Nr 3/2014

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

25 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka. Tego dnia Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych szczególnie pamięta o zaginionych dzieciach i zwraca uwagę na problem zaginięć wśród nieletnich.

Według statystyk policyjnych, co roku w Polsce ginie bez wieści około 3,5 tysiąca dzieci. W 2010 r. zaginęło 118 dzieci do lat 7, 436 dzieci w wieku 7-13 lat i 2915 nastolatków w wieku 14- 17 lat.

Przyczyną większości zaginięć małych dzieci jest brak właściwej opieki. Fundacja ITAKA ostrzega, by nie popełniać tak popularnych błędów, jak zostawianie wózka z dzieckiem pod sklepem czy pozwalanie kilkuletnim dzieciom na zabawę poza domem bez opieki. Warto by dziecko jak najwcześniej poznało swoje nazwisko oraz imiona rodziców. Musi też znać numery telefonów alarmowych.

Zaginięcia wśród nastoletnich dzieci najczęściej spowodowane są ucieczką z domu. By im zapobiegać  ITAKA zainaugurowała 21 maja, edukacyjno - profilaktyczny program „Nie uciekaj!", kierowany do nastolatków, a także ich rodziców i opiekunów. W ramach kampanii  promowany jest telefon 116 000 w sprawie zaginionego nastolatka i dziecka. Jest to całodobowy, bezpłatny numer, pod którym można zgłosić zaginięcie osoby nieletniej. Linia jest kierowana zarówno do rodziców, jak i nastolatków, które uciekły z domu.

Akcja „Nie uciekaj!" jest  obecna także w Internecie. Fundacja przygotowała nową odsłonę serwisu internetowego www.nieuciekaj.pl, zawierającego dwie oddzielne strefy: dla rodziców i opiekunów oraz nastolatków. Dzieci i nastolatki mogą uzyskać pomoc psychologa za pośrednictwem komunikatora oraz na czacie. ITAKA uruchomiła także we współpracy z portalem gazeta.pl forum eksperckie Ucieczki nastolatków, na którym psycholodzy ITAKI odpowiadają na pytania rodziców.

ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest jedyną organizacją pozarządową, zajmującą się tematyką zaginięć. Prowadzi działania poszukiwawcze, oferuje wsparcie psychologiczne, prawne oraz socjalne dla rodzin zaginionych oraz realizuje działania profilaktyczne, których celem jest zmniejszanie liczby zaginięć. ITAKA prowadzi Bazę Danych Osób Zaginionych oraz bazę osób o nieustalonej tożsamości (NN), które są ogólnodostępne na stronie www.zaginieni.pl ITAKA działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Pomoc świadczy bezpłatnie.