Nr 4/2014

26 maja Dzień Matki

Kochana Mamo - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest fajnie:
i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować.

Dużo Mamie mówić miałem
lecz gdy biegłem zapomniałem.
Więc Mamusiu nadstaw uszka Ty mnie Mamo wychowałaś,
Nauczyłaś syna żyć.
Nocami przy wózku stałaś,
Abym zdrowym w życiu był.
Dziś dzień Twego święta,
Syn Twój też pamięta.
Więc śle Ci życzenia,
Zdrowia szczęścia powodzenia.

.
Dziś dzień Twego święta,
Syn Twój też pamięta.
Więc śle Ci życzenia,
Zdrowia szczęścia powodzenia.

To jest bukiecik dla Mamy.
Malutki, aby odpędził smutki,
żeby jej kwitł i w zimie i w lecie.
Nawet wówczas, gdy śniegiem miecie.
Jeden kwiatek to uśmiech.
Drugi to miłe słowo.
Trzeci to pomoc dla mamy,
gdy sprzątamy lub naczynia zmywamy.
I jeszcze listki nasze piątki i szóstki wszystkie.

Mówię do Ciebie Mamusiu w ciszy,
Lecz Ty przez serce zawsze usłyszysz,
Kocham Cię Mamo, Wiem że mi wierzysz,
Ty co miłością wysoko mierzysz!

Ciekawostki:

Jedno z najbardziej znanych międzynarodowych świąt na świecie – 26 maja obchodzone jest jednak tylko w Polsce, w innych krajach jest to najczęściej pierwsza lub druga niedziela maja. Są również państwa, gdzie rolę Dnia Matki pełni Dzień Kobiet. Dzień ten na dwie, z pozoru niezależne historie – europejską i amerykańską.

Już w starożytnej Grecji czczono matki-boginie, który symbolizowały płodność i urodzaj. Zwyczaj ten formie powrócił w Wielkiej Brytanii w XVII wieku, gdzie w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono tzw. niedzielę u matki – matka oznaczała jednak rodzinny kościół, parafię. Byłą to również okazja do spotkania z członkami rodziny i z czasem obyczaj ten przekształcił się w Dzień Matki.

W USA z kolei święto ma swoje początku w końcu XIX wieku - najpierw promowany był Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju, aż w końcu w 1914 Kongres zatwierdził Dzień Matki jako święto narodowe. Światowe rozpowszechnienie Dnia Matki miało miejsce w drugiej połowie XX wieku. Oprócz serdecznych życzeń najpopularniejszymi prezentami dla mam są kwiaty, laurki i słodycze. Cel obchodów jest oczywisty – wyrażenie wdzięczności za trud włożony w wychowanie oraz okazanie im niezmierzonych pokładów miłości i serdeczności.

Dzień ma wymiar naprawdę globalny - na świecie są w końcu ponad 2 miliardy matek. Współczesna kobieta rodzi przeciętnie 2-3 dzieci. Jeszcze w XVIII wieku liczba ta wynosiła 7-10. Mamą-rekordzistką była Rosjanka Vassilyev (imię nieznane), która w latach 1725-1765 urodziła 69 dzieci, w tym 16 razy bliźnięta, 7 razy trojaczki i 4 razy czworaczki. Tylko dwoje dzieci nie przetrwało okresu niemowlęctwa.