Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

  • Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

    Po dwóch miesiącach beztroskich wakacji  uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Marka Kotańskiego w Góralicach powitali nowy roku szkolny. Inauguracja rozpoczęła się 01 września 2016 r. od mszy świętej. Gimnazjaliści po nabożeństwie przeszli do szkoły na uroczysty apel.  Pan Dyrektor Ireneusz Nabywanie przywitał  uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz Pana Burmistrza Emiliana Osetka. Po przemówieniach odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Dyrektor szkoły przypomniał zebranym o rocznicy wybuchu II wojny światowej, po czym wszyscy uczcili ten ważny dla naszego kraju moment minutą ciszy. Uczniowie poszczególnych klas dowiedzieli się, którzy nauczyciele będą sprawowali nad nimi opiekę wychowawczą podczas kolejnego roku nauki. Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych.

                                                                          Uczniom i nauczycielom życzymy owocnej pracy

     

     

    B.Kozak

     

     

  • List do Uczniów z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017

     

    Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie,

     
     

    Szkoła bez wątpienia jest jednym z miejsc, w którym prawa człowieka, w tym prawa dziecka i prawa ucznia, powinny być szanowane z najwyższą troską. I choć współczesna szkoła zmienia się, to wspomniane wartości, zawsze – dla wszystkich bez wyjątku – powinny być priorytetem.

    To jaki będzie rozpoczynający się rok szkolny, zależy przede wszystkim od Was. Jestem jednak głęboko przekonany, że nawet w dobie Google’a, YouTube’a czy Facebook’a, szkoła może być miejscem doskonale kształtującym wiedzę i przyjaznym dla rozwoju osobowości.

    Zadanie Rzecznika Praw Dziecka dla Uczniów na najbliższe 10 miesięcy?

    Nie bójcie się myśleć oraz wyrażać własnych opinii i emocji. Nie wstydźcie się własnego „JA”, pamiętając jednocześnie o szacunku do drugiej osoby oraz podstawowych zasadach demokracji, które obowiązują również w szkole.

    Budujcie szkolne społeczności. Nie tylko te wirtualne – w internecie, ale przede wszystkim te oparte na codziennym dialogu, współpracy, zrozumieniu.

    Aktywnie upominajcie się o Wasze miejsce w szkole, dowodami zaangażowania przekonujcie wychowawców i nauczycieli, że warto Wam zaufać. Współdecydujcie o sobie – począwszy od wyboru szkolnej wycieczki po zapisy szkolnego statutu.

    Dyskutujcie o prawach dziecka i prawach ucznia. Upominajcie się o nie. Szkoła to nie tylko edukacja – dajcie się dostrzec znakomitymi wynikami w nauce, ale i postawą, która wykracza poza tradycyjnie rozumianą wiedzę. Pozwalajcie się motywować – wielu podziękuje za to swoim nauczycielom w za kilka lub kilkanaście lat.

    Aby rozpoczynający się rok szkolny 2016/2017 był szczególny, zapraszam wszystkich uczniów do wspólnego projektu. Podejmijcie #wyzwanierzecznikaprawdziecka(wyzwanierpd.pl) – zróbcie coś wyjątkowego dla siebie lub społeczności szkolnej, a na koniec roku wybiorę i nagrodzę najciekawsze wyzwania. Nie stawiam ograniczeń, realizacją wyzwania będą np: spektakularna poprawa wyników w nauce, szkolny wolontariat czy aktywna promocja praw dziecka w szkole, wszystko co – zgodnie z powiedzeniem – możecie zrobić dziś, a za co podziękujecie sobie w przyszłości.

    Korzystając z okazji serdecznie pozdrawiam Waszych Rodziców oraz Nauczycieli, życząc im niezliczonych powodów do dumy i radości z Waszych sukcesów.

     
     

     

                                                                                                                                                       Najserdeczniej pozdrawiam
    Wasz Rzecznik
    Marek Michalak

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

    Serdecznie zapraszamy

    uczniów Publicznego Gimnazjum im. Marka Kotańskiego
    w Góralicach

    oraz ich rodziców

    na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17

     

    01.09.2016 r.

     

    Godz. 7.30 – msza św. w kościele pw. św. Stanisława w Góralicach

    Godz. 8.45 – uroczysty apel w szkole

    Godz. 9.15 – spotkanie z wychowawcami

     

    Dowozy

    Aut. nr 1                                                                          

    7.00 – Babin                                  

    7.05 – Piaseczno                               

    7.10 – Stołeczna                                 

    7.15 – Trzcińsko-Zdrój    

                                            

    Aut. nr 2    

    7.10 - Klasztorne

    7.15 - Trzcińsko-Zdrój (kl. pierwsze i drugie)

    7.20 - Strzeszów

    7.30 - Rów

    7.35 - Czyste

     

    Aut. nr 3

    7.00 - Drzesz

    7.10 - Rosnowo

    7.15 - Rosnówek

    7.20 - Górczyn G

    7.25 - Górczyn D

    7.30 - Smuga

    7.35 - Gogolice

    7.50 - Chełm D

    7.55 - Chełm G

    8.05 - Gogolice

                                                                                                                                  

    Odwozy po zakończeniu spotkania z wychowawcami około 10.00

  • Zakończenie roku szkolnego

    24 czerwca na uroczystym apelu został podsumowany rok szkolny 2015 / 2016. W sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne, pracownicy obsługi i administracji  i  zaproszeni  goście: zastępca Burmistrza Gminy Trzcińsko – Zdrój pan Emilian Osetek, zastępca przewodniczącej Rady Rodziców pan Robert Kowalski oraz przedstawiciel Koła Łowieckiego Cyranka pan Stanisław Sitkowski. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał dyrektor pan Ireneusz Nabywaniec, a następnie obecni zaproszeni goście.

         W kolejnej części apelu nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły nowemu pocztowi, oraz ślubowanie uczniów klas III, dla których ten apel był ostatnim w tej szkole. Wyróżnienia trafiły nie tylko do osób, które mogły pochwalić się osiągnięciami w nauce i frekwencje, ale również do utalentowanych sportowców. Została doceniona praca uczniów na rzecz klasy i szkoły oraz liczne udziały w konkursach. Uczniowie ze średnią ocen co najmniej 4,75 w Publicznym Gimnazjum im. Marka Kotańskiego  w tym roku szkolnym to: Bożek Julia- 5,28; Jarosz Norbert- 5,11; Pieróg Marta- 5,22; Trojnacki Daniel- 5,67; Angowska Oliwia- 4,78; Bieniek Dominika- 5,00; Konopka Patryk- 5,06; Roch Jan- 4,89; Taberski Łukasz- 5,17; Biel Anna- 4,89; Grzegórzek Mateusz- 5,22; Bała Bartosz- 5,00; Pietrzak Radosław- 5,43; Sugier Oliwia- 5,14; Gieczańska Wiktoria- 5,25; Czubko Bartłomiej- 4,75; Radecki Paweł- 4,88; Kowalski Wojciech- 5,13; Kwiecień Sabina- 5,56. Uczniowie klas III ze średnią co najmniej 5,00 zostali uhonorowani tytułem Primus Inter Pares otrzymując dyplomy i pamiątkowe statuetki . Rodzice uczniów klas III ze świadectwem z biało – czerwonym paskiem otrzymali listy gratulacyjne, a rodzice, którzy okazali serce i „pomocną dłoń ‘’ szkole pisemne podziękowania.

         Dyrektor Ireneusz Nabywaniec przekazał zaświadczenia otrzymania tytułu Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego Julii Bożek i Marcie Pieróg oraz tytuły Finalisty Konkursu Przedmiotowego z języka angielskiego i geografii Danielowi Trojnackiemu. Nagrodę Burmistrza Gminy Trzcińsko – Zdrój  dla ucznia z najwyższą średnią otrzymał Daniel Trojnacki z III a. Radny Pan Witold Kordas ufundował nagrodę dla ucznia z drugą średnią w szkole. Powędrowała ona do Sabiny Kwiecień z II b.

         Konkurs na Najlepszego Lekkoatletę wygrała wśród dziewcząt Paula Jaszczyszyn, a wśród chłopców Bartłomiej Bożek. Konkurs na Najwszechstronniejszego Sportowca wygrała wśród dziewcząt Weronika Witorzeńć, a wśród chłopców Adam Wiącek.

         Puchar Przechodni dla klasy z najwyższą średnią  otrzymała klasa III b za średnią 3,99.

         W końcowej części spotkania głos zabrali przedstawiciele absolwentów. Podziękowali za „3 lata ‘’ w szkole. Część ta była owocna we wzruszenia, zarówno ze strony uczniów, rodziców, jak i grona pedagogicznego. Spotkanie tradycyjnie zakończyła piosenka „ To już jest koniec ‘’. Dziękujemy wszystkim  za przybycie i cierpliwość , szczególnie rodzinom uczniów, którzy w tym roku licznie zaszczycili szkołę swoim przybyciem.

    K. Chodak

  • Zakończenie roku szkolnego 24.06.2016r.

    Msza Święta - 7.30

    Apel - 8.35

    Spotkania z wychowawcami - 10.00

    Dowozy

    Aut. nr 1                                  Aut. nr 2                                                      Aut. nr 3

    7.05 – Babin                             7.05 – Trzcińsko-Zdrój kl.II,III       6.35 – Klasztorne

    7.10 – Piaseczno                      7.20 – Rów                                       6.45 – Drzesz

    7.15 – Stołeczna                      7.25 – Czyste                                    6.55 – Trzcińsko-Zdrój kl. I

                                                                                                              7.15 - Rosnowo

                                                                                                                                                                                                                                                         Gogolice wg planu dowozów

    Plan dnia:

    7.30 – msza św.              8.35 – uroczysty apel           10.00 – spotkania z wychowawcami

     Odwozy:

    Kurs nr 1

    Aut. nr 1 uczniowie z Dobropola, Tchórzna, Stołeczna, Piaseczna, Babina

    Trasa: Dobropole – Tchórzno – Stołeczna – Piaseczno – Babin

     

    Aut. nr 2 uczniowie z Trzcińska-Zdroju (klasy I-II)

    Trasa: Trzcińsko-Zdrój

     

    Aut. nr 3           uczniowie z Gogolic, Drzesz

    Trasa: Gogolice

    Kurs nr 2

    Aut. nr 2 uczniowie z Rowu, Czyste,  Trzcińska-Zdroju (klasy III) i Klasztornego

    Trasa: Rów – Czyste - Trzcińsko-Zdrój  - Klasztorne     

  • UWAGA!

    Proszę o oddanie książek do biblioteki do czwartku (23.06.2016r.). W innym terminie nie będzie to możliwe. Sekretariat i woźniówka nie przyjmują książek. Tych, którzy nie zdążą, zapraszam we wrześniu.

    Osoby, które powinny odkupić podręczniki do klasy pierwszej mogą przynieść pieniądze do sekretariatu (w trakcie wakacji) lub do biblioteki (do jutra 23.06.2016r.).

    język polski - 27,00 zł

    matematyka - 27,00 zł

    biologia - 24,00 zł

    historia - 24,00 zł

    fizyka - 28,10 zł

    chemia - 24,00 zł

    geografia - 24,00 zł

    język angielski - cz. 1 - 58,60 zł, cz. 2 - 39,90 zł

    język niemiecki - cz. 1 - 31,00 zł, cz. 2  - 31,00 zł

    Jeżeli ktoś zmówił już nowy egzemplarz książki, może go dostarczyć zamiast pieniędzy.

    Wyciąg z regulaminu:

    Rozdział 4

    Postępowanie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia w terminie podręcznika lub materiału edukacyjnego

    §8

    1. Przez uszkodzenie podręcznika lub materiału edukacyjnego rozumie się działanie, które powoduje pomniejszenie wartości użytkowej podręcznika lub materiału (np. zabrudzenie, poplamienie, popisanie, zgniecenie, rozerwanie), ale możliwe jest usunięcie skutków tych naruszeń. Na żądanie bibliotekarza uczeń, który doprowadził do uszkodzenia, zobowiązany jest podręcznik lub materiał edukacyjny naprawić.
    2. Przez zniszczenie podręcznika lub materiału edukacyjnego rozumie się działanie, które uniemożliwia dalsze ich wykorzystywanie, a usunąć skutków naruszeń nie da się (np. poplamienie niedające się usunąć, trwałe zabrudzenie, porysowanie, połamanie, rozerwanie, wyrywanie, zagubienie kartek).
    3. Jeżeli do podręcznika lub materiału edukacyjnego dołączone były płyta CD/DVD, mapy, plansze itd., należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
    4. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego w terminie, o którym mowa 5 ust. 3, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.

     

    A. Makuchowska

  • Dzień Nauki i Talentu

     21 maja 2016r. odbył się w naszej szkole Dzień Nauki i Talentu. Nasi goście- szóstoklasiści- mieli możliwość udziału w pokazach doświadczeń fizycznych, chemicznych, biologicznych i geograficznych. Paweł Radecki i Bartosz Czubko zaprezentowali projekt edukacyjny przygotowany pod opieką pani Anny Bielawskiej-Wilk „Układ współrzędnych w życiu codziennym”. W ramach projektu chętni uczniowie mieli możliwość zagrać z Pawłem i Bartkiem w szachy.Gimnazjaliści wspólnie z młodszymi kolegami i nauczycielami śpiewali ulubione przeboje podczas karaoke. Spotkanie zakończyło się meczami piłki nożnej i siatkowej. W czasie spotkania szóstoklasiści mieli możliwość uzyskania wszystkich interesujących ich informacji dotyczących Publicznego Gimnazjum im. Marka Kotańskiego w Góralicach.

                                                                                    

    A. Bielawska-Wilk, K. Chodak

  • List do Uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016

    Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie,

    Już za kilka chwil opustoszeją mury Waszych szkół i pełni nowej wiedzy oraz doświadczeń rozpoczniecie upragnione wakacje. Lato wyzwala wiele radości i energii. To okres, w którym Wasze prawo do wypoczynku i czasu wolnego, gwarantowane przez Konwencję o prawach dziecka, jest realizowane w sposób szczególny. Spędzacie więcej niż zazwyczaj czasu poza domem, dłużej pozostajecie bez opieki dorosłych. Świetnie, prawda? Zgadzam się, to znakomita lekcja samodzielności, pod warunkiem jednak , że wszelkie wakacyjne aktywności będziecie podejmować odpowiedzialnie.Beztroskie lato to wyjątkowy przywilej młodości. Przeżyjcie je wraz z bliskimi i przyjaciółmi, tymi na których możecie liczyć. Przewidujcie niebezpieczeństwa, podejmujcie wyłącznie mądre decyzje, nie dajcie się ponieść emocjom. Zaspakajajcie dziecięcą ciekawość, ale bez zbędnego ryzyka. Aktywnie uczestniczcie w życiu kulturalnym, artystycznym czy sportowym – to również jedno z waszych niezbywalnych praw. Korzystając z uroków wakacyjnej zabawy nie zapominajcie o poszanowaniu praw innych osób kolegów, rodziców, opiekunów. W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka – Odwaga ratuje życie (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.


    Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!

    Najserdeczniej pozdrawiam
    Wasz Rzecznik
    Marek Michalak
     

  • Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

    W czerwcu odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

    Przewodnicząca: Zuzanna Karmelita

    Z–ca przewodniczącej: Wiktoria Gieczańska

    Członkowie: Oliwia Sugier

                           Julia Noskowiak

                           Patrycja Nowak

                           Katarzyna Gralak

                           Damian Przewłocki

    Opiekun SU: Janina Angowska

     

    Gratulacje!!!

    J. Angowska

  • NAJWSZECHSTRONNIEJSI SPORTOWCY ORAZ NAJLEPSI LEKKOATLECI SZKOŁY 2015/2016

    Tradycyjnie, jak co roku, w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs na "NAJLEPSZEGO LEKKOATLETĘ" oraz "NAJWSZECHSTRONNIEJSZEGO SPORTOWCA". Konkurs ma za zadanie wyłonienie spośród gimnazjalistów najlepszych oraz najwszechstronniejszych uczniów, którzy w danym roku szkolnym brali czynny udział w zawodach sportowych. Wyłonieni zwycięzcy otrzymają pamiątkowe statuetki oraz upominki na apelu z okazji zakończenia roku szkolnego.

    NAJWSZECHSTRONNIEJSI SPORTOWCY:
    Weronika Witorzeńć,
    Adam Wiącek.

    NAJLEPSI LEKKOATLECI:
    Paula Jaszczyszyn,
    Bartłomiej Bożek.

    ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY !!!

    S. Topa

  • SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT

    Zakończył się szkolny turniej piłki siatkowej dziewcząt. W zawodach brały udział reprezentacje wszystkich klas naszego Gimnazjum. Rozgrywki prowadzone były systemem "każdy z każdym" do dwóch wygranych setów. O mistrzostwie szkoły zadecydował pojedynek pomiędzy klasami IIA i IIIA, który zakończył się zwycięstwem klasy IIA 2:1.  

    KLASYFIKACJA KOŃCOWA (najlepsza trójka):
    1) Klasa IIA,
    2) Klasa IIIA,
    3) Klasa IIB.
     

    GRATULUJEMY !!!

    S. Topa

  • Projekty Edukacyjne

    Dnia 14 czerwca 2016 roku odbyły się prezentacje projektów edukacyjnych. W bieżącym roku szkolnym klasy II naszego gimnazjum realizowali gimnazjalne projekty edukacyjne. Uczniowie przedstawiali owoce swojej pracy przed dyrektorem, opiekunami projektów oraz swoimi kolegami z klas I co dla niektórych było mocno stresujące. Publiczność miała możliwość zapoznania się z 6 projektami, królowały prezentacje multimedialne. Natomiast 2 projekty będą przedstawione w dniu 21 czerwca 2016 roku Dzień Nauki i Talentu odbiorcami będą klasy 6 szkoły podstawowej, które dowiedzą się na czym polega projekt edukacyjny w gimnazjum.

    Wszystkim uczniom, serdecznie gratulujemy!

    Tematy prezentowanych projektów:

    1. "Kultura i obyczaje wybranego kraju anglojęzycznego" op. K. Chodak

    2. "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym" op. A. Skowron

    3."Przewodnik po krajach niemieckojęzycznych" op. J. Angowska

    4. "Jak dobrze wybrać szkołę ponadgimnazjalną" "Targi Szkół" op. M. Kopczyńska-Pacyk i H. Tondel

    5. "Wędruje słońce po niebie" op. T. Mazur

    6. "Mój Idol" op. E. Bogusz

    Fot. Łukasz Taberski

    O nagłośnienie i sprzęt multimedialny zadbali Michał Łukaczewski, Marcin Winnik i Przemek Zioła

    Dziękuję wszystkim!

    A. Makuchowska

  • Finał Wojewódzkiej Gimnazjady w Indywidualnych Zawodach w Lekkiej Atletyce

    Bartłomiej Bożek i Emil Krawiec Finalistami Wojewódzkiej Gimnazjady w Indywidualnych Zawodach w Lekkiej Atletyce. W dniu 08.06.2016r. na Stadionie Miejskim w Goleniowie Bartek reprezentował powiat gryfiński w pchnięciu kulą, a Emil w skoku w dal. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików z zawodów.

    Gratulujemy sukcesów!!!

     

    A.Skowron

  • Działo się! Aż czasu było mało!

    W piątek 10 czerwca Publiczne Gimnazjum im. Marka Kotańskiego w Góralicach zamieniło się w miejsce wesołej zabawy, gwarnych spotkań, głośnej muzyki i dobrego jedzenia. Humory dopisywały, a pogoda dodatkowo rozpieszczała biesiadników. Tak w skrócie można opisać atmosferę na corocznym Festynie Rodzinnym, który zorganizowała szkoła.

    Po przekroczeniu progu Gimnazjum gości witała loteria fantowa, która cieszyła się ogromnym powodzeniem, bo któż nie lubi dreszczyku emocji podczas losowania? Hol szkolny stanowił miejsce ekspozycji prac uczniowskich. Wystawiono zdjęcia wykonane przez uczniów z koła fotograficznego oraz obrazy z filcu. Można było nabyć oryginalną torbę wykonaną własnoręcznie, koszulkę
    z zaprojektowaną przez siebie grafiką albo któryś z odlewów gipsowych.

    Pan Ireneusz Nabywaniec dyrektor szkoły serdecznie przywitał wszystkich gości, a wśród nich zacne grono przedstawicieli władz oraz sponsorów. W tle wystąpienia słychać było pomrukiwanie silników maszyn sekcji motocyklowej Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzcińskiej, którzy przyjechali, by wspólnie uczestniczyć w zabawie.

    W międzyczasie odbywał się pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego. Przed szkołą zaciekawiały sztuczki iluzjonisty Łukasza Zimnego, a rozśmieszały skecze kabaretowe w wykonaniu naszych gimnazjalistów. Wolne powietrze sprzyjało rywalizacji w konkursie Jaka to melodia? Najlepszą melomanką okazała się pani Wiesława Sugier. Jeden z dziesięciu to następna propozycja zabawy. Tym razem w szranki stanęli gimnazjaliści. Do finału z pięciu przeszły 3 drużyny. Ostatecznie wygrała drużyna Sabiny Kwiecień, Kasi Gralak i Wiktorii Saskowskiej. Kogo rozpierała energia mógł wziąć udział w rozgrywkach sportowych. Szkolną Ligę Piłki Nożnej o Puchar Koordynatora Bezpieczeństwa zwyciężyła drużyna FC Haczki z Naszej Paczki. Pierwsze miejsce w meczu piłki siatkowej zdobyła reprezentacja klas II. O oprawę muzyczną na żywo zadbały uczennice, które śpiewały znane i lubiane przeboje. Przez cały czas trwania festynu odbywały się zabawy towarzyszące takie, jak np. malowanie twarzy. Humory gości podtrzymywały stoiska gastronomiczne z pachnącym grillem, przepysznym ciastem, wykonanym przez niezawodne mamy naszych gimnazjalistów, hot dogami i lodami.


    Czas mile spędzonego rodzinnego festynu dobiegł końca. Pan dyrektor podsumowując nagrodził najsmaczniejsze, wg uczestników, ciasto oraz wyróżnił najszybciej sprzedane. Nagrody wręczył odpowiednio pani Ewie Majcher oraz pani Grażynie Kicińskiej.

    W imieniu nauczycieli Dyrektor szkoły podziękował za przyjęcie zaproszenia zastępcy burmistrza panu Emilianowi Osetkowi, przewodniczącej Rady Miejskiej pani Marii Woźniak oraz sołtysowi z Góralic panu Robertowi Kowalskiemu, którego zastąpiła żona. Podziękowania skierował także do Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcińsku – Zdroju i Policji, którzy nigdy nie odmówili nam współpracy. Impreza nie byłaby tak atrakcyjna, gdyby nie sponsorzy: Pani Teresa Duniec-Łuksza (Premium Biuro Ubezpieczeniowe Chojna), pani Wioletta Nowak, Usługi Leśne Sumara Artur Sumara Tomasz Sumara Monika, pan Jacek Białko, państwo Żaneta i Dariusz Kosterowie, pan Bogdan Gębala Gminna Spółdzielnia Piekarnia Trzcińsko – Zdrój. Szczególne podziękowania dla sponsorów spoza terenu naszego województwa: dla Nadleśnictwa Gniezno i Nadleśnictwa Lubin.

    Miło było spotkać rodziców, uczniów, absolwentów oraz uczniów ze szkół podstawowych, którzy w przyszłości zasilą szeregi żaków Gimnazjum. Do zobaczenia za rok!

                                                                                                                                 M. Kopczyńska - Pacyk

  • Bezpieczne Wakacje

    W podróży.

     

    W każdej podróży przyda się telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi: 112 - centrum powiadamiania ratunkowego, 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe oraz kontaktem ICE w książce adresowej.

     

    Zapamiętaj - warto słuchać poleceń obsługi lotniska, personelu samolotu, czy pociągu. Ci ludzie są tam po to, byś bezpiecznie dotarł na wakacje i wrócił do domu.

     

    Podróżując środkami komunikacji publicznej bądź czujny, zwłaszcza gdy panuje tłok - łatwo paść ofiarą złodziei kieszonkowych. Dlatego nigdy nie noś pieniędzy w jednym miejscu - portfelu, czy kieszeni. Podziel gotówkę na kilka części i schowaj w kilku kieszeniach.

     

    W trakcie przerw w podróży i postojów unikaj oddalania się od autokaru,
    czy pociągu
    . Oglądając pocztówki i podziwiając nieznany dworzec łatwo się zapomnieć i... nie zdążyć na odjazd. Na dworcach autobusowych i kolejowych w wakacje zazwyczaj panuje duży tłok, zatem zachowuj szczególną ostrożność. Jeśli podróżujesz w grupie, staraj się od niej nie odłączać. W nieznanym miejscu łatwo zabłądzić lub paść ofiarą złodziei.

     

    Staraj się nigdy nie zostawiać bagażu bez opieki - niezależnie od tego, czy masz przy sobie cały bagaż, czy tylko podręczny. Torby i plecaki, zwłaszcza te, w których przewozisz wartościowe przedmioty - gotówkę, aparat fotograficzny itp. - staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie. Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod kontrolą i nie pozwolisz się okraść.

     


    Staraj się nie spać w podróży, a już na pewno nigdy nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Nie wiesz przecież, czy cukierek, który ktoś ci oferuje to przypadkiem nie środek odurzający.

     

    W górach.

     

    Wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostaw wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu.

     

    W plecaku przede wszystkim powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985 lub 112.

     

    Przed wyruszeniem na szlak, w książce adresowej swojego telefonu zapisz kontakty ICE, z numerami telefonów osób, które należy powiadomić w razie wypadku.

     

    Nad morzem.

     

    Jadąc nad morze zapamiętaj - kąpać się, pływać i rozrabiać w wodzie można wyłącznie w miejscach dozwolonych. Najlepiej pod okiem ratownika. Nie wchodź do wody w pobliżu mostów, portów i przystani.

     

    Na plażę, oprócz wszelkich sprzętów do zabawy, zabierz krem z filtrem UV, by uniknąć poparzenia słonecznego, nakrycie głowy chroniące przed udarem, zapas wody i napojów oraz telefon komórkowy z zapisanym numerem alarmowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100 lub 112.

     

    Nie zapomnij w książce adresowej swojego telefonu wpisać kontaktu ICE, z numerem telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. 

     

    Na głęboką wodę, poza strzeżony akwen, wypływać wolno wyłącznie posiadaczom karty pływackiej drugiego stopnia, tzw. żółtego czepka

     

    Rozgrzany nigdy nie wskakuj do zimnej wody! Zetknięcie rozgrzanego ciała z chłodną wodą może spowodować szok termiczny, a wtedy zamiast uroków plażowania będziemy podziwiać mało ciekawe widoki najbliższego szpitala.

     

    Czas wolny.

     

    Gdy ktoś cię częstuje niedozwolonymi środkami, zawsze możesz powiedzieć "nie". 
    W odmowie nie ma niczego wstydliwego - w ten sposób dbasz o swoje bezpieczeństwo. 


    Słowa "nie, dziękuję" przydadzą ci się również, gdy ktoś nieznajomy oferuje słodycze lub zaprasza w nieznane miejsca. Skoro kogoś nie znasz, nie możesz mu przecież zaufać - skąd wiesz, że słodycze to nie narkotyki, albo nowo poznana osoba nie chce zrobić ci krzywdy?

     

    W mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem poboczem z lewej strony drogi.

     

    Przed wejściem na jezdnię, zawsze uważnie rozglądamy się w obie stronyi sprawdzamy, czy nie nadjeżdża samochód.

     

    Noś elementy odblaskowe. To bardzo ważne nie tylko dlatego, że prawo nakazuje noszenie elementów odblaskowych, a dlatego, iż kierowca widzi odblaski już z odległości 150 metrów. Dzięki nim, nawet, gdy jedzie bardzo szybko, zdąży nas ominąć lub zahamować.

     

    Jadąc samochodem z rodzicami pamiętaj o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, które mogą uratować życie w razie wypadku.

    Podobnie jak na ulicy, tak w Internecie nie wolno ufać nieznajomymNigdy nie umawiaj się przez Internet na spotkania, nie podawaj swojego adresu i numeru telefonu - nie widzisz przecież swojego rozmówcy, więc skąd wiesz czy jest tym, za kogo się podaje? 

     

    WAŻNE TELEFONY na Bezpieczne Wakacje.pl 

    112 - Europejski Numer Alarmowy - w Polsce połączenia odbiera Straż Pożarna - 998 i Policja – 997

    Telefony ratunkowe 

    nad wodą:  WOPR - 601 100 100 

    w górach: TOPR - 601 100 300 / 18 20 63 444 GOPR - 985 / 601 100 300 Grupy GOPR Beskidzka - 33 82 96 900 Bieszczadzka - 13 46 32 204 Jurajska - 34 31 52 000 Karkonoska - 75 75 24 734 Krynicka - 18 47 77 444 
    Podhalańska - 18 26 76 880 Wałbrzysko-Kłodzka - 74 84 23 414

     

  • Gimnazjaliści na tropach przeszłości

    W dniu 08 czerwca uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach regionalnych w ramach lekcji historii i geografii. 

    Wycieczka do  Trzcińska  - Zdroju rozpoczęła się od wizyty w Izbie Pamięci mieszczącej się w starym młynie. Oglądając  przedmioty codziennego użytku,  którymi posługiwali się dawni mieszkańcy miasteczka, młodzież mogła poglądowo i naocznie poznać i wyobrazić sobie inną rzeczywistość. Uczniowie tworząc instrukcje obsługi zastanawiali się nad użytecznością oglądanych eksponatów. Największe emocje wzbudziła szklana podłoga pod którą przepływa rzeka Rurzyca napędzająca koło młyńskie

    Oglądając drugą ekspozycję o tematyce geologicznej wyszukiwali wiadomości dotyczące skał i skamieniałości oraz walorów przyrodniczych  naszego regionu

    Na zakończenie zajęć w muzeum w sali konferencyjnej uczniowie oglądali ciekawy film o początkach państwa polskiego. Chętni  mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat średniowiecza biorąc udział w  quizie historycznym.

    Druga część zajęć polegała na poszukiwaniu obiektów zaznaczonych na mapce. Podczas spaceru po ulicach miasteczka , uczniowie podzieleni na grupy i wyposażeni w mapy , odkrywali obiekty o których wcześniej nie wiedzieli, poznając historię  uczyli się orientacji w terenie.

                                                                                                                           

    B. Kozak

  • Trzecie miejsce w zawodach regionalnych Wojewódzkiej Gimnazjady w Piłce Nożnej

    W dniu 31.05.2016r. na stadionie OSiR w Policach odbyły się zawody regionalne w ramach Wojewódzkiej Gimnazjady w Piłce Nożnej – chłopców. W zawodach wzięli udział mistrzowie pięciu powiatów z naszego regionu: Gimnazjum nr3 z Polic, Gimnazjum z Warnicy, Gimnazjum z Góralic, Gimnazjum nr11 z Szczecina, Gimnazjum z Dębna. Na początku zawodów w pierwszym meczu nie wyleczona kontuzja sprawiła, że nasz najlepszy strzelec nie mógł grać, podcięło to nam skrzydła i obniżyło wiarę w siebie dlatego potrzebowaliśmy trochę czasu na przystosowanie się do nowego ustawienia i odzyskania wiary w zwycięstwo. Po strzeleniu pierwszej bramki Nasza drużyna odrodziła się jak feniks z popiołu, uwierzyliśmy w swoje umiejętności graliśmy coraz lepiej i ostatecznie wywalczyliśmy trzecie miejsce w turnieju. 

    WIELKIE GRATULACJE !!!

    Klasyfikacja końcowa:

    1. Gimnazjum nr11 w Szczecinie
    2. Gimnazjum nr3 w Policach
    3. Gimnazjum w Góralicach
    4. Gimnazjum w Warnicy
    5. Gimnazjum w Dębnie 

    A. Skowron

  • Test Coopera w Gimnazjum w Góralicach

    W dniu 1 czerwca  nasi uczniowie wzięli udział XXII Sportowym Turnieju Miast i Gmin. O godzinie 9:00 w ramach tego turnieju przeprowadziliśmy Test Coopera w którym wzięło udział 55 osób – 19 dziewcząt i 36 chłopców. Test Coopera – próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Polega on na przemierzeniu (w dowolny sposób: biegnąc, idąc o własnych siłach) jak największego dystansu w ciągu 12 minut.

    Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Trzy poniższe tabele zawierają wyniki uwzględniające wiek i płeć testowanej osoby. Sportowcy profesjonalni podlegają ocenie w odmiennych kryteriach. Pokonany dystans należy odnaleźć w odpowiedniej dla płci i wieku komórce tabeli i odczytać wynik. Jeśli jest on gorszy niż „bardzo źle” to są przyczyny do niepokoju...

    Przed biegiem koniecznie należy przeprowadzić rozgrzewkę, przygotowującą mięśnie do wysiłku.

     

     

     

     

    Test Coopera - grupa wiekowa od 13 do 20 lat

     

     

     

    Bardzo dobrze

    Dobrze

    Średnio

    Źle

    Bardzo źle

    13-14

    M

    2700+ m

    2400–2700 m

    2200–2399 m

    2100–2199 m

    2100- m

    K

    2000+ m

    1900–2000 m

    1600–1899 m

    1500–1599 m

    1500- m

    15-16

    M

    2800+ m

    2500–2800 m

    2300–2499 m

    2200–2299 m

    2200- m

    K

    2100+ m

    2000–2100 m

    1700–1999 m

    1600–1699 m

    1600- m

    17-20

    M

    3000+ m

    2700–3000 m

    2500–2699 m

    2300–2499 m

    2300- m

    K

    2300+ m

    2100–2300 m

    1800–2099 m

    1700–1799 m

    1700- m

     

     

     

     

    Test Coopera – grupa wiekowa od 20 do 50+ lat

     

     

     

    Bardzo dobrze

    Dobrze

    Średnio

    Źle

    Bardzo źle

    20-29

    M

    2800+ m

    2400–2800 m

    2200–2399 m

    1600–2199 m

    1600- m

    K

    2700+ m

    2200–2700 m

    1800–2199 m

    1500–1799 m

    1500- m

    30-39

    M

    2700+ m

    2300–2700 m

    1900–2299 m

    1500–1899 m

    1500- m

    K

    2500+ m

    2000–2500 m

    1700–1999 m

    1400–1699 m

    1400- m

    40-49

    M

    2500+ m

    2100–2500 m

    1700–2099 m

    1400–1699 m

    1400- m

    K

    2300+ m

    1900–2300 m

    1500–1899 m

    1200–1499 m

    1200- m

    50+

    M

    2400+ m

    2000–2400 m

    1600–1999 m

    1300–1599 m

    1300- m

    K

    2200+ m

    1700–2200 m

    1400–1699 m

    1100–1399 m

    1100- m

     

     

     

    Test Coopera – grupa – sportowcy

     

     

     

    Bardzo dobrze

    Dobrze

    Średnio

    Źle

    Bardzo źle

    Mężczyźni

    3700+ m

    3400–3700 m

    3100–3399 m

    2800–3099 m

    2800- m

    Kobiety

    3000+ m

    2700–3000 m

    2400–2699 m

    2100–2399 m

    2100- m

     

    A. Skowron

     

  • Jak załatwić sprawę w urzędzie? - z wizytą w Urzędzie Miejskim w Trzcińsku-Zdroju

    W dniu 02 czerwca 2016 uczniowie klas III w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie odwiedzili  Urząd Miasta w Trzcińsku  - Zdroju. Uczniowie mogli skonfrontować zdobytą w  czasie lekcji teorię z rzeczywistym funkcjonowaniem samorządu lokalnego. Dzięki uprzejmości urzędników młodzież mogła samodzielnie załatwić wcześniej przydzielone zadania.

     Przewodnikiem po urzędzie był Pan Emilian Osetek Zastępca Burmistrza, który zapoznał młodzież z organizacją urzędu, z zakresem prac i zadaniami jakie stoją przed gminą. Można było zobaczyć salę ślubów, a nawet zasiąść w fotelu Burmistrza. Wizyta w urzędzie wzbogaciła realizację programu wiedza o społeczeństwie i była żywą lekcją tego przedmiotu.

    Serdecznie dziękujemy panu Emilianowi Osetkowi  Zastępcy Burmistrza oraz wszystkim pracownikom urzędu, który poświęcili nam czas.

    B. Kozak

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego
    Góralice 108a
    74-510 Trzcińsko-Zdrój

    Dyrektor
    mgr Ireneusz Nabywaniec

    Wicedyrektor
    mgr Monika Bieniek
  • 91 4148 014


    Szkoła Filialna
    w Stołecznej:
    91 4148 323

Galeria zdjęć