Targi Szkół

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

O szkole

Pedagog Szkolny

  

Oswoić egzamin.

Egzamin gimnazjalny jest egzaminem zewnętrznym i powszechnym, który zdają w tym samym terminie uczniowie trzecich klas gimnazjów w całej Polsce.
Zestawy zadań egzaminacyjnych ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) na podstawie propozycji przekazanych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. One też odpowiadają
za przeprowadzenie egzaminów na swoim terenie. Każdy arkusz jest kodowany, sprawdzający nie wiedzą czyje prace sprawdzają. Uczniowie otrzymują wyniki w formie zaświadczenia około 2 miesięcy po przeprowadzeniu samego egzaminu. Wcześniej, bo 21. 06. 2013 r. od godz. 12.00 mogą sprawdzić wyniki na uczniowie.oke.poznan.pl

Marzec to miesiąc, na który uczniowie długo czekali. Niedługo rekolekcje wielkopostne, kilka szkolnych imprez a w tym pierwszy dzień wiosny - świat budzi się do życia! Trochę luzu i słodkiego obżarstwa czeka nas w czasie świąt wielkanocnych, ale to krótkie chwile wytchnienia. Egzamin tuż, tuż.

Wg Marka Urbana kluczem do sukcesu podczas egzaminu w części humanistycznej jest umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz tworzenie własnego tekstu. Z raportu CKE
po poprzednich egzaminach wynika, że ta część egzaminu wychodzi gimnazjalistom najgorzej niezależnie z jakiego regionu Polski pochodzą (patrz. Raport końcowy CKE)

W części matematyczno-przyrodniczej najwięcej kłopotu sprawiają zadania problemowe, w których trzeba w praktyce zastosować wzory i swoją wiedzę.

Warto ostatnie tygodnie wykorzystać na to, aby dokładnie przyjrzeć się testom.  Można skorzystać z coraz bogatszej oferty testów on-line w Internecie.

Ważne wskazówki:

  1. Żeby ukończyć gimnazjum musisz przystąpić do egzaminu. Gdyby gimnazjalista nie pojawił się na egzaminie bez usprawiedliwienia, będzie musiał powtarzać klasę trzecią!
  2. Jeśli nieobecność jest usprawiedliwiona chorobą lub zdarzeniem losowym, to uczeń może skorzystać z drugiego terminu.
  3. Egzamin zdaje każdy kto do niego przystąpi. Nawet jeśli ktoś otrzyma 0 punktów egzamin uważa się za zaliczony. Tylko czy znajdzie się szkoła ponadgimnazjalna, która przyjmie ucznia z takim wynikiem?
  4. Nie ściągaj na egzaminie! W 2004 r. komisje egzaminacyjne przygotowały trzy wersje testów z identycznymi poleceniami, ale inną kolejnością odpowiedzi. Sytuacja może się powtórzyć.
  5. Nie warto ściągać! Komisja ma obowiązek wyprosić nieuczciwego ucznia z sali.
  6. Jeśli przed egzaminem nastąpi „przeciek” tematów to egzamin będzie powtórzony.
  7. Nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę. Przed samym egzaminem porządnie wypocznij, wyśpij się i nastaw pozytywnie – będzie OK!

Powodzenia!

                                                                                                                             M. K-P


Czynniki trafnego wyboru zawodu

Podjęcie przez ucznia mądrej i trafnej decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadgimnazjalnej często nie jest łatwe. Jestem przekonana, że  dostarczanie maksimum informacji, pomoc w odszukiwaniu ich, rozmowa o oczekiwaniach, a czasami tylko towarzyszenie w rozmyślaniach o przyszłości, warunkuje trafność decyzji zawodowej młodych ludzi. Gotowość na wsparcie oraz chęć towarzyszenia młodzieży w świadomym tworzeniu ich przyszłości jest ważnym zadaniem dla dorosłych: rodziców i nauczycieli. Cieszy mnie fakt, że trzecioklasiści aktywnie poszukują, pytają, analizują… To dowodzi, że stają się świadomymi swych potrzeb, umiejętności i celów ludźmi. Coraz częściej uczniowie udowadniają,  że poznali czynniki trafnego wyboru zawodu, do których należą: 1. Poznanie siebie. 2. Poznanie zawodu i 3. Poznanie ścieżki edukacyjnej.

Poznać siebie – oznacza uzyskanie świadomości o własnych zainteresowaniach, uzdolnieniach, temperamencie i innych cechach osobowości. Właściwości psychofizyczne niejednokrotnie przesądzają o sukcesie lub porażce w przyszłym zawodzie. Osoba, która nie jest sprawna manualnie i ma przysłowiowe dwie lewe ręce, nigdy nie będzie dobrą krawcową lub dobrym stolarzem. Ktoś interesujący się muzyką, czy sportem, jeśli brak mu w tej dziedzinie talentu, nie zrealizuje się zawodowo jako muzyk, czy sportowiec. Wyobraźnia przestrzenna zaś nie jest niezbędna urzędnikowi, ale konieczna architektowi.

Poznać zawody – oznacza posiadanie informacji o:

  • Podziale zawodów (grupy, rodziny).
  • Czynnościach i narzędziach pracy.
  • Warunkach pracy.
  • Predyspozycjach do wykonywania danego zawodu.
  • Przeciwskazaniach zawodowych.
  • Rynku pracy.

Oczywiście nie jest możliwe dokładne poznanie każdego zawodu wg tego schematu. Istotna jednak jest wiedza na temat zawodu wybranego dla siebie. Np. ktoś chce być weterynarzem powinien wiedzieć, że będzie miał do czynienia z różnymi zwierzętami, a jego praca będzie wykonywana w różnych warunkach i o różnych porach. Ten, kto chce być fryzjerem powinien wiedzieć, że pracować będzie w pozycji stojącej, przede wszystkim w kontakcie z ludźmi, nie może być więc typem samotnika, a ze względu na kontakt ze środkami chemicznymi nie powinien chorować na alergię.

Poznać ścieżki edukacyjne – oznacza zapoznanie się ze wszystkimi drogami, które umożliwiają zdobycie określonego zawodu, a więc zapoznanie się ze szkolnym i pozaszkolnym systemem kształcenia. Głównie:

  • Wymaganiami rekrutacyjnymi.
  • Przebiegiem kształcenia w danym zawodzie.

Ważne, by o wyborze szkoły nie decydowali koledzy, żeby z rodzicami przedyskutować wszelkie możliwości, żeby jeszcze w gimnazjum dać z siebie wszystko, by osiągnąć najwyższe, na swoje możliwości, wyniki. A potem cieszyć się tylko z nowej szkoły, z nowych kontaktów, z nowych perspektyw.   

                                                                                                 M. K-P

 


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego
    Góralice 108a
    74-510 Trzcińsko-Zdrój

    Dyrektor
    mgr Ireneusz Nabywaniec

    Wicedyrektor
    mgr Monika Bieniek
  • 91 4148 014

    Szkoła Filialna
    w Stołecznej:
    91 4148 323

Galeria zdjęć