NR 4/2013

Od 2001 roku w dniu 25 maja kraje Unii Europejskiej w tym również Polska obchodzą Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci.

W tym dniu szczególny nacisk położony jest na przypomnienie jak istotne są działania profilaktyczne. Liczbę zaginionych dzieci można bowiem obniżyć tylko w efekcie konsekwentnej i długofalowej współpracy między instytucjami europejskimi, agendami rządowymi, szkołami, organizacjami społecznymi i policją.

Patronat honorowy nad obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego objęli: Pan Grzegorz Schetyna - Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pan Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Pan gen. insp. Andrzej Matejuk - Komendant Główny Policji i Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego odbyła się konferencja zorganizowana przez Fundację Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych i Komendę Główną Policji. Podczas spotkania zostały poruszone problemy dotyczące zaginięcia dziecka oraz tego co zrobić w sytuacji jego zniknięcia. Organizatorzy przypomnieli również o bezpłatnym, całodobowym telefonie 116 000 – w sprawie zaginionego dziecka. W trakcie konferencji Komendant Główny Policji Pan gen. insp. Andrzej Matejuk oraz Prezes Fundacji Itaka Pan Wojciech Tochman podpisali umowę o współpracy w zakresie poszukiwań ludzi zaginionych.

Dzięki porozumieniu Policja i Itaka będą współpracować przy ustalaniu tożsamości osób zaginionych oraz szeroko rozumianej profilaktyce zaginięć.