Targi Szkół

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Samorząd Uczniowski

Aktualności

Spotkanie Samorzorządów Uczniowskich naszej gminy

26 kwietnia przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w spotkaniu Samorządów Uczniowskich naszej gminy, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Stołecznej. Spotkanie miało na celu przedstawienie działań jakie podejmują  Samorządy Uczniowskie w swoich placówkach.  Uczniowie opowiadali o swoich sukcesach i porażkach, prezentowali swoje kroniki i gazetki szkolne oraz wymieniali się doświadczeniami. Uczestnicy mogli zwiedzić szkołę i  obejrzeć przedstawienie profilaktyczne ,, Trudne sprawy”.

Samorząd Uczniowski

 


1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.

 Przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7. przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Żołnierze Wyklęci byli zrzeszeni w różnych organizacjach, jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, "zdrajcami", "bandytami". Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie, albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza. Według szacunków historyków, do połowy lat 50-tych przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci.

Żołnierzami podziemia byli między innymi, generał August Fieldorf "Nil", Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”, Józef Kuraś „Ogień”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Danuta Siedzikówna "Inka", podpułkownik Łukasz Ciepliński "Pług", podporucznik Anatol Radziwonik „Olech”, podporucznik Mieczysław Niedziński „Men”.

Samorząd Uczniowski

 

 


 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

Obchody święta w Polsce

W 2012 roku w Polsce wystartowała  kampania społeczna Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

21 lutego 2013 ruszyła nowa kampania społeczna: Język polski jest ą-ę.

Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.

Samorząd Uczniowski


23 STYCZNIA - DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ  FOLIOWYCH

 

 

Dzień bez Opakowań Foliowych ma na celu względy pro-ekologiczne. Foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady, będące najczęściej występującymi „śmieciami” na terenach zaludnionych. Ponadto, lądując w rzekach i kanałach, blokują odpływ, przez co mogą przyczyniać się nawet do powstania powodzi – co miało miejsce np. w Bangladeszu w 1988 i 1999 roku.

 Choć folię łatwo jest porwać, jej wytrzymałość na proces rozkładu jest wyjątkowo duża – degradacja typowej „jednorazowej” torby foliowej może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy czas jej przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 25 minut. Co roku jako śmieci kończy ponad 500 miliardów opakowań foliowych.

 Na szczęście rosnąca świadomość społeczna przyniosła ze sobą pewne zmiany na lepsze – niektóre sieci supermarketów na świecie całkowicie zrezygnowały z foliowych toreb na zakupy, inne z kolei wprowadzają reklamówki z materiałów biodegradowalnych, które rozkładają się w ciągu najwyżej kilku miesięcy. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale również domowym oszczędnościom. A jeśli już zdarzy nam się użyć nieekologicznej jednorazówki, powinna ona trafić do przetwórni – to kolejny argument za segregacją śmieci, o której wciąż wielu Polaków zapomina.

 Kwestia opakowań foliowych jest na tyle poważna, że zajmują się nią rządy i instytucje państwowe, które wprowadzają kolejne regulacje mające na celu ograniczenie liczby foliowych śmieci.

 

 

 

 

 



21 LISTOPADA ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Jak je obchodzić?
Wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej.

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych
z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.

Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.



Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

 Pozdrawiamy i życzymy wesołego i pełnego życzliwości dnia smiley

 

Samorząd Uczniowski

 

 


"Przemoc nie musi być tradycją"  

Międzynarodowy Dzień

Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

 

„Mnie tata lał i jakoś wyszedłem na ludzi”, „Jeden klaps jeszcze nikomu nie zaszkodził” – takie słowa często słyszą profesjonaliści, którzy chcą przekonać rodziców do wychowywania dzieci bez przemocy. 

Obchodzony 19 listopada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci to moment refleksji nad tym, jak najmłodsi są chronieni przez krzywdzeniem.

Walka z przemocą wobec dzieci powinna być odpowiedzialnością całego społeczeństwa. Równie ważna jest tu świadomość rodziców czy profesjonalistów na temat przeciwdziałania krzywdzeniu, jak i umiejętność reagowania świadków przemocy.

Większość rodziców, którzy używają przemocy w wychowywaniu dzieci, takiego samego traktowania doznała w dzieciństwie. Klapsy, popychanie, czy przysłowiowe „lanie” to metody, które wydają im się naturalne i nieszkodliwe. Poprzednie pokolenia przecież nie mogły się mylić. Hasło „Zła tradycja” zwraca uwagę rodziców na to, że dawne środki wychowawcze szkodzą dzieciom i  muszą ulec zmianie. 

Bicie dzieci jest nielegalne, ponieważ dziecko musi być traktowane jak każdy obywatel i jego prawo do ochrony przed przemocą musi być respektowane. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę ze szkodliwości fizycznego karcenia, jednak nie wiedzą, czym je zastąpić.

 

Na stronie  www.złatradycja.fdn.pl  znajdują się informacje na temat rekomendowanych sposobów reagowania na przemoc wobec dzieci

Telefony zaufania - "Nie Bij"

  • 0800 12 12 12 

​DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIK PRAW DZIECKA

czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15 - 20.00

  • 0801 12 00 02

​TELEFON "NIEBIESKA LINIA" STOWARZYSZENIA NA RZECZ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE 

czynny od poniedziałku do soboty 10.00 - 22.00, w niedzielę i święta 8.00 - 16.00


Rozstrzygnięcie Konkursu na Najsłodszego Zwierzaka

05 listopada odbył się szkolny konkurs na Najsłodszego Zwierzaka.

 Do konkursu zostało zgłoszonych 8 zwierzątek:

  • Pies Reksio
  • Kot Lily
  • Chomiki Tobi i Tosia
  • Kot Romek
  • Pies Gucio
  • Pies Roksi
  • Szynszyla Tosia
  • Pies Iga

 W głosowaniu udział wzięło 144 uczniów.

I miejsce  Kot Romek – właścicielka Oliwia Angowska

II miejsce Chomiki Tobi i Tosia – właścicielka Zuzanna Ziółkowska

III miejsce – Pies Roksi  - właścicielka Martyna Sokołowska

Czworonogi otrzymały nagrody w postaci smakołyków.

 

Gratulacje !!!

 


DZIEŃ SPÓDNICY 2014

,,Chcę oglądać Twoje nogi, nogi, nogi, nogi…” – apelują w swoim przeboju Czarno-czarni.

 Ich prośby zostały wysłuchane, 30 października obchodziliśmy w naszym Gimnazjum  Dzień Spódnicy.

 Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków.

Średniowieczne damy z wyższych sfer nosiły na przykład ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry.

Z kolei rewolucja obyczajowa lat 60. przyniosła ze sobą miniówki, ledwie zakrywające bieliznę.

W latach 70. spodnie zawitały do kobiecych szaf, a tym samym zasłonięte zostawały kolejne pary nóg.

Spodnie szybko przestały być manifestacją emancypacji i stały się integralną częścią damskiej garderoby. W wielu krajach zachodnich są również uważane za bardziej „przyzwoite” i profesjonalne.

                                                      

 

 


                                               

 

AKCJA SPOŁECZNA "BEZPIECZNY, BO WIDOCZNY"

 

 W ostatni  weekend nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy, zmrok coraz szybciej zapada, coraz więcej mamy ciemnych godzin – niestety na drogach robi się niebezpiecznie.

 Na drogach wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom dzieci. Najczęściej są pieszymi – małymi, niewidocznymi w ciemnościach punktami. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii.

 

Akcja społeczna „Bezpieczny, bo widoczny” prowadzona pod patronatem Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma za zadanie propagować i uświadamiać, jak ważne jest noszenie przez dzieci odblaskowych elementów garderoby. To dzięki nim możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych na drogach. Kampania ma przypominać zarówno rodzicom, jak i samym dzieciom o konieczności ich noszenia. Dzieciaki mają przekonać się, że noszenie odblasków to nie „obciach”, a stylowy, mądry i bezpieczny wybór.

 Celem akcji jest zwiększenie świadomości dorosłych, dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa , ale także realna zmiana – pojawienie się na ulicach świecących punkcików oznaczających ŻYCIE!

 Najnowsza ustawa nakłada obowiązek noszenia odblasków tylko poza obszarem zabudowanym. Należy pamiętać, że powinny one być noszone po zmroku również w mieście. To rozsądna konieczność.

Samorząd Uczniowski

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego
    Góralice 108a
    74-510 Trzcińsko-Zdrój

    Dyrektor
    mgr Ireneusz Nabywaniec

    Wicedyrektor
    mgr Monika Bieniek
  • 91 4148 014

    Szkoła Filialna
    w Stołecznej:
    91 4148 323

Galeria zdjęć