Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Publiczne Gimnazjum im. Marka Kotańskiego bierze udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej na temat nowotworów. Od stycznia do maja 2017 r. na lekcjach biologii i wżr uczniowie klas II i III będą poprawiać swoją świadomość nt. wpływu stylu życia na ryzyko zachorowania na trzy rodzaje nowotworów: raka płuca, raka szyjki macicy i czerniaka złośliwego.
RAKOOBRONA to program skierowany do młodzieży w wieku 14 – 19 lat. Celem jest wczesna profilaktyka przeciwnowotworowa, zwracająca uwagę na czynniki, które bezpośrednio zwiększają ryzyko zachorowań na raka. Dzięki kampanii w świadomości młodzieży mają zagościć dwie najprostsze asocjacje: rak i obrona.
Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Magda Kopczyńska – Pacyk, a realizatorem pani Beata Gębala.
M. Kopczyńska - Pacyk
22 stycznia 2017 w Publicznym Gimnazjum w Góralicach miała miejsce III edycja kawiarenki literackiej w ramach projektu Gmina Trzcińsko – Zdrój czyta klasykę literatury polskiej. Tym razem spotkanie poświęcone było twórczości Jana Kochanowskiego. W murach szkoły można było usłyszeć fragmenty „Odprawy posłów greckich” oraz wybór trenów, fraszek i pieśni. Prezentacje miały piękną oprawę plastyczną (pojawił się dworek czarnoleski i lipa) i wizualizację ( muzyka epoki renesansu , tematyczne dzieła sztuki).
Literacką kawiarenkę tworzą ci, którzy czytają, oraz słuchający, których z każdym rokiem jest więcej.
W niedzielne popołudnie w Góralicach wyraźnie słyszano słodki głos lipy: Gościu, siądź pod mym liściem , a odpoczni sobie.
Kolejność prezentacji:
1. Ireneusz Nabywaniec Pieśń V „Pieśń o spustoszeniu Podola”
2. Maria Ostrowska „Odprawa posłów greckich”, słowa Iketaona: „Owa, jako nam kolwiek Grekowie zagrają, tak my już skakać musim?...
Ryszard Ostrowski „Odprawa posłów greckich”, słowa Ulissesa: „O nierządne królestwo i zginienia bliskie…”
3. Zofia Kwiecień Pieśń XIIII „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie”
4. Marianna Jakowiecka Pieśń X „Kto mi dał skrzydła…”
5. Eugenia Hajduk Tren X
Elżbieta Bogusz –Kowal Bolesław Leśmian „Urszula Kochanowska”
Zuzanna Karmelita
Eugenia Hajduk Tren XVIII
6. Lilianna Pakiet Pieśń „Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary…”
7. Jolanta Lejman Pieśń świętojańska o Sobótce Panna XII
„Wsi spokojna, wsi wesoła,…”
*** *** ***
8. Radosław Pietrzak Fraszki „Na lipę”, „Na zdrowie”, „Na dom w Czrnolesie"
9. Magdalena Kopczyńska – Pacyk Pieśń XX „Miło szaleć, kiedy czas po temu…”
10. Zofia Kwiecień Pieśń IX „Chcemy sobie być radzi…”
11. Sławomira Zioła Pieśń X „Może kto ręką sławy dostać w boju…”
12. Dorota Kowalska Panna X z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”
Panna XI z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”
13.Jan Bosek (zgłosił się do prezentacji w trakcie trwania literackiej kawiarenki) Tren VIII
14. Wszyscy uczestnicy Fraszka „O żywocie ludzkim”
Fraszki to wszytko, cokolwiek myślemy,
Fraszki to wszytko, cokolwiek czyniemy;
Nie masz na świecie żadnej pewnej rzeczy,
Próżno tu człowiek ma co mieć na pieczy.
Zacność, uroda, moc, pieniądze, sława,
Wszystko to minie jako polna trawa;
Naśmiawszy się nam i naszym porządkom,
Wemkną nas w mieszek, jako czynią łątkom.
Fot. Zuzanna Karmelita
Z. Kwiecień
"Miarą wrażliwości jest wrażliwość bez miary"
11stycznia uczniowie naszego Gimnazjum w myśl dewizy Marka Kotańskiego ,,Daj siebie innym” udali się, po raz kolejny, z wizytą do schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Myśliborzu.
Ta wizyta to znakomity przykład na to, że warto uczyć miłości i szacunku do innych, nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt - by zaszczepić w innych jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpajać chęć niesienia pomocy potrzebującym.
Przez takie akcje uczymy przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko. Dlatego nasze Gimnazjum z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego co rok organizuje zbiórkę pożywienia dla zwierząt.
Szkolną delegację powitała pracownica schroniska, która opowiedziała m.in. o funkcjonowaniu instytucji, o tym jak należy witać się z psem, jakie są psie zwyczaje. Najważniejszą lekcją było to, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Należy pamiętać o tym, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek.
Samorząd Uczniowski
Społeczność Publicznego Gimnazjum im. M. Kotańskiego w Góralicach ma przyjemność zaprosić WSZYSTKICH, którzy lubią spędzić czas w dobrym towarzystwie, delektując się pięknym słowem, aromatyczną kawą i domowym ciastem, na spotkanie z literaturą, które odbędzie się 22 stycznia 2017 (niedziela) o godz. 15.00 w budynku gimnazjum.
Na program złożą się utwory Jana Kochanowskiego w interpretacji Mieszkańców Gminy Trzcińsko – Zdrój!
Usiądźmy w cieniu czarnoleskiej lipy, gdzie Słowicy i szpacy wdzięcznie narzekają
Poczujmy dumę z bycia POLAKAMI!
Spotkajmy się 22 stycznia!
Z. Kwiecień
Wyniki konkursu ekologicznego:
1 miejsce - Radosław Pietrzak 2a
2 miejsce – Julia Noskowiak 2b
3 miejsce - Oliwia Sugier 2b
Gratulujemy:
A. Bielawska-Wilk
T. Mazur
W dniu 05 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbył się Dzień Projektów Edukacyjnych. Uczniowie klas drugich przedstawili swoim młodszym kolegom efekty kilkumiesięcznej pracy. Widzieliśmy plakaty, film samodzielnie zmontowany przez uczniów oraz prezentację multimedialną. Zapoznaliśmy się z wynikami ankiety dotyczącej czytania książek jak również wynikami konkursu dotyczącego wybranego kraju anglojęzycznego tym razem była to Walia. Miłym urozmaiceniem były Walijskie pierożki. Poszczególne prezentacje opatrzone były komentarzem słownym uczniów realizujących dany projekt.
Zaprezentowane zostały następujące projekty edukacyjne:
Realizacja projektu edukacyjnego uczy młodzież współpracy w grupie, odpowiedzialności oraz umiejętność skutecznego rozwiązywania problemów edukacyjnych.
Fot. Szymon Kałuża
O nagłośnienie i sprzęt multimedialny zadbali Marcin Winnik i Jakub Gołaś.
A. Makuchowska
W roku szkolnym 2016/2017 nasi uczniowie zakwalifikowali się do 6 konkursów przedmiotowych na etapie wojewódzkim, uzyskując tym samym tytuł finalisty.
Trzymamy kciuki za to, by uzyskali w nich tytuły laureata
Lista konkursów przedmiotowych, w których na etapie wojewódzkim będą brali udział nasi uczniowie:
W dniu 15 grudnia 2016 r. w hali rekreacyjno - sportowej w Lipianach odbył się Finał Wojewódzki w Badmintonie Drużynowym. Do hali przy ul. Kopernika 9 przybyło 11. reprezentacji szkół gimnazjalnych z całego województwa: Gimnazjum nr 1 Szczecinek, Gimnazjum Góralice, Gimnazjum nr 1 Stargard, Gimnazjum Gwda Wielka, Gimnazjum nr 2 Stargard, Gimnazjum Choszczno, Gimnazjum Łobez, Gimnazjum nr 4 Stargard, Gimnazjum Kozielice, Gimnazjum Barlinek oraz gospodarze Gimnazjum Lipiany. Każda reprezentacja liczyła 2 zawodników, dodatkowo można było wystawić 1 zawodnika rezerwowego.
Grano systemem mieszanym - mecze w grupach oraz system pucharowy. Mecz toczył się do trzech wygranych pojedynków. Zaczynając od dwóch gier singlowych, następnie gra deblowa i jeżeli wynik nie był rozstrzygnięty kolejne gry singlowe. Każdy pojedynek grano do dwóch wygranych setów do 11 punktów. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał sędzia główny Piotr Marcinkiewicz.
Nasza szkoła wystawiła dwie reprezentacje - w składach:
a) dziewcząt: Weronika Witorzeńć III A, Wiktoria Saskowska II B,
b) chłopców: Bartosz Korycki III A, Jakub Gołaś III A.
Ostateczna klasyfikacja Finału Wojewódzkiego w Badmintonie Drużynowym Dziewcząt w ramach Gimnazjady:
1 Gimnazjum nr 1 Szczecinek,
2 GIMNAZJUM GÓRALICE,
3 Gimnazjum Gwda Wielka,
4 Gimnazjum Lipiany,
5 Gimnazjum Choszczno,
6 Gimnazjum Łobez,
7 Gimnazjum nr 4 Stargard,
8 Gimnazjum Kozielice,
9 Gimnazjum nr 2 Stargard,
10 Gimnazjum nr 1 Stargard.
Ostateczna klasyfikacja Finału Wojewódzkiego w Badmintonie Drużynowym Chłopców w ramach Gimnazjady:
1 Gimnazjum Gwda Wielka,
2 Gimnazjum Lipiany,
3 GIMNAZJUM GÓRALICE,
4 Gimnazjum Choszczno,
5 Gimnazjum Łobez,
6 Gimnazjum Kozielice,
7 Gimnazjum nr 1 Szczecinek,
8 Gimnazjum nr 4 Stargard,
9 Gimnazjum nr 2 Barlinek,
10 Gimnazjum nr 2 Stargard,
11 Gimnazjum nr 1 Stargard.
Gratulujemy naszym zawodniczkom i zawodnikom i życzymy kolejnych sukcesów w następnych zawodach sportowych !!!
S.Topa
Jasełka to jeden ze zwyczajów świętowania Bożego Narodzenia organizowany zwykle przed świętami Bożego Narodzenia albo tuż po nich. Jasełka to widowiska o narodzeniu Jezusa, które od wieków wpisane są w polską tradycję. Początku jasełek można dopatrywać się w misteriach franciszkańskich, które powstawały w średniowieczu. Pierwsze w historii jasełka wystawił sam św. Franciszek z Asyżu już w 1223 roku w skalnej grocie w Greccio, później zwyczaj ten przejęli jego zakonnicy i rozprzestrzenili po całym świecie.
Sama nazwa jasełka pochodzi od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. W tegorocznych jasełkach uczniowie klasy IIIa przypomnieli historię narodzenia Pana Jezusa oraz spisku Heroda. Przedświąteczną atmosferę umilały kolędy w wykonaniu uczestników szkolnego Konkursu Kolęd.
J.Angowska
6 grudnia w naszym gimnazjum panował szczególny klimat, ponieważ zgodnie z tradycją – odwiedził nas Mikołaj - Bartek, któremu towarzyszyły Śnieżynki - Zuzia, Wiktoria i Milena. Mikołaj wraz ze swoimi Śnieżynkami odwiedził wszystkie klasy. Nie zapomniał również o Dyrekcji, Nauczycielach i pracownikach naszej szkoły, którzy wraz z życzeniami otrzymali cukierka, zamiast rózgi
Tego dnia odbył się również konkurs na kolorową klasę. Przewodniczący klas kilka dni wcześniej losowali kolor, który wskazywał jaki strój obowiązuje tego dnia w tej klasie.W tym wyjątkowym dniu klasa IIB w „mikołajowych” czapkach i czerwonych ubiorach wprowadziła w nas nastrój przedświąteczny.
Dzień wcześniej Mikołaj odwiedził również przedszkolaków, którzy ucieszyli się z jego przybycia.
Samorząd Uczniowski
W ramach współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie oraz Szkolnego Programu Profilaktyki uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w trzeciej edycji Powiatowego Konkursu Profilaktycznego. Konkurs odbył się 01. 12. 2016 r. w dzień walki z HIV i AIDS. Trafnie wybrano datę, ponieważ tego dnia obchodzony jest światowy dzień walki z HIV i AIDS.
Trzyosobowa drużyna w składzie: Radek Pietrzak, Wiktoria Gieczańska oraz Milena Pacyk stanęła w szranki z innymi szkołami gimnazjalnymi oraz jedną ponadgimnazjalną. Konkurs składał się z dwóch części: w pierwszej należało odpowiedzieć na wylosowane pytania z zakresu profilaktyki uzależnień, chorób przenoszonych drogą płciową, HIV i AIDS oraz udzielania pierwszej pomocy. W drugiej części wyświetlono film dotyczący dyskryminacji , a drużyny miały zaprezentować swoją opinię oraz zaproponować pozytywne możliwości walki z dyskryminacją.
Patronat nad Konkursem objęło Starostwo Powiatowe oraz Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gryfinie.
Nasi uczniowie, wyłonieni z pierwszego szkolnego etapu konkursu zajęli w Chojnie III miejsce.
Serdeczne gratulacje!!!
M. Kopczyńska - Pacyk
22 listopada 2016 r. uczniowie klas II i III gimnazjum zmierzyli się z tematyką profilaktyki zachowań ryzykownych, uzależnień oraz udzielania pierwszej pomocy. Swoją wiedzę mogli sprawdzić uczestnicząc w Szkolnym Konkursie Profilaktycznym, który w tym roku odbył się już czwarty raz. Szkolny Konkurs to pierwszy etap. Troje najlepszych, czyli: Radek Pietrzak, Wiktoria Gieczańska i Milena Pacyk będą reprezentować naszą szkołę w zmaganiach powiatowych w ZSP w Chojnie.
Gratuluję zwycięzcom!
M. Kopczyńska - Pacyk
9 listopada 2016 roku klasa II „b” pod przewodnictwem pani Anny Bielawskiej-Wilk przygotowała uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie zaprezentowali widowisko artystyczno-historyczne. Oprócz przedstawienia wydarzeń, które pozwoliły widzom przenieść się do roku 1918, recytowana była m.in. Reduta Ordona Adama Mickiewicza. Akademię uświetniły również pieśni patriotyczne śpiewane przez chór pod przewodnictwem pani Elżbiety Bogusz-Kowal. Usłyszeliśmy m.in. Rotę oraz pieśni My, Pierwsza Brygadaczy Przybyli ułani pod okienko.
Widowisko zostało również zaprezentowane społeczności Góralic w dniu 11 listopada 2016 r.
Akademia z okazji Dnia Niepodległości była okazją do wręczenia nauczycielom wychowania fizycznego pucharu za zdobycie II miejsca w ogólnej klasyfikacji powiatowej (za rok szkolny 2015/2016). Tego dnia zostały nagrodzone również dziewczęta reprezentujące szkołę w rozgrywkach w tenisa stołowego.
M. Mikołajczyk
4 listopada 2016 r. odbył się I etap szkolnego konkursu ortograficznego. Uczniowie musieli zmierzyć się z ortografią w praktyce (dyktando) i teorii (pisownia skrótów, określanie zasad ortograficznych, pisownia wyrazów we wskazanych przypadkach). Mistrzem ortografii I etapu został Maciej Iwanów z klasy 2 „a”.
Gratuluję i zapraszam do uczestnictwa w kolejnych etapach.
M. Mikołajczyk
07.11.2016r. dziewczęca reprezentacja naszego gimnazjum w składzie: Sabina Kwiecień, Wiktoria Saskowska i Nikola Śliwińska wywalczyła w Trzcińsku-Zdroju srebrne medale zdobywając tym samym tytuł Wicemistrzyń Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym. Jest to już kolejny rok z rzędu, w którym to nasze reprezentantki stają na podium.
Ścisły finał:
1. Gimnazjum Cedynia
2. Gimnazjum Góralice
3. Gimnazjum Widuchowa
4. Gimnazjum nr.1 w Gryfinie
Dziewczętom gratulujemy !!!
S. Topa
Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Oświaty w Trzcińsku-Zdroju informuje, że od dnia 2 listopada 2016 r. będą wydawane decyzje stypendialne na I transzę stypendium szkolnego ( w siedzibie zespołu przy ul. Rynek 12 ). Wszystkich zainteresowanych zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–15.00
Podczas październikowej XXI sesji Rady Powiatu w Gryfinie rozdano wyróżnienia najlepszym szkołom w rywalizacji powiatowej za rok szkolny 2015/2016.
Uroczystego podsumowania dokonał Jan Podleśny - wicedyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie.
Wśród gimnazjów od lat niepokonane jest Gimnazjum Nr 1 w Gryfinie (367 pkt.) Drugą pozycję zajęło Gimnazjum w Góralicach (253 pkt), a zaraz za nim Gimnazjum w Moryniu (233 pkt.). W rywalizacji wzięło udział 12 gimnazjów z naszego powiatu.