Podczas całego występu wszyscy bawili się fantastycznie, a z twarzy dzieci nie znikał uśmiech.
H. Radecka
Dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Dzień Misia.
Podczas wielu aktywności maluchy wykonały zadania z kodowania, układania puzzli, kolorowania oraz orientacji przestrzennej. Wspólnie przypomnieliśmy sobie, że miś jest bohaterem wielu bajek i filmów animowanych. Z wielką przyjemnością obejrzeliśmy bajkę „Miś Uszatek”.
H. Radecka
Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka. Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach co roku odbywa się zabawa andrzejkowa. Klasy I– III bawiły się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych. Andrzejki były okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzały wyobraźnię dziecięcą, uczyły kreatywności, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji”. Były również zabawy taneczne do wspaniałej muzyki dziecięcej. Niezawodni rodzice zadbali o pyszny poczęstunek dla swoich pociech. Zadowolenie dzieci to najlepszy dowód, że zabawę można uznać za udaną.
wych. kl.1-3
#LaboratoriaPrzyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły. Dzięki temu zajęcia w naszej szkole są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Klocki KORBO oraz roboty edukacyjne Dash wprowadzają naszych uczniów w świat kodowania, programowania i robotyki, zapewniając naukę poprzez fantastyczną zabawę! Uczniowie klasy drugiej uczestniczą w zajęciach rozwijających kreatywność, logiczne myślenie oraz współpracę w zespole.Drugoklasistom zajęcia bardzo się podobają, a kolorowe klocki i sposoby ich wykorzystania sprawiają, że z ogromną ciekawością odwiedzają #LaboratoriaPrzyszłości.
Teresa Noga
23 listopada 2022 r. uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach, wraz z wychowawcami wybrali się do kina w Gorzowie na film pt. „Bella i Sebastian”. Film pokazuje obraz dziesięcioletniego chłopca, który bardzo niechętnie spędza wakacje u swojej babci i cioci. Jego głównym obowiązkiem jest pomoc w owczarni. Takie zadanie mało ekscytuje chłopca wychowanego w dużym mieście. Wszystko się zmienia kiedy poznaje suczkę Bellę, która jest wielkim, puchatym psem pasterskim. Sebastian postanawia ją uratować z rąk niedobrego właściciela. Jest gotów zrobić wszystko, aby chronić swoją przyjaciółkę. Wszystkie te zdarzenia sprawiają, że chłopiec przeżywa najbardziej szalone lato w swoim życiu. Uczniowie oglądali film z dużym zainteresowaniem. W drodze powrotnej wiele rozmawiali na temat filmu. Warto czasami korzystać z takiej formy zajęć edukacyjnych. Ich kontynuacja będzie miała miejsce podczas zajęć w szkole.
wych. kl.1-3
W naszej szkole obchodzony był ,,Tydzień Życzliwości i Pozdrowień”.
Przez cały tydzień uczniowie promowali ideę pokoju poprzez okazywanie innym przyjemnych i pozytywnych emocji.
Uczniowie pisali życzliwe i miłe słowa na przygotowanych wcześniej serduszkach, a następnie zawieszali je na ,,Tablicy Życzliwości i Pozdrowień”.
Bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy a nie siłowy, uśmiechajmy się do siebie, bądźmy empatyczni i tolerancyjni wobec innych.
Bądźmy życzliwi codziennie, a nie od święta.
Pamiętajmy!!!Pozytywna energia, którą przekazujemy drugiemu wraca z nawiązką.
SKW
Dzieci z oddziału przedszkolnego podczas projekcji filmu „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” w ramach ogólnopolskiej akcji BohaterOn-włącz historię.
Podczas zajęć w naszej szkolnej pracowni komputerowej uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach mieli możliwość dowiedzieć się i doświadczyć na przykładach praktycznych jak działa drukarka 3D. Ażeby urządzenie mogło wykonać jakiekolwiek zadanie użytkownik tworzy trójwymiarowy model komputerowy, który wysyłany jest do drukarki. Materiałem, dzięki, któremu wykonywany jest druk nazywa się filament. To on pod wpływem temperatury staje się plastyczny i dzięki temu warstwa po warstwie powstaje druk 3D. Gdy głowica zakończy osadzanie wszystkich warstw filamentu na platformie roboczej, drukowany przedmiot jest gotowy. Uczniowie dowiedzieli się również w jakich dziedzinach życia może być wykorzystana drukarka. Podawali własne propozycje. Jedna z nich już się drukuje. Efekt działania obejrzymy niedługo. Teraz bez problemu będziemy korzystali z urządzenia zakupionego w ramach realizacji projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.
B.Kordas
"Czytanie ma moc"
W ramach akcji ,, Czytanie ma moc" wolontariuszki po raz kolejny udały się do oddziału przedszkolnego i czytały kolejne przygody wiernego psa Kaktusa. Przedszkolaki wysłuchały jak to dzielny Kaktus obronił swojego kolegę Kubusia, jak zakochał się w Dosi, wygrał zawody dla psów albo jak odnalazł dziewczynkę Basię, która się zgubiła.
Te wyjątkowe spotkania z książką uczą cierpliwości, rozwijają wyobraźnię oraz rozbudzają chęć czytania książek.
Czytały:
Agata Szumiło
Lena Sobalska
Julia Makarow
Oliwia Król
Szkolny Klub Wolontariusza przyłączył się do akcji pisania listów organizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja. Zadaniem wolontariuszy było napisanie własnoręcznie listu z podziękowaniami dla darczyńców. Organizatorzy akcji wyślą listy osobom, którzy wspierają Fundacje.
Wielkie brawa dla naszych wolontariuszy!!!
„Pochwal się swoim pupilem”
Październik był związany z naszymi ukochanymi zwierzętami, dlatego Szkolny Klub Wolontariusza ma niespodziankę dla miłośników zwierząt, bo kto z nas ich nie lubi?
Jeżeli posiadasz jakiekolwiek zwierzątko, to bardzo dobrze się składa! Zorganizowaliśmy dla Was konkurs na najlepszego pupila!
Pokaż swojego pupila i napisz, dlaczego jest dla ciebie ważny! Jedyne co musisz zrobić, to wykonać kolaż ze zdjęciem swojego zwierzątka i wraz z opisem dostarczyć go najpóźniej do dnia 22.12.2022r. do Pani Janiny Angowskiej.
Dopuszczalny jest kolaż składający się maksymalnie z 3 zdjęć.
Fotki pupila powinny być dobrej jakości oraz Twojego autorstwa.
Obowiązuje bezwzględny zakaz wyśmiewania czyjegoś pupila!
Informujemy , że w konkursie może wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły.
Nie zapomnijcie się podpisać.
Zbliża się Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień,
który jest obchodzony 21 listopada
i ma służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie innym przyjemnych, pozytywnych emocji. Obecnie jest obchodzony w ponad 180 krajach na świecie. Święto zostało ustanowione w 1973 roku jako World Hello Day w Stanach Zjednoczonych,
z inicjatywy amerykańskich studentów – braci Briana i Michaela McCormacków. Postanowili oni zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem, do którego doszło w tym samym roku. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, a nie budują. Propagowanie życzliwości miało za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Szkolny Klub Wolontariusza
zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły
do pisania życzliwych, miłych słów na kolorowych serduszkach,
a następnie zawieszania ich na wcześniej przygotowanej
,, Tablicy Życzliwości i Pozdrowień ”.
Bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy,
a nie siłowy, uśmiechajmy się do siebie, pomagajmy sobie,
bądźmy empatyczni i tolerancyjni wobec innych.
Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, pozytywna energia, którą przekazujemy drugiemu,
wraca z nawiązką.
Jesteśmy przekonani, że okazywanie życzliwości będzie obowiązywało w naszej szkole przez okres kolejnych dni, tygodni i miesięcy, ponieważ wiemy, jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu i niesienie bezinteresownej pomocy innym.
W listopadowy piątek naszą szkołę zaszczycili swoją obecnością nietypowi goście. Wprost z Olimpu przybyli bogowie greccy : Zeus, Hera, Dionizos, Apollo, Afrodyta, Atena, Posejdon, Artemida i Apollo.
Bogowie zaprezentowali się przedszkolakom oraz klasom I – III, za co otrzymali gromkie brawa.
Uczniowie klasy 5 którzy wcielili się w mitologiczne bóstwa wykazali się ogromną kreatywnością , oprócz przepięknych strojów ciekawie przedstawili wybrane przez siebie postacie bogów.
Dzięki tak przekazywanym informacjom uczniowie na pewno zapamiętają wiadomości związane ze światem starożytnej Grecji.
Bożena Kozak
Zdjęcia z uroczystości
Dla upamiętnienia 104-tej rocznicy, Samorząd Uczniowski wraz z Wolontariuszami z naszej szkoły przygotowali uroczysty apel podczas którego nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności...
W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało.”
Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Upamiętnia rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku i powrotu naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. 11 listopada został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości.
Dzień 10 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter, ponieważ uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Każda sala lekcyjna, korytarz szkolny oraz podniosła atmosfera przypominały o tak ważnym dla Polaka wydarzeniu.
„W przeszłości Polski tak się składa,
był kiedyś wiek niewoli;
11 listopada nasz kraj
z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości,
ten dzień na zawsze dla Polaka
pozostał Dniem Niepodległości.”
W trosce o pamięć tego ważnego święta wszystkie dzieci z naszej szkoły wzięły udział
w montażu słowno-muzycznym, w którym słowami, śpiewem i tańcem przybliżyły minione smutne i radosne chwile dla naszej Ojczyzny . Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Nieodległości prezentujemy naszą patriotyczną postawę oraz dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
Tekst: Dorota Fabisiak
Foto: Maria Bazan
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.” Tradycyjnie jak co roku w listopadzie, przeprowadzona została w Szkole Podstawowej im Marka Kotańskiego akcja DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. Wzięli w niej udział uczniowie z klas 1-3. Polegała ona na zorganizowaniu w klasie wspólnego, zdrowego śniadania. Uczniowie tworzyli kolorowe kanapki z przyniesionych z domu produktów, które przygotowali im rodzice. Podczas przygotowania posiłku dzieci zwracały szczególną uwagę na higienę. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, wspólnie działać i integrować się. Powstałe kanapki były zdrowe, smaczne i pożywne, a swoim wyglądem przypominały kolorowe buźki, myszki czy statki. Podczas spożywania wspólnego śniadania, w każdej klasie zwracano uwagę nie tylko na wartości odżywcze, ale i na kulturę jedzenia. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dziękujemy Rodzicom dzieci za wspólne zaangażowanie się w realizację tego projektu.
wych. klas 1-3
W październiku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wzięły udział w konkursie plastycznym pt., „Jesień w lesie”. Celem konkursu była edukacja ekologiczna oraz propagowanie wiedzy poprzez wzbudzenie zainteresowania zmianami zachodzącymi w lesie z nadejściem jesieni. Do komisji wpłynęły 42 prace wykonane różnymi technikami. Wybór najlepszych prac był bardzo trudny, jury wzięło pod uwagę: zgodność z tematem, ciekawy pomysł oraz staranność wykonania. Nagrodzono następujące prace:
Oddział przedszkolny
I miejsce: Adriana Zalewska
II miejsce: Marcelina Pławecka
III miejsce: Iga Rutkowska
Klasa I
I miejsce: Dominik Hofft
II miejsce: Maja Wittbrodt
III miejsce: Maja Zalewska
Klasa II
I miejsce: Nina Woniakowska
II miejsce: Mikołaj Stańczyk
III miejsce: Wojciech Michałek
Klasa III
I miejsce: Maja Wasielewska
II miejsce: Szymon Nowak
III miejsce: Barbara Kozak
Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody, a pozostali uczestnicy konkursu słodki upominek.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
tekst: H. Radecka
foto: M. Bazan