Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Rekolekcje Wielkopostne to czas, który ma pomóc nam przygotować się do najważniejszych wydarzeń Wielkiej Nocy. W naszej szkole odbyły się one w dniach 27-29 marca. Ksiądz Rekolekcjonista pokazał nam jak być lepszym człowiekiem, bardziej kochać Boga i drugiego człowieka. Nie zabrakło również wspólnych śpiewów i tańców ewangelizacyjnych. Uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej i Mszy Świętej. Dziękujemy Księżom za wspólny czas i świadectwo wiary.
W marcu uczniowie klasy siódmej podczas cyklicznych zajęć mieli okazję poznać podstawy robotyki. W trakcie lekcji korzystali z klocków LEGO education, które nasza szkoła otrzymała w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie, korzystając z instrukcji, budowali roboty, które samodzielnie poruszały się po naszej klasie, ale także projektowały własne modele. Były to bardzo ciekawe zajęcia, podczas których nauka została połączona z zabawą, gdyż zestawy LEGO education zostały zaprojektowane tak, aby rozwijać kreatywność uczniów.
T.Mazur
Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego w Góralicach
zaprasza na
KIERMASZ WIELKANOCNY
który odbędzie się
04 kwietnia 2023r. (wtorek)
od 9.00 do 13.00
W ofercie:
stroiki i ozdoby świąteczne oraz przepyszne ciasta.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Rada Rodziców
29 marca uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach odwiedzili teatr w Gorzowie. Mieli przyjemność oglądania sztuki teatralnej, na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont pt. „Piękna i Bestia”.
Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na niejedną ranę.
To właśnie taką przemianę mogli obejrzeć nasi uczniowie. Niemożliwe staje się możliwe i to nie tylko w sztuce „Piękna i Bestia”.
Dzieci z zaciekawieniem oglądali spektakl. To dowodzi, że czasami warto oderwać się myślami od codzienności szkolnej.
tekst B.Kordas
zdjęcia G.Osetek
I stało się! Wywiozłam młodzież do… teatru. Miał być kontakt ze sztuką wysoką, w końcu pojechaliśmy na „Zemstę” A. Fredry.
Fredrowskie były w przedstawieniu postacie i tekst był Fredry (trzeba przyznać, że dobrze podany), ale reszta była reżysera.
A reżyser przedstawienia zapragnął spojrzeć na Fredrowskie arcydzieło przez pryzmat szczególnie rozumianej współczesności. W wyniku tego „artystycznego spojrzenia” Cześnik jest stale na rauszu (lekko pijany) a ze Śmigalskim łączą go jakieś dwuznaczne relacje. Zresztą rzeczony Śmigalski biega po scenie z nagim torsem i wykonuje w pewnym momencie obsceniczne ruchy. (Ta postać jest w spektaklu dziwnie wyeksponowana, w oryginale literackim pojawia się rzadko.)
Klara to wyzwolone dziewczę, mające w początkowych scenach histeryczne reakcje.
Podstolina epatuje widocznymi podwiązkami ( zabrakło materiału na przód sukni) i niedwuznacznie zaznacza swoją dawną zażyłość z Wacławem.
Papkin to chwilami nie tyle tchórz, co zniewieścialec.
Aktorzy mają podsiniaczone oczy i przypominają trochę wampiry. To miałoby uzasadnienie w zasadzie tylko w przypadku Rejenta Milczka, który u Andrzeja Ozgi (reżyser przedstawienia) jest postacią demoniczną.
Scenografia przypomina wczesny Biskupin połączony ze slumsem; muszę tez wspomnieć
o efektach dźwiękowo- wzrokowych, które sprawiały, że chwilami miałam wątpliwości, czy oglądam „Zemstę”, czy może jestem na Mickiewiczowskich „Dziadach” (z ciemnych czeluści unosiły się dymy, a muzyka podkreślała nastrój niepokoju).
A PRZECIEŻ „ZEMSTA” TO KOMEDIA!
I stąd smutna refleksja na koniec.
Jeżeli chcesz pozostać człowiekiem kulturalnym, omijaj szerokim łukiem instytucje kultury.
Tekst: Zofia Kwiecień
Zdjęcia: Agata Romańczuk
21 marca zajęcia upłynęły w niecodziennej atmosferze. Zamiast lekcji zostały zorganizowane działania o charakterze sportowo-profilaktycznym. W zawodach z elementami współzawodnictwa wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III. W wiosenno-świątecznych konkurencjach dzieci mogły wykazać się nie tylko sprawnością ruchową, ale również wsparciem najmłodszych podczas rywalizacji. Kolejnym ważnym punktem dzisiejszego dnia były zajęcia profilaktyczne. W oddziale przedszkolnym dzieci przygotowały makiety zdrowego i chorego zęba w ramach programu: „ Zdrowe zęby mamy, marchewkę zjadamy”.
W klasach I-III uczniowie najpierw obejrzeli filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne, a potem wykonali plakaty na tematy:
klasa I – „ Kolorowy świat warzyw, owoców oraz mleka” ,
klasa II – „ Ruch to zdrowie, każdy ci to powie”,
klasa III - „ Czyste powietrze wokół nas”.
Miłym akcentem był poczęstunek zdrowe napoje, ciasteczka i pizza . Dzień był pełen wrażeń, dzieci z uśmiechem na twarzy opuściły szkołę.
Działania zostały dofinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Jarmark Wielkanocny 31 marca 2023 r. godz. 10.00-15.00, Rynek Miejski w Trzcińsku-Zdroju.
Serdecznie zapraszamy szkoły , przedszkole, lokalnych wystawców i mieszkańców, niech Wielkanoc w tym roku będzie okazją do twórczego, artystycznego i rodzinnego spędzenia czasu.
W programie:
– kiermasz rękodzieła lokalnych twórców ( możliwość zakupu pisanek, stroików, ciast itp. )
– występ kapeli ludowej BOROWINY– występy solistów z BiCK
ZGŁOSZENIA prosimy kierować do
sekretariatu Biblioteki i Centrum Kultury
ul. Młyńska 4,
74-510 Trzcińsko-Zdrój
tel. 91 4148043, 515 805 958
(od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00)
lub na adres e-mail: tck@interia.eu
Społeczność Szkoły w Dzień Wiosny postanowiła hucznie i kolorowo pożegnać zimę a przywitać wiosnę.
Był korowód marzann, ich komisyjne palenie na ognisku; a potem ucztowanie
(kiełbaski z grilla) i rozgrywki sportowe.
Nad wszystkim czuwał pan Czesław Postawa, spirytus movens (duch sprawczy) całego wydarzenia, wspierany dzielnie przez uczniów z SU.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do:
*OSP Góralice za wypożyczenie grilla, a panu Tomaszowi Lewandowskiemu
za dostarczenie go do szkoły;
*Rady Rodziców za ufundowanie kiełbasek i napojów.
Tak więc mamy wiosnę!
To zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, z czego należy korzystać, nie zapominając oczywiście o obowiązkach.
Tekst: Zofia Kwiecień
Zdjęcia: Agata Romańczuk, Czesław Postawa, Paweł Rosadziński
Klasa 2
Drukarka 3D w szkole to już praktycznie norma. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest rozbudzenie wyobraźni uczniów. Drukarka 3D wykonuje trójwymiarowe obiekty powstające poprzez nakładanie i stapianie ze sobą kolejnych warstw specjalnego plastikowego „drutu”, czyli tzw. filamentu. Głowica drukująca rozgrzewana jest do temperatury 190–260°C, aby móc przetopić materiał termoplastyczny. Musi on mieć konsystencję, która nie będzie się rozlewać, ale tworzyć kształty. I tak, warstwa po warstwie, powstaje nasz przedmiot. Podczas zajęć uczniowie klasy I Szkoły Filialnej poznali budowę, sposób działania oraz zasady bezpiecznego korzystania z drukarki 3D. Zajęcia z użyciem innowacyjnej technologii wprowadziły dzieci w nowy świat, który wspiera edukację i rozwija kreatywność uczniów. Kolejne zajęcia jeszcze przed nami. Dzieci czekają na nie z niecierpliwością.
Magdalena Stańczyk
Uczniowie klas I-III Szkoły Filialnej w Stołecznej wzięli udział w II edycji powyższej akcji. Włączyli się w tworzenie tej gigantycznej, ciepłej i wyjątkowej laurki.W dniu 4 maja przypada święto Strażaka, a 5 maja święto Leśnika. Laurka będzie gorącym i wyjątkowym podziękowaniem za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami.
#straznicylasow
M. Stańczyk
W imieniu społeczności Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, serdecznie zapraszam uczniów klas ósmych i nauczycieli Waszej Szkoły na Dni Otwarte, które odbędą się 19-20 kwietnia 2023 r. W programie, m.in.:
DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH w CHOJNIE
ul. Dworcowa 3, 74-500 Chojna, tel. 91 414 20 29 www.zsplchojna.pl, zsp1 @zsp1 chojna.pl
Drogi Rodzicu/Opiekunie!
Zgłoś swoje dziecko do Programu Stypendialnego Horyzonty i pozwól, aby się uczyło w wybranym liceum lub technikum w Polsce!
Jeżeli Twoje dziecko osiąga dobre wyniki w nauce, chce się dalej rozwijać i poznać przyjaciół na całe życie – zgłoś je do Programu Stypendialnego Horyzonty! To szansa na naukę w najciekawszych liceach i technikach w Polsce. Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej.
● Pokrywamy pełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek.
● Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie.
● Wiemy, że znajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy na certyfikaty językowe.
● Podchodzimy do stypendystów indywidualnie i wspieramy ich w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy też do udziału w ciekawych warsztatach i projektach społecznych.
● Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów.
Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1700 złotych netto na osobę. Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednej ze szkół, z którymi współpracuje Fundacja EFC.
Program Stypendialny Horyzonty realizowany jest przez Fundację EFC w strategicznym partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.
Fundacja Rodziny Staraków działa od 2008 roku na dwóch płaszczyznach - edukacyjnej i artystycznej. Wyrównuje szanse edukacyjne młodzieży oraz przyznaje granty liceom plastycznym na autorskie projekty artystyczne. Jednocześnie wspiera młodych polskich artystów i artystki, organizuje wydarzenia kulturalne oraz udostępnia szerokiej publiczności kolekcję sztuki współczesnej Anny i Jerzego Staraków.
Znajdź nas w Internecie:
efc.edu.pl
@stypendium_horyzonty
@fundacjaEFC
Jeśli macie pytania – skontaktujcie się z naszą koordynatorką regionalną, Anną Mazek (tel. 730 740 059, mail: amazek@efc.edu.pl).
Trzymam kciuki za dalsze sukcesy i mam nadzieję, że do zobaczenia!
Aleksandra Saczuk Prezeska Zarządu
To już drugi rok z rzędu nasi uczniowie biorą udział w międzynarodowym konkursie "Kangur matematyczny". Liczba uczestników w naszej szkole rośnie.
Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Wprawdzie wyniki Konkursu mogłyby być wykorzystane do opracowania międzynarodowych rankingów czy innych form rywalizacji pomiędzy krajami (jak ma to miejsce np. w przypadku Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej), jednak nie byłoby to zgodne z główną ideą konkursu, którą jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, nie ograniczającym się wyłącznie do samego konkursu. Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki.
15 marca klasa VI udała się na wycieczkę do Gorzowa Wlkp. Pierwszą atrakcją była projekcja filmu animowanego pt. ,, Kot w butach. Ostatnie życzenie". Film opowiadał o kocie, który wyrusza w podróż aby odnaleźć ,,gwiazdkę z nieba" i spełnić swoje ostatnie życzenie. Po projekcji filmu szóstoklasiści udali się do parku trampolin Fun Jump. Mogli tam skorzystać z różnych atrakcji. Ciekawą atrakcją był paintball laserowy - gra militarno-taktyczna, której celem jest trafienie przeciwnika przy użyciu broni emitującej wiązki podczerwone. Na zakończenie wyjazdu wszyscy udali się do McDonald. Wycieczka była udana a dzieci były szczęśliwe i zadowolone.
Janina Angowska
W środę 15 marca 2023 r. w Bibliotece i Centrum Kultury w Trzcińsku – Zdroju uczniowie klas I-III Szkoły Filialnej w Stołecznej wzięli udział w eliminacjach gminnych do Małego Konkursu Recytatorskiego. Młodzi artyści pokonali tremę, zmierzyli się ze stresem i pięknie zaprezentowali recytując wiersze. Wszyscy w tym dniu byli zwycięzcami.
Magdalena Stańczyk