Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Miło jest nam poinformować, że w dniu 9 czerwca 2019r. uczennica klasy piątej naszej szkoły Hanna Osetek została laureatką Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej organizowanego przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.
W podróży.
W każdej podróży przyda się telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi: 112 - centrum powiadamiania ratunkowego, 997 - policja,
998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe oraz kontaktem ICE w książce adresowej.
W górach.
Wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostaw wiadomość
o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu.
Nad morzem.
Czas wolny.
112 - Europejski Numer Alarmowy - w Polsce połączenia odbiera Straż Pożarna - 998 i Policja – 997
Telefony ratunkowe
nad wodą: WOPR - 601 100 100
w górach: TOPR - 601 100 300 / 18 20 63 444
7 czerwca klasa czwarta, wraz z wychowawczynią nocowała w szkole. Nocowanie rozpoczęło się ogniskiem, następnie dzieci miały zorganizowaną grę terenową. Po zmaganiach sportowych(przeciąganie liny, zabawa z miarką, gry tunelowe,)udaliśmy się na cmentarz w Góralicach, aby dzieci pokonały swój lęk. Po wieczornej toalecie dzieci wspólnie oglądały: ,,Alicję w krainie czarów". Rano po śniadaniu udały się do domów.
A. Bielawska-Wilk
W piątek 7 czerwca w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej.
Celem konkursu było propagowanie wiedzy o krajach Unii Europejskiej, poszerzanie wiedzy o działalności instytucji Unii Europejskiej, rozwijanie w uczniach zainteresowania ideą integracji Europy; wdrażanie idei zdrowej rywalizacji; zachęcanie do samodzielnego poszukiwania informacji.
I miejsce Szkoła Podstawowa w Góralicach w składzie:
Łucja Pieróg, Michał Pieróg, Agnieszka Majcher
II miejsce Szkoła Podstawowa W Gogolicach w składzie:
Błażej Purgal, Maciej Łysiak, Wiktor Sumara
II miejsce Szkoła Podstawowa w Stołecznej w składzie:
Eunika Rutkowska, Nadia Nowak, Fabian Nowak
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu !!!
J. Angowska
W dniach 20-24 maja 2019 r. uczniowie klas 7-8 oraz klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach po całorocznej, ciężkiej pracy wypoczywali na wycieczce szkolnej w Trójmieście. W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Gdańsku czas upływał bardzo przyjemnie . W drodze do Trójmiasta zatrzymaliśmy się w Toruniu gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy Stare Miasto. Mieliśmy trochę czasu wolnego, po czym udaliśmy się do Planetarium . Na zakończenie pierwszego dnia nocowaliśmy w Hotelu w Grudziądzu. Następnego dnia wyspani i wypoczęci wyruszyliśmy do pięknego, zabytkowego zamku w Malborku . Po kilku godzinach zwiedzania nadszedł czas na zapoznanie się z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem ,Trzema cudownymi nadmorskimi miastami. Udało nam się zobaczyć wiele ciekawych miejsc m.in. sopockie molo, Miasto Gdańsk, pamiętne Westerplatte, oraz muzeum II Wojny Światowej. Wracając do domu zajechaliśmy do Ogrodów w Oliwie. W Katedrze oliwskiej wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego . To był ostatni punkt programu naszej wycieczki.
Szkoda, że czas upłynął tak szybko !
Julka Sozańska, Martyna Będzak, Julka Zalewska
Dyrektora szkoły Podstawowej im. Marka Kotańskiego w Góralicach z dnia 05.06.2019
w sprawie : organizacji zajęć w trakcie upałów
Na podstawie :
zarządzam, co następuje
§1
Lekcje w dniach 05.06-07.06.2019 począwszy od 2 godziny lekcyjnej , skrócone do 30 minut
§2
1.Zobowiązuje się wszystkich nauczycieli do przypominania uczniom o piciu wody.
2.Zobowiązuje się nauczycieli WF do organizowaniu zajęć na świeżym powietrzu w ograniczonym wymiarze
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
W dniu 29 maja nasi uczniowie wzięli udział XXV Sportowym Turnieju Miast i Gmin. O godzinie 9:00 w ramach tego turnieju przeprowadziliśmy Test Coopera w którym wzięło udział 29 osób – 2 dziewcząt i 27 chłopców. Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Polega on na przemierzeniu (w dowolny sposób: biegnąc, idąc o własnych siłach) jak największego dystansu w ciągu 12 minut.
Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Poniższe tabele zawierają wyniki uwzględniające wiek i płeć testowanej osoby. Sportowcy profesjonalni podlegają ocenie w odmiennych kryteriach. Pokonany dystans należy odnaleźć w odpowiedniej dla płci i wieku komórce tabeli i odczytać wynik. Jeśli jest on gorszy niż „bardzo źle” to są przyczyny do niepokoju... Przed biegiem koniecznie należy przeprowadzić rozgrzewkę, przygotowującą mięśnie do wysiłku.
W teście wzięli udział: Perliński Kacper, Bączek Seweryn, Nienałtowski Marek, Maćkowycz Majkel, Walkowicz Michał, Ożarowski Mateusz, Wilczewski Dawid, Bożek Damian, Bożek Jakub, Plaskaczyński Adrian, Rosłon Michał, Kłonowski Kacper, Maciążek Kacper, Kowalski Jakub, Wojciechowska Gabriela, Mikuć Bartosz, Żurawski Karol, Limanówka Kacper, Kasica Wiktoria, Kasica Sebastian, Jędrzejko Bartosz, Makuchowski Michał, Łysiak Gabriel, Białko Sebastian, Sikora Grzegorz, Mrówka Kacper, Kościelny Wojtek, Jakowiecki Piotr, Vreeswijk Łukasz. Gratulujemy godnej naśladowania postawy i sportowych wyników.
A. Skowron
Do ilu szkół można składać dokumenty?
Pytanie coraz częściej zadawane przez uczniów brzmi: Do ilu szkół mogę aplikować?
Odpowiedź:
O liczbie szkół decyduje gmina, która prowadzi szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe.
Rekrutacja przebiega w oparciu o przepisy ustawy Prawo Oświatowe, która daje uczniom możliwość kandydowania do nie więcej niż trzech szkół publicznych prowadzonych przez dany organ prowadzący, chyba, że organy prowadzące (gminy na prawach powiatu, powiaty) podejmą decyzję
o zwiększeniu limitu szkół.
Oznacza to, że uczeń może składać podania np. do 3 szkół w Szczecinie, do 3 szkół w Gorzowie i np. 2 szkół w Myśliborzu (razem do 8 szkół).
M. Kopczyńska - Pacyk
zaprasza chętne osoby niepełnosprawne do składania wniosków o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu
Gorąco dziękujemy za Państwa pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu Kiermaszu w naszej szkole, w trakcie którego zbieraliśmy środki na leczenie Piotra Woźniaka. Efekt Państwa zaangażowania przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.
Dziękujemy wszystkim, którzy już od rana przygotowywali produkty, które w czasie przerw były sprzedawane. Smakowitości rozprzestrzeniały się po korytarzach szkoły i tym samym, zachęcały do degustacji.
Wspólnie z Państwem udało nam się stworzyć Kiermasz pełen serdecznej, rodzinnej atmosfery, a poprzez to wydarzenie – pomóc Piotrowi. Mamy nadzieję, że Dobro i Piękno będą towarzyszyć Państwu także w najbliższych tygodniach, kiedy w innej formie będziemy mogli okazać nasze wsparcie i pomoc.
Te podziękowania składamy szczególnie Pani Ilonie Kościelnej, Pani Elizie Kordas, Pani Annie Lewandowskiej, Pani Karolinie Kordas, Pani Iwonie Bożek, Pani Annie Przygrodzkiej, Agnieszce Malec oraz Malwinie Mrówce. Całej społeczności szkoły należą się podziękowania za zrozumienie potrzeby zorganizowania takiej pomocy.
B. Kordas
28 maja 2019 roku w Stołecznej odbyły się Gminne Biegi Przełajowe w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę, a sukces indywidualny odnieśli:
A. Makuchowska
27 maja przedstawicielki naszej szkoły: Julia Sozańska, Maja Trzaskoś oraz Agnieszka Majcher brały udział w debacie Samorządów Uczniowskich w Szkole Podstawowej w Stołecznej. Tematem tegorocznej debaty był ,,Hejt wśród młodzieży”. Zjawisko hejtu w Internecie staje się coraz bardziej powszechne. Ofiarami, ale i prowodyrami często są dzieci. W dobie hejtu, szczególnie przed zbliżającymi się wakacjami, kiedy młodzież spędza większość czasu w Internecie, takie spotkania są ważne i potrzebne. Ważne jest to aby uczniowie, nauczyciele oraz rodzice umieli ze sobą rozmawiać.
J. Angowska
Miłą niespodziankę dla swoich rodziców przygotowali najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz kl. I-III. W poniedziałek 27 maja 2019r. przybyło do naszej szkoły na zaproszenie swoich pociech liczne grono rodziców, które w miłych słowach powitał dyrektor szkoły Ireneusz Nabywaniec, składając również życzenia. Dzieci wspólnie ze swoimi wychowawczyniami przygotowali piękne dekoracje, urocze bukiety majowych kwiatów i słodki poczęstunek. Nie zabrakło oczywiście wierszy, piosenek, upominków i laurek, poprzez które dzieci wyraziły swoją miłość i wdzięczność dla rodziców. Dziewczynki z kl. I-III zatańczyły taniec ludowy.
Miłym akcentem było wspólne śpiewanie pod kierunkiem polonistki naszej szkoły Zofii Kwiecień znanych piosenek o rodzicach „Cudownych rodziców mam” oraz „Nie ma jak u Mamy”. Pani Zofia przetworzyła słowa piosenki, tak aby również pasowały „Nie ma jak u Taty”. Bardzo dziękujemy pani Kwiecień za pomysł i włączenie się do naszej uroczystości.
Kolejną atrakcją naszej uroczystości były konkursy dla rodziców przy asyście dzieci. Dla mam: składanie i puszczanie samolotów- który dalej poleci, obieranie jabłka z najdłuższą obierką. Tatusiowie natomiast mieli za zadanie rozpoznać swoje dziecko po dotyku. Wszyscy rodzice spisali się świetnie i otrzymali gromkie brawa.
Ostatni punkt naszej imprezy miał związek z realizacją programu profilaktycznego o zdrowym odżywianiu. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowali w swoich klasach zdrowe przekąski i tak: oddział przedszkolny- szaszłyki owocowe, kl. I – sok wyciskany ze świeżych owoców oraz owocowo- warzywne koktajle, kl. II – sałatkę owocową i kl. III zdrowe kolorowe kanapeczki. Przygotowanymi przekąskami częstowali się wszyscy zebrani na uroczystości. Smakowały wybornie.
Na zakończenie uroczystości wszyscy rodzice i dzieci otrzymali medal „Zdrowo się odżywiam”. Uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze i dostarczyła wszystkim wiele radości i wzruszeń.
Wychowawczynie kl.0-III
W dniach 25-26 uczniowie naszej szkoły reprezentujący LUKS Krokus Góralice wystartowali w trzech turniejach badmintona.
Hanna Makuchowska (kl. II) wystąpiła w Lubniewicach (woj. lubuskie), gdzie w kategorii U-9 zajęła drugie miejsce.
Martyna Ziętek (kl. VI) wyjechała do Polanowa (woj. zachodniopomorskie), by rozegrać zawody w kategorii młodzika młodszego. Martyna zarówno w grze pojedynczej jak i podwójnej (z Darią Pustkowiak LUKS Krokus Góralice) zakończyła swój start w fazie grupowej.
Michał Makuchowski (kl. VI) zagrał natomiast w Krajowym Turnieju Młodzików Młodszych w Pabianicach (woj. łódzkie). Nasz uczeń w deblu chłopców (z Kamilem Romanem UKSOSiR Badminton Sławno) oraz w mikście (z Marią de Makay ABRM Warszawa) zajął trzecie miejsce. Natomiast w singlu uplasował się na piątej pozycji.
G. Osetek
W piątek 24 maja w naszej szkole odbywały się warsztaty, prowadzone przez ratowników WOPR -Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe- z Gryfina. Spotkania odbywały się z podziałem na trzy grupy wiekowe - klasa 0 wraz z przedszkolakami, klasy 1-3 oraz klasy 4-8 z klasami gimnazjalnymi.
Uczestnicy dowiedzieli się na czym polega praca ratownika, jakim sprzętem dysponują pracownicy WOPR. Uczniów najbardziej zaciekawiła część, która poświęcona była umiejętnościom udzielania pierwszej pomocy. Niezwykle ważnym jest jak można i jak powinno zachować się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia.
Pierwsza pomoc to szybkie, zorganizowane działanie prowadzone przez osoby (osobę) z otoczenia ofiary nieszczęśliwego wypadku. Sprawne i w miarę kompetentne działanie przy udzielaniu pierwszej pomocy ma bardzo często decydujące znaczenie dla dalszych rezultatów leczenia przez fachowy personel medyczny – często decyduje o życiu osoby poszkodowanej. Pierwszej pomocy zwykle udziela się na miejscu wypadku.
Zbliżają się wakacje i takie spotkanie z ratownikami ma bardzo duże znaczenie. Przypomnienie czy też przyswojenie umiejętności związanych z pierwszą pomocą w różnych sytuacjach jest bardzo ważne. Oby nigdy ta wiedza i umiejętności nie musiały być przez nikogo wykorzystywane.
Bardzo dziękujemy ratownikom WOPR za spotkanie z nami.
B. Kordas