Nr 6/2014

Wybory 4 czerwca 1989 r. - "śmiertelny cios dla komunistycznej dyktatury"

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu. Tego dnia - jak pisał prof. Antoni Dudek - "miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze.

Wybory te zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności.

Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Wybory przeprowadzone 4 czerwca 1989 r. były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

Po wyborach 4 czerwca 1989 roku w Polsce nastąpiła gigantyczna eksplozja kapitalizmu. W zaskakującym tempie rynek zapełnił się zagranicznymi towarami, a ludzie wręcz wyrywali go sobie z rąk. Nareszcie wielcy wrogowie komuny - prywaciarze - mogli rozwinąć skrzydła w pełnym tego słowa znaczeniu. Na mocy tzw. ustawy Wilczka (Mieczysław Wilczek, minister przemysłu w ostatnim rządzie PRL - przyp. red.) wszyscy mogli handlować i robić interesy na takich samych prawach. Grzechem było z tego nie skorzystać.

Polskie bazary i hale targowe przeżyły prawdziwy rozkwit. Przedsiębiorczy Polacy jeździli na Zachód i wracali obładowani różnorakim towarem. Nie było ważne, co przywozili. Ważne, że z zagranicy. Nawet jeżeli coś było zniszczone lub przeterminowane, i tak znajdował się kupiec.

Symbolem bazarowego kapitalizmu był niewątpliwie Jarmark Europa na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. Na jego terenie mieściło się ponad pięć tysięcy stoisk, których łączne obroty były szacowane przez CBŚ na około 12 miliardów złotych. "Jarmark Europy" słynął z tego, że można było na nim kupić dosłownie wszystko: przemycane towary, nielegalne oprogramowanie, pirackie kasety i płyty CD, ale także broń czy nawet... czołg!:)