Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
26 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Gryfinie im. Noblistów Polskich odbyły się eliminacje Powiatowe OTWP. Jednym z laureatów eliminacji gminnych był Oliwier Krajewski uczeń 4 klasy, który dzielnie reprezentował naszą szkołę. Organizatorzy wspaniale zatroszczyli się o uczestników konkursu. Nie zabrakło słowa otuchy dla ducha oraz napojów, bułek, pączków, bananów etc. dla ciała.
Po eliminacjach miło spędziliśmy czas w pobliskiej pizzerii z grupą uczestników konkursu Szkoły Podstawowej z Trzcińsko-Zdrój, których serdecznie pozdrawiamy.
Dnia 23.04.2024 r. z okazji "Dnia Ziemi", uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej akcji sadzenia drzew na placu szkoły. To był niezwykły dzień pełen działania i zrozumienia dla potrzeb naszej planety. Wspólnymi siłami zasadziliśmy kilka nowych drzew, które będą rosły i chronić naszą szkołę przez wiele lat. Akcja sadzenia drzew nie tylko uczyła nas o znaczeniu ochrony środowiska, ale też zjednoczyła naszą społeczność szkolną. Dzisiejszy dzień był naprawdę wyjątkowy i pełen pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że te drzewa będą przypominać nam o naszym zobowiązaniu do troski o naszą Ziemię i będą rosły razem z nami, podkreślając naszą determinację w działaniu na rzecz ochrony środowiska.
Wspólnie możemy zdziałać naprawdę wiele dla naszej planety!
Wychowawcy klas
22 kwietnia dzieci z klas 0-2 Szkoły Podstawowej im Marka Kotańskiego w Góralicach brały udział w ciekawym wydarzeniu jakie odbyło się w Chojeńskim Centrum Kultury. Była to sztuka teatralna pt. „Piotruś Pan”.
„Piotruś Pan” to opowieść o czarodziejskiej, beztroskiej krainie, w której nikt nie może dorosnąć, a życie jest nieustającą przygodą. Jednak nawet w tej krainie czyhały niebezpieczeństwa, dlatego uczniowie mieli okazję towarzyszyć bohaterom w czasie walki z piratami, dowodzonymi przez strasznego Kapitana Haka.
Interesujący przekaz aktorski sprawił, że dzieci aktywnie i z zainteresowaniem oglądały sztukę.
tekst i zdjęcia - wych. kl.0-2
Dnia 22 kwietnia 2024 roku dzieci klas I-III oraz oddziału przedszkolnego miały niezwykłą okazję wzbogacić swoje doświadczenia kulturalne. W ramach wizyty w Chojeńskim Centrum Kultury uczestniczyływ przedstawieniu teatralnym pt. "Piotruś Pan".
Atmosfera była niesamowita, a uczniowie byli zachwyceni możliwością oglądania tej klasycznej historii na żywo. W trakcie przedstawienia, nasi mali widzowie nie tylko bacznie śledzili przebieg wydarzeń na scenie, ale także wykazali się wzorową postawą i grzecznością. Ich podekscytowanie i zaangażowanie w spektakl było niezwykle widoczne.
Jesteśmy przekonani, że wrażenia z przedstawienia na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów i będą stanowiły cenny element ich rozwoju osobistego.
Wychowawcy
Dnia 19 kwietnia 2024 roku dzieci z naszej Szkoły wzięły udział w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Ekologicznej „ W zielone gramy dziś”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego oraz Bibliotekę i Centrum Kultury w Trzcińsku – Zdroju. Nasza szkoła reprezentowana była przez cztery zdolne dziewczynki.
Duet z oddziału przedszkolnego w składzie: Martynka Wittbrodt i Antonina Lejman, zaprezentował piosenkę ”Nie zrywaj kwiatków”. Ich występ był pełen energii i zaangażowania, co zostało docenione przez jury i dziewczynki uzyskały 2 miejsce.
Drugi duet, z klasy pierwszej: Laura Jaszczyszyn i Ada Zalewska, ich wykonanie zyskało uznanie publiczności, która gorąco nagradzała ich występ.
Dziewczynki zaprezentowały się na wysokim poziomie artystycznym, podkreślając jednocześnie ważność ochrony środowiska naturalnego. Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie przyczyni się do większej świadomości ekologicznej w społeczności szkolnej i lokalnej.
Wychowawcy klas
Tu znajdziesz informację na temat egzaminu ósmoklasisty 2024 r.
https://bip.cke.gov.pl/artykul/262/1813/harmonogram-komunikaty-i-informacje-w-2024-r
Informacje o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 2024/ 2025 wg zarządzenia zachodniopomorskiego kuratora oświaty znajdują się w załącznikach:
W miniony piątek, tj. 12 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Góralicach odbyły się coroczne Targi Szkół. Na zaproszenie odpowiedziały szkoły ponadpodstawowe, które zachęcały uczniów z Góralic i ze Trzcińska – Zdroju do planowania ścieżki edukacyjnej. Impreza ma za zadanie przybliżyć uczniom warunki edukacyjne i wychowawcze w szkołach ponadpodstawowych. Niezmienna formuła Targów oparta jest na bezpośrednim kontakcie z przedstawicielami placówek oraz na umożliwieniu dostępu do informacji edukacyjnych w szkole macierzystej. Tym razem spotkaliśmy się z przedstawicielami szkół: Zespół Szkól Salezjańskich w Szczecinie, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Rzepinie, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. S. Dariusa i S. Girenasa w Myśliborzu, Zespół Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mieszkowicach, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie.
Magdalena Kopczyńska – Pacyk
Maria Bazan
W dniu 9 kwietnia 2024 r. w Szkole Filialnej w Stołecznej odbył się konkurs czytelniczy „ Mistrz Pięknego Czytania”, którego głównym celem było podniesienie kompetencji czytelniczych uczniów klas I-III poprzez kształcenie umiejętności pięknego czytania na głos. Zadanie uczestników polegało na odczytaniu na głos wybranego przez siebie fragmentu książki. W każdej klasie został wyłoniony „Mistrz Pięknego Czytania”.
Miło nam poinformować, że Mistrzami Pięknego Czytania zostali:
Wicemistrzami Pięknego Czytania zostali:
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody zakupione ze środków Rady Rodziców.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym!!!
Wychowawcy
Dzień dobry,
W ramach inicjatywy społeczno-edukacyjnej organizujemy pierwszy w Polsce Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online. Jest to bezpłatne wydarzenie, które pozwoli każdemu uczniowi przekonać się, co już umie, a co powinien jeszcze powtórzyć przed prawdziwym egzaminem.
Za miesiąc uczniowie kończący podstawówkę przystąpią do egzaminu ósmoklasisty. Wyniki, które uzyskają, będą miały istotny wpływ na rekrutację do szkół średnich.
Nikogo nie dziwi zatem, że w licznych domach trwa wzmożona nauka. Uczniowie wykorzystują te ostatnie tygodnie na utrwalanie materiału z polskiego, matematyki i angielskiego. Czy są już dostatecznie przygotowani? A może przydałoby się jeszcze odświeżyć niektóre tematy? Jaki wynik jest obecnie w ich zasięgu? Odpowiedzi na te pytania może dostarczyć innowacyjny, pierwszy w Polsce Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online. Jego organizatorem jest platforma edukacyjna ZDAY we współpracy z Polskim Instytutem Edukacji.
Dlaczego wybrano taką formę? - Zależało nam, żeby próbny egzamin był dostępny dla każdego ucznia. Możliwy do rozwiązania w domu albo w szkolnej bibliotece po lekcjach. Wystarczy smartfon z dostępem do internetu, choć my polecamy zdecydowanie rozwiązywanie egzaminu na komputerze, z uwagi na większą wygodę - mówi Karol Wilczyński, pomysłodawca wydarzenia i współtwórca platformy ZDAY.
Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online odbędzie się w terminie 16-18.04.2024 r. Każdego dnia będzie udostępniany arkusz z innego przedmiot, tak jak na prawdziwym egzaminie. - Na języku polskim będą pytania do tekstu źródłowego i wypracowanie do napisania, a na angielskim nagranie do odsłuchania. Wszystko możliwie zbliżone do prawdziwych egzaminów - dodają organizatorzy.
Aby wziąć udział w próbnym egzaminie, wystarczy się zapisać na stronie https://zday.pl/probny-egzamin-osmoklasisty-online/ Tam również znajdują się wszystkie szczegóły. Arkusze będą dostępne od rana do wieczora, tak aby umożliwić każdemu uczniowi wzięcie udziału w tym wydarzeniu.
Próbny egzamin online od ZDAY stwarza okazję do sprawdzenia wiedzy bez stresu, w domowych, komfortowych warunkach, a jednak możliwie zbliżonych do realiów prawdziwego egzaminu - między innymi pod kątem limitu czasu. Warto wykorzystać tę okazję, zwłaszcza że udział jest bezpłatny. Rozwiązanie Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty Online na pewno pomoże uzyskać lepszy rezultat w połowie maja.
Raz jeszcze dziękujemy za publikację tej wiadomości!
Zespół ZDAY
W dniu 06.04.2024r. w Kołobrzegu odbyła się największa w województwie zachodniopomorskim impreza sportowa Kyokushin – Kołobrzeski Turniej Dzieci i Młodzieży „Morska Perła 2024”. Do rywalizacji stawiło się wielu zawodników z całej Polski. W tym również -uczeń klasy II Szkoły Filialnej w Stołecznej Jan Pytel, reprezentujący UKS Karate KyokushinShodan w Chojnie. Jan wykazał się ogromną odwagą i duchem walki zdobywając brązowy medal.
Janku jesteśmy z Ciebie dumni!
Wychowawca
Z radością informujemy, że Maria Woniakowska, uczennica klasy VI,
została finalistką Konkursu Języka Polskiego.
W dowód uznania dedykujemy Finalistce wierszyk.
Ćwierkają wróbelki od samego rana:
Ćwir, ćwir, co porabiasz, Marysiu kochana?
Ćwir, ćwir, co porabiasz, Marysiu kochana?
A Marysia rzecze szczerze roześmiana:
Teraz odpoczywam, danaż, moja dana!
Teraz odpoczywam, danaż, moja dana!
Z.K.
Uroczystość 20-lecia nadania Szkole imienia Marka Kotańskiego
31marca 2014 roku Szkoła Podstawowa w Góralicach decyzją społeczności szkolnej otrzymała imię Marka Kotańskiego. W tym roku przypada dwudziesta rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji 5 marca 2024 r. odbyła się uroczystość poświęcona patronowi, jego działalności oraz wartościom, które cenił i starał się przekazać młodzieży. Obchody rozpoczęła msza święta, celebrowana przez księdza proboszcza Ryszarda Kleczyńskiego. W swojej homilii nawiązał do biografii Marka Kotańskiego, podkreślając dobro, które czynił. Następnie wszyscy udali się do szkoły. Prowadząca p. Zofia Kwiecień rozpoczęła część oficjalną. Zostały wprowadzone poczty sztandarowe- Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach oraz Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku - -Zdroju. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Dyrektor Szkoły Ireneusz Nabywaniec, który poprosił zabranych o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłej nauczycielki Beaty Gębali, następnie powitał zebranych. Na obchody przybyli przedstawiciele władz gminnych z Burmistrzem Gminy Trzcińsko-Zdrój Bartłomiejem Wróblem, przedstawiciel Kuratorium w Szczecinie, pracownicy Lasów Państwowych, Straży Pożarnej, Rada Rodziców, mieszkańcy, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Dyrektor zapoznał wszystkich z historią wyboru patrona, podziękował także za przygotowanie tego święta. Prowadząca zaprezentowała ciekawostki z życia Patrona Szkoły, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród słuchających. Podczas obchodów zostały wręczone statuetki uczniom, którzy swoją postawą udowadniają, że można czynić dobro w środowisku, bezinteresownie działać na rzecz innych. W tym roku Nagrodę Kotana otrzymali: Aniela Kowal z Kl.IV, Wiktoria Przygrodzka z kl.VI, Maja Romaniuk z kl.VI oraz Jan Juwa uczeń kl.VIII. Nie zabrakło wspólnie odśpiewanego hymnu szkoły, przypominającego o wartościach cenionych przez naszego patrona. Po wyprowadzeniu sztandarów zaproszeni goście mieli możliwość zabrania głosu, złożenia życzeń z okazji jubileuszu, przekazania wskazówek młodzieży. Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Jako pierwsi zaprezentowali się najmłodsi ze Szkoły Filialnej w Stołecznej. Ich montaż słowno- muzyczny, przeplatany tańcem, wyrażał pamięć o patronie oraz bunt młodego pokolenia. Szczególnie mocno wybrzmiał charakterystyczny głos samego Marka Kotańskiego, który zwracając się do młodych zachęcał: "Bądź doskonały, bądź najlepszy!”. Następnie wystąpiły solistki z klas starszych ze szkoły w Góralicach oraz uczniowie klas młodszych. Ich repertuar nawiązywał do jubileuszu, a niektóre teksty piosenek zostały napisane z myślą o tym święcie. Zebrani w sali mieli również okazję obejrzeć skecz ,,Wywiadówka’’, poruszający problemy szkolne. Piosenka finałowa ,,Jubileusz piękna rzecz” w wykonaniu czwartoklasistek, zakończyła występy młodych artystów. Miłą pamiątką uczestnictwa w święcie będą zakładki do książek, podarowane wszystkim gościom. Zostały na nich umieszczone fragmenty prac literackich oraz plastycznych, które powstały w ramach konkursów szkolnych, zorganizowanych z okazji 20-lecia nadania szkole imienia.
Beato,
wybrałaś się tak nieoczekiwanie na Drugi Brzeg. Chcesz sobie pobadać niebiańską florę!? Tam są pewnie takie gatunki,
o których biologom się nie śniło. Ogrody to przecież Twoja pasja!
Będziesz się mogła realizować bez ograniczeń.
Pamiętamy Twój uśmiech. Pamiętamy Twoje truskawki, czereśnie, pomidorki.
Jak przeprowadzimy czerwcową radę podsumowującą bez degustacji Twoich owoców?!
Byłaś, jesteś i będziesz cząstką naszej szkolnej społeczności.
Mamy Twoje Dobro, a ono jest wieczne.
Beato,
pomachaj czasami z Góry, by nam tutaj lżej było wypełniać nasze zadania.
W ramach zbliżającego się wielkimi krokami Jubileuszu nadania szkole imienia Marka Kotańskiego odbył się konkurs prac plastycznych i literackich
pt. Daj siebie innym.
Wpłynęło 71 prac plastycznych i 9 prac literackich (dwie prace literackie zostały odrzucone ze względu na ewidentną niesamodzielność autora).
Rzuca się w oczy dysproporcja obu konkursowych form.
Wniosek jest tylko jeden: malować każdy może, ale pisać już niekoniecznie.
W związku z tą elitarnością tworzenia piórem komisja w składzie: Elżbieta Bożek, Zofia Kwiecień oraz Teresa Mazur postanowiła nagrodzić
(lub wyróżnić) wszystkie prace tej kategorii.
Będą one umieszczone na stronie szkoły oraz prezentowane na naszej wirtualnej gazetce.
Autorzy połowy prac plastycznych ograniczyli się do przedstawienia portretu Marka Kotańskiego, czym nie wypełnili założeń konkursowych. Chodziło bowiem o przedstawieni idei, wartości, które swym życiem promował Patron.
Prace takie nie zostały uwzględnione przy ocenianiu, ale będą stanowić (razem
z tymi spełniającymi kryteria) ozdobę górnego piętra szkoły.
Komisja wyróżniła też wszystkie prace oddziału przedszkolnego, by najmłodsi nabrali wiatru w żagle i jeszcze nie raz nas zaskoczyli.
Autorzy prac nagrodzonych i wyróżnionych otrzymają (oprócz drobnych prezentów) pamiątkę w postaci spersonalizowanej zakładki do książki.
Zakładki, które nawiązują do konkursowych prac, będą rozdawane gościom przybyłym na Jubileusz (5 kwietnia).
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.
Elżbieta Bożek
Zofia Kwiecień
Teresa Mazur
Daj siebie innym
1. Nagrodzone prace plastyczne
Bogdan Durnev kl.1
Aleksander Jaruszewski kl.1
Franciszek Przygrodzki kl.2
Lena Maruszak kl.5
Daria Kovalchuk kl.6
Borys Maruszak kl.7
2. Wyróżnione prace plastyczne
Bruno Chodak kl.0
Helena Lewandowska kl.0
Michalina Stachura kl.0
Adam Kotus kl.1
Irena Lejman kl.1
Lena Bączek kl.4
Mateusz Wojciechowski kl.4
3. Nagrodzone prace literackie
Daria Kovalchuk kl.6
Mateusz Lis kl.8
Maksymilian Winnicki kl.4
4.Wyróżnione prace literackie
Maja Mołdoch kl.4
Wiktoria Przygrodzka kl.6
Maja Romaniuk kl.6
Maja Wittbrodt kl.2
Daj siebie innym
Kiedy …
Kiedy robię dobry gest,
zmieniam świat na lepsze.
Kiedy kocham, świat rozkwita.
Kiedy pomagam, jestem radosna.
jak ptaszek na wiosnę.
Wtedy nigdy nie jestem smutna.
Prawdziwym wulkanem szczęścia jestem,
kiedy DAJĘ SIEBIE INNYM.
Daria Kovalchuk, kl.6
O POMOC LUDZIOM ZAGUBIONYM
Marek Kotański -człowiek niepospolity,
wzór do naśladowania;
pokazał, że dobroć zawsze
trzeba bliźniemu okazać.
Bo gdy człowiek jest w potrzebie,
w swych nałogach zagubiony,
chce zobaczyć światełko w tunelu
i człowieka, który jest nad nim pochylony.
Dlatego w dwudziestolecie
nadania naszej szkole imienia
piszę wiersz o Kotanie,
by szacunek mu okazać.
Mateusz Lis, kl.8
Rymowanka dla Kotanka
Nie bądź ślepy na krzywdę bliźniego,
bo możesz doświadczyć tego samego.
Uczyń coś dobrego
i wyciągnij rękę do słabszego.
Dobro wraca
i się tym samym odpłaca.
Pomaganie dobra rzecz,
Trzeba tylko chcieć.
Maksymilian Winnicki, kl.4
RYMOWANKI
Aby Marka Kotańskiego naśladować,
trzeba razem świat ratować.
Aby powstrzymać nałogi,
trzeba wstać na równe nogi.
Każdy kto chce wcielać Jego motto,
nie musi wygrać w lotto.
Maja Romaniuk, kl.6
W życiu trochę pocierpieć trzeba,
Żeby dostać się do NIEBA.
Biegać w chmurach obok NIEGO,
Obok naszego wzoru-
Marka Kotańskiego.
Wiktoria Przygrodzka, kl.6
Nasza szkoła jego imię obrała
i co roku w marcu świętuje cała.
My się z tego ogromnie cieszymy
i naszego Patrona na innego nie zmienimy.
Maja Wittbrodt, kl.2
Innym pomagać trzeba;
oddaj z uśmiechem bochenek chleba.
Maja Mołdoch, kl.4
Zgodnie z tradycją 26 marca 2024r. w Szkole Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach Rada Rodziców zorganizowała kiermasz wielkanocny. Na stoiskach można było kupić przepiękne stroiki i ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów i rodziców naszej szkoły oraz zasmakować przepysznych ciast i deserów. Odbyły się też warsztaty wielkanocne poprzedzające kiermasz , na których panie Paulina Myślicka, Karolina Idzi, Ewa Stargardt i Aldona Jasowicz wykonały przepiękne stroiki. Bardzo dziękujemy. Zebrane fundusze z kiermaszu zasiliły konto Rady Rodziców.
Wszystkim zaangażowanym rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły składamy serdeczne podziękowania. Szczególne podziękowania kierujemy do pań: Marioli Ziętek, Magdaleny Bożek, Anny Cylińskiej, Ewy Stargardt, Pauliny Myślickiej, Karoliny Idzi za poświęcony czas i prowadzenie kiermaszu. Dziękujemy również pani Marcie Białko za współpracę ze szkołą.
G. Osetek