Targi Szkół

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Samorząd Uczniowski

Nr 2/2013

 

Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego obchodzony 22 marca, ma szczególne znaczenie, bo Bałtyk jest jednym z obszarów priorytetowych w prowadzonych przez organizację WWF (World Wildlife Fund) działaniach.                                                                                                                

Do Bałtyku trafiają duże ilości azotanów i fosforanów, które pochodzą przede wszystkim z nawozów używanych w rolnictwie i detergentów stosowanych w naszych domach. Zbyt duża ilość związków azotu i fosforu prowadzi do eutrofizacji, będącej największym zagrożeniem dla Morza Bałtyckiego. Oznaką eutrofizacji są zakwity sinic. Sprawiają one, że woda w Bałtyku, w okresie ich kwitnienia, przypomina zieloną cuchnącą zupę. W ich rezultacie powstaje siarkowodór, zaczyna brakować tlenu, i obumierają, żyjące w wodzie organizmy tlenowe.

Kolejnym problemem Bałtyku jest zwiększające się natężenie transportu morskiego. Obecnie Morze Bałtyckie jest najbardziej zatłoczonym morzem świata. Taki ruch zwiększa ryzyko kolizji statków i katastrofy ekologicznej, tym bardziej, że na wody Bałtyku wpływa każdego roku nawet do 160 milionów ton ropy naftowej, transportowanej w zbiornikach statków.

Równie niebezpieczne jest przełowienie Bałtyku. Jak pokazują badania z ostatnich lat z powodu nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów, które stanowią, według szacunków Międzynarodowej Rady Badań Morza około 45% wszystkich połowów, wiele populacji ryb żyjących w Bałtyku, w tym dorsz, jest zagrożona. Ponadto, źle użytkowane, pozbawione odpowiednich oznaczeń lub porzucone w morzu zużyte sieci rybackie stają się często śmiertelną pułapką dla bałtyckich ssaków takich jak foki i morświny.                                 

Nad rozwiązaniem tych wszystkich problemów pracuje WWF (World Wildlife Fund)                                                                           

W ramach projektu „Zrównoważone rybołówstwo” promujemy między innymi systemy identyfikowalności mające na celu ograniczenie ilość nielegalnych połowów oraz zrównoważone – czyli biorące pod uwagę aspekty zarówno ekonomiczne, społeczne jak i ekologiczne – użytkowanie żywych zasobów morza. Skutki naszych działań widać już dzisiaj – zasoby ryb w Bałtyku, w tym w szczególności dorsza bardzo powoli, ale jednak odbudowują się.                                                                  

Bałtyk jest najmłodszym morzem na naszej planecie. Powstał ponad 10 tysięcy lat temu z wód topniejącego lodowca. Do początku XIX wieku Morze Bałtyckie było bardzo czystym akwenem. Jednak podczas następnych dwóch stuleci zamieniło się w jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata.   Bałtyk jest morzem zanieczyszczonym, bo nie ma możliwości swobodnej wymiany wody z wodami Atlantyku. Jedynym miejscem, gdzie do takiej wymiany dochodzi są cieśniny duńskie. W rezultacie trwa ona około 30 lat. Dlatego, to co trafia do Bałtyku, zostaje w jego wodach.                                                    

 Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego został ustanowiony w 1996 roku przez Komisję Helsińską (HELCOM), której głównym zadaniem jest monitorowanie i ochrona Bałtyku.

MK


 

Międzynarodowy Dzień Astrologii

Może zacznijmy od tego co to jest astrologia.

Astrologia to  wróżbiarstwo polegające na przewidywaniu przyszłości poszczególnych ludzi i wydarzeń na Ziemi na podstawie położenia ciał niebieskich na nieboskłonie.  Obchodzone jest  20 marca. Wyznaczony dzień obchodów związany jest z wejściem Słońca do znaku Barana, co w astrologii jest uważane za początek nowego roku astrologicznego. Święto obchodzą zarówno astrolodzy, jak i miłośnicy astrologii. W wielu krajach odbywają się w tym czasie spotkania, imprezy i wykłady z dziedziny astrologii, które koordynuje stowarzyszenie. W Polsce obchody organizuje Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne.                 

W starożytności nie występowało rozróżnienie pomiędzy astronomią a astrologią w dzisiejszym rozumieniu tych pojęć. Astrologia była wówczas wyżej ceniona jako nauka, astronomia była jedynie jej nauką pomocnicząMikołaj Kopernik we wstępie do swojego epokowego dzieła „O obrotach” pisze o „Nauce, którzy jedni zowią astrologią, inni astronomią, a wielu spośród starożytnych szczytem matematyki”. Dopiero usunięcie w XVIII w. katedr astrologii na uniwersytetach (m.in. na UJ) zapoczątkowało zepchnięcie jej do roli pseudonauki.                                                         

Astrologii używano przede wszystkim do prognozowania pogody oraz wyznaczania szczęśliwych dni. Większe przepowiednie, jeśli były trafne, przynosiły sławę i bogactwo. Nietrafione niejednokrotnie kończyły się śmiercią astrologa. Stąd astrolodzy dbali o to by były dostatecznie niejasne i pozostawiające jak największą możliwość interpretacji.                                                                                                   

Pierwotnie uważano, że ciała niebieskie reprezentują na niebie władców ziemskich. W pierwszym tysiącleciu przed n.e. ugruntował się pogląd związany z wróżbiarstwem, że indywidualne losy władców mogą być odczytane z położenia ciał niebieskich. Powstał zodiak.                                                                                    

 Zarówno praca tzw. profesjonalnych astrologów jak i horoskopy w mass mediach, nie stanowią żadnej wartości, zarówno pod względem metod naukowych, jak i skuteczności. Tym niemniej tzw. profesjonalni astrologowie krytykują horoskopy w czasopismach kolorowych, ponieważ ich zdaniem każda osoba posiada unikatowy układ, ze względu na czas i miejsce urodzenia. Nawet bliźnięta, urodzone w małym odstępie czasu posiadają indywidualne diagramy, które można różnie interpretować.         

Astrologia wpływa czasami na politykę (z rad astrologów korzystali m.in. Adolf Hitler Ronald Reagan.                                                                                                         

W związku z tym, że astrologia jest pseudonauką, podlega marginalizacji w życiu publicznym. Współcześni, zachodni astrolodzy w mniejszym stopniu zajmują się w związku z tym prognozowaniem wydarzeń, a szukają zarobku przez większy nacisk na analizę osobowości, jako pewnego rodzaju doradcy życiowi. Astrolodzy indyjscy biorą pod uwagę nawet możliwość reinkarnacji, co za tym idzie, jej rzutowanie na przebieg życia w obecnym wcieleniu.

W astrologii poszczególnym znakom zodiaku przypisuje się części ciała. Jest to brane pod uwagę przy określaniu podatności na choroby lub określaniu, które z części ciała są u danej osoby szczególnie wrażliwe.

Są to:  

Baran: głowa czyli uszy usta, włosy i powieki.                                                                                 

Byk: szyja i gardło.                                                                                                           

Bliźnięta: ramiona i dłonie.                                                                                                 

Rak: piersi.                                                                                                                          

Lew: kręgosłup i plecy                                                                                                  

Panna: brzuch                                                                                                             

Waga: plecy i pośladki                                                                                                

Skorpion: genitalia                                                                                                   

Strzelec: biodra i uda.                                                                                            

Koziorożec: kolana.                                                                                                        

Wodnik: łydki i kostki                                                                                                       

Ryby: stopy

MK

 


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego
    Góralice 108a
    74-510 Trzcińsko-Zdrój

    Dyrektor
    mgr Ireneusz Nabywaniec

    Wicedyrektor
    mgr Monika Bieniek
  • 91 4148 014

    Szkoła Filialna
    w Stołecznej:
    91 4148 323

Galeria zdjęć